Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Problem sa biljkama Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Dimca
Akvarista



Registrovan: 12 Avg 2017
Poruke: 24
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Čet Feb 22, 2018 2:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo svima,

Imam problem sa biljkama u akvarijumu, iz nekog razloga ne uspevaju. Probaću da opišem trenutnu postavku i nadam se da će neko moći da mi pomogne da uočim u čemu je tačno problem.

Imam dva akvarijuma jedan je od nekih 100l i jedan od 12l. U manjem mi bilje lepo napreduje tu imam čarobnu zemlju i osmokot na dnu, kvarcni pesak preko toga, Atmanov hang on filter i neonsku lampicu od 11w. Doziram sa Easy carbo i Pro Fito.

Problem je sa većim, dimenzije su 80x35x37 cm (š,d,v), na dnu je nekih 2cm rainforest-ove zemlje (treseta), i nekih 5 cm kvarnog peska preko njega. Filter je Ocean Free Hydra Filtron 1000. Rasvetu sam sam pravio od led modula i sastoji se od:

- 10 modula od 2,26W; 240lm; 5000K (sa 4 led)
- 5 modula od 1,06W; 180lm; 5000K (sa 3 led)
- 5 modula od 0,65W; 54 lm; RGB (sa 3 led - uklucena plava boja)
- 5 modula znam samo da su 6500k (sa 3 led) dodatni naknadno jer sumnjam da je slabo svetlo

Foto period 10 sati (14:00h do 24:00h) dozirao sam mikro i makro elemente i Easy Carbo do pre nedelju dana a od tad sam umesto mirko i makor elemenata prešao na Pro Fito. Ispod rasvete imam i staklene isparivače debljine 4 mm.

Od biljaka trenutno:
Neka anubia mislim da je gilletii - više ne napreduje, list koji je rastao se uvio i osusio
Hygrophila polysperma rosanervig - novi listiovi koje je imala pri sađenju vise i propadaju
Pogostemon erectus - topi se
Pogostemon octopus - topi se
Lobelia cardinalis - topi se
Myriophyllum aquaticum - topi se
Java moss - jedina koja izgleda da napreduje (lagano)

Probao sam još neke biljke koje isto nisu uspele. Nešto od gore spomenutih sam spasio prebacivanjem u manji akvarijum gde su se posle nekog vremena oporavile.

Pored svega krenule su da se javljaju alge i to braon, crna, zelena i koncasta još uvek nisu kriticne ali ih ima.

Da napomenem da se akvaristikom bavim nešto manje od godinu dana i da prvi put pokušavam da napravim biljni akvarijum. Sve osim filtera sam sam pravio o tome ću detaljnije u DIY delu foruma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Feb 22, 2018 2:34 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Dimca
Akvarista



Registrovan: 12 Avg 2017
Poruke: 24
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Čet Feb 22, 2018 2:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i slika:
Image

Image


Image






Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Feb 22, 2018 6:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ukoliko ima previse elemenata u vodi, a nedovoljno svetla da bilje upija te elemente istopice se to je neizbezno, cesca zamena vode bez dodavanja hemije bi mogla da bude resenje. Probaj u par nedelja pa vidi rezultate. Moze samo da bude bolje, jer gore od "topljenja" nema.

Mada po fotografijama deluje da imas sasvim dovoljno svetla za bilje, tako da mozda ukoliko su sadjene iz emerznog stanja odbacuju prve listove pa je to razlog. Mada vidim da je novoformiran akvarijum, ispravi me ako gresim, pa ima uticaj i to na biljke koliko toliko..

Kao sto vec rekoh probaj samo cesce zamene vode manje od uobicajenog, bez hemije i mozda se oporave. Kada se sistem stabilizuje probaj opet da dodajes, ali 1/4 ili 1/3 doze od preporucene sa pakovanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Feb 22, 2018 11:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[quote="Dimca"]
Foto period 10 sati (14:00h do 24:00h) dozirao sam mikro i makro elemente i Easy Carbo do pre nedelju dana a od tad sam umesto mirko i makor elemenata prešao na Pro Fito.

Pored svega krenule su da se javljaju alge i to braon, crna, zelena i koncasta još uvek nisu kriticne ali ih ima.[quote]

Foto period nije samo to što je uključeno svetlo iznad aq, već i prirodno (sobno-jutarnje i dnevno), tako da tvoj
fotoperiod nije 10h već otprilike 16h (osim ako je u prostoriji mrkli mrak do 14h).

Što se tiče prihrane "nagli" prelazak sa jedne na drugu zna da topi biljke (naročito ako je poveća doza).

Onda pripazi na fotoperiod (zbog algi), i smanji prihranu elementima, biće to ok za 10-tak dana ako bilje nije otišlo u nepovrat već.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
brankorad
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2015
Poruke: 90
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 11:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja nešto sumnjam na led rasvjetu. Ta mahovina je visoko i ona raste, sve na dnu propada.
Bojim se da ona nema snage da probije na dubinu od 40cm. Pokušaj tu anubiu da digneš na panj i eventualno još neku biljku.
Ako se oporave onda znamo šta je u pitanju. Vrlo vjerovatno je da je neka kombinacija svega navedenog u pitanju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 12:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moje iskustvo sa led rasvetom nije naj sjajnije pokusavao sam svasta I nije uspevalo biljke su ili kilavile ili se topile
cim sam skinuo led I presao na neonke sve biljke se oporavile I krenule da bujaju,doduse nisam koristio
tecnu prehranu nikakvu samo hranljiva podloga je bila upitanju tako da ti u tom delu ne mogu biti mnogo of pomoci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 1:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako govorimo o LED rasveti (mislim na sebe i par drugara iz komšiluka) u akvaristici, neonke ne zadovoljavaju
potrebe kao led sijalice od 6w (možda je u pitanju visina vodenog stuba ili nešto drugo).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dimca
Akvarista



Registrovan: 12 Avg 2017
Poruke: 24
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 9:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na osnovu vaših komentara preduzeo sam sldeće:
Smanjio sam foto period za 2 sata (14:00 do 22:00h).
Trenutno sam prestao sa doziranjem hemije i dodao sam ulozak sa aktivnim ugljem u filter da pokupi hemiju.
Planiram da ga ostavim u fiteru nedelju dana.
Probacu da menjam nekih 20% vode na nekoliko dana.

