----------------------------------- Sensei014 Uto Jun 12, 2012 2:48 am Problem oko temperature. ----------------------------------- Moj problem je sledeci. U poslednje vreme primetio sam na termometru povecanje temperature. Sa 25-26 stepeni na 30-tak. Iskljucio sam grejac vec 2 dana a temperatura je i dalje oko 30 stepeni. Od opreme imam unutrasnji filter (potapajuca pumpa), grejac (koji je sada iskljucen), unutrasnji filter, 3 neonke, rasprsivac. Zasto je temperatura tolika i sta da preduzmem? Ili mozda jednostavno ne radi termometar. Akvarijum je dimenzija 120x50x50. Hvala unapred na svakoj pomoci :) ----------------------------------- jovica Uto Jun 12, 2012 3:04 am ----------------------------------- Ja sam u mom od 32l ubacivao zaledjenu vlasicu od pola litra sa vodom, a pored akvarijuma postavio veliki ventilator i podesio da duva direktno u pobrsinu vode. Uspevam da odrzim temperaturu na 28. Tvoj akvarijum je veliki, morao bi da stavis zaledjeni kanister vode! :) Salim se, drzi otvorenu haubu, ukloni zastitno staklo koje ti stoji iznad vode, povecaj aeraciju na maksimum, postavi neki ventilator i neka duva u pravcu povrsine vode kako bi je rashladio. Bolje resenje su kuleri za komp koji se postavljaju u haubu, jedan da duva u povrsinu, a drigi da izbacuje vlazan i topao vazduh napolje. Pogledaj po forumu kako su neki od clanova resili temperaturu sa kulerima, a do tad koristi obican ventilator, i aeracija na maksimu. Pozdrav, nadam se da sam pomogao! ----------------------------------- GoranVrsac Uto Jun 12, 2012 10:33 am ----------------------------------- Resenje sa dva kulera je odlicno. Ja sam to uradio i temperatura je 27c. Ako imas mogucnostu da ih stavis u haubu to ti je moj savet posto ce biti sve toplije. Pozdrav ----------------------------------- bjelos Uto Jun 12, 2012 10:54 am ----------------------------------- Goran je u pravu, dva kulera za kompjuter ce ti zavrsiti posao. Ta zaledjena voda ne znam kako funkcionise, ali sama pomisao da moram da dezuram pored akvarijuma da pratim kada se jedna otopila da bih stavila drugu mi zvuci bezveze. a pri tom moras gledati tu flasu kako se kiseli u akvarijumu ako nemas spoljni filter u koji moze da stane. ----------------------------------- nikouro Uto Jun 12, 2012 11:01 am ----------------------------------- Ako vam je u prostoriji, gde je akvarijum 30 -32 stepeni, normalno je da ce i voda u akvarijumu biti priblizna toj spoljasnjoj temperaturi. Prvo resenje bi trebalo biti : Kako rashladiti stan tj sobu. Ako to postignete, onda nema potrebe za kulerima, ventilatorima, ledom, hladnom vodom ... itd. Oni koji nemaju mogucnosti ugradnje klime u prostoriji, ostaje da povecaju aeraciju vode maksimalno, ceste izmene manje kolicine vode, ubacivanje zamrznutih flasa, ventilatori ... itd. Ono nasta treba da obratimo paznju jeste da nam temperatura ne varira u akvarijumu. Da ne bude prepodne 25 C, poslepodne 32C pa posle nase intervencije 26-7 C. Tako igranje temperaturom zasigurno doprinece stresu ribe , a samim tim i riba ce biti podlozna bolestima. ----------------------------------- Sensei014 Sre Jun 13, 2012 1:16 pm ----------------------------------- Hvala svima. ----------------------------------- bettas Čet Jun 21, 2012 10:41 pm Hladjenje vode, hitno! ----------------------------------- Pozdrav narode, Ponovo sam u problemu. usled ovog tropskog vala vani gdje temperatura prelazi 40c, a zahvaljujuci klimi koja je na popravci temperatura u akvarijumu se digla do 32c. Corydorasi su ok i zivahni ali Borac na dnu uz biljke lezi i strasno tesko siri skrge i otvara usta,samo povremeno na brzinu izleti do povrsine vode i onda na isto mjesto i ne mrda. Takav je od juce. Otvorio sam poklopac na akvarijumu povecao protok vazduha ali i dalje ne pada ispod 32c. Borac je bio normalan do juce sada je takav da li je u pitanju temperatura i kako da ohladim vodu ako je to u pitanju, nemam odstajale vode da bih mijenjao. ----------------------------------- nikouro Čet Jun 21, 2012 10:53 pm ----------------------------------- Pa tebi je verovatno temperatura u samoj prostoriji oko 33 c. Sa tom temperaturom u prostoriji neces nista postici ako rasladjujes vodu u akvarijumo. Moras prvo temperaturu u sobi da smanjis, a samim tim smanjice se i temperatura u akvarijumu. Aeraciju pojacaj na maksimalno i