----------------------------------- nikouro Uto Jun 22, 2010 4:16 pm Priprema cokota ili korena vinove loze ----------------------------------- Ovde cu pokusati da vam objasnim kako se priprema cokot za aq. Treba imati na umu da nemoze svako drvo u aq, jer su neka otrovna za zivi svet unutar akvarijuma. Medju tim otrovnim se nalaze : Orah, Kleka, Oleander, Tisa, Sabina kao i sve vrste cetinara (... u ovu grupu spada i Vinova loza ukoliko je tretirana sa pasticidima i ostalim hemikalijama i zato treba voditi racuna gde uzimate cokot ili koren vinove loze ). Takodje treba izbegavati i Hrast, Dud, Kesten jer suvise boje vodu bez obzira na sve radnje tokom pripremanja. Pored vinove loze za sada se zna za jos par vrsta koje mogu u akvarijum a to su : Vrba, Ruza, Grab ( ako neko ima iskustva sa jos nekom vrstom neka napise ... ) Pre nego li krenemo sa pripremom cokota ili korena vinove loze, moramo biti sigurni da taj cokot ( citaj ; ili koren ) nije u zadnjih dve do tri godina bio tretiran sa hemikalijama tj pesticidima koji su stetni za nas aq. Znaci, najbolje je odabrati cokot iz vinograda koji se neradi u tom periodu ili pak zapusteni vinogradi koji se gase. Posto odaberemo zeljini oblik cokota koji bi trebao pored oblika ( za koji mislimo da je interesantan ) da ispuni jos jednu stavku , a to je da bude dovoljno star ( barem par godina ), sa prosusenom korom kako ne bi kasnije imali problema tokom ciscenja a i u samom aq. Prvo sto uradimo jeste skidanje kore sa cokota. Ima i onih koji ovo nerade ali kasnije moze da nam se javi problem u aq tj da nam se filter zapusi usled odpadanja kore sa cokota, zato je pozeljno ocistiti koru. Koru skidamo pomocu noza ili skalpera, stim sto cemo se podrudita da ostavimo sto manje oziljaka od noza po cokotu kako bi nam cokot izgledao sto prirodnije. Pozeljno je pored kore ocistiti i sve trule delove cokota kako nam ta trulez ne bi zapusila filter ili prelivne cevi.Posto smo ocistili cokot isti cemo staviti u rerni ( moze i mikrotalasna ali treba voditi racuna o bezbednosti) na 90-100 stepeni kako bi smo se osigurali da nam cokot bude suv a ujedno i sterilisali sam cokot. Jedan od problema koji mogu da nam se jave kasnije ako nam cokot nije dovoljno suv jeste da nam se pojavi budj ili plesni u akvarijumu sto nije nimalo prijatno ni pozeljno ( za plesni i nije strasno ukoliko imamo Ancistruse jel su se tu pokazali veoma odlicni u uklanjanju plesni a ujedno i sam plesni im dodje kao poslastica ). Cokot " pecemo " barem par puta od po pola sata na 90-100 stepeni ( nije strasno ako malo naprsne ili dobije braon boju ).Posto smo " ispekli " cokot, sada cemo isti oprati celicnom zicom pod mlazom mlake - vrele vode kako bi smo ostranili i poslednje niti kore . Dobro bi bilo ostaviti cokot nekoliko dana u vodi kako bi se natopio sa vodom i ujedno oslobodio se tanina ( tamni vodu u tamno braon boji ) a moze da se desi i da se pojavi plesan ili budj. Vodu menjamo po potrebi tj posto ce cokot ispustati tanin pozeljno je barem svaki drugi dan zamennuti vodu u posudi. Sud u kome cemo kuvati cokot mora pored dubine i sirine da bude i star jel ce tokom kuvanja cokot ispustati ponovo tianin koji ce vam obojiti sud. Da bi smo se resili i preostalih mikroorganizama i gljivica koji su stetni za nas aq, cokot cemo kuvati u slanoj vodi. Mera tj odnos soli i vode je sledeci : na 10 l vode stavicemo pola kile soli. Za ovu priliku mozemo koristiti bilo koju so odnosno pored kuhinjske mozete koristiti i stocnu ili onu za posipanje puteva. Cokot kuvamo barem dva sata u kljucaloj vodi i to barem par puta. Ako nam cokot pliva po povrsini vode dok ga kuvamo, onda mozemo posle prvog kuvanja cokot potopiti odmah u posudi sa hladnom vodom na par min. (ovo izvodimo sve dok se cokot ne zadrzi na dnu posude ). Ovim postupkom ( toplo - hladno ) cemo obezbediti da se cokot sutra nedize u akvarijumu a ujedno i oslobodicemo se tanina. Zadnja voda u kojoj kuvamo cokot ne bi trebala da bude posoljena. Posto smo zavrsili ovaj proces ostavicemo posudu da se ohladi a potom cemo cokot jos jednom isprati pod mlazom mlake vode i ocistiti eventualne necistoce koje se jave tokom kuvanja. Ovako pripremljen cokot ohladimo u vodi iz koje mozemo da prebacimo u akvarijum. Nazalost ja kad sam pripremao svoje cokote nisam slikao, tako da .... a i nisam se pridrzavao svih saveta starijih akvarista, pa mi se posle par dana pojavila plesni ( jel cokot nije bio dovoljno suv ) sto sam resio sa jednim Ancistrusem. Inace plesni nije opasna po zivi svet u aq ( sem sto je ruzno za oko ) i ako eventualno imate neku ribicu koja ima ostecenja na kozi gde bi mogla plesni da se zalepi ( sto nije pozeljno ) Evo kako izgleda Plesi po cokotu ... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58055279__127347738_cokot%202.jpg ----------------------------------- Sale Uto Jun 22, 2010 6:25 pm ----------------------------------- Svaka cast! ----------------------------------- deak Uto Jun 22, 2010 7:02 pm ----------------------------------- Pa bogami bas se mucim sa jednom veeeelikom granom ;), iskuvao sve odradio i vec mi je dva meseca u vodi i jos uvek bezi gore tako da cu mozda morati ponoviti celu proceduru. Tako da hvala Nikouro. ----------------------------------- nikouro Uto Jun 22, 2010 7:59 pm ----------------------------------- dosta napisanih reci za proces koji traje par sati ( aktivnih ). inace sve bi ovo bilo dosta pojednostavljeno da ima fotki . najbitniji proces jeste sama sterilizacija cokota a najduzi jeste ciscenje cokota ( ujedno i najdosadniji ). a da cokot ne zavrsi na povrsini obavezno ponavljanje " toplo - hladno " sve dok cokot neostane na dnu posude. da bi ovo uspelo ( mislim da je i presudno ) da cokot pre potapanja bude suv .... ----------------------------------- Sale Čet Jun 24, 2010 6:48 pm ----------------------------------- Moj cokot vinove loze smrdi, a taj smrad me potseca na sumpor. Jel to normalno? ----------------------------------- nikouro Čet Jun 24, 2010 6:49 pm ----------------------------------- ne i da sam na tvom mestu ja se ne bih dalje trudio .... ----------------------------------- Nigros Čet Jun 24, 2010 6:57 pm ----------------------------------- U plavom kamenu ima sumpora (CuSO4), ja ga ne bih stavljao u akvarijum. ----------------------------------- nikouro Čet Jun 24, 2010 11:05 pm ----------------------------------- Kao i sto je napisano u gornjem tekstu .... Cokot uzimajte samo iz onih vinograda koji nisu aktivni tj koji se gase pa tako da ste sigurni da ih vlasnik nije prskao pesticidima i ostalim hemikalijama ( to vazi i za sve ostalo sto ulazi u akvarijum ).... Medju tim otrovnim se nalaze : Orah, Kleka, Oleander, Tisa, Sabina kao i sve vrste cetinara (... u ovu grupu spada i Vinova loza ukoliko je tretirana sa pasticidima i ostalim hemikalijama i zato treba voditi racuna gde uzimate cokot ili koren vinove loze ). ----------------------------------- vlada Čet Jun 24, 2010 11:17 pm ----------------------------------- Kad kazhesh cokot pecemo par puta na 90-100c mislish li na rernu? ----------------------------------- Sale Čet Jun 24, 2010 11:30 pm ----------------------------------- Ali taj cokot je izvadjen pre godinu dana. Bas sam ga dugo drzao u vodi, ispirao, kuvao... Nisam ga ranije mirisao ali sad mi se cini da ima jak miris (smrad). Vidim da je ona "srz" loze dosta mekana, kao da je trula. Drugo, zar je plavi kamen opasan za biljni i zivotinsjki svet u akvarijumu? ----------------------------------- nikouro Čet Jun 24, 2010 11:46 pm ----------------------------------- itekako .... ----------------------------------- FEK@ Sub Jun 26, 2010 2:49 pm ----------------------------------- ja sam uzeo nekoliko cokota vinove loze i drzao sam ihmjesec dana i svaki drugi dan mijenjao vodu jer se bas mutila :( onda sam ako vjerujete 14 puta prokuvavao i konacno ubacio u aq :) ----------------------------------- nikouro Sub Jun 26, 2010 11:21 pm ----------------------------------- ja sam moj drugi cokot posle dva otkuvavanja ubacio u aq ... ( i jedno pecenje ), ali vinograd se neradi vec tri godine ( preminuo gazda i sad nema ko da odrzava taj vinograd tako da je gazdarica resila da povadi ceo vinograd ) ..... ----------------------------------- Filip:) Sub Jul 10, 2010 7:16 pm ----------------------------------- ja ovo danas pocinjem primenjivati na jedan panj sto sam nasao kod neke reke ne znam tacno od cega je ali cim je bio skoro pa skroz u reci onda je verovatno i to drvo raslo sa korenom u vodi... ----------------------------------- darko.potic.33 Pet Jul 30, 2010 12:20 pm ----------------------------------- Ja imam problem sa cokotom vec 3 nedelja mi je potopljen u vodi kako bi ispustio tanin, vodu menjam na 2,3 dana i nikako da se izbistri,ne vidim kraj. Koliko vemena treba da prodje! Napomena cokot je ociscen,skinuo sam mu staru i trulu koru. ----------------------------------- misoo83 Pet Jul 30, 2010 12:36 pm ----------------------------------- Ja sam negde citao da to bogami moze da potraje dok on ne prestane da ispusta boju ----------------------------------- darko.potic.33 Pet Jul 30, 2010 2:15 pm ----------------------------------- ali koliko dugo? ----------------------------------- misoo83 Pet Jul 30, 2010 7:57 pm ----------------------------------- neznam tacno ali covek je uradio sve pripreme i posle stavi u akvarijum i zali se kako jos uvek mu ispusta boju a drugi mu je odgovorio da to moze dugo da potraje ----------------------------------- darko.potic.33 Sub Jul 31, 2010 7:35 pm ----------------------------------- ok hvala ti puno! ----------------------------------- markesa Čet Okt 28, 2010 7:22 pm ----------------------------------- upravo sam zavrsio pripremu cokota na nacin koji je nikouro opisao cokot sam pekao tri puta po sat-dva na 100 stepeni zatim je stajao u obicnoj vodi 7 dana-vodu sam menjao svaki drugi dan i morm reci da nije u toj fazi pustao tanin potom tri kuvanja i potapanja u hladnu vodu i tada je pustao dosta boje posle zadnjeg kuvanja prebacen u hladnu vodu i stajao ceo dan sada je ubacen u aq.izgleda extra ----------------------------------- kaplarm Sre Dec 01, 2010 10:57 pm ----------------------------------- Imam jedan veoma interesantan cokot i evo zanim se sa njim vec skoro mesec dana i jos uvek nisam zavrsio. Problem je u tome sto je pun krivina i podseca malo na bonsai drvo a samim tim izuzetno je tezak za ciscenje. Svu onu staru koru sam skinuo ali jos uvek nije skroz ociscen , danas sam probao da posle kuvanja uklonim necistocu pod jakim mlazem vode i posle mesec dana ciscenja nisam mogao da verujem koliko je tu bilo ljuspica, trunja i prljavstine. Da li postoji jos neki nacin tj. da li ste vi koristili neki drugi alat osim gore navedenog u prvom postu i eventualno da li bi ona fina sitna smirgla pomogla. ----------------------------------- boki 013 Sre Dec 01, 2010 11:05 pm ----------------------------------- markesa ubaci neku slicicu ----------------------------------- Bojan Pet Dec 03, 2010 12:39 am ----------------------------------- Koristio sam ja i tu finu smirglu da ga sredim da izgleda kao bebina guza :) ----------------------------------- kaplarm Pet Dec 03, 2010 1:49 am ----------------------------------- Da li je bio suv kad si ga smirglao, pitam zato sto je moj panj trenutno u kanti sa vodom, pa ne znam da li da cekam da se osusi. ----------------------------------- MarkoNg Uto Dec 07, 2010 6:34 pm ----------------------------------- ja sam sredio 2 cokota vinove loze, stari su oko 1 godinu mislim suse se vec 1 godinu, i prokucao sam u 3 vode i stavio u aq da vidim da li pusta boju i mogu vam reci da je danas vec 4 dan nema zute boje :-).... prokuvaj panj 2 puta i videces sa lakocom se skida sve sa njega....i posle nema brige ----------------------------------- veljasef Sub Dec 11, 2010 1:13 pm ----------------------------------- ne znam,ja sam ubacivao par grana,i nisam imao problema sa trulezom,smradom itd...samo sa potapanjem same grane sto je se vremenom sm resilo....:) ----------------------------------- petsrdjan Sub Dec 25, 2010 5:36 pm ----------------------------------- Ja sam nasao neku granu pored reke,mislim da je u pitanju vrba. Istu sam ocistio od truleza,mada mislim da je trulo i iznutra,ali bitno je da se vise ne truni. Kuvam ga vec ceo dan,i svaki put kad se voda zamuti,potopim ga u hladnu vodu ne bi li potonuo,mada on i dalje pluta kao camac... Mada nisam ga prethodno osusio,tj pekao u rerni,jer tek sam sad video ovaj forum :( . Sta mi je ciniti ako ne potone ? ----------------------------------- MarkoNg Sub Dec 25, 2010 10:55 pm ----------------------------------- potonuce sigurno, nemoj da brines...mozes preko te grane da stavis neki pljosnati kamen i tako ga potopis na nekoliko dana i sve ce biti ok ;-) ----------------------------------- VooDoo Ned Dec 26, 2010 4:13 am ----------------------------------- Dobru ste mi ideju dali za vinovu lozu, probao sam pre jedno mesec dana i super je, ne pusta boju, nema nikakvih problema za sad, naravno treba da se oguli, prokuva sve standardno a vredi potraziti negde neprskanu lozu pa da se isece i sredi efekat je fantastican :) ----------------------------------- petsrdjan Ned Dec 26, 2010 11:06 am ----------------------------------- Ljudi ja sam ovaj moj panj kuvao juce ceo dan , potrosi vise soli i struje nego sto vredi aq. :D Osatavio sam ga preko noci u hladnoj vodi i opet je malo pustio boju... Cini mi se kao da ce uvek tako,mada dosta vise boje pusti pri kuvanju... ----------------------------------- nikouro Ned Dec 26, 2010 11:55 am ----------------------------------- Neznam da li imate zaista toliku potrebu za pripremu cokota :?: Pre nego li krenete bilo sta da radite sa cokotom vinove loze, morate biti sigurni da cokot nije prskan pescisidima u zadnje dve do tri godine, u suprotnom rizikujete da potrujete ribice u akvarijumu. Cokot mozete i nemorate oljustiti od kore. Zatim, cokot osusite u rerni ( bolja solucija bi bila da cokot ostoji par meseci i da se prirodnim putem osusi, ali posto je zima ... sta je tu je ), susenje mozete ponoviti par puta. Posto procenite da je cokot suv, isti potapate u vrelu vodu i kuvate u posoljenoj vodi ( saka do dve bilo koje soli ), kuvanje bi trebalo da traje nekih 20 do 30 minuta od vremena kada voda provri. U medjuvremenu pripremite drugu posudu sa hladnom vodom u kojem cete potopiti cokot direkno sa kuvanja. Iz prve tesko ce cokot potonuti ali je i moguce. Ako ne potone, cokot ponovo kuvate kao i prvi put stim sto sada nemate potrebe da stavljate so. Ponovicete ponovo potapanje u hladnoj vodi, stim sto nebacate onu vodu u kojoj se cokot kuvao, vec je ostavite sa strane u slucaju da cokot ne potone i da vam zatreba ponovo. Ako je cokot bio poprilicno suv trebao bi iz druge da potone. U svakom slucaju, proces Vrelo - Hladno ponavljate sve dok cokot ne potone. Posto cokot potone, isti ostavite u nekoj posudi neka ostoji 10-tak dana, stim sto cete menjati vodu svaka dva dana zbog tanina koji ispusta ( ovo mozete i po potrebi sto zavisi od kolicine ispustanja tanina). Tanin nije otrovan pa ko voli moze malo i akvarijumsku vodu da oboji. U svakom slucaju ispustanje tanina ce se vremenom smanjiti kako budete menjali vodu u akvarijumu. ----------------------------------- skip Čet Jan 13, 2011 2:22 pm ----------------------------------- ja sam spremio par grana tacno po uputstvu, grane su male prokuvao sam ih 10 puta da budem siguran stajale su mi u nekoj posudi 1 dan i nista nisu pustile dali mogu da ih ubacim???(pustile su braon boju samo u toku prokuvavanja) ----------------------------------- moniki Sre Jan 26, 2011 2:44 pm ----------------------------------- Bas sam i ja htjeo da postavim isto pitanje! Posle skoro 2 dana u vodi (prije faze kuvanja) grana nije ispustila nikakvu boju! Da li da je ostavim u vodi dok ne pusti boju ili da kuvam! :) ----------------------------------- nikouro Čet Jan 27, 2011 10:14 am ----------------------------------- Kuvaj to po upustvu ... ----------------------------------- moniki Pet Jan 28, 2011 8:33 pm ----------------------------------- Kuvao sam granu vinove loze oko 3 sata, pri kuvanju je ispustila boju! Potom sam je potopio u vodu i evo drugi dan ne ispusta boju, bas kao i prije kuvanja! :) Ranije sam pripremao grane po 10ak dana i ni jednom mi se nije desilo ovo! Vjerovatno bih mogao da je stavim u akvarijum, ali ipak da pitam postoji li mogucnost da ispusti boju naknadno kad do sada nije!? Nije mi bas mali akvarijum (350l) da bih posle mijenjao vecinu vode. thank you Nikouro :) ----------------------------------- skip Čet Feb 03, 2011 10:18 pm ----------------------------------- Imam jedno pitanje kako da prokuvam vinovu lou koja je bogami povelika mozda 20*20cm??? ----------------------------------- moniki Čet Feb 03, 2011 10:29 pm ----------------------------------- I ja sam imao isti problem.... prvo jednu stranu kuvas, pa okrenes i onda drugu :) duplo vise vremena ali i duplo vece zadovoljstvo posle! ----------------------------------- skip Čet Feb 03, 2011 10:44 pm ----------------------------------- tako sam i ja zamisljao, hvala.....:bravo: ----------------------------------- sgorankg Čet Mar 31, 2011 12:21 am ----------------------------------- Danas sam nasao jedan panj vinove loze koji mi se ucinio zanimljivo za moj prvi akvarijum koji bi trebao da stigne za dan dva 75x40x40. Ja sam skinuo koru, ocistio trule delove... sad me zanima vase misljenje da li ce da izgleda lepo u AQ posto je malo veci oko 70cm . http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_59160208_IMAG0151.jpg ----------------------------------- Stefan062 Čet Mar 31, 2011 12:53 am ----------------------------------- iskreno meni se ucini na prvi pogled kao telo coveka :D ali salu na stranu meni nije bas nesto preterano lep jer je dosta masivan , meni ukus preferira panjeve koji su mnogo vise razgranati... zavisi od ukusa do ukusa. :) ----------------------------------- nikouro Čet Mar 31, 2011 1:11 am ----------------------------------- Pa pazi, sve zavisi od tvoje maste. Mozes malo da eksperimentises sa mahovinom, nanom .. ili vec sta ti padne napamet. ----------------------------------- sgorankg Čet Mar 31, 2011 1:11 am ----------------------------------- Koliko je bitno kuvanje panja, realno imam problem sa njegovom velicinom jer tesko da mogu da nadjem toliku posudu a i ako je nadjem... Da li postoji neki drugi nacin pripreme. ----------------------------------- nikouro Čet Mar 31, 2011 1:17 am ----------------------------------- Veoma. Kuvanjem se unistavaju sve moguce bakterije ili paraziti ... bolesti koje mozes uneti u akvarijum. To je izmedju ostalog .... ----------------------------------- sgorankg Čet Mar 31, 2011 1:27 am ----------------------------------- Nemojte pogresno da me razumete , nisam akvarista(tek trebam da postanem :) ) i neman nameru da se raspravljam, pametujem ili neso slicno ali mi nesto nije jasno oko tog unistavanja bakterija, bolesti ili vec cega. Zar nije pecenja na 100tinjak stepeni dovoljno da "pobije" sve zive mikroorganizme ? Zapravo i medicinska sterilizacija se obavlja izmecu 121 i 134 stepeni celzijusa? ----------------------------------- Crayfish :) Pon Maj 16, 2011 4:23 pm ----------------------------------- Panj ti je po mom misljenju (iako je malko glomazan :wink: )super za zadnji deo akvarijuma i kao sto nikouro rece igraj se malo sa biljkama , imas uputstva na forumu kako se vezuje mahovina za panj itd. srecno :) ----------------------------------- petsrdjan Uto Jul 26, 2011 8:01 pm ----------------------------------- Kupovina vec pripremljenog cokota,ako mene pitate je idealno resenje,evo vec par sati se mucim oko svog,i pitanje je kad cu zavrsiti,ima bas dosta posla,pogotovo ako zelite lep cokot,onda je isti dosta teze ocistiti lepo.... Samo da sam nasao negde cokot koji odg.mom akvarijumu,bez razmisljanja bih kupio :) E hteo bih da povezem sa korenom jednu grancicu,dal smem za "zakucam" malim ekserom,plasim se da ne zardja u vodi ??? Ako ne smem,cime mogu da ih povezem ? ----------------------------------- matija2008 Sub Sep 03, 2011 11:33 pm ----------------------------------- Danas sam nasao cokot, neprskan bar 6-7 god, pa krecemo sa radom. Problem je sto je malo kao zelen. To resavam rernom??? ----------------------------------- tusta Pet Sep 16, 2011 3:35 pm ----------------------------------- Sinoc sam ubacio cokot, i voda je preko noci pozutela, ne preterano - ali je pozutela, pa me zanima da li ce tanin da se lepi za staklo i podlogu, odnosno da li ce da boji, pa da cu morati da radim neku generalku ciscenja aq ili ce sve biti vremenom OK... I da... posto imam vrecicu aktivnog uglja, ako je ubacim u filter (filter je spoljni, kanister, atman) hoce li ubrzati proces bistrenja vode... Hvala unapred :) ----------------------------------- nikouro Pet Sep 16, 2011 4:45 pm ----------------------------------- Sto se tice uglja, nikad ga nisam upotrebljavao tako da necu nista ni pisati o tome. Sto se tice cokota i tanina, to ce povremenom zamenom vode da se izbistri. Ribama i biljkama nece smetati. ----------------------------------- tusta Pet Sep 16, 2011 5:40 pm ----------------------------------- Znam da ribama i biljkama ne smeta, mene nesto drugo brine, razmisljam ovako, ako cokot prilikom iskuvavanja boji posudu u kojoj se nalazi, da li to isto radi i sa staklom u aq u nekim malim naslagama ukoliko je duze prisutan u vodi ... Nisam sasvim siguran da li sam na ovom forumu ili na nekom drugom mestu procitao da aktivni ugalj upija i tanin, meni je aq u fazi cikliranja pa ne bih da remetim sastav vode, a opet, ako ce aktivni ugalj znatno da ubrza proces ciscenja od tanina, dolazim u iskusenje da ga ubacim, tako da... zaista se lomim po ovom