----------------------------------- IVANRO Pet Nov 02, 2018 4:24 pm ----------------------------------- Kad smo kod osvetljenja, primetio sam sledece. Kad sam zamenio originalno T5 sa HeliaLuxom, iako je iste jacine (2x45W) i iako sam podesio isti period osvetljenja kao i sa T5, pocela je da se javlja zelena tackasta alga. Smanjio sam osvetljenje sa 8 na 7 sati i time je alga usporila pojavljivanje ali se i dalje stvarala. Ostali parametri akvarijuma nisu se menjali. Da li je razlog sto je HeliaLux svetlo na neki nacin jace od T5, da li je to drugacijeg spektra (LED vs T5), ili nesto trece? Pojava te alge je uglavnom vezana za manjak fosfora u vodenoj koloni i višak svetla u isto vreme ali fosfor je glavni uzročnik. Ja ne znam koliki je output u lumenima Juwel T5 sijalice pa ne mogu da ti kažem da li je samo do jačine svetla. HeliaLux te dužine ima oko 5800 lumena što je sasvim ok za akvarijum tvojih dimenzija. Ako je i blago jača LED varijanta od 2xT5 i naterala je biljke da iskoriste više fosfora iz vode, ili ako je spektar same rasvete bolji od starog svetla možda je to nateralo biljke da brže rastu i iskoriste fosfor koji ako nisi dozirao odlazi u deficit i zelena tačkasta alga to koristi. Ja sam je otklonio tako što sam dozirao fosfor direktno na područje gde se alga javila, veliku dozu fosfora oko 2.5 ppm, i smanjio svetlo na 5 sati (tako savetuje Tom Barr). Otišao sam na put i vratio se 4 dana nakon ni traga ni glasa od te alge. Sa zelenom tropikom ne bi trebalo da ti se javlja jer ona sadrži fosfor ali ako dođe do toga da znaš kako da je se rešiš brzo i efikasno. Neritine takođe vole da je uništavaju, makar sa stakla. Meni je tako nestala pinnatifida bez traga i glasa :D desava se Ma dešava se naravno, nego mi je bilo čudno jer je to manje više veoma laka biljka za gajenje. Pinatifida je druga priča, jako je osetljiva na promene akvarijuma ili generalno velike promene u samoj vodi u istom akvarijumu a bez doziranja dodatnog kalijuma i fosfora teško da će da uspe ako nije posađena u hranljivu podlogu, ne kažem da je nemoguće nego to su moja iskustva sa njom. Nju uspešno gajim sad nakon dosta muka i to zato što sam je kupio invitro pa ne mora da se privikava kao kad se kupi ovako.