----------------------------------- DejanD Sub Feb 17, 2018 11:15 pm Predlozi za ribe ----------------------------------- U akvarijum od 70l koji je umereno zasadjen i dimenzija 45x30x50 ici ce tetre(neonke,crne tetre, mozda jos neka nisam siguran) ali mi treba savet za neku ribu malo vecu koja ce da pored tih malih jata nekako da strci, npr ja sam zamisljao colisu ali nzm zbog vodenog stuba i cinjenice da nije gusto zasadjen, drugi primer bi bio borac ali isto ko i za colisu su problemi, a mislim da je najbolje resenje patuljasti ciklidi, razmisljao sam i o skalarima ali mislim da ce jako brzo prerasti akvarijum. Ali otvoren sam za nove predloge i sta mislite o ova tri predloga i takodje kako idu borac i colisa sa kozicama, jel ih potamane ili ih ne diraju ----------------------------------- Skybuffalo Ned Feb 18, 2018 9:19 am ----------------------------------- Sacekaj mzoda jos nekog iskusnijeg ali da sebi pravim, stavio bih 5-6 neonki (najvise) i kolisu ili toliko crnih tetri i kolisu.Mada (ovo je samo zapazanje licno) tetre su vesele ribice i vole da plivaju i mislim da bi im bilo tesno tu.A ako ti se svidja borac mogao bi borca i isto 5-6 razbora.Jos bih ubacio i jednu do dve zebraste nerite i nista vise.Bolje da imas manje ribice nego maks kapacitet nego vise. Eto za prvu pomoc, a iskusnije ce me ispraviti kad pristignu.Pozdrav i sa srecom i tvom poduhvatu. ----------------------------------- Mladen82 Pon Feb 19, 2018 8:25 am ----------------------------------- Zdravo Deki. Ne znam šta ti je ovde visina. Da li 30 ili 50 jer kako si napisao ispada da je visok 50. Za tu visinu borac je sasvim ok. Meni na primer je Lisac poklonio jednu veliku Liru (treba da odem i po drugu). Ona na moje male tetrice pravi baš kontrast i u veličini i u boji. A ne treba joj dugačak akvarijum. ----------------------------------- Ksendzi Pon Feb 19, 2018 9:55 am ----------------------------------- Ja sam uvek za razbore (sve vrste sem eritromicrona, previse su plasljivi i uvek se kriju). Razbora espei je mene kupila za ceo zivot, one idu u jatu, najmanje 6 komada, one su manje od rasbore harlequin i razbore trigonstigme, ali su uvek u jatu i jako su zivahne i razdragane nikad umorne. Sa njima mozes i manje neke microrazbore tipa galaxy ili trilineata. Borac kod mene nije dirao kozice, a nije ni razbore, pokusao je jednom ali se celo jato onda okrenulo na njega i nikad ih vise nije pipnuo. ----------------------------------- DejanD Pon Feb 19, 2018 11:47 pm ----------------------------------- Hvala za predloge sacu da razmisljam dok se akvarijum formirara i visina je 50 a sirina 30 ----------------------------------- andreja84 Uto Feb 20, 2018 1:49 am ----------------------------------- Ja bih se slozio sa Ksendzi po pitanju razbora, ja sam u akvarijumu koji je imao manju površinu nego tvoj, a dubinu i više nego duplo manju držao 6 harlequina, bio sam i više nego oduševljen njima. I ja razmišljam o borcu, ali ne znam kako će da reaguje na longfin zebrice, tako da za sad još razmišljam. ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Feb 20, 2018 6:10 am Re: Predlozi za ribe ----------------------------------- Pseudomugil furcata ce ti strcati u svakom smislu pogotovu kada porastu (oko 5cm slobodno mozes da uzmes 4 muzjaka i 4 zenke sasvim dovoljno da se uspostavi mini hijerarhija da boje muzjaka dodju do izrazaja), ukoliko ubacis neonke pravice jak kontrast jedne drugima, a mozes i kubotai (zelene da ubacis 8-10 komada) kao i hyphessobrycon amandae (crvene 8-10 komada) ici ce u paru sa kubotaiima praveci jedno mini sareno jato, a i imaces sve boje u akvarijumu zuto/plave, plavo/crvene, crvene, zelene ukoliko dodas i kolisu na sve ovo moze da prodje sa plavo/crveno/jubicastom varijantom, ali ukoliko dodas muzjaka i dve zenke da smanje agresivnost muzjaka. Betta ne ide zejdno sa kolisama, pobice se dok jedno ne ostane zivo (muzjaci) ukoliko su zenke kolise i samo betta muzjak izgrisce mu rep ukoliko je tipa delta, halfmoon, cak i veil-u u glavnom ukrasni.. Sto se tice kolisa nemora biti toliko ubiljen akvarijum ako je par u njemu ili vise zenki, jer samo su muzjaci agresivni jedni prema drugima, pa se iz tog razloga kaze da mora biti ubiljen akvarijum da bi se smanjila tenzja "izmedju pogleda".. ;) Kolise mogu a i ne moraju biti zaiteresovane za kozice, tacnije mogu da se naviknu da ne diraju velike dok ce male biti pojedene i od strane neonki (mogu da se sjate par njih i da veliku iskidaju na komade u kratkom vremenskom roku), furkata i svega sto ima usta veca od dva mm. Borac i kozice se opet i slazu i ne slazu kao i kod kolise moze da se nauci da ih ne jede. Ukoliko je borac u divljoj formi (skracen rep lici na zenku) potamanice sve kozice, jer su jako dobri plivaci za razliku od ukrasnih. Vazi i za zenkice isto. Ukoliko se ipak odlucis za patuljaste ciklide zaboravi u potpunosti na kozice sve ce biti potamanjene u kratkom vremenskom roku, sem ukoliko akvajim nije bas bas ubiljen pa da i imaju neke sanse, ali opet tesko tesko..