----------------------------------- pakonja Sre Mar 13, 2013 11:39 pm Problem sa algom ----------------------------------- Evo mene i u ovoj sekciji na forumu... naime pojavila mi se neka alga na biljci "Eleocharis aciurularis" i to koliko sam primetio samo na njoj je ima i nigde vise a alga izgleda ovako: http://dl.dropbox.com/u/21153145/alga.JPG Interesuje me sta da radim po ovom pitanju? Od biljaka imam: Eleocharis aciurularis Echinodorus quadricostatus Echinodorus osiris Normaphila stricta compact Bacopa australis Cryptocoryne undulata Riccia fluitans Hemianthus callitrichoides Nomaphilia stricta compact Echinodorus ipica Cardamine lyrata Osvetljenje je jedna stedljiva sijalica od 27W koju sam drzao par dana 24 sata upaljenu. (moguce da je ovo uzrok pojave alge?) Smanjio sam osvetljenje na 4h dnevno cisto radi preventive dok ne dobijem odgovor tacno sta treba raditi. Od stanovnika imam pilot ribice koje sam ubacio pre nedelju dana (tada su i biljke zasadjene) a u pitanju su 3 koridorasa i 2 neonke. Ribice su zivahne i ok. Hranio sam ih jednom u 2 dana sa malo hrane. Filter mi je do juce bio improvizovani top filter a sada je zamenjen sa spoljasnjim cetvorokomornim filterom. ----------------------------------- pakonja Sre Mar 13, 2013 11:43 pm ----------------------------------- Kad nema edit moram da dopisem ovako :) Zaboravih da spomenem da je akvarijum sveze formiran, ima mozda mesec dana i da sam menjao 1/3 vode dve nedelje unazad. ----------------------------------- fender Sre Mar 13, 2013 11:47 pm ----------------------------------- I ja sam imao ovu vrstu alge ali samo na Sagittaria subulati...kao neke bele dlacice...Skratio foto period sa 12 na 8h i cesce menjao vodu 1/3 na 5 dana i kao da se povukla ----------------------------------- chikavili Sre Mar 13, 2013 11:51 pm ----------------------------------- Meni se pojavila u nano akvarijumu sa kozicama, ali su je kozice istrebile :) ----------------------------------- fender Sre Mar 13, 2013 11:54 pm ----------------------------------- Eh...voleo bih i ja da imam 2-3 jarića :D ...a dok ne nabavim,borba prsa u prsa sa algicama :D ----------------------------------- pakonja Sre Mar 13, 2013 11:57 pm ----------------------------------- Znaci kozice su lek za ovu napast... sutra cu obici lokalne prodavnice da vidim imaju li kozice. Ukoliko ne uspem da nadjem kozice sta da uradim po pitanju ovih algi osim smanjenja fotoperioda na 8h? Na primer da li da ih poskidam fizicki cetkicom za zube ili tako nesto? Bojim se da se ne rasire na ostale biljke i tako zauzmu ceo akvarijum... ? ----------------------------------- reventon Sre Mar 13, 2013 11:57 pm ----------------------------------- Nemojte previse da se brinete oko algi, jer ako ih nema uopste, znaci da nesto ne valja. Normalno je da ih bude u malim kolicinama, pogotovo ako je u pitanju nedovoljno formiran akvarijum. ----------------------------------- fender Čet Mar 14, 2013 12:08 am ----------------------------------- Pa citao sam o toj algi...i kaze da se cesto javlja u tek oformljenim akvarijuma,kakav je i moj...Ali nema ih bas preterano i nisu opasne...Ne moras pakonja bas specijalno da kupujes kozice zbog nje...ali nije lose imati par komada :) ----------------------------------- reventon Čet Mar 14, 2013 12:11 am ----------------------------------- Nije lose imati ni kozice, ni puzeve, ni algare. Ali nemoj da mislis da ce te oni osloboditi algi. Oni mogu samo maaalo da pripomognu, nista vise od toga ;) ----------------------------------- pakonja Čet Mar 14, 2013 12:20 am ----------------------------------- Hehe... pa neka pripomognu bar malo... i to je nesto :) Sad mi je malo lakse... mirnije cu veceras da spavam znajuci da nije to nista strasno :) Pomislio sam da cu morati da iscupam biljku napolje :) 2 kozice ce u svakom slucaju upasti u akvarijum... nek se nadju... nece smetati.. :) Hvala vam svima na savetima... kao pocetniku ovo su dragocene informacije :) ----------------------------------- jovica Čet Mar 14, 2013 12:22 am ----------------------------------- Nemojte previse da se brinete oko algi, jer ako ih nema uopste, znaci da nesto ne valja. Normalno je da ih bude u malim kolicinama, pogotovo