pitanju.... ----------------------------------- Extra strong Pet Sep 16, 2011 6:15 pm ----------------------------------- aktivni ugalj za AKVARIJUME vezuje za sebe tanin, kao i mnoge druge organske i neorganske supstance, pa ako koristis neke ljekove on ce ih neutralisati.. takodje, aktivni ugalj treba mijenjati na svakih 15-20 dana zbog prezasicenosti i moguceg povracaja odredjene kolicine stetnih supstanci ponovo u vodu ----------------------------------- tusta Pet Sep 16, 2011 7:12 pm ----------------------------------- Hvala, ubacicu aktivni ugalj i zameniti 1/3 vode u aq, pa cemo videti kako napreduju stvari ... ----------------------------------- darko.potic.33 Sre Nov 02, 2011 1:40 pm ----------------------------------- Jel moze neko da mi kaze koliko vremena treba cokotu da se natopi vodom kako ne bi izlazio na povrsinu? ----------------------------------- Vlada991 Sre Nov 02, 2011 7:20 pm ----------------------------------- Sve zavisi od chokota. Evo npr ja i Y2K, istog dana smo isekli, obradili, ali, moj chokot je istog trenutka pao na dno, dok je on njegov drzao (valjda 7 dana u vodi) i opet je morao da stavi kamen preko. Tako da nema pravila, sve zavisi od chokota. ----------------------------------- Biohazard Sre Nov 02, 2011 7:39 pm ----------------------------------- Pozdrav svima. Da li mi neko moze reci jel se vrsi isti postupak kad je u pitanju priprema VRBE ili RUZE ili to ide nekako drugacije??? Pozz ----------------------------------- Y2K986 Sre Nov 02, 2011 8:16 pm ----------------------------------- Procedura je ista. ----------------------------------- nikouro Sre Nov 02, 2011 8:46 pm ----------------------------------- Ja sam drvo divlje ruze pripremao isto kao i cokot vinove loze. Postupak je isti. Vrba ...hmmmm zaista neznam. Ona je uvek sirova tako da neznam kako ce potonuti ??? ----------------------------------- Biohazard Sre Nov 02, 2011 9:20 pm ----------------------------------- Ok. Hvala vam obojici. Ipak mislim da je lakse naci ljepse drvo ruze nego vrbe, pa tako da cu se baciti u potragu za cokotom ili ruzom. Ove u radnjama sto imaju pravo su ruzni ni jedan jedini mi se nesvidja jer ni jedan nema grana Kao da mi stoji cigla na dnu :D Hvala jos jednom. ----------------------------------- kostamilan Pet Nov 11, 2011 5:35 pm ----------------------------------- Drugari, da li moze cokot debljine prsta (prosecno teskog coveka :) )? Malopre sam isekao sa vinove loze, spolja je suv, a iznutra je ziv.. Nece smetati sto je tanak? Samo da ispostujem sve ovo sto se tice pripreme i to je to ? ----------------------------------- Y2K986 Pet Nov 11, 2011 6:30 pm ----------------------------------- Osusices ga pecenjem. A debljina grane je krajnje subjektivna. Ako se tebi svidja tu je kraj razgovora. ----------------------------------- zIIp_024 Sub Nov 12, 2011 7:52 pm ----------------------------------- Uzeo sam Vinovu lozu , ocistio sam koliko sam mogao, ostavio u vodi 4 dana , menjao vodu jedanput, naravno bila je braon. E sada zanima me , 3 put kuvam granu, koliko cu jos morati ? Vec mi je dosadilo... ----------------------------------- dimitrije2402 Sub Nov 12, 2011 8:01 pm ----------------------------------- Iz mog iskustva: ubacio sam drvo u lonac napunio vodom malo iznad polovine,stavio na ringlu i stavio na full. Pre nego sto je pocelo da kljuca smanjio sam jacinu na pola (kod mene je to 1,5) i sipao saku soli. Ostavio sam da se kuva na toj ''vatri'' dok voda skroz ne potamni. Onda,pripremis ciniju dovoljne velicine da moze da stane drvo i sipas hladnu vodu u nju. Iz lonca prospes tu tamnu vodu i ubacis drvo u ciniju sa hladnom vodom da bi drvo potonulo. Meni je iz prve to uspelo. Nakon ''potonuca'' ponavljas proces prokuvavanja sve dok ne bude cista voda u loncu. Kad se voda iscisti drvo isperes vodom koja je odstojala oko 48 sati i mozes da ubacis u akvarijum. Srecno! ----------------------------------- zIIp_024 Sub Nov 12, 2011 8:06 pm ----------------------------------- meni je potonulo drvo u kanti gde sam ga drzao 2 dana,tako za to mi je opusteno, dakle nastavljam da kuvam, hvala druze! ----------------------------------- dimitrije2402 Sub Nov 12, 2011 8:12 pm ----------------------------------- Tako je. Bilo bi dobro dodavati so za svako kuvanje ali ne moras mnogo kao prvi put. Kad vidis da je voda tamna (posle nekih sat vremena) isperes mlakom vodom i ponovo na kuvanje. Moze da te smori sam proces jer moze da traje od par dana do nekoliko nedelja. Nema na cemu. Okaci neku sliku kad bude u akvarijumu. Pozz ----------------------------------- zIIp_024 Sub Nov 12, 2011 8:17 pm ----------------------------------- Jedino preko telefona da uslikam , koji je govno. No otvoricu temu da vam pokazem akvarijum , cim ubacim drvo , poz. ----------------------------------- Aquamen Uto Dec 20, 2011 6:08 pm ----------------------------------- ;) Ja sam za prosle Akvariume iskopao kod taste u dvoristu 2 korena od Ruze, ruza je se osusila predhodne godine i tako stajala dok je ja nisam zapazio. Ruze naravno nisu nikad prskane. Korenje sam ocistio i kuvao par puta, nisam koristio so i nisam ga peko u rerni jel tada nisam znao za to. Posle ubacivanja u akvarium voda je malo potamnila, ali je to vremenom nestalo. Stajalo je narednih par godina u Akvariumu i problema nije bilo. Sada mi to korenje stoji u podrumu i ceka da zavrsim nove Akvariume. Planiram pre nego sto ga stavim u Akvarium da oba korena jos jednom prokuvam zbog prljavstine koja se vremenom nahvatala na njega. poz ----------------------------------- leaaja Sre Jan 11, 2012 6:55 pm ----------------------------------- ;) Ja sam za prosle Akvariume iskopao kod taste u dvoristu 2 korena od Ruze, ruza je se osusila predhodne godine i tako stajala dok je ja nisam zapazio. Ruze naravno nisu nikad prskane. Korenje sam ocistio i kuvao par puta, nisam koristio so i nisam ga peko u rerni jel tada nisam znao za to. Posle ubacivanja u akvarium voda je malo potamnila, ali je to vremenom nestalo. poz iI ja sam kuvala i Vinovu lozu i ruzinu koren. Loza je extra uspelo , vec je u aq. ali od ruze stalno pusta boju... Doduse je ruza ona divlja Rosa canina ili vec sipurak. menjam vodu svaki dan i nadam se da ce da bledi boja... ----------------------------------- Oljisa Pon Feb 13, 2012 2:52 pm ----------------------------------- Posto je deo dragih clanova reklo da grana sa slike jeste, a deo da nije vinova loza, da li mogu da probam, pre ubacivanja u aq, na ovaj nacin da zakljucim da jeste: ispusta crvenu boju iz kore i prilikom kuvanja i prilikom skidanja kore. Da li to 'radi' samo v.loza ili i neko drugo drvece? Hm :roll: ? ----------------------------------- dzony6 Uto Feb 21, 2012 2:01 am ----------------------------------- Koje jos drvo sme da se drzi u akvarijumu, i gde moze da se nabavi? Bas bi mi znacilo.. Ako neko zna, neka me kontaktira preko pp.. Unapred hvala :) ----------------------------------- tomaNG Pon Feb 27, 2012 11:37 am ----------------------------------- naso sam takav ljep cokot vinove loze ali je sigurno prije 1god prskano jel bi mogao to negdje ostavit da se susi pa posle nekog vremena 1-2 god stavit u akvarij jel bi se moglo tako ----------------------------------- sijamski borac Pon Feb 27, 2012 5:48 pm ----------------------------------- Imam i ja jedno pitanje kuvao sam cokot vinove loze 3-4puta i drzim ga u jednoj kofi jer nije hteo da potone sigurno 10 dana ali posle dva dana on je ispustio braon boju i ja mu promenim vodu on opet za dva dana ofarba vodu.. sta da radim? ----------------------------------- Bojan Pon Feb 27, 2012 7:01 pm ----------------------------------- Pa menjas vodu i drzis ga potopljenog dok ne prestane da pusta boju i dok ne bude mogao sam da potone. Prosto zar ne?! ----------------------------------- sijamski borac Uto Feb 28, 2012 12:30 am ----------------------------------- Menjam vodu svaki drugi dan i ne znam po koji put a on i dalje pusta braon boju a potonuo je vec.. ----------------------------------- dr nemo Uto Feb 28, 2012 9:52 am ----------------------------------- Menjam vodu svaki drugi dan i ne znam po koji put a on i dalje pusta braon boju a potonuo je vec.. Koliko si ga dugo kuhao i koje je otprilike veličine taj korijen,ja sam kod sebe kuhao korijen jedno 5 dana,gdje samn u vodu ubacivao so i sodu bikarbodu zbog većeg stepena ključanja i tako drzao na šporetu da se polako hladi.A par puta sam i direktno iz vrele vode prebacio u hladnu.Evo i slika nije nešto sjajna ali poslužiće. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_166301928_Fotografija1652.jpg ----------------------------------- sijamski borac Uto Feb 28, 2012 4:23 pm ----------------------------------- Uh dosta je mali nije uopste veliki a kuvao sam ga 3-4 puta po sat ipo.. dodavao sam so u vodu isto.. ----------------------------------- dr nemo Sre Feb 29, 2012 5:13 pm ----------------------------------- Šta da ti kažem kuvaj ga i dalje trebalo bi jednom stati,ako imaš šporet na drva stavi sa kraja pa nek se kuva cijeli dan,normalno uz mijenjanje vode. ----------------------------------- sijamski borac Sre Feb 29, 2012 6:25 pm ----------------------------------- Mislim da sam sredio ali videcu do sutra dal ce opet da ofarba vodu.. Hwala u swakom slucaju.. ----------------------------------- SmileY Pon Mar 05, 2012 2:35 pm ----------------------------------- Imam jedan interesantan cokot ali problem je sto je dosta izuvijan pa nemogu da ocistim koru bas na "zavucenim" mestima. Da li bi smetalo da ga tako ostavim,naravno kuvan je , pecen nekoliko puta i potopljen i prestao je mnogo da pusta boju? :pitanje: ----------------------------------- nemanjask Pon Mar 05, 2012 3:37 pm ----------------------------------- Kora pravi problem dok je drvo na suvom jer je dobra okolina za razvoj parazita ispod nje, mislim da nebi trebalo da predstavlja problem ispod vode, čak se kora pojedinih vrsta drveta stavlja u akvarijume zbog menjanja parametara vode (zakišeljavanje i sl.) Nisam nikada ubacivao drvo sa korom pa ne mogu da tvrdim da može ili ne može, samo logično razmišljam, ako nisam u pravu neka me neko ispravi :lol: ----------------------------------- SmileY Pon Mar 05, 2012 4:19 pm ----------------------------------- pa ostalo je jako malo i to ne bas kora vec prvi sloj ispod kore. skidam i njega jer mi je tako lepse... ubacila bih ga u akvarijum u kome vec ima ribica pa ne bih da ih poubijam :pPpPpP mali je pa cu ga prvo ubaciti u karantinski akvarijum sa dva ancistrusa da vidim kako ce da se ponasa. ----------------------------------- nikouro Pon Mar 05, 2012 4:30 pm ----------------------------------- Ako si termicki obradila drvo, onda nemas bojazni. Jedini problem koji bi mogao da nastane jeste taj sto bi mozda nekad kora mogla da otpadne i tako ti zapusi pumpu, crevo ... ----------------------------------- nemanjask Pon Mar 05, 2012 4:32 pm ----------------------------------- To i ja kapiram, kora malo brže truli u odnosu na drvo pa to može da bude problem. ----------------------------------- SmileY Pon Mar 05, 2012 6:35 pm ----------------------------------- ostavicu ovako pa sta bude,bice.. u svakom slucaju,hvala..zanimalo me samo da li moze da skodi ribicama :) ----------------------------------- CoFi Sub Apr 07, 2012 1:45 pm ----------------------------------- Juce sam uzeo granu cokota i ocistio sve koru i pekao ga jedno 30 min, malo vise sam zalozio sporet pa malo izgoreo.. :D Nema problema isekao sam upaljene grane i sinoc sam ga stavio u kofu sa vodom.. Jutros mi se cinilo da je malo obojio vodu, promenio sam vodu.. Mada ima nesto belo po granje na nekim mestima, sta je to?? Da li ce vise ispustiti tanin ako se kuva??? ----------------------------------- CoFi Sub Apr 07, 2012 5:01 pm ----------------------------------- Ok.... Mada mislim da ce ovaj moj cokot do 2-3 dana bice u aq... malo ispusta boju... Mada al treba da se menja voda kad se kuva??