cesce dolivaj svezu vodu u akvarijumu. Kolika je litraza akvarijuma ??? Smanjiti temperaturu vode nije problem. Problem je kako zadrzati konstatno jednu temperaturu tj sa oscilacijom +-1 c. Vece oscilacije temperature pospesice da se ribe razbole. ----------------------------------- bettas Čet Jun 21, 2012 11:02 pm ----------------------------------- Ma u stanu je pakao, potkrovlje. Klima dolazi tek u subotu a do tada moze da bude kasno za njega. Akvarijum je mali od 30l, a ne znam koliko je pametno da sipam vodu iz slavine direktno. Kontam da li da ga prebacim u mali akvarijum i u njemu pokusam da oborim temperaturu vode. ----------------------------------- nikouro Čet Jun 21, 2012 11:13 pm ----------------------------------- Neznam kakav ti je "kvalitet" vode, ali ja moj znam pa ja direktno iz cesme sipam vodu u akvarijum. Zato se ne preporucuje da se sipa direkno iz cesme voda, bas zbog parametara vode. Negde ima hlora vise , negde manje. Negde je tvrdja voda, negde je otrovna .... to ces morati sam da otkrijes na svoju odgovornost. ----------------------------------- bettas Čet Jun 21, 2012 11:21 pm ----------------------------------- Koliko znam, poprilicno je tvrda a za ostalo nisam siguran. Tako ce i biti, nista, prebacujem ga u manji pokusati spustiti temperaturu pa cemo da vidimo sta se desava. Hvala na pomoci ----------------------------------- nikouro Čet Jun 21, 2012 11:22 pm ----------------------------------- Temperaturu spustas za po 1-2 stepen na sat vremena. Nemoj sad sa 33 na 26 za par minuta. Pobices sve ... ----------------------------------- bettas Čet Jun 21, 2012 11:24 pm ----------------------------------- Ok, javljam rezultate. ----------------------------------- egzo Pet Jun 22, 2012 7:18 am ----------------------------------- Ribice mogu kratkorocno izdrzati i do 35°C. samo ako u toj vodi ima dovoljno kiseonika. Za svaki slucaj mozes zamrzavati male flasice vode i periodicno ih ubacivati u akvarijum. Samo nemoj flasu od 2l. ubaciti u akvarijum od 30l. ----------------------------------- Anenaon Pet Jun 22, 2012 12:23 pm ----------------------------------- Imam isti slucaj kao i vi. Odlucio sam da isprobam temperaturu pre kupovanja biljaka i ribica, te sam stavio termometar u casu s vodom. Casa stoji od sinoc i vec pokazuje 28 stepeni. Bojim se, posto visoke temperature tek dolaze, da ce biti jos gore stanje. Srecom, uzecu jedan ventilator od ponedeljka, te ce mi to valjda olaksati malo. ----------------------------------- bettas Pet Jun 22, 2012 1:01 pm ----------------------------------- Ja sam uspio spustiti temperaturu, borca sam izdvojio u zaseban akvarijum normalizovao temperaturu. Slabe vajde za njega, ne mogu da vjerujem koliko se za dva dana unistio. Sad vec pocinjem da sumnjam da je nesto drugo u pitanju. Pregledao sam ga, nema bijele tacke ali je totalno ofucan. Nemam ideju sta bi moglo biti. ----------------------------------- Drazen Sub Jul 07, 2012 2:26 pm ----------------------------------- dali bi bilo dobro da se u vanjski filter ubaci manja zaledjena flasica? ----------------------------------- Fiber Sub Jul 07, 2012 3:34 pm ----------------------------------- Hladjenje pomocu zaledjenih flasa bas i nije prakticno zato sto onda stalno moras da menjas flase i da pazis kada se flasa otopila ako zelis da ti temperatura bude konstantna. Ako bi ubacio jednu flasu recimo ujutro, a sledecu uvece to ne bi bilo bas najbolje po ribice posto bi u toku dana temperatura prvo naglo opala, zatim ponovo porasla, pa uvece ponovo opala. To su prevelike temperaturne varijacije, a to ribama smeta vise nego da je temperatura konstatno visoka. ----------------------------------- malac Sre Jul 11, 2012 7:17 pm ----------------------------------- Slucajno sam dosao do motorcica iz projektora za slajdove koji funkcionise na 220 w nije bucan a gura vazduh ekstra stavio u haubu i milina. ----------------------------------- iognjanovic Sre Dec 11, 2013 1:56 am ----------------------------------- Zdravo drugari i ja imam isti problem nikako da uskladim temperaturu nocu se spusti na 22-23 a preko dana je od 27-29 verovatno to moze biti pogubno za ribice ali stvarno ne znam kako da uskladim temperaturu. Grejac mi je podesen na 24 uvek i proverio sam ga radi ali ujutru kad ustanem proverim temperaturu ona je kao sto sam naveo 