----------------------------------- Angeli Pon Jul 26, 2021 1:21 am potpuni pocetnik, kozice i ljubav ----------------------------------- sto se tice ljubavi, to je samo marketinski trik ;) Ali realno, oduvek sam zeleo akvarijum, a nikad ga nisam imao. Za dva meseca cu biti u mogucnosti da nabavim jedan, i imam nekoliko zelja Pre svega, akvarijum bi trebao biti osnove od (oko) 80x40cm, visine 40 do 60cm (znaci 128 do 192 litra) Sam sam napravio podlogu u obliku kredenca koja moze da izdrzi nekoliko stotina kg opterecenja (probao), i takodje je skoro neosetljiva na vodu. U sebi ima police za dodatnu opremu Sto se tice izgleda, zelim da bude prepun kamenja, drveca i pravih biljaka. Zelim kozice (ako je istrazivanje koje sam napravi dobro, crvene cherry su lake za odrzavanje), sa ribama sa kojima mogu da zive zajedno, pre svega neonkice, oto cat (u moje vreme zvali smo ih macke), kuli kuli i slicno. U principu zelim brojnost i pokret, pretpostavljam da ce neonkice to da odrade, posebno u vecem jatu Sto se tice biljaka nemam posebne zelje, bitno je da mogu opstati u uslovima koje odgovaraju kozicama Skalari su mi oduvek bili zelja, ali pretpostavljam da sa kozicama ce ici tesko. MEdjutim, planiram kozicama da obezbedim veoma dosta mesta za skrivanje, pa mozda i bude moglo. Otom potom, popricacu sa vama vise na ovu temu Takodje zelim zvuk vode, tako da cu videti da jednu pumpu stavim na kamen koji ce viriti iznad povrsine, tako da se voda sliva sa njega (otvoren sam za sve ideje i predloge) Zelim da akvarijum bude sto je vise moguce prepusten sebi, tako da treba da popricamo o opremi koja to omogucuje. Ne zurim nigde, mogu da ga formatiram mesecima (ne znam koja je rec kad voda stoji bez riba, aklimatizujem? :) Ubacio bih dosta puzeva, takodje sam ovde na forumu citao o nerite puzevima, i koliko su svi odusevljeni - ako im voda odgovara, (voda koja odgovara kozicama) definitivno bih zeleo par komada Pretpostavljam da ce puno biljaka doprineti zdravlju vode Ako postoje vece ribe koje mogu da pomesam sa kozicama, zelim. Vazi i za ostale zivotinje Imam gomilu pitanja :) 1. pre svega visina akvarijuma. cini mi se da je 40 cm sasvim dovoljno za coveka koji zeli predvece da sedne i uziva gledajuci akvarijum. Za pocetnika, da li preterujem sa ovih 60cm visine? Da li je mozda resenje da ga ne napunim do vrha, i time da obezbedim onaj pad i zvuk zubora vode (mene smiruje i prija mi) 2. Akvarijum ce mi stajati dosta dalje od prozora. NA tom zidu uopste nema prozora. Koje osvetljenje preporucujete? Koji su najzahvalniji nacini montaze? 3. posto nikada nisam imao akvarijum, a stajace u dnevnoj sobi koja je 4x4m, manje vise, da li akvarijumi ispustaju mirise? 4. Sta mi je sve potrebno za akvarijum? Podloga, dekor, voda, biljke, zivotinje, filtracija, svetlo, preparati za odrzavanje ph i tvrdoce i slicno, alat (pincete, mrezice, makazice) za akvarijum zida visine 40-60cm 5. Imam 43 god, ako je to neki faktor. Volim baloncice, zeleo bih aparat koji ih ispusta. Da li je kompatibilan sa kozicama i kakva su iskustva? 6. Video sam filter koji mi se bas svidja, Tidal 55. Ima taj zubor vode i gomilu drugih sitnica. PRetpostavljam da je usisavanje vode problem za kozice, ali takodje pretpostavljam da je resiv. ektra info, ne zelim da razmnozavam kozice za prodaju i slicno, ako se razmnozavaju, super, imace puno mesta za sakrivanje, ali nemam neki cilj. Voleo bih da ih je milion, ali pusticu da se to prirodno desava, sa idejom da im ne smetam, tj da odrzavam vodu zdravom i onako kako im prija 7. Sta mi jos treba od opreme a da nisam svestan? 8. koje jos puzeve preporucujete? Ustvari koje jos zivotinje preporucujete, a da nisam ni svestan da psotoje, a ili cine dobro akvarijumu, ili prijaju oku kada ih posmatras? 9. Koliko cu prosipati vodu dok se bavim akvarijumom? Koliko cu se baviti akvarijumom, ono sto je moranje, ne ono sto je zadovoljstvo, npr na nedeljnom ili mesecnom nivou? 10. Imam averziju od menjanja vode. Secam ortaka kada smo bili klinci, i to je bilo mucenje za sve prisutne, i trajalo je sto godina. Sa dovoljno izbalansiranim ekosistemom pretpostavljam da promena vode nije neophodna, a i ako jeste, verujem da je tehnologija uznapredovala da to vise ne mora da se radi casom i koficom. Koja su vasa iskustva na tu temu? 11. Cisto staklo - sem puzeva i riba koje jedu alge, i eventualno alata rucnih cistaca, sto sa drskom sto sa magnetom, ima li jos koji praktican nacin? 