/ ----------------------------------- CoFi Ned Apr 08, 2012 12:53 pm ----------------------------------- Juce sam zamenio vodu i sutradan pogledam nema nista nije obojilo vodu, kad sad pocnem da ga kuvam cini mi se ispustilo tanin, da li ja treba da posle kuvanja stavim u vodu??? Ili ne, zato sto sam citao da cokot ispusti tanin najvise u kuvanju.... ----------------------------------- krlle83 Čet Apr 12, 2012 8:14 pm ----------------------------------- Ako je preveliki za serpu/lonac da li bi prosao bezbednost samo sa pecenjem i stajanjem u buretu ? ----------------------------------- CoFi Čet Apr 12, 2012 9:33 pm ----------------------------------- Ne... Mora da se uniste bakterije tokom kuvanja sa so... Pecenje je da kazem spoljasna denzifekcija i susenje... I onda kuvas u slanu vodu stavis saku ili 0,5kg soli i prokuvas jedno 2-3 puta, onda na kraju bez so.. Ja sam kuvao 2 puta u so i onda sam stavio obicnu vodu i kuvao i menjao 4 puta i na kraju ako ne ispusta boju stavis u aq... ----------------------------------- CoFi Pon Apr 16, 2012 1:25 pm ----------------------------------- E ovako, primetio sam na cokot nesto belo sve je u tacke, mada nema toliko puno, samo nekoliko komada.... 3-4 kom. ----------------------------------- nikouro Pon Apr 16, 2012 1:40 pm ----------------------------------- Mozda budje pljesan, a mozda i budj ??? ----------------------------------- CoFi Pon Apr 16, 2012 2:07 pm ----------------------------------- Pa sta da radim??? Ancistrus sve to cisti ali nikako da pipne to belo... ----------------------------------- nemanjask Pon Apr 16, 2012 2:47 pm ----------------------------------- Uslikaj pa postavi fotografiju, ovako napamet, teško da ti neko može pomoći ----------------------------------- CoFi Pon Apr 16, 2012 2:50 pm ----------------------------------- Ok... Posatvicu kad mogu... :D ----------------------------------- CoFi Ned Apr 22, 2012 1:59 pm ----------------------------------- Evo konacno da postavim... :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_70268209_Fotka-0071asdasd.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_222515999_Fotka-0072zXzxZx.JPG ----------------------------------- CoFi Uto Apr 24, 2012 10:06 am ----------------------------------- Niko nista............. ----------------------------------- Fiber Pon Jun 04, 2012 6:58 pm ----------------------------------- Da li je ista procedura za pripremanje grancica breze? Mislio sam da van akvarijuma ucvrstim granu od breze i da u vodu ulaze oni najtanji vrhovi grane, nekih 10-ak cm u dubinu vode. Hocu da napravim efekat drveta koje se nadvilo iznad vode pa neke od grana ulaze u nju. ----------------------------------- nemanjask Pon Jun 04, 2012 7:14 pm ----------------------------------- Mislim da ti breza neće potrajati u vodi, brzo će da istruli. ----------------------------------- Fiber Pon Jun 04, 2012 10:35 pm ----------------------------------- Interesantno, posto sam cuo da breza bez problema moze u akvarijum. Mada niko nije pominjao koliko ce u njemu i ostati. :lol: Bice ovo znaci jedan test, da vidim koliko dugo ce da istraju grancice. Samo da mi neko kaze da li moram da iskuvavam granu i da je pecem, ili ce dovoljno biti da je samo osurim par puta vrelom vodom (posto je vec jako tanka grancica)? ----------------------------------- cvijo Uto Jun 05, 2012 9:36 pm ----------------------------------- u najavi velikiiiiiiiii koren .... ;) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_102994227_DSC00176.jpg ----------------------------------- nikouro Uto Jun 05, 2012 11:34 pm ----------------------------------- Lep koren ... koje je to drvo ??? ----------------------------------- cvijo Sre Jun 06, 2012 12:43 am ----------------------------------- stvarno neznam ... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_51497532_DSC00184.jpg otvorio sam novu temu ...tamo cu detaljno da objasnim postupak spremanja ... http://www.akvarijum.org/forum/viewtopic.php?t=9837 ----------------------------------- BojanCheNS Čet Jun 07, 2012 1:49 am ----------------------------------- Ova moja loza i posle mesc dana boji vodu! ----------------------------------- kitnikez Pet Jun 29, 2012 9:37 am ----------------------------------- Da li neko ima iskustvo sa drvcetom koje je izbacilo more? Meni deluje da ne moze da skodi ukoliko se ispostuje procedura koju je @nikouro opisao. Verujem da je slana voda izvukla sve stetno... ----------------------------------- zuja Pet Jun 29, 2012 2:46 pm ----------------------------------- Ne bi trebalo da bude problema jer stetni organizmi iz slane vode ne opstaju u slatkoj . ----------------------------------- kitnikez Ned Jul 01, 2012 10:48 am ----------------------------------- Nista od morskog drvceta. Klinci su ga, u trenutku moje nepaznje, pretvorili u cackalice... :-( p.s. Prosli post sam pisao sa telefona pa sam ga slucajno postavio dva puta. Izvinjavam se. ----------------------------------- OchA Pet Jul 20, 2012 7:09 pm ----------------------------------- Pripremem dve grane vinove loze. Jednu sam mislio prošle godine da ubacim, odradio sve po umutstvima sem pečenja jer su grane stajale godinu, možda i dve napolju tako da su suve kao barut, ali sam ipak odustao. Sada sam čvrsto rešio da ih ubacim. Drugu granu sam danas našao, skinuo koru i malo truleži što je bilo na njoj i obe potopio u vodu da odstoje malo. Danas ili sutra idu na kuvanje. Videćemo kako će ispasti, ----------------------------------- JazakVoda Ned Avg 19, 2012 3:12 pm ----------------------------------- Procitao sam temu, ali hocu da vas pitam da budem siguran. Nasao sam vinovu lozu, koja je stajala par godina i nije bilja prskana nikakvim otrovom. Nedelju dana sam ostavio u vodu da otpusta boju, danas bi hteo da prokuvam prvi put. Evo slike da vidite: http://www.dodaj.rs/t/q/Hz/1Jo1dTuw/2012-08-17-221334.jpg Nebi da stavim bilosta u aq, pa mi zato recite, hoce valjati ovo... :) ----------------------------------- nikouro Ned Avg 19, 2012 11:19 pm ----------------------------------- To ti niko sa sigurnoscu nece odgovoriti ovde na forumu. Onaj ko zna odgovor je ... bivsi vlasnik tog cokota. Ako ti on kaze da je cokot prskao prosle godine .. onda zaboravi na njega, jer po prici ljudi koji se razumeju u tosine, lekove, prihrane .. bla bla bla, nece taj cokot biti za akvarijum barem tri godine. Sa druge strane, ako ti bivsi vlasnik kaze da nepamti kad ga je prskao, da je to bilo davnoooo, onda je na tebi da odlucis da li ti se svidja ta grana ili ne. Normalno, ako je drugi odgovor u pitanju tj resenje, onda moze u akvarijum ... ----------------------------------- Vladimir95 Pon Avg 20, 2012 12:05 pm ----------------------------------- @JazakVoda Posto si rekao da nije bio prskan proslih godina sto podrazumeva 4 i vise godine i ako si 100% siguran u to,odradi korake sa ovog foruma(otpustanje vode,prokuvavanje...)i slobodno ga stavi u akvarijum.Ja sam isto uradio sa vinovom lozom koja je stara bas dosta godina a nije ni prskana i nemam nikakvih problema. ----------------------------------- Aleksandar99 Sub Avg 25, 2012 10:17 am ----------------------------------- Danas pocinjem da sredjujem jedan cokot evo slike na pocetku samo je skinta kora :D http://www.akvarijum.org/forum/link.php?url=http://www.dodaj.rs/?2w/2c/3WGql2H6/21082012817.jpg ----------------------------------- amin Sub Avg 25, 2012 10:33 am ----------------------------------- Nadam se da imas dovoljno veliki sud u cemu ces ga i preipremiti tj prokuvavati. U suprotnom moraces iz par puta svaki kraj posebno. ----------------------------------- OchA Uto Avg 28, 2012 6:42 pm ----------------------------------- Evo kao što sam i obećao posle malo više vremena yavršio sam pripremu grana vinove loze. Kuvane su 2 puta uz dodavanje soli. Stajale su više od dve nedelje u vodi uz redovnu promenu vode. I dalje malo ispuštaju boju ali to nije štetno. Izvinjavam se što su slike malo lošije i što su grane slikane u akvarijumu, ali vide se lepo i ovako. Pripremljena je još jedna veća grana, ali nju nisam stigao da slikam, tako da drugi put. Ujedno ovo je i moj novi akvarijum sa moly ribicama. ----------------------------------- Aleksandar99 Pet Avg 31, 2012 6:49 pm Hitno ! Pomoc oko cokota ! ----------------------------------- Zz vratio sam se iz sela skuvo sam cokot sad stavljam slike cokot. Imam problem kad sam izvadio iz lonca za kuvanje i ostavio da se susi i puca na sve strane sad je prestalo znate sta je to ?Evo slike . http://www.dodaj.rs/t/3P/13i/3lmQ5lV8/31082012884.jpghttp://www.dodaj.rs/t/I/uU/3SJCzGMm/31082012885.jpg Hitno odgovor ! ----------------------------------- nikouro Pet Avg 31, 2012 6:58 pm ----------------------------------- Nista bitno za akvaristiku, i nista opasno. ----------------------------------- Aleksandar99 Pet Avg 31, 2012 7:34 pm ----------------------------------- Nikeuro evo ti slke mozes da koristis ako oces da dodas :P i drugoj temi , ----------------------------------- decky Uto Sep 25, 2012 5:31 pm ----------------------------------- danas sam sasvim slucajno nasao stari panj vinove loze koji sam pre 12 godina drzao u aq,potopio sam ga u hladnu vodu da odstoji par dana u z svakodnevno menjanje vode u posudi,a onda sam mislio da ga osusim u relni i zatim da kuvam u slanoj vodi nekoliko puta. da li sam ispravno postupio? ----------------------------------- nikouro Uto Sep 25, 2012 7:13 pm ----------------------------------- Trebao si odmah na susenje, pa onda kuvanje. ----------------------------------- Zhorz Uto Sep 25, 2012 8:29 pm ----------------------------------- a a ko si ga drzao ne verujem da ce da ispusta bilo sta, zasta i sluzi hladna voda .... ----------------------------------- decky Uto Sep 25, 2012 10:08 pm ----------------------------------- Trebao si odmah na susenje, pa onda kuvanje. susio se 12 godina u garazi :wink: vec nekih 6 sati stoji skroz potopljen u