----------------------------------- Angeli Pon Jul 26, 2021 1:21 am potpuni pocetnik, kozice i ljubav ----------------------------------- sto se tice ljubavi, to je samo marketinski trik ;) Ali realno, oduvek sam zeleo akvarijum, a nikad ga nisam imao. Za dva meseca cu biti u mogucnosti da nabavim jedan, i imam nekoliko zelja Pre svega, akvarijum bi trebao biti osnove od (oko) 80x40cm, visine 40 do 60cm (znaci 128 do 192 litra) Sam sam napravio podlogu u obliku kredenca koja moze da izdrzi nekoliko stotina kg opterecenja (probao), i takodje je skoro neosetljiva na vodu. U sebi ima police za dodatnu opremu Sto se tice izgleda, zelim da bude prepun kamenja, drveca i pravih biljaka. Zelim kozice (ako je istrazivanje koje sam napravi dobro, crvene cherry su lake za odrzavanje), sa ribama sa kojima mogu da zive zajedno, pre svega neonkice, oto cat (u moje vreme zvali smo ih macke), kuli kuli i slicno. U principu zelim brojnost i pokret, pretpostavljam da ce neonkice to da odrade, posebno u vecem jatu Sto se tice biljaka nemam posebne zelje, bitno je da mogu opstati u uslovima koje odgovaraju kozicama Skalari su mi oduvek bili zelja, ali pretpostavljam da sa kozicama ce ici tesko. MEdjutim, planiram kozicama da obezbedim veoma dosta mesta za skrivanje, pa mozda i bude moglo. Otom potom, popricacu sa vama vise na ovu temu Takodje zelim zvuk vode, tako da cu videti da jednu pumpu stavim na kamen koji ce viriti iznad povrsine, tako da se voda sliva sa njega (otvoren sam za sve ideje i predloge) Zelim da akvarijum bude sto je vise moguce prepusten sebi, tako da treba da popricamo o opremi koja to omogucuje. Ne zurim nigde, mogu da ga formatiram mesecima (ne znam koja je rec kad voda stoji bez riba, aklimatizujem? :) Ubacio bih dosta puzeva, takodje sam ovde na forumu citao o nerite puzevima, i koliko su svi odusevljeni - ako im voda odgovara, (voda koja odgovara kozicama) definitivno bih zeleo par komada Pretpostavljam da ce puno biljaka doprineti zdravlju vode Ako postoje vece ribe koje mogu da pomesam sa kozicama, zelim. Vazi i za ostale zivotinje Imam gomilu pitanja :) 1. pre svega visina akvarijuma. cini mi se da je 40 cm sasvim dovoljno za coveka koji zeli predvece da sedne i uziva gledajuci akvarijum. Za pocetnika, da li preterujem sa ovih 60cm visine? Da li je mozda resenje da ga ne napunim do vrha, i time da obezbedim onaj pad i zvuk zubora vode (mene smiruje i prija mi) 2. Akvarijum ce mi stajati dosta dalje od prozora. NA tom zidu uopste nema prozora. Koje osvetljenje preporucujete? Koji su najzahvalniji nacini montaze? 3. posto nikada nisam imao akvarijum, a stajace u dnevnoj sobi koja je 4x4m, manje vise, da li akvarijumi ispustaju mirise? 4. Sta mi je sve potrebno za akvarijum? Podloga, dekor, voda, biljke, zivotinje, filtracija, svetlo, preparati za odrzavanje ph i tvrdoce i slicno, alat (pincete, mrezice, makazice) za akvarijum zida visine 40-60cm 5. Imam 43 god, ako je to neki faktor. Volim baloncice, zeleo bih aparat koji ih ispusta. Da li je kompatibilan sa kozicama i kakva su iskustva? 6. Video sam filter koji mi se bas svidja, Tidal 55. Ima taj zubor vode i gomilu drugih sitnica. PRetpostavljam da je usisavanje vode problem za kozice, ali takodje pretpostavljam da je resiv. ektra info, ne zelim da razmnozavam kozice za prodaju i slicno, ako se razmnozavaju, super, imace puno mesta za sakrivanje, ali nemam neki cilj. Voleo bih da ih je milion, ali pusticu da se to prirodno desava, sa idejom da im ne smetam, tj da odrzavam vodu zdravom i onako kako im prija 7. Sta mi jos treba od opreme a da nisam svestan? 8. koje jos puzeve preporucujete? Ustvari koje jos zivotinje preporucujete, a da nisam ni svestan da psotoje, a ili cine dobro akvarijumu, ili prijaju oku kada ih posmatras? 9. Koliko cu prosipati vodu dok se bavim akvarijumom? Koliko cu se baviti akvarijumom, ono sto je moranje, ne ono sto je zadovoljstvo, npr na nedeljnom ili mesecnom nivou? 10. Imam averziju od menjanja vode. Secam ortaka kada smo bili klinci, i to je bilo mucenje za sve prisutne, i trajalo je sto godina. Sa dovoljno izbalansiranim ekosistemom pretpostavljam da promena vode nije neophodna, a i ako jeste, verujem da je tehnologija uznapredovala da to vise ne mora da se radi casom i koficom. Koja su vasa iskustva na tu temu? 11. Cisto staklo - sem puzeva i riba koje jedu alge, i eventualno alata rucnih cistaca, sto sa drskom sto sa magnetom, ima li jos koji praktican nacin? 12. Svetlo - gledam sam snimke slanih akvarijuma sa koralima - osvetljenje je prelepo :) pretpostavljam da su to svetlosne duzine koje su potrebne za rast - da li bi smetale mom slatkovodnom akvarijumu? I kako se ta svetla zovu (to pitam da bih pogledao kako se krecu cene) 13. kada je prosecna ili malo iznad proseka oprema u pitanju, i pocetnik koji nema nista sem police za akvarijum, koja je vasa procena troskova, ne racunajuci biljke i zivotinje? 14. koje kamenje, drvo i podlogu preporucujete za red cherry kozice? 15. Red Cherry kozice sam izabrao jer su izdrzljive, okej su u velikim grupama i vidljive su, ali sam sasvim okej da uzmem neke druge, ako dobijem ovde preporuku. Imajte na umu da sam potpuni pocetnik Eto, toliko za pocetak, imam jos pitanja, ali da ne opterecujem odjednom :) Pozdrav, Ivan Inace posao mi je da pravim stvari od lego kockica, i napravio sam akvarijum, mozda vam se svidi: https://live.staticflickr.com/65535/51313170261_a560066734.jpg[url=https://live.staticflickr.com/65535/51313170261_c5d10fec07_o.jpg]link do vece slike