----------------------------------- boomiri Sub Sep 15, 2012 11:16 pm pretvaranje mmol u ppm ----------------------------------- kako se pretvara vrednost jedinice izrazene u mmol u ppm? konkretno je u pitanju kcl u ampulama (1 ml=1 mmol) ----------------------------------- usdp Sub Sep 15, 2012 11:41 pm Re: pretvaranje mmol u ppm ----------------------------------- kako se pretvara vrednost jedinice izrazene u mmol u ppm? konkretno je u pitanju kcl u ampulama (1 ml=1 mmol) ppm = A x mmol/l mmol/l = ppm/A A = atomic mass of the ion. Na = 22.99g/mol, K = 39.10g/mol Therefore, 160mmol/l Na = 3,678.4ppm and 5mmol/l K = 195.5ppm. pomoci ce? ----------------------------------- boomiri Sub Sep 15, 2012 11:53 pm ----------------------------------- mnogo hvala, snaci cu se sada:) ----------------------------------- usdp Sub Sep 15, 2012 11:54 pm ----------------------------------- mnogo hvala, snaci cu se sada:) verovao ili ne ukucao sam samo mmol u ppa i google je odradio posao prvim rezultatom ;-) ----------------------------------- boomiri Ned Sep 16, 2012 12:19 am ----------------------------------- gledao sam ja na guglu, pa sam svasta nasao, od 1=1 pa na dalje.... mislio sam da je to proverena jednacina a ne skinuta sa neta... opet sam na pocetku... ----------------------------------- usdp Ned Sep 16, 2012 12:23 am ----------------------------------- gledao sam ja na guglu, pa sam svasta nasao, od 1=1 pa na dalje.... mislio sam da je to proverena jednacina a ne skinuta sa neta... opet sam na pocetku... ako ne nadjes sutra javi mi pitacu komsiku. predaje na nekom.fX-u ----------------------------------- Markonbg Ned Sep 16, 2012 2:03 am ----------------------------------- Mislim da je ok jednacina samo mi nije jasno sta ce ovde relativna atomskat masa Na i K,kada treba Cl i K? ----------------------------------- usdp Ned Sep 16, 2012 2:16 am ----------------------------------- Mislim da je ok jednacina samo mi nije jasno sta ce ovde relativna atomskat masa Na i K,kada treba Cl i K? copy paste je bilo :-/ ----------------------------------- Markonbg Ned Sep 16, 2012 2:29 am ----------------------------------- Aha,onda ok ;) ----------------------------------- boomiri Ned Sep 16, 2012 7:51 am ----------------------------------- Marko ako ti nije problem i ako razumes gore navedenu jednacinu prevedi mi je na srpski molim te - 1 ml KCL sadrzi 1 mmol ili ___ ppm/ml K i ____ppm/ml Cl, posto meni bas nista nije jasno. sto vise trazim po netu, sve manje razumem problem ----------------------------------- usdp Ned Sep 16, 2012 12:12 pm ----------------------------------- Mislim da je ok jednacina samo mi nije jasno sta ce ovde relativna atomskat masa Na i K,kada treba Cl i K? atomska masa CL ili hlora je 35,453 (2) a K ili kalijum 39.0983(1) . Ako to treba... Atomska masa im je ta. ----------------------------------- Markonbg Ned Sep 16, 2012 3:06 pm ----------------------------------- Za sta ti je potrebno ovo? Ovako ppm je part per milion i jedinica je gr/dm3 tj. gr/l. Za ovo izracunavanje vazi formula: kolicinska koncentracija (jedinica mol/dm 3)× molarna masa datog molekula tj. atoma (jedinica gr/mol) = ppm (jedinica gr/dm3). Molarna masa KCl=74,5513gr /mol E sada ja ti ne mogu resiti jednacinu satdva nepoznata parametara... Moras da znas ili koji ppm zelis da postignes ili da znas u koju kolicinu vode planiras tu ampulu da stavis?Jel da bi izracunao ppm moras da znas kolicinsku koncetraciju jed mol/dm3,a ti si samo rekao da je ampulatod 1ml=1mmol Ako slucajno gresim neka me neko isprav ----------------------------------- boomiri Ned Sep 16, 2012 7:16 pm ----------------------------------- ampula je od 10 ml. Bilo bi idealno kada bih mogao da dobijem 1ml=1ppm to bi mi bilo idealno. moze takodje 10 ml =1ppm, kako god samo da mi bude jednostavno za doziranje. Kao sto vidis hemija mi i nije bas jaca strana u zivotu:( inace treba mi za dodavanje biljkama. takodje nije mi zanemariva ni kolicina Cl koji cu usput dodati( ona mi ne treba, ali ne mozes bez nje) ----------------------------------- Markonbg