hladnoj vodi i ne pusta boju,mislim da cu ga za koji dan koknuti u rernu i onda na slano kuvanje . e drustvo moze jos 1 pitanjce? da li da panj vinove loze nakon kuvanja da ga potopim u blagom rastvoru hipermangana,a onda da ga dobro isperem,pa tek onda da ga stavim u aq? jer sam ranije tako radio i sa panjem ,sljunkom,kamenjem itd,cak sam i neke sumnjive biljke provlacio kroz taj blagi rastvor hipermngana,ali samo listove,ne koren biljke. ----------------------------------- decky Uto Sep 25, 2012 10:33 pm ----------------------------------- ali jos isplivava na povrsinu :( ----------------------------------- Zhorz Uto Sep 25, 2012 11:33 pm ----------------------------------- pa ispiras ga i iskuvavas od svih hemikalija ii ti bi ga sad u hipermangan!!!! ----------------------------------- decky Uto Sep 25, 2012 11:39 pm ??? ----------------------------------- pa ispiras ga i iskuvavas od svih hemikalija ii ti bi ga sad u hipermangan!!!! koliko sam ja upucen,hiper mangan sluzi za dezinfekciju ili ipak gresim? ali znam da sam ranije koristio hipermangan da bih sve sumnjivo dezinfikovao. cak sam i malo jakooo blagog rastvora sipao u aq jer su mi ribice krenule da uginjavaju,i nakon hipermangana im je bilo bolje. e sad,da li im je hiper mangan pomogao ili nesto drugo,ne znam ----------------------------------- decky Uto Sep 25, 2012 11:41 pm ----------------------------------- ili da ga nakon ispiranja blagim rastvorom hipermangana jos jednom dugo prokuvam u neslanoj ili slanoj vodi? ----------------------------------- Zhorz Čet Sep 27, 2012 6:41 pm ----------------------------------- neznam kako ce da utice na aq ali svako radi po svome pa onda ili se hvali ili kuka, trece nema. ----------------------------------- nikouro Čet Sep 27, 2012 8:31 pm ----------------------------------- Dovoljno je samo posoliti vodu i prokuvati panj, granu. Ne znam sto toliko komplikujete. Kakav crni hipermangan ... ----------------------------------- Zhorz Čet Sep 27, 2012 10:31 pm ----------------------------------- nije crn :-) ----------------------------------- decky Čet Sep 27, 2012 10:33 pm ----------------------------------- nije crn :-) da,nije crn,vec ljubicast hehehehehehe :wink: sala mala ----------------------------------- usdp Čet Sep 27, 2012 10:54 pm ----------------------------------- ili da ga nakon ispiranja blagim rastvorom hipermangana jos jednom dugo prokuvam u neslanoj ili slanoj vodi? mozes hipermangan ali ne vidim svrhu toga.. samo komplikujes ;) ----------------------------------- decky Čet Sep 27, 2012 11:37 pm ----------------------------------- mozes hipermangan ali ne vidim svrhu toga.. samo komplikujes ;)[/quote] iz razloga sto je skoro 12 godina stajao u garazi,pa me je ipak malo strah da se nece dovoljno prokuvati. ali ..... ipak mislim da cu odustati od hipermangana :wink: ----------------------------------- nikouro Pet Sep 28, 2012 4:21 pm ----------------------------------- Ovako. Ono sto je bitno jeste da grana ili koren drveta ne bude tretiran nekim pesticidom, jer isti necemo nicim da izbacimo iz drveta ( sem da samo drvo ostoji koju godinu, kako bi pesticidi sami isparili, razlozili, ... ili vec ). Samo kuvanje u vreloj vodi ( kljucaloj ) je dovoljno da pobije veliku vecinu bakterija, gljivica u drvetu. Dodavanjem solji u procesu termicke obrade je dodatni garant da u toj obradi nece nista preziveti. Druga strana jeste, to sto cete termickom obradom iz drva izvuci preostali kiseonik kako bi drvo potonulo. Zaboravite hipermangan, sonu kiselinu, vestice, azdaje ... i ostale karakondjule !!! ----------------------------------- decky Pet Sep 28, 2012 4:26 pm ----------------------------------- hvala nikrouno ;) taj panj od vinove loze sam drzao 4-5 godina u aq,nakon toga mi je stajao 12 godina u garazi,na suvom. ali poslusacu tvoj savet, samo kuvanje u slanoj vodi i onda poslednji put kuvanje bez soli. nakon svakog kuvanja potapanje u hladnu vodu hvala jos jednom ----------------------------------- decky Ned Okt 14, 2012 5:26 pm ----------------------------------- sledeci upustva @nikouro,nakon 4 puta kuvanja i potapanja u hladnoj vodi , moj panj sada izgleda ovako ;) Slike se nalaze u drugoj temi pa da ne bi ih i ovde kacio, evo linka http://www.akvarijum.org/forum/post111992.html#111992 jos nekoliko dana i stize aq,pa cu i okaciti slike pomenutog veeeelikooooo hvala niko uro i ostalim forumasima na jako korisnim savetima i predlozima ----------------------------------- decky Ned Okt 14, 2012 5:40 pm ----------------------------------- Ne znam sta se ovo desava,prvo sam pokusao na nekim temama da postavim slike i nisu se videle,sada odjednom na svim temama stoje slike :? ----------------------------------- Zeldza Ned Nov 04, 2012 6:10 pm ----------------------------------- ljudi ja sam moje grane vinove loze prokuvavao u slanoj vodi,pekao u rerni...... postavio u aq i nakon 4 dana pojavila se plesan na granama!!! da li će to nekako nestati ili se nešto može uraditi drugo povodom toga!? u pitanju su dve grane u aq od 90 litara! hvala vam unapred!!! ----------------------------------- chikavili Ned Nov 04, 2012 6:25 pm ----------------------------------- Pa zavisi koliko plesni. Kod mene se pojavilo nesto malo i ancistrusi su sve pojeli za 2 dana :D ----------------------------------- Zeldza Ned Nov 04, 2012 7:12 pm ----------------------------------- nešto malo i kod mene ima! po granama nzm ako ima 1-2 milimetra!!! ali ima-primeti se! nažalost ja nemam ancitrusa!!! ----------------------------------- decky Ned Nov 04, 2012 7:18 pm ----------------------------------- prokuvaj ga opet u slanoj vodi i zatim ga stavi nekoliko dana u hladnoj vodi da stoji,i onda opet prokuvaj u neslanoj vodi i opet ga potopi u hladnu vodu,ja sam tako radio i extra je,niti pluta,niti ispusta boju niti se plesni pojavile http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_56335393_G.R%201.jpg ----------------------------------- chikavili Ned Nov 04, 2012 7:25 pm ----------------------------------- @Zelđža: Pa ubaci bar nekog algara, dobro ce ti doci u svakom slucaju ;) ----------------------------------- Zeldza Ned Nov 04, 2012 7:37 pm ----------------------------------- hvala vam.... pokušaću i jedno i drugo!!! ponovo ću prokuvati i nabaviću najverovatnije jednog ancitrusa!!! samo nzm jel plesan može da škodi ribama ako je pojedu!!? vidim da mi par gupika čačka plesan po granama!!! ----------------------------------- Zeldza Ned Nov 04, 2012 7:38 pm ----------------------------------- inače lep aq decky!!! ----------------------------------- decky Ned Nov 04, 2012 7:41 pm ----------------------------------- @zelza / hvala neko je pisao da je imao isti problem sa cokotom i da je ancistrus sve pocistio i da nije smetala plesan ribicama,mada .... hm ja bih ga ipak opet prokuvao ;) ----------------------------------- nikouro Pet Nov 09, 2012 7:31 pm ----------------------------------- Ne neko, vec mnogi su pisali o tome. Nema potrebe da ponovo otkuvavas grane. Pusti ancistrusa da se osladi malo. ----------------------------------- vorens Pet Nov 09, 2012 8:21 pm ----------------------------------- ovaj postupak oko obrade i spremanja cokota vinove loze jel vazi i za obradu i spremanje ruzinog panja??? ----------------------------------- nikouro Pet Nov 09, 2012 8:28 pm ----------------------------------- Da. Bilo koje drvo iz prirode ( mislim na one koji mogu u akvarijum ), moraju se termicki obraditi. Mislim, moraju !!! Moraju da ne biste uneli nepozeljne goste u vodi i tako izazvali svakojake anomalije tj uginuca ! ----------------------------------- vorens Pet Nov 09, 2012 8:37 pm ----------------------------------- ok,to me zanimalo jel isti postupak... ----------------------------------- Zhorz Pet Nov 09, 2012 9:12 pm ----------------------------------- samo iz iskustva sa ruzom, odseci deo koji je bio van zemlje, ja sam ga drzao u vodi 20dana, i dalje je bojio, onda sam odsekao deo koji je bio van zemlje i posle 2 dana nije bojio vodu vise ----------------------------------- FikusBg Sub Nov 10, 2012 4:43 pm ----------------------------------- Zanima me samo posto imam malo veci panj vinove loze jel obavezno pecenje? Nemam mikrotalasnu ne konzumiram instant jela a da ga ubacujem u rernu verovatno bih morao da trazim stan :D Ne smeta mi plesan taman bi najeo ancistruse imam ih ionako pet treba nahraniti te azdaje :D ----------------------------------- TeoDos Sub Nov 10, 2012 5:30 pm ----------------------------------- Po meni treba mu neka termicka obrada jer ipak je to izvadjeno iz zemlje i moze svasta da ima u sebi. ----------------------------------- FikusBg Sub Nov 10, 2012 5:41 pm ----------------------------------- Pa jer mu dovoljno prokuvavanje? Nisam mislio da ga stavim odmah u zemlju nego kao i mangrov panj da samo prokuvam i stavim u akvarijum? Ociscen je cistio sam ga dva sata nisam hteo da ga lomim il nesto jer je prelep pa sam se namucio al vredece :D ----------------------------------- TeoDos Sub Nov 10, 2012 5:42 pm ----------------------------------- Po meni i prokuvavanje je dovoljno. Ja sam ih tako pripremao. Nakon toga sam ih potapao u rastvor hipermangana sto su neki rekli da je nepotrebno. Sta znam, ja sam ih tako pripremao. ----------------------------------- FikusBg Sub Nov 10, 2012 8:00 pm ----------------------------------- Hvala druze to cu i da uradim :D ----------------------------------- nikouro Sub Nov 10, 2012 8:48 pm ----------------------------------- Ovako. Moje misljenje ( delimicno iskustvo ), o vecim granama tj korenima. One grane koje nisam uspeo da prokuvam u nekom odgovarajucem sudu a zbog velicine, ja sam jednostavno potopio u plasticnoj kanti punoj vode i dodao saku - dve soli. Posle par nedelja ( posto ujedno i drvo se napija vodom pa samim tim i pada na dno, sto nam je jedan od ciljeva ), ja vrelim tusem isperem koren i stavim u akvarijum. Za sada nemam nikakvih problema u vodi sa ovim nacinom " obrade " korena - drveta. Sama so pobije dobar deo organizama, ono sto ona ne odradi, ja se nadam da odradi vrela kupka. ----------------------------------- Mishabgd Čet Dec 06, 2012 12:35 am ----------------------------------- ja vec kuvam grane loze jedno 4,5 puta u toku jednog dana sistema iz vruceg u hladno odmah ali medjutim ne pada na dno.. i ispusta mnogo boje.. sta da radim ? da kupim drvo u nekom sopu ili da nastavim da kuvam? ----------------------------------- vorens Čet Dec 06, 2012 12:41 am ----------------------------------- Ovako. Moje misljenje ( delimicno iskustvo ), o vecim granama tj korenima. One grane koje nisam uspeo da prokuvam u nekom odgovarajucem sudu a zbog velicine, ja sam jednostavno potopio u plasticnoj kanti punoj vode i dodao saku - dve soli. Posle par nedelja ( posto ujedno i drvo se napija vodom pa samim tim i pada na dno, sto nam je jedan od ciljeva ), ja vrelim tusem isperem koren i stavim u