ako je u pitanju nedovoljno formiran akvarijum. Zelena koncasta, cetkica za zube i motaj kao spagete! :) Neka alga mora biti u akvarijumu, to je tacno! Meni je recimo divljala u javanskoj mahovini i sam se smirila posle nekog vremena. Ima je ali u ogranicenim kolicinama. Tu su i sijamski algari, ali oni radije jedu mahovinu nego zelenu koncastu. ----------------------------------- dundee Čet Mar 14, 2013 12:54 am ----------------------------------- nakon ubacivanja dvije Amano kozice biljke su bile oslobodjene koncaste alge koje je bilo u velikim kolicinama unatoc redovnom fizickom odstranjivanju. Istinabog, jos mnogo toga sam radio na hemizmu vode u to vrijeme tako da ne mogu kategoricki tvrditi da su kozice sve odradile. Prije tog Amano para imao sam i 50ak RCSova koji su ignorisali tu algu. Probaj, ako ne uspije svakako ti ostaju lijepi beskicmenjaci. ----------------------------------- Bojan Čet Mar 14, 2013 8:07 am ----------------------------------- Vrlo verovatno da je doslo do toga sto ti je svetlo bilo upaljeno 24h par dana. Ne znam zasto si to radio?! ----------------------------------- pakonja Čet Mar 14, 2013 8:24 am ----------------------------------- Pocetnicka greska... pametovao sam pa reko hajd par dana da non stop sija da se biljke sto pre prime :) pravi sam maRgarac :) ----------------------------------- pakonja Pet Mar 15, 2013 12:03 pm ----------------------------------- Drustvo ja mislim da sam usao u zacarani krug i cini mi se da mi nema izlaska iz njega... bar ne jednostavnog izlaska... juce sam toliko bio iznerviran sa sugavom algom da sam improvizovao mali CO2 sistem i ostavio preko noci da radi sa upaljenim svetlom (8 sati) i jutros kad sam se probudio ili je moj trip ili zaista ima manje algi! :) Vrlo dobro se secam reci koje sam rekao kolegi sa foruma i zemljaku GoranuVrsac kada mi je spomenuo da ce mi verovatno trebati CO2 a te reci su bile: "Ma kakav CO2 ne pada mi na pamet da to stavljam..." :) A sada vec razmisljam o nabavci ili DIY varijanti CO2... pa onda tu ide i prihrana... pa onda... ko zna sta me jos ceka... :) Sve mi se cini da je akvaristika kao neka droga... uzivas u njoj, hvata te kriza, pocnu problemi, onda se ukljuci tu "hemija" pa te malo podigne, onda sve bude ok... i tako sve u krug :) ----------------------------------- jovica Pet Mar 15, 2013 3:08 pm ----------------------------------- Ja sam se navukao na ovaj forum, sa gupikama mi je pesma! :smeh: Bolje forum nego onaj sugavi FB, pun pozera! Naravno cast izuzetcima i onima sto se ne slikaju u kupatilu! :smeh: ----------------------------------- dundee Pet Mar 15, 2013 3:16 pm ----------------------------------- easy carbo ti moze dosta pomoci kao algicid dok ne nabavis CO2, oprezno sa doziranjem ----------------------------------- GoranVrsac Pet Mar 15, 2013 4:31 pm ----------------------------------- Ziveo akvarijum. :D ja mislim da mogu polako i ostale ribe da se pridruze. :) ----------------------------------- pakonja Pet Mar 15, 2013 8:14 pm ----------------------------------- @jovica: kako znas da sam se slikao u kupatilu i okacio sliku na fejs?! :shock: Salim se naravno! :) Potpuno si u pravu... i zaista ovde ima toliko dobrih i nesebicnih ljudi koji su voljni da pomognu da sam jako pozitivno iznenadjen... Ja sam mislio da ce izrada mog akvarijuma potrajati pola godine a ko ne i vise dok su mi ovde ljudi pomogli i objasnili kako sta treba da se radi u roku od dan-dva... :) No... da ne idemo vise u off topic :) @dundee: Easy Carbo necu jos da koristim jer cu prvo pokusati ovako sa improvizovanim CO2 samo da se biljke malo vise razviju i da pocnu da srcu hranjive materije iz okoline da ne ostane nista za alge... ako pak ne budem uspeo ovako onda cu morati da u kljucim i neku hemiju... nema mi druge :) @GoranVrsac: Sto se mene tice moze... :) Samo reci kaD :) Cujemo se preko poruka pa cemo se dogovoriti... ;) ----------------------------------- nesha barajevac Pet Mar 15, 2013 8:30 pm ----------------------------------- ... droga je smrt - bavite se akvaristikom ! ----------------------------------- nesha barajevac Pet Mar 15, 2013 8:37 pm ----------------------------------- heh, ne videh da ima i druga strana :)