Ned Sep 16, 2012 9:15 pm ----------------------------------- Reci mi da li znas koliko grama KCl po litru vode treba da postignes? Gde si nabavljao te ampule i koliko si placao? ----------------------------------- boomiri Ned Sep 16, 2012 10:24 pm ----------------------------------- mozes ih naci u svakoj bolje opremljenoj apoteci, najbolje su fresenius cini mi se, nisam ih placao, dobio sam ih. Pa ne znam koliko grama, one su uvek izrazene kao odnos mmol/ml obicno 1mmol/ml pokusao sam na njihovom sajtu da nadjem vise informacija ali zamisli cuda sajt ne radi:(pogledacu sutra na poslu, mozda imam negde nesto o tome pa te obavestavam. ----------------------------------- Markonbg Ned Sep 16, 2012 10:43 pm ----------------------------------- Po ovim racunici ,laickih informacija ti treba 13mmol=13ml za 1l vode sto je nemoguce...Dzaba racunamo ako ne znamo sta treba da dobijemo i kada ne znam koja je kol.koncentracija ampule. Meni je jedan stari akvarista rekao da koristim KCl u vidu praska,imas u apoteci 10kesica za 50din....1kesica na 50l i to je to...ne mozes da pogresis... ppm je zapravo gr po litru...1 kesica ima par grama i onda odredis lako zeljeni odnos ----------------------------------- boomiri Pon Sep 17, 2012 10:46 pm ----------------------------------- od proizvodjaca specifikacija proizvoda: 1 ml koncentrata sadrzi 74,6 mg KCL 1 amp (20 ml) sadrzi KCL 1,491 gr voda za injekcije do 20 ml elektroliti mmol/20 ml K 20 cl 20 sadrzaj aktivnih supstanci: 1 ml kalium chloride 1 mmol/ml odgovara: K+ 39,1 mg 1 mmol Cl- 35,5 mg 1 mmol sadrzaj pomocnih supstanci voda za injekcije do 20 ml to sam pronasao, mislim da detaljnije ne moze biti. pokusacu da sve ubacim u kalkulator pa cu videti sta cu dobiti, hvala mnogo Marko na trudu i pomoci ----------------------------------- boomiri Pon Sep 17, 2012 10:51 pm ----------------------------------- kada ubacim gramazu(1,49 gr) u chuck's kalkulator u rastvoru od 20 ml(originalno je tako rastvoreno) dobijem da je sadrzaj K 1, 56 ppm po ml rastvora. eee to mi je trebalo ----------------------------------- Markonbg Uto Sep 18, 2012 12:45 am ----------------------------------- Nema na cemu,molim i drugi put. Tu smo da se pomazemo. Nisam te bas najbolje razumeo...imas ampulu KCl-a za akvarijum...Sta je tebi krajnji cilj u doziranju? Koliki ppm ----------------------------------- boomiri Uto Sep 18, 2012 1:50 am ----------------------------------- trenutno u smesi koju koristim (N+K+P) imam 12ppm K, cini mi se da je to malo neprakticno tako sve zajedno smuckano jer ne mozes korigovati pojedinacne vrednosti u zavisnosti od potreba bilja. jedino sto mogu jeste dodavanje pojdinacnih elemenata zajedno sa vec postojecim miksom( koji ce mi trajati prilicno dugo). za sada sam resio dodavanje K. dalje mi ostaje problem N ali mislim da cu to lakse resiti sa urejom. P mi je u miksu 1ppm za moj akvarijum pa se nadam da je to dovoljno. slican problem cu verovatno imati i sa mikroelementima, ali tu je tothema pa se ne brinem:)) ----------------------------------- tusta Uto Sep 18, 2012 3:06 am ----------------------------------- Hmmmm... da se nadovezem, s obzirom da znam koje makro elemente koristis, koji su smuckani po PPS pro sistemu u odnosu 10:1:12 N: P: K, onda svako odstupanje van toga vise nije PPS Pro, vec prelazis u EI nacin doziranja (predoziranja), mislim, cak sta vise preporucujem ti da krenes, bas tako kako jeste, pustis bilje da raste i posmatras, ukoliko dodje do nekog deficita pojavice se ocigledni znaci nedostataka odredjenog makroelementa (naprmr. zelena tackasta alga = nedostatak fosfata, rupice na listovima = nedostatak kalijuma, bledilo i propadanje listova = nedostatak nitrata itd....) raditi nesto napamet, moze da te odvede samo u jos gore probleme. Lako je baratati s hemijom po EI nakon nekog odredjenog iskustva, ( nekom ce mozda izgledati neverovatno, ali ja naprmr u jednom svom akvarijumu dodajem oko 40 PPM nitrata, 6 PPM fosfata i oko 30 PPM kalijuma plus Urea) ali tom akvarijumu bas to odgovara, i