----------------------------------- xxxvelja Pon Dec 05, 2022 9:48 pm ----------------------------------- Ribe tako brzo mogu da uginu a nisu došle bolesne jedino od amonijaka tako da sigurno nije iscikliran akvarijum ili se cikliranje vratilo na nulu kada si stare sunđere pune korisnih bakterija izbacio a ubacio nove bez bakterija ili kada si koristio antibiotik. Isti sunđer ako je akvarističkih ne menja se. Ja imam neki iz prvog akvarijuma koji sam imao i star je sigurno 6-7 godina. Kada se zaprlja sunđer samo se promulja ispere u vodi iz akvarijuma koju si izvadio zbog izmene. Raspored filter marerijala je isto bitan. Prvo ide akvarijumska vata, drugo sunđer pa zadnje keramički prstenovi. Ako su keramički prstenovi kao što su tebi bili prvi napune se prljavštinom i onda ne vrše funkciju filtracije. Moraćeš da počnes cikliranje iz početka. Zameni 100% vode. Ispraviš raspored filter mase. Vratiš keramičke prstenje uzmi što kvalitenije možeš. Ukoliko imaš nekog akvaristu u tvojoj blizini koji ima zreo stabilan akvarijum uzmi od njega deo filter mase. Sigurno ćeš dobiti mnogo više korisnih bakterija tako nego iz preparata koje dodaješ. Ja za 12 godina nisam nikad koristio nijedan lek sem strpljenja i redovne zamene vode a ako bi mi neko u akvarističkoj radnji rekao da stavim antibiotik i izvadim keramičko prstenje nikad mu ne bi u radnju više ušo. Nažalost 😔 najbolje da počneš cikliranje iz početka i dok cikliranje traje pročitaj sve teme sa prve stranice iz početka u akvaristici i nećeš više imati problema. Takođe pogledaj u radnji skalare mislim da bi baš lepo izgledali u tvom akvarijumu, prilično su izdržljivi i manje prljaju vodu od zlatnih...