----------------------------------- Peku Pet Nov 02, 2018 9:52 pm ----------------------------------- Kad smo kod osvetljenja, primetio sam sledece. Kad sam zamenio originalno T5 sa HeliaLuxom, iako je iste jacine (2x45W) i iako sam podesio isti period osvetljenja kao i sa T5, pocela je da se javlja zelena tackasta alga. Smanjio sam osvetljenje sa 8 na 7 sati i time je alga usporila pojavljivanje ali se i dalje stvarala. Ostali parametri akvarijuma nisu se menjali. Da li je razlog sto je HeliaLux svetlo na neki nacin jace od T5, da li je to drugacijeg spektra (LED vs T5), ili nesto trece? Pojava te alge je uglavnom vezana za manjak fosfora u vodenoj koloni i višak svetla u isto vreme ali fosfor je glavni uzročnik. Ja ne znam koliki je output u lumenima Juwel T5 sijalice pa ne mogu da ti kažem da li je samo do jačine svetla. HeliaLux te dužine ima oko 5800 lumena što je sasvim ok za akvarijum tvojih dimenzija. Ako je i blago jača LED varijanta od 2xT5 i naterala je biljke da iskoriste više fosfora iz vode, ili ako je spektar same rasvete bolji od starog svetla možda je to nateralo biljke da brže rastu... Spektar led rasvete koja se sastoji samo od jednog čipa nikada neće biti bolji od spektra bilo koje T5. Za biljke led koji koristi samo 6000-6500k nikada neće moći da primakne T5 od 6400k, samo će bolje i efikasnije osvetleti akvarijum. Zato svaka ozbiljnija kompanija koja se bavi rasvetom za akvarijume kombinuje bar dve "boje" čipa. Lumeni pokazuju na svetlo koje je vidljivo ljudskom oku, najuproštenije na sve što se nalazi tu negde oko zelene. Zato kad gledaš čime ćeš prostoriju da osvetliš gledaš u lumene. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_61647471_400px-Luminosity.png Funkcija svetlosne efikasnosti...google zna to dobro da objasni, pitajte ga ne ujeda naprotiv pamti i profitira svaki put kad ga nešto pitate. :D