akvarijum. Za sada nemam nikakvih problema u vodi sa ovim nacinom " obrade " korena - drveta. Sama so pobije dobar deo organizama, ono sto ona ne odradi, ja se nadam da odradi vrela kupka. kazan za pravljenje cvaraka prava stvar... :) ----------------------------------- nikouro Čet Dec 06, 2012 10:58 pm ----------------------------------- Ko ima kazan, da. Mada ima i korenja koje ne moze ni u kazan da stane :) . Ja sam par vecih korena odradio tako i za ovih par meseci nemam nikavih problema za zivuljkama ( ribama :) ) u akvarijumu. Sa druge strane, svako od nas stice neko novo iskustvo na osnovu nekog delovanja tj rada. ----------------------------------- vorens Čet Dec 06, 2012 11:01 pm ----------------------------------- pitam se gde je plavsic iskuvao njegove panjeve sto su mu u akvarijumu sa diskusima...sta mislis??imaju malo manje od metra.. ----------------------------------- Kulence Sre Jan 02, 2013 4:11 pm ----------------------------------- ja sam moju lozu dugo drzao u buretu sa vodom koju sam povremeno menjao. samo jednom sam je prokuvao i nisam imao nikakvih problema sa zamucivanjem vode. ----------------------------------- srki.acs Uto Jan 15, 2013 12:51 pm ----------------------------------- Koristio sam recept sa pocetka teme, panj sam pekao jednom na 100 stepeni pa sam kuvao 4 puta po 1-2 sata prve tri vode slane poslednja bez soli, izmedju svakog kuvanja potapao u hladnu vodu, panj se lepo natopio vodom i sve je ok jedino sto i dalje ispusta tinin (boju). :cry: Panj sad drzim u buretu sa vodom jedno nedelju dana jer i dalje boji vodu (vodu u buretu menjam svaki dan). Koliko ce da traje to njegovo bojenje vode i da li ima neka caka to da ubrzam??? ----------------------------------- dundee Uto Jan 15, 2013 12:57 pm ----------------------------------- strpljenje samo. ja sam svoje grane natapao, tj. drzao u vodi, par sedmica pa onda prokuhao u slanoj vodi i opet ostavio par dana da se kiseli u obicnoj vodi.. niti boji vodu niti koji klinac, ancistrusi su prezadovoljni. ----------------------------------- nikola332 Sub Feb 16, 2013 5:49 pm ----------------------------------- pozdrav svima zanima me jedna stvar.... nasao sam koren neznam tacno kog drveta u potoku.... potok je cist ima rakova i potocne pastrmke u njemu. pa me znima dali smem da ubacim koren u akvarijum. koren je stajao duze vreme potopljen u vodu potoka sigurno mesecak dana uhvatilo se bilo sige na njega... ----------------------------------- Fiber Ned Feb 17, 2013 11:13 am ----------------------------------- Bilo bi najbolje da saznas koje drvo je u pitanju, ne sme svaka grana da se strpa u akvarijum. Koliko god da je voda cista u potoku panj moras termicki da tretiras. Iskuvaj ga ili ga dobro istusiraj vrelom vodom. Voda u prirodi ce uvek biti prljavija od one u akvarijumu. Ribe koje zive u prirodi ce se navici na sve organizme koji zive u njoj dok su akvarijumske ribe navikle na vestacke uslove i nisu toliko otporne. ----------------------------------- nikola332 Ned Feb 17, 2013 2:09 pm ----------------------------------- iskuvao sam ga juce i prekuce i susio ga u sporetu... a drvo bas nisam siguran imalo je glatku koru najvise mi je licilo na grab pa sam ga uzeo.... a cuo sam da je dobra kruska za akvarijum dali zna ko sta o tome? ----------------------------------- plavsic88 Ned Feb 17, 2013 2:32 pm ----------------------------------- Vidim da me vorens spomenuo,ne u losem kontekstu,vec samo primecujem. Ja delimicno radim kao sto je nikouro naveo pripremu velikih panjeva,tj uopste bilo kojeg panja grane itd,bilo to nesto maleno i veliko. Konkretno za granje koje je bilo sa diskusima,njega sam vadio iz Save.Pripremao sam ga tako sto sam prvo odstarnio sve sto se skida i otpada,lepo ga iscistio pedantno i onda tusirao vrelom vodom,pa na kraju ladnom.To granje je vec bilo natopljeno pa ja nisam nista radio vec sam ga odmah stavio u akvarijum.Ja uopste nikad nisam ni jedan kamen ni drvo,nista nisam na sporet stavljao,sve u kadu,vreo tus i to je to.Po meni je najbitniji izbor drveta i mesto gde ga nalazis.Ovoj pripremi da nesto fali diskusi bi prvi pokazali,nema sumlje.Meni licno ne smeta tanin u vodi pa zato nikad ni ne potapam u neko bure da bi tu ispustilo boju,ali to je vec stvar ukusa... ----------------------------------- nesa69 Ned Feb 17, 2013 4:31 pm ----------------------------------- Mnogo sam listao ovu temu i ostale radi pripreme prvog akvarijuma za klince i u principu mi je sve jasno za panjeve, sredio jedan po propisima :-). Koristio pretragu, išćitao dosta toga itd... ali imam neke nedoumice. Rečni panjevi čekaju da odem na pecanje i ako sam dobro razumeo vrba može? Drugo je za bagrem, imam jedan lep komad ali je u većini rečeno da ne može, dok je neko rekao da može i trebao da proba ali ne mogu sad da nađem šta je konkretno ispalo iz toga. Unapred hvala. ----------------------------------- Stefan_NS Ned Feb 17, 2013 5:47 pm ----------------------------------- Da vrba moze ;) svako drvo koje ne ispusta svoju smolu moze ;) Dobro ga sredis i nemas brige.. a posto si pecaros, na to nailazis verujem bas cesto. ----------------------------------- nesa69 Ned Feb 17, 2013 5:58 pm ----------------------------------- Hvala, zato sam i pitao, pošto mi se i sviđa vrba kako izgleda, ionako je to u planu za normalan akvarijum u skorije vreme a ne ovaj za klinčuriju. Pošto sam u principu totalno glup za drveće, mislim razlikujem tu i tamo poneko drvo, da li sam dobro razumeo onda da bagrem ispušta smolu? ----------------------------------- Stefan_NS Ned Feb 17, 2013 6:38 pm ----------------------------------- Iskreno nemam iskustva sa bagremom... znam samo da ga ne preporucuju... Iskreno ja ga ne bih stavljao, ima drugih vrsta koje su proverene i mogu se realno lako nabaviti ;) ----------------------------------- nikouro Ned Feb 17, 2013 11:55 pm ----------------------------------- Niko od nas nije proucavao detaljno sta to bagren ispusta u vodu. Ono sto reka moze da apsorbuje u svom sistemu ( citaj priroda ), to nas akvarijum i sistem u njemu nemoze. Bagrenovo drvo ispusta tanin koji sadrzi neke elemente koji su stetni u nasem akvarijumu. Koji, i u kojoj kolicini, to ne znam. Iz tog razloga se preporucuje da se izbegava bagren ( kao i orah ). Cetinari su ti koji ispustaju smolu, i nisu nikako preporucljivi za nase potrebe. ----------------------------------- DevilFish Sub Feb 23, 2013 3:43 pm ----------------------------------- Negde sam pročitala da može i drvo zove da posluži :) ----------------------------------- manastiriste Sub Feb 23, 2013 3:47 pm ----------------------------------- Da li imate iskustvo sa hrastom, bukvom ili vrbom....Ovo najcesce nalazim u koritu Vlasine pa me interesuje da li moze da se iskoristi za nase akvarijume. ----------------------------------- goran-sofija Sub Mar 16, 2013 5:58 pm ----------------------------------- nabavio sam vinove loze drvo lepo ali nemam toliko veliku posudu da mogu da ga prokuvam nemoze ni sa jedne pa sa druge strane jednostavno nemogu nikako da ga kuvam pa razmisljam da ga ubacim u lavor i da napunim lavor prokuvanu vrucu vodi dal bi imalo neki efekat il mora da se kuva ----------------------------------- jovica Sre Apr 10, 2013 8:06 am ----------------------------------- Pojava plesni: pored ancistrusa koji vole da je jedu, jedu je sijamski algari i molike. ----------------------------------- chikavili Sre Apr 10, 2013 10:35 am ----------------------------------- Jedu je i kozice. ----------------------------------- Milos1997 Pet Apr 12, 2013 5:08 pm ----------------------------------- Da li bih smeo da ubacim u akvarijum prethodno skuvanu granu bagrema ? ----------------------------------- nikouro Pet Apr 12, 2013 5:10 pm ----------------------------------- Ne. Bagrem, orah, cetinari ne idu u akvarijum. ----------------------------------- Cokilio Sre Jul 17, 2013 9:43 pm ----------------------------------- ja sad nasao pored reke drine dosta panjeva koja je voda donela ali su van vode mesecima jer su poceli da drule.da li mogu te panjeve da ocistim i prokuvam pa da stavim u aq?ili mora samo drvo koje je bilo potopljeno u vodi dugo.nisu sigurno cetinari vec vrba ili nesto drugo jer toga ima puno pored Drine ----------------------------------- dundee Sre Jul 17, 2013 10:40 pm ----------------------------------- ocisti, prokuhaj (u slanoj vodi po mogucnosti), stavi u posudu sa vodom 10ak dana dok se ne natopi i potone i to je to. ----------------------------------- dzeki Sub Jul 27, 2013 3:03 pm ----------------------------------- Da ne bih otvarao novu temu,pitacu ovde. Na pocetku teme sam video da cokot od duda ne moze u akvarijum,medjutim u jednom predstavljanju akvarijuma ovde na forumu je covek koristio dud,pokusacu da nadjem njegovu temu pa da ga pitam. Elem,imam zanimljivu granu crnog duda,pa se sada dvoumim da li smem da je ubacim u akvarijum? ----------------------------------- cvijo Sub Avg 24, 2013 10:16 am ----------------------------------- BAGREM ! e ovako imao sam temu gde sam opisao moju pripremu bagremovog korena . to je bila panjcina-korencina 110 x 40 x 50 . http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_275466278__167397416_DSC00279.jpg znaci PROVERENO - bagrem N I J E stetan po zivi svet u vasem aq.Ovaj koren je zavrsio u aq. sa americkim ciklidima ,a dva dela koja su smetala zavrsila su u druga 2 aq.i tamo nije bilo nikakvih problema. Drvo je vise od 1g. po aq. i niko se nije pozalio , cak je to amerima strasno odgovaralo ,od kad su stavili ova drva krenuli su mrestovi ko ludi. E sad jedini problem kod bagrema ( a verovatno i hrasta ,duda ... je to sto boj vodu -zato se i koriste za bojenje rakije). Zakljucak :Bagrem nije stetan ,jedino ako vam ne smeta tamna voda ili ako ste spremni da cesce menjate vodu ;) pozdrav svima ! :) ----------------------------------- DeMoNoiD Uto Sep 17, 2013 10:40 am ----------------------------------- Repati mi nenade mira i posle kompletnog sredjivanja 3 panja pade meni pametnom na pamet da ih potamnim u pecnici posto su bili bas svetle boje.....i tu napravis GRESKU....odem ja posle nekih pola sata i ima sta da vidim...na sva 3 panja gore krajevi grana......ugljenisane delove krajeva sam isekao bez problema ali mene muci DA LI MOGU ja sad ove panjeve da ubacim u akvarijum i ako da koji je proces njihove dezinfekcije????Napominjem da mi sva 3 panja mirisu na zagoretinu malo ali je drvo zivo???LJUDI POMAGAJTE STA MI JE RADITI PANJEVI SU PRELEPI!!! ----------------------------------- dundee Uto Sep 17, 2013 1:07 pm ----------------------------------- od rerne nema bolje dezinfekcije :D samo ih potopi negdje u vodu sedmicu-dvije da se nadoje, stavis ih u aq i nema da brines ----------------------------------- maaaraaa Pet Sep 20, 2013 10:02 pm ----------------------------------- da li je neko pokusao da u akvarijum stavi granu od kruske? ----------------------------------- Spoooky