Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Problem sa algama ili ne? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Okt 27, 2017 11:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre nekih nedelju dana sam malo pojacao svetlo, dodao jos malo hladno bele trake tako da sada imam ukupno oko 1.8m od 14.4w/m.
Dimenzije dela koji je osvetljen je oko 50x30cm (filter naravno nije osvetljen).
Postavio sam TC420 led kontroled koji kontrolise foto period tako da od 12-14h postepeno pojacava svetlo od 0% do 100%, od od 14-22h radi na 100% i onda od 22-23:30h polako gasi do 0%.

Evo kako to izgleda:

Image

Prvo sto sam primetio je da mi se na 3d pozadini pojavljuje neka alga. To sam i ocekivao jer je jako svetlo, a prva je na udaru svetla.
Sto se mene tice, meni je to ok ako ce se zadrzati u tako nekom obliku, tj. da se nece rasiriti po staklu i ostalom delu akvarijuma, ovako pozadina deluje prirodnije.

Evo slika:

Image

Drugo, sto me vise zabrinjava je da pocinje da se pojavljuje alga tek, tek na ludwigiji i sto verujem da nije dobro.

Evo slike, ne znam koliko cete uspeti da primetite po obodu lista:

Image

I trece , na nani, na dva lista koja su najizlozenija svetlu se pojavljuje nesto, ali ne mogu da potvrdim da li je alga ili nesto drugo, za to mi treba pomoc.

Evo slika:

Image

Sve u svemu, akvarijum deluje ok, ali primecuju se prvi znaci algi i definitivno smanjujem foto period, jer je verovatno on problem.
Pitanje je da li sa smanjenjem foto perioda resavam pojavu algi ili cu morati na neki drugi nacin da je se resim, ako je to uopste potrebno, jer je stvarno skoro i nema (osim one na 3d pozadini koja mi ne smeta ako nece praviti problem)?

Evo i slike akvarijuma da se stekne bolji uvid:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Okt 27, 2017 11:59 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Okt 28, 2017 12:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravio sam da napisem da imam Tropicinu hranjivu podlogu, da nista ne sipam od tecnog djubriva i da su izmene 1/3 vode redovne na svakih nedelju dana.

Valjda sam sad naveo sve bitno od podataka...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Okt 28, 2017 12:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E j*bi ga, i da ne koristim CO2! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sub Okt 28, 2017 10:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lično mislim da ti je trajanje svetla predugačko, naročito to do kasno uveče.
Ako bih ja imao tako lep akvarijum, paljenje svetla bi bilo prvih pola sata (za privikavanje) sijalica ili luster u sobi,
a zatim svetlo u akvarijumu do 20.30h najkasnije, pauza fotoperioda od 13-14h (za proces fotosinteze biljaka
pauza sa svetlom nije značajna, dok algama jeste,tj. suzbija njihov rast i širenje).

Što se tiče jačine i intenziteta svetla to zavisi od zapremine, visine vodenog stuba,biljaka koje su u akvarijumu itd,
to moraš sam da osetiš, ali tako što počneš od slabijeg svetla ka jačem a ne obrnuto pa odmah alge. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
brankorad
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2015
Poruke: 90
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Sub Okt 28, 2017 1:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za zelenu tačkastu algu (GSA) preporučuju pojačavanje fosfata. Kod mene to ne pomaže. Prije će ipak biti da jako svjetlo i predugačak period rada svjetla.
Za zelenu tačkastu algu nisam našao brzo i efikasno sredstvo za uništavanje sa biljaka.

Tu končastu algu možeš da spržiš sa hidrogenom 3% . Špric od 5-10ml brzo i direktno na algu . Trebala bi da pocrveni i nestane.
Hidrogen u nekim normalnim količinama ne škodi biljnom i životinjskom svijetu.
Ja sam korisitio i 40ml na 130 litara .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Okt 28, 2017 3:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo lepo izgleda akvarijum i sve biljke a što se tiče algi ne deluje nešto strašno,mislim da bi skaraćivanje perioda pomoglo, za probu na 8h a možda i da intenzitet ne koristiš na 100% nego manji
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Dare021
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 185
Lokacija: Novi Sad, Srbija

PorukaPoslao: Sub Okt 28, 2017 5:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

smanjiš foto-period,
ubaciš 2-3 otociklusa ili 2-3 dunavske nerite ili 5-6 amano kozica.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Okt 28, 2017 6:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Alge ne dolaze preko noći i ne nestaju preko noći. Zelena i kad umre ostaviće zeleni trag. U sistemu gde a fosfata obićno ih nema. Nerite ih jedu najefikasnije.

Što se tiče končaste alge najbolje je kidati listove kad vidiš da kreću na njima da se javljaju. Moli jedu končaste alge aktivno.

Moj ti je savet da se ne igras puno sa svetlom i co2 i ako odlučiš da smanjiš išta od toga da bude postepeno tokom dve tri nedelje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
becke021
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2017
Poruke: 110
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Okt 28, 2017 8:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na savetima.

Definitivno sam preterao sa foto periodom, negde sam to i ocekivao. Smanjen foto period na 8h, a verujem da cu mozda i to morati malo smanjiti jer trake sijaju kao lude, mislim da je ovo previse watt-i za ovu litrazu, ali s obzirom da imam kontroler, mogu da se igram kako hocu, samo je potrebno malo isprobavanja sta ce najbolje da prija biljkama.

Meni je samo nepoznanica ta alga na 3d pozadini, ne bih da se prosiri i na staklo.

Razmisljao sam o nekom algaru, ali s obzirom da je akvarijum skoro lecen, za sada necu da rizikujem, za pocetak se igram sa rssvetom, to ce biti krajnja opcija.

Dare, sto se tice puzeva, vec si poslao 2 komada uz onu nanu, samo sto ne znam koji su (neki sa zlatnim tackicama)... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa ponasanjem ribica Milivoje Lampa Bolest 11 Pet Jan 27, 2023 12:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa algama Milivoje Lampa Alge 16 Uto Jan 10, 2023 11:35 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem širih razmera Daniel Filipovich933 Početak u akvaristici 11 Sub Dec 03, 2022 7:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc problem sa black moly Milivoje Lampa Ribe 1 Sre Sep 28, 2022 9:01 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License