Pored toga napravio sam i dve male saksijice u kojima sam podigao dve biljke bliže površini vode da proverimo da li je probleem u probijanju svetlosti. Jedna biljka je iz većeg akvarijuma i već stagnira sa razvojem neko vreme, a jedna iz manjeg gde je lepo napredovala.

Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 10:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda da probas da spustis jos svetlo blize vodu, cini mi se da moze.Mozda pomogne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dimca
Akvarista



Registrovan: 12 Avg 2017
Poruke: 24
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Pet Feb 23, 2018 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skybuffalo ::
Mozda da probas da spustis jos svetlo blize vodu, cini mi se da moze.Mozda pomogne.


Kako je trenutno postavljeno ne može da se spusti, mada ima nekih 8-10 cm između povrsine vode i svetla sa isparivacima između. Jedino da napravim neki nosac,(možda sa reflektujućom površinom) koji bih mogao da spustim niže.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Feb 25, 2018 8:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj da se ljutiš, ali nešto mi svetlo deluje neubedljivo...
Razmisli o CO2, obzirom da deluje da želiš finu i raznovrsnu šumicu/livadicu... Smile.
Ako je nov akvarijum, i biljke skoro ubačene, lako može doći do početnog propadanja, ali to bi brzo trebalo da se stabilizuje i vrati na pravi put ako su uslovi adekvatni.
Još nešto, ako je na dnu onih plastičnih posudica zemlja, postoji velika šansa da se 'usmrdi'.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dimca
Akvarista



Registrovan: 12 Avg 2017
Poruke: 24
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Uto Feb 27, 2018 11:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Nemoj da se ljutiš, ali nešto mi svetlo deluje neubedljivo...
Razmisli o CO2, obzirom da deluje da želiš finu i raznovrsnu šumicu/livadicu... Smile.
Ako je nov akvarijum, i biljke skoro ubačene, lako može doći do početnog propadanja, ali to bi brzo trebalo da se stabilizuje i vrati na pravi put ako su uslovi adekvatni.
Još nešto, ako je na dnu onih plastičnih posudica zemlja, postoji velika šansa da se 'usmrdi'.


Ne vidim razlog da se ljutim. Nisam te najbolje razumeo da li misliš da nije do svetla ili da svetlo nije dovoljno dobro?
Što se tiče CO2 nism planirao da ulažem u njega u narednom periodu. Zbog toga sam krenuo sa primenom Easy Carbo.
Podloga je postavljena krajem decembra, mada od tad nikako da krene već sam nekoliko biljaka morao da izbacim ili su se istopilie. Jedino se mahovina zadržala.

Takođe iz podloge se oslobađaju mehurici sa vremena na vreme. A ako pincetama ubedem podlogu uvek izađe veća količina gasa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Feb 28, 2018 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,sto se tice podloge u akvarijumu cini mi se da si malo vise hranljive podloge stavio obicno ide do santimetra,
sto se tice peska kolike je granulacije?verovatno je sitnije granulacije I ostaju zarobljeni gasovi u podlozi.
Da li usisavas podlogu?Sa usisavanjem malo se pesak prevrce sto pomaze kod oslobadjanja zarobljenih gasova.
Sto se rasvete tice ja nisam imao srece da mi led rasveta zadovolji potrebe biljnog akvarijuma tako da I preporucujem neonsku rasvetu u biljnom akvarijumu.
Biljni akvarijum bez co2 hoce da ima problema sa algama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Feb 28, 2018 5:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, mislim da je svetlo neadekvatno, slabo i nefokusirano.

Dimca ::
Takođe iz podloge se oslobađaju mehurici sa vremena na vreme. A ako pincetama ubedem podlogu uvek izađe veća količina gasa.

Lele... Je l' imaju ti mehurici neprijatan miris? Mozda je vodonik sulfid.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dimca
Akvarista



Registrovan: 12 Avg 2017
Poruke: 24
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Čet Mar 01, 2018 1:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Da, mislim da je svetlo neadekvatno, slabo i nefokusirano.

Dimca ::
Takođe iz podloge se oslobađaju mehurici sa vremena na vreme. A ako pincetama ubedem podlogu uvek izađe veća količina gasa.

Lele... Je l' imaju ti mehurici neprijatan miris? Mozda je vodonik sulfid.


Mehurici nemaju neki miris, nije neprijatan.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa ponasanjem ribica Milivoje Lampa Bolest 11 Pet Jan 27, 2023 12:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa algama Milivoje Lampa Alge 16 Uto Jan 10, 2023 11:35 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem širih razmera Daniel Filipovich933 Početak u akvaristici 11 Sub Dec 03, 2022 7:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc problem sa black moly Milivoje Lampa Ribe 1 Sre Sep 28, 2022 9:01 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License