Sub Okt 19, 2013 1:33 pm ----------------------------------- Ljudi procitah celu temu (skoro celu) i nisam mogao daq nadjem adekvatan odgovor u vezi "zivog" cokota i korena,danas sam izvadio iz zemlje lep koren i zanima me jel moze odmah da se krene sa postupkom koji je nikouro napisao na samom pocetku,jer sam malo nestrpljuiv ili moram da sacekam neko vreme..? ----------------------------------- TheDoVla Čet Nov 21, 2013 10:35 pm ----------------------------------- Ja sam izvadio cokot koji je delimicno ziv, bar se tako cini. Sad cu da objasnim. Kad sam ga vadio grane su donekle bile suve, a gornji delovi zivi. Izvadim koren sa zilicama, pecem, sve super. Kuvao satima u slanoj vodi (ali nije prokljucala) bila je blizu, a sutradan u kljucaloj vodi bez soli. Posle ga drzao par dana u obicnoj vodi i danas vidim budj na njemu. Stavio sam ga sad da se kuva u vodi bez soli i nakon 20 min cu ga staviti u hladnu vodu, a posle nazad. Ponovicu ceo postupak par puta, pa sta bude... ----------------------------------- TheDoVla Čet Nov 21, 2013 11:20 pm ----------------------------------- Opet voda nije prokljucala, ne moze nikako (valjda je mnogo velika serpa). Izvadio sam ga iz vrele vode i potopio u ladnu (krenuo sam malo da skidam koru sa onog dela koji ce se videti, zjb sam se :D, ali nema veze :D ) pa sam ga vratio u vrucu vodu. Necu vise loziti vatru, a ostavicu panj u toj vodi do ujutru... ----------------------------------- TheDoVla Čet Nov 21, 2013 11:22 pm ----------------------------------- Nema edit a nmg sebida dopustim "ladnu" :D HLADNU !!! :D ----------------------------------- nikouro Čet Nov 21, 2013 11:56 pm ----------------------------------- Uf. Zivo drvo. To je malo problematicno za termicku obradu. Koliko god da ga iskuvavas u kljucaloj vodi uvek ce biti problema. Ta budj koja se javlja .... ima toliko vrsta budji da prosto ne bih znao sta da ti napisem. Ja sam imao problem sa nekom crne boje i iskreno nisam ga stavio u akvarijum vec sam ga susio na promaji i suncu. Tek posle par meseci ponovo sam ga termicki obradjivao i tek tada je sve proslo kao iz prvih postova. ----------------------------------- TheDoVla Pet Nov 22, 2013 12:10 am ----------------------------------- Nista, ako se opet pojavi budj, nece ici u aq nego na susenje iznad peci nekoliko meseci. Ubacio sam u vrelu vodu sto stoji na peci (izvadio sam lozu) grancice koje su otpale sa breze. Valjda nisu previse tanke, ali mislim da nece raditi posao jer nemam vece kamenje. Mozda tek onako radi reda. Ne znam, videcu jos. Hvala ----------------------------------- TheDoVla Pet Nov 22, 2013 12:30 am ----------------------------------- I da, budj je bela, a gde je ima vise unutar tog belog je zelenkasto (kao na zimnici ili dzemu kad se uhvati)... ----------------------------------- jubej Sre Jan 08, 2014 9:35 pm ----------------------------------- Od korena drveta, ne znam kojeg, raslo pored reke, odlomio sam par delova, grana da ih nazovem. Bilo je poprilicno suvo, doneo kuci, potopio u bure i evo skoro dva meseca stoji u vodi i jos nece da potone. Ne boji vodu, nema nikakve budji ali da potone nece. Treba li voda iz bureta da se menja, ili jednostavno ima vrsta koje nese da tonu? ----------------------------------- njanja Pet Jan 24, 2014 9:18 pm ----------------------------------- Kako sam procitala vec ovde na forumu, kad je sve odradjeno a nece pa nece da tone.. jednostavno privezi ga za neki kamen .i kraj. Inace, ja mou lozu prvo ispekla a sad kuvam, nisam je ostavila da odstoji u vodi par dana... moze to i kasnije...zar ne? Ili ima veze kojim je redosledom? ----------------------------------- nikouro Pet Jan 24, 2014 9:20 pm ----------------------------------- Redosleda nema. Pokusajte termickom obradom da se oslobotite eventualnih parazita, bakterija i viska kiseonika u drvetu. Meni je iz par puta uspelo da iz vreloh u hladno drvo potone. I da , bitno je da drvo bude sto suvlje. ----------------------------------- njanja Pet Jan 24, 2014 9:26 pm ----------------------------------- Ova loza je isecena jos prosle godine i tako stajala i stajala.. pa valjda je dovoljno suva... bar se nadam :) ----------------------------------- HORUS Pet Jan 24, 2014 10:49 pm ----------------------------------- Pa meni je logičnije da je prvo ispečeš pa potopiš. Ako je prvo potopiš onda ćeš je pečenjem ponovo isušiti, pa će opet plivati. ----------------------------------- njanja Pet Jan 24, 2014 11:04 pm ----------------------------------- Da, da pa to je logicno. Ja sam mislila na redosled, da li da je prvo kuvam pa onda drzim u vodi par dana ili obrnuto. ----------------------------------- HORUS Pet Jan 24, 2014 11:09 pm ----------------------------------- Možda je najbolje da ga prvo natopiš, pa onda prokuvaš, pa onda šokiraš hladnom vodom. ----------------------------------- nikouro Pet Jan 24, 2014 11:53 pm ----------------------------------- Ako drzis drvo dovoljno dugo u vodi, ono ce samo potonuti. Problem je sto niko ne zna koliko treba drvetu vremena da potone :( . Ovo, toplo - hladno ubrzava proces ... donekle :) ----------------------------------- njanja Pon Jan 27, 2014 9:16 am ----------------------------------- Nakon kuvanja sam ga potopila u hladnu vodu, i drazala tako do sutra... imala sam srece , sutra vise nije isplivavalo ! :) Uspela iz prve ! ----------------------------------- Kowalski Pet Jan 31, 2014 8:03 pm ----------------------------------- cao , ja sam pocetnik u akvaristici, imam problem sa cokotom , moj drug je dobio "koren" vinove loze , i mi smo oljustili staru i trulu koru , i kuvali i pekli ali moj koren nece da potone na dno . sta da radim ? :-) hvala u napred.. pozz ----------------------------------- SRB IN Pet Jan 31, 2014 11:44 pm ----------------------------------- Pisano je o tome . Čitaj :D ----------------------------------- vorens Sub Feb 01, 2014 12:13 am ----------------------------------- upravo tako,procitaj ovu temu,nema mnogo stranica,bilo je slucajeva istih kao kod tebe.. ----------------------------------- nesa69 Sub Feb 01, 2014 2:07 am ----------------------------------- Ako te mrzi da čitaš i čekaš, usidri ga nekim kamenom pa proveri za koji mesec da li tone. ----------------------------------- Comi Pet Feb 07, 2014 11:00 pm ----------------------------------- Mali savet ako moze, naime spremao sam granu loze po svim pravilima, da ne duzim sad, letos i stojala je u malom akvarijumu, sada sam uzeo malo veci, i prebacio tu granu, akv je u fazi cikliranja i pojavila se plesan (pojavila se i pre unosenja bakterija) koja se nije pojavljivala toliko ni kad sam prvi put potapao, ali ni to nije toliki problem nego je voda dobila miris budji, sta da radim da l da ga izbacujem dok ne zasmrdi jako ili da pustim jos, nisam pametan.... :/ ----------------------------------- nikouro Sub Feb 08, 2014 12:45 am ----------------------------------- Ne znam kakav je to panj ali nesto ocigledno ne valja . Ja bih ga jos koji put termicki obradio, ako bas vredi ili pak na kraju krajeva potrazio drugi ( zdraviji) . ----------------------------------- Comi Ned Feb 09, 2014 12:12 am ----------------------------------- jos sinoc sam ga izbacio, nego mi je cudno toliko vremena da nije nista ispustao i sad da krene posle 5 6 meseci.... neprskano je sigurno jer je iz moje baste atu ne prskamo nista.... jednom je doduse pre mesec dana tako zasmrdeo akva ali se smrad izgubio... ma u svakom slucaju koliko god da je meni lep izleteo je napolje :) hvala ----------------------------------- xXx_B Čet Feb 20, 2014 9:48 am ----------------------------------- Je'l moze neko da mi kaze da li moze i grana od loze(naravno neka lepa) ili bas mora cokot-koren.Hvala ----------------------------------- flithops Čet Feb 20, 2014 11:11 am ----------------------------------- Posto se radi o istoj biljci, naravno da moze grana, koren se koristi obicno cesce zato sto je atraktivniji. Obrati samo paznju da je zivo drvo uvek teze za pripremu od suvog ----------------------------------- xXx_B Sub Feb 22, 2014 2:58 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_116089378_IMG_20140221_214311-1.jpg E ovako izgleda moja '' grana'' vinove loze posle detaljnog spremanja iz Nikouro-vog teksta.Hvala Nikouro. Ubacena je juce tj. sinoc,za sad hvala Bogu nema vidljive promene sto se tice vode,voda je OK. ----------------------------------- nikouro Ned Mar 09, 2014 12:04 am ----------------------------------- Evo jedan koren mladog hrasta koji je u precniku nekih 50-60cm. Sobirom da nisam mogao da ga prokuvavam jer je gabaritan, odlucio sam da ga potopim u vodi, vodu posolim i drzim par meseci kako bi se natopio. Posle par meseci panj sam potopio u vreloj vodi i ponovo dodao dobru kolicinu soli. Isprao vrelom vodom par puta i postavio u akvarijum. E sad, ono sto moram da napomenem, koliko ce drvetu trebati da potone to niko ne zna. Da li cete i sta ubaciti sa granom/korenom u akvarijum ... to opet niko ne moze da vam garantuje. Budite strpljivi i oprezni. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_92954417_IMG_20140308_114754-----------------2.jpg ----------------------------------- riba1990 Uto Apr 01, 2014 8:21 pm ----------------------------------- jel ovaj panj ok za akvarijum? to je isusena loza stara mozda 10-ak godina. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_66493605_DSC00061.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_698182860_DSC00062.