22-23. ----------------------------------- Cvrc Sre Dec 11, 2013 1:57 am ----------------------------------- Pa koji je grejac, a koliki je akvarijum ? ----------------------------------- iognjanovic Sre Dec 11, 2013 2:00 am ----------------------------------- Akvarijum je tank 500 od 60l a grejac je atmanov od 100w. ----------------------------------- Cvrc Sre Dec 11, 2013 2:16 am ----------------------------------- Ne bi trebao imati problema sa temperaturom, probaj da zamenis grejac. ----------------------------------- iognjanovic Sre Dec 11, 2013 2:19 am ----------------------------------- Moguce je da je problem grejac, hvala puno a ja se javljam kada realizujem sve to. ----------------------------------- bojan86 Sre Dec 11, 2013 11:21 am ----------------------------------- Kakvo osvetljenje imaš? Kad je temperatura preko 26 stepeni, je l' tad radi grejač? Sumnjam da je problem sa osvetljenjem, tj. da sijalice greju vodu, a ne grejač. ----------------------------------- nesa69 Sre Dec 11, 2013 12:16 pm ----------------------------------- Da li ti je termometar precizniji (onaj stakleni) i lociran što dalje od grejača. ----------------------------------- iognjanovic Sre Dec 11, 2013 12:32 pm ----------------------------------- Da termometar je stakleni i dva puta sam ga menjao misleci da ne pokazuje tacno, a osvetljenje su dve cr-500 neonke od po 11w x 2 ----------------------------------- iognjanovic Sre Dec 11, 2013 12:36 pm ----------------------------------- I zaboravio sam da odgovorim Bojanu da sam grejac proveravao i da radi ali nisam primetio kada se ukljucuje dali na odredjenu temperatutu kako sam mu ja namestio ili kako on hoce. ----------------------------------- spaske1 Uto Dec 31, 2013 12:10 am ----------------------------------- Pre 10-ak dana sam primetio da mi je temperatura u akvarijumu otišla na 28 stepeni, pomislio sam da je grejač u pitanju ali i bez grejača je već nedelju dana i temperatura ne pada ispod 26c. Akvarijum ima oko 80l vode pumpu atman od 500l/h a zatvoren je staklenim poklopcem a od osvetljenja dve štedljive po 23w koje su iznad staklenog poklopca 10-ak santima u visećoj haubi od cevi. U čemu bi mogao da bude problem to sam primetio kada sam zamenio pumpu pa me zanima dali je moguće da se od nje više i voda greje ili je nešto drugo? Akvarijum iz ove teme http://www.akvarijum.org/forum/moj-poeetak-poku-aj-prvi-t16396.html ----------------------------------- nikouro Pon Mar 10, 2014 9:58 pm ----------------------------------- Jedino nisi napisao koja je spoljna temperatura tj temperatura u sobi gde je akvarijum? Da otklonimo i tu dilemu ----------------------------------- spaske1 Pon Mar 10, 2014 10:53 pm ----------------------------------- Ne znam tačno koja je temp, toplo je u stanu a kako je akvarijum u hodniku gde ima radijatora a prozora ne, pretpostavljam da je malo toplije, kada je bilo napolju po -15 zimus radio je grejač i malo padala temperatura tako da je verovatno to u pitanju topla prostorija. ne znam samo kako će biti kad dođe leto i kako da smanjim temperaturu ako bude trebalo? ----------------------------------- n1kolaola Pon Mar 10, 2014 10:55 pm ----------------------------------- ima mnogo tema i jako puno resenja ti samo izaberi neko, od kulera preko ventilatora koji duvaju u povrsinu vode,do meni omiljene zaledjene flasice od 0.5l u pregradnom filteru. tvoje je da izaberes i dolucis sta ti najvise odg... prelistaj malo DIY temu :) ----------------------------------- nikouro Pon Mar 10, 2014 10:57 pm ----------------------------------- Izmeri temperaturu oko akvarijuma pa uporedi sa onom u akvarijumu kako i dalje ne bi sumljao u opremu . ----------------------------------- n1kolaola Pon Mar 10, 2014 11:06 pm ----------------------------------- imas dve stedljive sijalice koje su zatvorene u medju prostoru izmedju haube i vode, one znaju jako da se zagreju a ti ventilaciju na haubi nemas, stvara se dzep vrelog tj toplog cazduha koji ti greje akvarijum ----------------------------------- nesa69 Uto Mar 11, 2014 2:25 am ----------------------------------- " a od osvetljenja dve štedljive po 23w koje su iznad staklenog poklopca 10-ak santima u visećoj haubi od cevi." Izmeri temperaturu u stanu. Kod drugara koji je prva zgrada do toplane i nije na udaru vetra zimi je komotnih 30+ stepeni.