12. Svetlo - gledam sam snimke slanih akvarijuma sa koralima - osvetljenje je prelepo :) pretpostavljam da su to svetlosne duzine koje su potrebne za rast - da li bi smetale mom slatkovodnom akvarijumu? I kako se ta svetla zovu (to pitam da bih pogledao kako se krecu cene) 13. kada je prosecna ili malo iznad proseka oprema u pitanju, i pocetnik koji nema nista sem police za akvarijum, koja je vasa procena troskova, ne racunajuci biljke i zivotinje? 14. koje kamenje, drvo i podlogu preporucujete za red cherry kozice? 15. Red Cherry kozice sam izabrao jer su izdrzljive, okej su u velikim grupama i vidljive su, ali sam sasvim okej da uzmem neke druge, ako dobijem ovde preporuku. Imajte na umu da sam potpuni pocetnik Eto, toliko za pocetak, imam jos pitanja, ali da ne opterecujem odjednom :) Pozdrav, Ivan Inace posao mi je da pravim stvari od lego kockica, i napravio sam akvarijum, mozda vam se svidi: https://live.staticflickr.com/65535/51313170261_a560066734.jpg[url=https://live.staticflickr.com/65535/51313170261_c5d10fec07_o.jpg]link do vece slike ----------------------------------- nikouro Pon Jul 26, 2021 8:31 am ----------------------------------- Ajd da nacnemo barem neki deo. Opsirno izlaganje i previse pitanja pa cu izneti neka svoja misljenja i iskustva na deo tih pitanja. Kozice i skalari. Nisu bas kombinacija koja uvek uspeva. Retki su akvarijumi sa takvom kombinacijom. Da bi se kozica sakrila od skalara ( a i drugih riba koje mogu da ih pojedu ) akvarijum ili deo akvarijuma mora da bude gusto gusto ubiljen biljkama. Ako se i sakrije u takvom okruzenju onda se javlja drugi problem a to je da je stalno na oprezu i pod stresom sto ima za rezultat da promeni boju iz crvene u neku drugu boju. Obicno bude neka zelena, braon, providna sto zavisi od okruzenja. U svakom slucaju, nije preporuka da pocetnik krene sa ovom kombinacijom. Kasnije kada se nakupi iskustvo, uhvati ritam, onda moze da se proba . Visina akvarijuma. Ja bi isao na 60 cm. To ce skalarima prijati. Prijace i vecini biljaka koje se posade a pogotovo biljkama srednjeg i zadnjeg plana. Rasveta. Ne preporucujem nijednu marku. Znaci, necu napisati kupi tu i tu rasvetu. Imas dva izbora. Prvi je sam da kopiras nesto sa neta sa stednim sijalicama, neonsko osvetljenje sa T5 ili T8 neonkama, LED rasvetu sa chipovima ili nekim drugim LED izvorom. Druga solucija je kupovna gotova rasveta renomiranog ili manje poznatog proizvodjaca. Sta god da odlucis moraces da nadjes racunicu jacine rasvete i litraze akvarijuma naspram biljkama koje planiras da posadis. Da li ce biti Watt/Litar ili Lumen/Litar zavisi od tipa rasvete. U svakom slucaju gledaj da imas vise a ne manje. Zubor vode i mehurici nisu problem. Ima na trzistu sto sta da se nadje i ugradi u akvarijum. Posebno obratiti paznju na cikliranje i period. Na pocetku nikako ne ubacivati skalare. ----------------------------------- Angeli Pon Jul 26, 2021 11:24 am ----------------------------------- Ajd da nacnemo barem neki deo Super, hvala :) Imam par dodatnih pitanja - na koji nacin obezbedjujete akvarijume od pucanja na spojevima i koliko je to cesta pojava? Da li bi metalan ram imao smisla i napravio da sve bude sigurnije? I/ili deblje staklo? S obzirom da ce akvarijum stajati u dnevnoj sobi koju upravo renoviramo, zena bi me se odrekla ako bih napravio poplavu - a 150-200 litara je neverovatna poplava, ne samo dnevna soba, ceo stan ----------------------------------- nikouro Čet Jul 29, 2021 8:27 am ----------------------------------- Ne idu zajedno staklo i metal ! Ukoliko se ispostuje debljina stakla prilikom lepljenja akvarijuma onda je pucanje maltene nemoguce. U sustini, akvarijumi ne pucaju. Moze da propisa na spoju tj da popusti silikon zbog pritiska vode na staklo ali da pukne mora jos nesto od sila da deluje da bi staklo naprslo. Obicno dno zna da naprsne (pukne) zbog loseg postavljenog tj ne iznevelisanog postolja, ne stavljanja odgovarajuce podloge ispod akvarijuma, kamencica, peska ... Kao i u svemu, ako se ispostuju osnovna pravila onda zna staklo, silikon tj akvarijum da traje i po 15, 20 