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_87272859_DSC00063.JPG ----------------------------------- riba1990 Čet Apr 03, 2014 4:00 pm ----------------------------------- ima neko ziv?! ----------------------------------- nikouro Čet Apr 03, 2014 7:27 pm ----------------------------------- Ima nas par koji mrdamo :) ----------------------------------- riba1990 Čet Apr 03, 2014 8:29 pm ----------------------------------- sta bi sa ovim mojim panjom jel pogledao neko da li je ok za akv? p.s dobro je dok mrdate :P ----------------------------------- nikouro Čet Apr 03, 2014 11:07 pm ----------------------------------- :) A kako mi odavde da vidimo da li je panj dobar ili ne, aaa ? :) Ozbiljno sada. Ako vinograd odakle je uzet panj nije prskan najmanje tri godine hemikalijama, onda je panj dobar. Ostalo, termicka obrada, skidanje kore i ... to zavisi od tvoje volje i upornosti :) . Ima sto sta zanimljivog napisano u prethodnim porukama. ----------------------------------- riba1990 Pet Apr 04, 2014 12:23 am ----------------------------------- da znam da nemozete da vidite :P vinograd nije prskan sigurno 2 godine ova je treca, pitam zato sto je ovaj panj tj grana skinuta potpuno suva znaci osusila se skroz. ja sam je detaljno ocistio ispeko i sad je u kanti sa vodom da se izbaci ona braon boja pa na kuvanje ----------------------------------- nikouro Pet Apr 04, 2014 10:33 am ----------------------------------- Ako nije prskan hemikalijama onda je ok. To sto je suv znaci samo da bi trebalo da ti olaksa proces. Braon ili tanin izbacivace jos dugo tj narednih godinu, dve, tri sto zavisi od velicine, da li ima delova kore ili trulih delova. Sam tanin nije stetan za vecinu riba, a cak sto vise i pozeljan je kod riba Americkog biotopa. Estetika je nesto drugo. Neko voli zuckasto-braonkastu vodu, neko ne. Stvar ukusa :-) ----------------------------------- riba1990 Pet Apr 04, 2014 2:00 pm ----------------------------------- kora i trulezi su ocisceni znaci ovaj tanin nesmeta ribicama jer ko ce drzati panj 2-3 god u kanti :) ----------------------------------- Kowalski Uto Apr 15, 2014 4:00 pm ----------------------------------- Ja imam jedno pitanje ... cokot imam i napravio sam ga po uputstvu :-) , ali ja bih da stavim jos i kokosov orah (ljusku) sve sam ispraznio i lepo ocistio :-) , oprao , prokuvao , i ona sama tone na dno , mene sada zanima da li je to mozda otrovno po ribice, ili boji vodu ili tako nesto :-) ako neko zna bilo sta o tome ili ako je probao to neka mi napise sta da radim :-) hvalaa u napred :-) ----------------------------------- Coa' Uto Apr 15, 2014 4:07 pm ----------------------------------- Ja imam jedno pitanje ... cokot imam i napravio sam ga po uputstvu :-) , ali ja bih da stavim jos i kokosov orah (ljusku) sve sam ispraznio i lepo ocistio :-) , oprao , prokuvao , i ona sama tone na dno , mene sada zanima da li je to mozda otrovno po ribice, ili boji vodu ili tako nesto :-) ako neko zna bilo sta o tome ili ako je probao to neka mi napise sta da radim :-) hvalaa u napred :-) Ja sam bio stavljao kokosov orah, dobro sam ga ocistio i prokuvao 3 puta. Stavio sam ga u akvarijum i skroz mi je \amutio vodu. ----------------------------------- nikouro Uto Apr 15, 2014 7:19 pm ----------------------------------- Jedna od par tema na forumu : http://www.akvarijum.org/forum/saksija-od-kokosovog-oraha-t390.html Malo volje i eto ... traba samo potraziti. ----------------------------------- Kowalski Uto Apr 15, 2014 8:48 pm ----------------------------------- toga sam se i boja :-) , i kad sam ga prokuvavao skroz je zamutio vodu :-( , onda bolje da nestavljam :-) :? ----------------------------------- stefanrudi Uto Apr 15, 2014 9:01 pm ----------------------------------- Ne treba samo jednom da se prokuva, nego vise puta, ja sam moj cokot i kokosov orah kuvao bar 5x... (kokosov orah je baba kuvala dva dana, znaci vise od 10x) :D ----------------------------------- Kowalski Čet Apr 17, 2014 10:23 am ----------------------------------- pokusacu sve , javljam rezultate :-) ----------------------------------- tealkjaffa Ned Sep 07, 2014 2:23 pm ----------------------------------- Nasao sam neku granu koja bi lepo legla u akvarijum. Nzmm vrstu , grana je bela i dosta lagana ( kao cicak) . Prokuvao sam ga ( 4 sata u nasoljenoj vodi) i sada je u kanti sa hladnoj. Prokuvana voda je braon a u hladnoj ne ispusta boju, jedino sto je drvo malo pocrnelo na neim delovima i na preseku ( kako sam ga sekao) izasla crvena boja. Jel znate da li je bezbedan za akvarijum. Mogu da ga slikam . ----------------------------------- potpis88 Ned Sep 07, 2014 2:47 pm ----------------------------------- Nasao sam neku granu koja bi lepo legla u akvarijum. Nzmm vrstu , grana je bela i dosta lagana ( kao cicak) . Prokuvao sam ga ( 4 sata u nasoljenoj vodi) i sada je u kanti sa hladnoj. Prokuvana voda je braon a u hladnoj ne ispusta boju, jedino sto je drvo malo pocrnelo na neim delovima i na preseku ( kako sam ga sekao) izasla crvena boja. Jel znate da li je bezbedan za akvarijum. Mogu da ga slikam . Okaci sliku. Mozda moze ona pomoce oko indentifikacije. ----------------------------------- tealkjaffa Ned Sep 07, 2014 4:41 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58754200_20140907_163432.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_352525203_20140907_163619.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_117508404_20140907_163436.jpg ----------------------------------- tealkjaffa Ned Sep 07, 2014 4:44 pm ----------------------------------- Druga slika je taj deo sto sam kuvao, u vodi je a deluje kao da je nema zato sto je bistro, inace taj deo je bio jako lep imao je sitne grancicee koje sam slucajno polomio ----------------------------------- tealkjaffa Pon Sep 08, 2014 4:37 pm ----------------------------------- izgleda da je orah, kupicu koren u radnji. ----------------------------------- Zira Pon Dec 29, 2014 11:55 pm ----------------------------------- Da li mora da panj bude bas od vinove loze? Ja sam uzeo neki od belog debelog grozdja koje mozda jednom u mojih 24 god. prskano? A i ima jedna grana koja je bila suva (osusena) da li treba da je uklonim? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_56795605_photo.php.jpg ----------------------------------- grofstevan Pon Jan 05, 2015 12:36 am ----------------------------------- Pitanje jedno, planiram da oformim veći aq. U staroj kući imam oveći koren vinove loze i neku granu takođe. Stoji u sobi nekoliko godina. Video sam postupak pripreme toga za stavljanje u akvarijum ali samo da pitam konkretno da li mogu i grane ili samo može korenje i da li je pogodno drvo koje već godina stoji na suvom u sobi? ----------------------------------- HORUS Pon Jan 05, 2015 12:41 am ----------------------------------- grofstevan@ Takvo suvo drvo je čak pogodnije, jer sigurno nema sokove, koji često znaju da naprave džumbus. Naravno da mogu i grane, samo što koren izgleda lepše, jer ima krivudave grane. ----------------------------------- grofstevan Pon Jan 05, 2015 12:48 am ----------------------------------- E hvala puno Horus, ako može još jedno, video sam da i koren ruže može, imala baba neku ružu u dvorištu koju su posekli pre par godina, ako nije istrulelo iskopao bih da proverim ali ne znam da li i taj koren može u aq i da li boje vodu? Sorry ako smaram ali za par nedelja dolazi akvarijum i mučim glavu sa idejama za uređenje ----------------------------------- HORUS Pon Jan 05, 2015 1:12 am ----------------------------------- Može i ruža. Čak i ako neki panj boji vodu to nije problem. Neko vreme će ispuštati, pa će prestati. Boja ne smeta ribicama. Neki akvaristi čak i vole kada voda dobije taj crvenkasti ton. Što se tiče ideje za hardskejp, ukucaj na guglu ''aquascaping''. ----------------------------------- grofstevan Pon Jan 05, 2015 1:54 am ----------------------------------- Hvala puno. Gledao sam po netu, panjevi koje nude jesu kul ali su preskupi. Pre ću kintu da trošim na bolju opremu nego na fensi "afričke" panjeve. ----------------------------------- Erda Ned Apr 26, 2015 8:39 pm ----------------------------------- Otkuvao sam od vinove loze dva panjica dva puta,i posle sam ih prao hlafnom vodom,i sada ih drzim u hladnoj vodi,i ne farbaju mi vodu,da li smem da ih stavim u akvarijum?? ----------------------------------- jovica Ned Apr 26, 2015 8:55 pm ----------------------------------- Ako si ih propisno pripremio i ako si ih nabavio iz vinograda koji bar tri godine nije prskan nikakvom hemijom onda moze. Moze da se desi da nece da potone odmah, pa pripremi neki kamen, prokuvaj pa pritisni panj kad ga ubacis u akvarijum, dok se ne napije vode. ----------------------------------- Sone_bg Sre Feb 17, 2016 10:58 am ----------------------------------- Imam jedno pitanje u vezi ove teme, imam par komada neprskane vinove loze i par kamenja koje sam nasao u jednom potoku, bistre je vode, iako nisam nesto primetio da ima zivog sveta u njemu :D e sad zanima me dal ja mogu dok kuvam vinovu lozu, da zajedno stavim i to kamenje, da ne moram sto puta da kuvam ili bas mora odvojeno da bude kamenje od loze? I jos jedno pitanje, posto bih ja kuvao npr to kamenje sutra prekosutra, a ubacio u akvarijum tek za jedno dve nedelje, jel moram posle ponovo za dve nedelje da ga kuvam ili moze slobodno u akvarijum? hvala svima :) ----------------------------------- Nikolac Sre Feb 17, 2016 11:46 am ----------------------------------- Slobodno sve zajedno u lonac i kuvaj. Pre toga malo properi vodom, skini prljavstinu, zatim ce par minuta kljucanja da pobije sve bakterije i ostalo nepoyeljno. mozes i da odlozis negde i posle nekog vremena u akvarijum. Nista se nece desiti osim sto ce ti se drvo osusiti pa ce se duze posle natapati, ali to je sve ok. ----------------------------------- Sone_bg Sre Feb 17, 2016 12:41 pm ----------------------------------- E super, hvala puno, to mi mnogo znaci, ribao sam vec kamenje sa cetkom, jer je bilo dosta malo sluzavo od potoka, nikad ne bih rekao da na kraju moze da bude totalno druge boje :D hahahah, a loyu tek treba da pocnem da pripremam, nego sam jos nesto hteo da pitam, video sam da su ljudi isprobavali kao sa sircetom ili solnom kiselinom po kamenu, da vide dal je spreman za AQ, jel to da radim ili su to bespotrebne stvari? ----------------------------------- Nikolac Sre Feb 17, 2016 1:14 pm ----------------------------------- Kiselinom ili sircetom proveravas koja je vrsta kamena. Ako peni, znaci da je u pitanju krecnjak i da ce takav kamen podizati tvrdocu vode, koja je i ovako visoka za vrste koje zive u mekim vodama. Zato se takvo kamenje izbegava. Najbolje je drzati kvarc posto on ne utice na hemizam vode. Ako se razumes dovoljno da razlikujes kvarc, krecnjak i ostale vrste onda ne moras da proveravas. ----------------------------------- Sone_bg Sre Feb 17, 2016 1:57 pm ----------------------------------- E veselo, sto bi se reklo, sad si me upuco u mozak :D a taman sam izabrao kamenje, nista provericu, s obzirom da cu drzati ramireze i da mi treba meksa voda, a jel mogu to da proverim i sa sircetom, kad vec imam ovaj kuhinjski ili bas mora solna kiselina? ----------------------------------- Icecool Pet Feb 17, 2017 2:33 pm ----------------------------------- Pre nekih 15tak dana sam nasao izvaljeno drvo na Drini. Celo drvo je bilo pod vodom, tako da sem suvog panja, postojao je i zivi deo drveta od nekoliko tanjih grana. Ja sam isekao panj na dimenzije koje su meni bile potrebne, ocistio blato, ogulio koru i potopio ga u vodu. Panj je odmah potonuo i prvi dan voda je bila smedje boje, a posle je bojio vodu u blago zuto. Prvih 10 dana sam menjao vodu svaki dan, medjutim kada sam pustio 3 dana da stoji u vodi, ove "zive" grane kao da su postale sluzave na dodir i sama voda je postala mutnija. Znaci ne obojena, nego mutna i drvo je dobilo nekakav miris slican mirisu jabuke. Zbog velicine panja od kuvanja nema nista, pa sam u dilemi da li ubaciti panj u akvarijum i sa njim nekoliko ancistrusa da srede na panju sta se jos ima srediti, a usput da ispratim hoce li biti kakvih negativnih efekata po ribe. I da naglasim nemam pojma koje je drvo u pitanju jer sam duduk sam po pitanju toga. :) Ovo je taj panj. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_185916675_rsz_imag0109.jpg