to nije napamet tempirano vec visemesecnim pracenjem biljaka laganim povecavanjem odredjenih elemenata iz nedelje u nedelju i to je to... U nekom drugom akvarijumu ova bi doza bila katastrofalna i za par dana napravila algarijum... Dakle, da ga ne tupim vise :) drzi se proverenog metoda doziranja, gde je odnos elemenata izbalansiran i po kome je predvidjeno dodavanje tacno onoliko elemenata koliko jedan prosecno ubiljen akvarijum moze da potrosi za dan i opusti se uz akvarijum, ne opterecuj se previse brojkama, hemijom i matematikom.... ----------------------------------- tusta Uto Sep 18, 2012 3:24 am ----------------------------------- dalje mi ostaje problem N ali mislim da cu to lakse resiti sa urejom. P mi je u miksu 1ppm za moj akvarijum pa se nadam da je to dovoljno. I ovo je jako bitno, urejom ne mozes da resis nedostatak nitrata, ureju koju dodajemo u jako ubijenim biljnim akvarijumima, koja je inace jako toksicna po zivotinjski svet, jer se azot u njoj nalazi u amonijacnom obliku, kada se pretvori u nitrate na nedeljnom nivou, obicno ne prelazi 1 PPM .... Dakle, izuzetno male kolicine ureje se dodaju.... Da pojasnim, ureja je u celoj prici biljkama slag na torti, ili kao ladno pivo nama nakon dobrog rucka :) A nedostatak nitrata ces morati da resavas iskljucivo putem KNO3 ----------------------------------- vjakov Sre Okt 03, 2012 10:57 pm a ----------------------------------- Da li je neko koristio ili cuo proverenu informaciju o upotrebi vestackog djubriva NPK 15 15 15 u biljnoj anvaristici? ----------------------------------- boomiri Sre Okt 03, 2012 11:21 pm ----------------------------------- neka iskusniji kazu ako nisam u pravu ali mi se cini da to nije pogodna kombinacija za akvarijume, mislim da je najveci problem P kojeg je tu previse ----------------------------------- Markonbg Sre Okt 03, 2012 11:22 pm ----------------------------------- Nisam imao iskustva,ali opet mislim da ne bi valjalo...sto zbog odnosa elemenata,sto zbog toga sto se to djubrivo apsorbuje preko korena ,a na listu mislim da ne bi bas valjalo.Al ispravice me ako gresim. ----------------------------------- vjakov Čet Okt 04, 2012 10:14 pm a ----------------------------------- Da li bi tusta imao komentar na pitanje? ----------------------------------- tusta Pon Okt 08, 2012 5:58 pm ----------------------------------- Nikako !!! Odnos makroelemenata azota, fosfora i kalijuma koji mi koristimo u avaristici je totalno drugaciji od ovog koji se koristi u hortikulturi i poljoprivredi za koja su ova djubriva i namenjena. U zavisnosti od nacina doziranja u akvaristici je taj odnos totalno drugaciji, recimo po PPS pro sistemu 10 N : 1 P : K 12 kod EI sistema doziranja ne postoje neka univerzalna pravila, ali su kolicine fosfora u odnosu na azot opet u nekim daleko manjim granicama, kod mene je taj odnos 10 N : 2 P itd... Da rezimiram, koje god NPK djubrivo da nadjes u poljoprivrednoj apoteci neces ni priblizno naici na ono sto mi koristimo u akvaristici jer je kod svih fosfor napucan i takvo djubrivo bi bilo pogubno, o algama da i ne pricam... Uglavnom postoje resenja u smislu da sam nabavis pojedinacno sve potrebne hemialije pa da ih smuckas u nekom odgovarajucem odnosu, za azot i kalijum KNO3 za fosfor KH2PO4 samo za ka kalijum KH2SO4 ili KCl Ja ih ne miksujem u jednoj boci vec svako jedinjenje drzim u odvojenim rastvorima i po potrebi podizem ili smanjujem odredjeni element, a pored gore pomenutih dodajem azot i preko Ureje, ali u jako malim kolicinama... Najjednostavnije ti je da kupis vec gotov miks makroelemenata i da ne razbijas glavu time, jer neke hemikalije je jako tesko naci u slobodnoj prodaji, kao na primer KH2PO4 ... a i ako nadjes, to su obicno pakovanja od 1 kg pa navise i nisam pametan koliko bi ti se to isplatilo... Nadam se da mi odgovor nije bio previse konfuzan :) ----------------------------------- vjakov Pon Okt 08, 2012 8:51 pm a ----------------------------------- Tusta hvala puno,odgovor je jasan i koncizan,dobio sam pravi odgovor na pitanje.Hvala jos jednom. :P