godina. ----------------------------------- pingvinpilence Uto Avg 03, 2021 9:19 pm ----------------------------------- Angeli, lego akvarijume sam videla uzivo jednom daaavno u decijem kulturnom centru u okviru neke izlozbe, ludilo koliko detalja na ovom tvom! Skoro da se oseti flow :lol: Ne znam koja je visina te komodice na koju ces spustiti akvarijum ali svakako glasam za visinu aq 60cm. Problem je samo ako ti gornja ivica bude previsoko za "brckanje" jednom nedeljno/mesecno... Skalari su lepi dok ne udju u pubertet i pocne fajt..imala, prezalila. Kozice ces vidjati retko ako sa njima budes drzao agresivne ribe-jasno ti je to.. ponudis im mesta za skrivanje i onda zveras u staklo pola sata dok ne ugledas nekog. U mirnom okruzenju su oni aktivni na otvorenom. Ima krupnijih vrsta-bamboo shrimp tj. filter shrimp je zanimljiv i mozes da ga "nacrtas"gde hoces, vecinu vremena provodi ispod mlaza vode i nije plasljiv preterano. Za avuk vode, oprezno, ume da smeta ukucanima..smisli neki mlazic koji mozes da potopis kada dosadi. Sto se filtera tice, nemam iskustva sa hang on, ja bih 200l resavala sa kanister filterom. Za neke puzeve sam sigurna da ce doci i sami. Neritu sam imala jednu i prelepa je ali je ostavila svuda po panjevima i kamenju na stotine belih jajasaca koje niko od akvarijumskih stanovnika ne dira i meni ruzno izgledaju. Eto, toliko za pocetak, imam jos upozorenja, ali da te ne opterecujem odjednom :D Pozdrav i dobrodosao ----------------------------------- Angeli Sre Avg 04, 2021 2:15 am ----------------------------------- Angeli, lego akvarijume sam videla uzivo jednom daaavno u decijem kulturnom centru u okviru neke izlozbe, ludilo koliko detalja na ovom tvom! heeej, moguce da si videla bas jedan od ovih mojih :) Deciji kulturni centar Beograd :D baci pogled ovde ([url=http://www.akvarijum.org/forum/slike-vasih-akvarijuma-t389-1935.html]link), drugi post (tema "nasi akvarijumi" ovde na forumu:) hvala na super savetima, slobodno me optereti sa svime, sad pokusavam da se obrazujem, sta moze sta ne moze, da akvarijum izgleda lepo, bude zdrav, a da radi posao koji treba da radi - da smiruje i da bude za uzivanje kada gledas u njega :) ----------------------------------- pingvinpilence Uto Avg 31, 2021 8:31 pm ----------------------------------- haha pre bar 5-6 godina je to bilo i nisu bili tako bogati detaljima, plasticni okvir su imali... i zeleniji su bili, sa dobrom imitacijom valisnerije a ovo ostalo... `nako tvoji su wau samo polako, sve ces u hodu nauciti diskusi su nesto sto mene smiruje ciklidi suprotno tome, bas zivahni, razbudjujuci.. kozice tek upoznajem.. i tek smisljam sta cu dalje :) ----------------------------------- Angeli Uto Avg 31, 2021 9:34 pm ----------------------------------- ja sam ronilac, i imam tonu lepih skoljki kod kuce. Razmisljam se da ih stavim u akvarijum Pretpostavljam da je bitno da ubijem sve moguce parazite i sl sto moze biti na skoljkama, ali drzanje od par dana u slatkoj vodi sredjuje sve. Pre toga sam ih par dana drzao u vodi sa sapunom, pa ispirao par puta, pa su lezale u krevetu godinu dve - sve u svemu, verujem da su, sa strane toga da unesem nesto u akvarijum, bezbedne Skoljke se lagano rastvaraju u slatkoj vodi, sto znaci da ce povecavati trvrdocu vode sa vremenom, ali ako ih nema mnogo, to je okej, posebno jer zelim tvrdju vodu za Red Chery kozice Ove godine sam birao skoljke (od puzeva) sa dosta rupa gde kozice mogu da se sakriju, tako da cu, posle drzanja u slatkoj vodi, i njih ubaciti Ima li nesto vezano za morske skoljke sto bih trebalo da znam, a da nisam pomenuo? Tvrdocu vode mogu da merim, i srazmeno promeni da izbacim ili ubacim jos koju skoljku Cudno je sto uopste ne vidjam skoljke po akvarijumima koje gledam Pricamo samo i skoljci, ne zivoj skoljci ----------------------------------- pingvinpilence Uto Avg 31, 2021 9:39 pm ----------------------------------- pha....jednostavno ne ide :roll: a ti probaj, rado cemo mi pratiti ----------------------------------- sudyxor Ned Okt 10, 2021 11:31 am ----------------------------------- Da li si oformio akvarijum? (svaka čast za detaljan pristup u pripremi) Može neka slika? Inače, trebalo bi i neke puževe da ubaciš (Nerite, Amazonce) da bi se što bolje akvarijum "brinuo sam o sebi" kako si napisao :lol: