Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Potreban savjet! Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
LaBuxna
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Sep 2020
Poruke: 3

PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 3:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima!

Moje ime je Dario, dolazim iz Banja Luke i apsolutni sam pocetnik u ovom predivnom svijetu. Vise od 3 mjeseca citam tekstove po forumima, raznim sajtovima sto na nasem sto na engleskom jeziku. Medjutim, zbog toliko informacija koje sam spremio u svoj mali mozak doslo je do totalne konfuzije i sad mi treba pomoc i savjet oko nekih problema koje imam.

Naime, posjedujem akvarijum od 90 litara (80x40x30)
Image

u njemu imam 2 crna skalara, 5 crnih neonki i jednog manjeg(srednje manjeg) cistaca. Imam i 5-6 kozica (crvenih) kao i par puzeva koji su bili na biljkama pa ih nisam htio baciti.

od biljaka imam:

Hydrocotyle tripartita
Image

Limnophila sessiliflora
Image

Bacopa monnieri
Image

Filter je externi Tetra EX800 plus

Svjetlo deebow dee-led 600

i naravno grijac Atman 100w

...

Ubacujem jos i preparate
Image

pH vrijedno je izmedju 8 i 8,5(prije nego sam promjenio oko 30-40% vode)

Nemam rasprsivac vazduha jer mi voda pada pod pritiskom u akvarijum sto mi je receno da je dovoljno za takav akvarijum.

...sad kad sam vam rekao sve o svom akvarijumu moje pitanje je sledece:

Kod biljaka sam primjetio da su pocele "venuti", kod Bacopa monnieri se pojavljuju alge(izgleda kao zelena paucina), a Hydrocotyle tripartita rubovi lista postaju crvenkasti(kao da su izgorili), dok Limnophila sessiliflora dobija neku smedjkasu ruznu boju... sta da radim? Promenio sam 30-40% vode, ocistio staklo, usisao dno... pa sad cekam hoce li se sta stanje poboljsati. Takodje mi treba savjet koje biljke jos da ubacim jer mi je prioritetna ideja bila da akvarijum bude biljni...kao i za ribice...da li je ovo dovoljno da li treba da ubacim jos neke?

Unaprijed vam hvala puno Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 3:28 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 4:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Dario, koja je podloga i koliko je star akvarijum? Jednom nedeljno zamena vode ili..? Koliki je fotoperiod?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
LaBuxna
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Sep 2020
Poruke: 3

PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 4:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Podloga je sacinjena od pjeska iz potoka koju sam predhodno dobro prokuhao zatim fondovivo substrat(jedini koji sam nasao u BL za kupiti) i preko toga ukrasni crni pjesak. Svjetlo je radilo malo duze od 12 sati dnevno, sad sam spustio na 8 sati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
LaBuxna
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Sep 2020
Poruke: 3

PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 4:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

voda je u akvarijumu vec 2 mjeseca, biljke oko mjesec ribice oko 20ak dana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izbaci nutronferro za sad iz upotrebe trenutno, dobra ti je podloga nemas dovoljno biljaka da upijaju sve elemente iz vode tako da je moguce doslo do pojacanih elemenata u vodi i da se napravio kontra efekat, kad nabavis jos biljaka i kad se prime i tek kad vidis naznake tj stagniranje u biljkama onda kreni sa elementima. Sada mozes da koristis prvi i drugi proizvod, cetvrti po potrebi, on ne moze da zameni redovno menjanje vode.

Sto se tice biljaka link ka jednoj od tema u kojoj sam pisao sta sve moye od biljaka i koje su dobre za pocetak, sta god da pronadjes od ovoga bice ti odlicno.

http://www.akvarijum.org/forum.....ht=#250458

Ako si planirao tepih biljke eleocharis sp ce ti rasti u svakakvim uslovima..

Sto se riba tice moyes jos koju neonku i jos korija da dodas, ali postepeno..

Sto se vode u akvarijumu tice natoci to do vrha slobodno, taj izlaz, sprejbar, okreni na gore da lomi povrsinu vode imace isti efekat kao i kad zubori u trenutnom stanju, ako ti se svidja taj zvuk opet mozes da podignes iznad i da se cuje.

Jos jedna stvar kad biljke krenu, a preparat protiv algi ti ne pomogne da ih odstanis, iseci zdrave izdanke i zasadi na mesto gde su ti biljke koje su u algama, al polako ima vremena za to.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
LaBuxna
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Sep 2020
Poruke: 3

PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 8:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno na odgovoru. Ja sam mislio da je problem sto je svijetlo radilo duze od 12 sati, pa sam sada to redukovao na 8. Sto se tice rezanja biljaka, nisam bio siguran na koji nacin se rasadjuju... znaci ukoliko biljku prerezem, i pricvrsitm je kamenom za dno(direktno u substrat) ona ce pustiti korjen?

Imam jos i atman uv lampu kao filter ali mi je sijalica "crkla" i nikako da nadjem zamjensku. U BL je sve oko ovoga problematicno jako.

Hvala jos jednom. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 9:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad se pojacava i redukuje svetlo prelazi se postepeno smanjujuci po 30 minuta na nedelju dana, sa skokom od par sati mogu se pojavljivati alge i svasta nesto da se desi biljkama al da ne duzim, neka ga sad tako kako je navikavaj ih na 8h sasvim dovoljno, nema potrebe da ih pricvrstis za kamen sadi direktno u podlogu tako sto ces iseci biljjku, skinuti par donjih listova i samo ubaciti u podlogu, nakon nekog vremena sama pusta korenje, bez brige.

Primer na tvojoj biljci..

Image

Limnophila se takodje tako razmnozava i sve biljke sa stabljikom, dok npr Hydrocotyle secnes na par mesta da joj prekines lozicu i sama nastalja gde je stala od nje moze lep tepih da se napravi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
LaBuxna
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Sep 2020
Poruke: 3

PorukaPoslao: Sre Sep 16, 2020 9:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam koliko puta sam vec rekao ali hvala ti jos jednom. Nemam bas drugara ili poznanika da se mogu posavjetovati na ovu temu. Citao sam sada o ovom co2 sa kvascem i secerom... sutra cu se zadati malo oko toga... stvarno odlican forum, sa jos odlicnijom temom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Sep 17, 2020 12:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Batali co2 prvo kreni od osnova, odrzavanje akvarijuma, lake biljke, sifoniranje, dugovecnost riba itd.. co2 ide sa biljnim akvarijumom i zahtevnim biljkama, a kazes da si apsolutni pocetnik, nemas biljke (imas al ne u toj kolicini kojima treba co2 dodati, plus ribe ti daju co2 itd) ne igraj se sa co2 sada, jer mozes da pobijes ribe ako nemas drop checker itd, jos jednom osnove pa tek za pola godine-godinu dana kad se izvestis sa timovanjem biljaka kreni lagano da pripremas kamen, granje, zahtevnije biljke itd.. ne zuri stici ces do co2.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
LaBuxna
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Sep 2020
Poruke: 3

PorukaPoslao: Sre Okt 07, 2020 8:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tralalalala blago meni opet ja Smile

Ovaj put mi treba savjet oko izbora biljaka. Sta bi mi preporucili za tepih, sta je izvodivo bez co2? posto jos nisam dosao do tog levela Smile

Takodje bi volio nesto visoko... da ribice imaju izmedju necega da se provlace...

sve je isto u akvarijumu... samo sam dodao jos 4 gupija i 2 lerija... kao i 10 malezijske puzeva....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Okt 07, 2020 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sagitarija ili eleocharis ili HM
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 08, 2020 2:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Marsiela hirsuta, pogostemon helferi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
skendro1
Akvarista



Registrovan: 06 Feb 2018
Poruke: 30
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Čet Okt 08, 2020 3:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skalar i kozice bas ne idu...potamanice ih...prijateljski savet iz iskustva
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
LaBuxna
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Sep 2020
Poruke: 3

PorukaPoslao: Sre Okt 14, 2020 2:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako dolikuje, poslusao sam savjet i uzeo sam Eleocharis sp.mini za tepih(iskreno se nadam da je to dobro za tepih) ubacio jos Sagittaria Subulata i Anubias Gracilis. Posadio sam ih u petak, i ne mogu za sad nista reci... osim sagittarije koja izgleda zdravo i veselo Smile... ribe su joj se bas obradovale...

sad imam novu nedoumicu: da li mi je svjetlo dovoljno dobro? planiram da napravim i ovaj co2 sistem cisto da malo potpomognem razvoju i tepiha ali i ostalih biljaka.

Imam LED rasvjetu Deebow DeeLED 600,i na njoj nista ne pise naravno.. ali sam kopajuci po netu dosao do informacija da je 10w, 6500k i 1600 lumena...

da li je to dovoljno za razvoj gore navedenih biljaka, dovoljno za formiranje tepiha (u neko dogledno vrijeme) i dovoljno da co2 koji planiram uvesti ima zeljenog efekta.

izvinjavam se ako sam malo dosadan... ali sto vise citam, sve sam manje siguran ... pa mi treba malo "strucne" podrske da mirno spavam navece.

Hvala Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Okt 14, 2020 3:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Led svetlo je dosta diskutbilna tema. Čipovi se pri proizvodnji sortiraju po binovima. Što viši bin to "više" svetla "emituju" tako da na nekim rasvetama 10w moze da budu dovoljno na nekim premalo zavisi šta je proizvođač koristio. Led čipovi na blicu od telefona su ti dobar primer kako sa dobrim čipom i optikom možeš dosta da postigneš.
U prevodu moraćeš sam da proceniš. Najbolja indikacija ti je kako biljke rastu i koliki je razmak između listova. Dobra je i da li biljke ispuštaju mehurice.
Ako oceniš da ti je svetlo slabo dodaj 5050, 5630, 5730 led trake izmedju čipova na postojećoj rasveti. Samo nemoj da prekrivaš smd komponente sa led trakom iseci traku, preskoči smd i nastavi. Možeš da dodaš crvenu traku. Plave su uglavnom van spektra koji ima neki značajan uticaj na fotosintezu. Postoje i trake za rast biljaka koje su ok kombinacija plavog i crvenog čipa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potreban savet MilanM Početak u akvaristici 2 Pon Mar 11, 2024 2:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Savjet za akvarijum ogard Početak u akvaristici 3 Uto Nov 02, 2021 3:09 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potreban akvarijum Cici.bgd Tražnja 1 Sub Jan 30, 2021 9:45 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potreban višak riba sputnik8 Arhiva Malih Oglasa 2 Sre Dec 23, 2020 11:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Savjet oko sirine Aq maslachak Uradi Sam (DIY) 10 Čet Jun 04, 2020 10:35 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License