----------------------------------- dejasoko Čet Dec 23, 2010 4:47 pm Problem sa braon algom ----------------------------------- Na java moss-u i rotani nanjenshan mi se pojavila braon alga. listovi imaju braon boju i izgleda kao da su prljavi. Na rotali je to slucaj samo na najvisim listovimaa, a mahovina je cela pod algom. Slikao sam, ne vidi se. Tako da ne mogu da postavim sliku.Kako je se resiti. Co2 je u planu treba ujka da mi napravi, a znate kako su majstori zaamajani i zaboravni. ----------------------------------- deki022 Čet Dec 23, 2010 5:17 pm ----------------------------------- Imam isti problem ubacujem easy carbo i poceo sam skoro co2 pa ce mo videti,probaj za sad easy carbo dok majstor ujka nenapravi ----------------------------------- nikouro Čet Dec 23, 2010 8:59 pm ----------------------------------- Braon alga se javlja u nekoliko slucajeva. Prvi slucaj se javlja ukoliko se akvarijum nije potpuno isciklirao. Drugi slucaj javlja se ukoliko nam je osvetljenje slabo i treci slucaj jeste ukoliko u vodi imamo preveliki nivo silikata.Prvo otkri sta to dovodi do pojave alge i kreni u resavanje tog problema. Inace samo da napomenem da alge ima i u prirodi i da nije zaista tako strasno ako ima neka alga u akvarijumu. Bitno je da to drzimo pod kontrolom. ----------------------------------- Blue Čet Dec 23, 2010 9:12 pm ----------------------------------- Inace samo da napomenem da alge ima i u prirodi i da nije zaista tako strasno ako ima neka alga u akvarijumu. Bitno je da to drzimo pod kontrolom. E, ova ti je zlatna. :) ----------------------------------- el_stupido Pet Dec 24, 2010 2:28 am ----------------------------------- easy carbo ce je unistiti ali bolje proveri koliko imas svetla na tu litrazu vode itd ----------------------------------- dejasoko Pet Dec 24, 2010 7:40 am ----------------------------------- Osvetljenje mi je neonsko 0.6 W/l imam Daylight serin, siylvanijin gro lux i daylightstar. Aq se ciklirao minimum 15 dana. A negde sam citao da se poljavljuje u tvrdoj vodi, da li je moguce da je nasa cesmusa toliko tvrda. ----------------------------------- Milosbgd Pet Dec 24, 2010 10:26 am ----------------------------------- Neznam kako je kod vas u KR ali ovde u beogradu je veoma tvrda voda. Inace za podatak za braon algu da se pojavljuje u tvrdoj vodi je cista laz. Pravi razlozi za pojavom alge leze u: 1. Niskom nivou O2 2. Nedovoljna cirkulacija vode 3. Organsko gomilanje 4. Ne ciklirani akvarijumu Inace Crossocheilus siamensis je algar koji se hrani braon algom i sa velikom lakocom moze da se oslobodi naslaga braon algi u akvarijumu, mada braon alge ponekad znaju i same da se povuku ukoliko se uslovi za njeno razvijanje promene. ----------------------------------- postarsd Pet Dec 24, 2010 10:57 am ----------------------------------- Imam i ja te braon alge.one su se pojavile pre mesec dana..u mom velikom ak. ne znam sta moze biti..dal je moguce zbog prejakog svetla?Ak je 118L imam 4X18W neonke ----------------------------------- Milosbgd Pet Dec 24, 2010 11:34 am ----------------------------------- tvoj ak ima o.61w/l sto je ok osvetljenje pogledaj moj predhodni post, verovatno u jednnoj od gore navedenih stavki lezi tvoj problem ----------------------------------- dejasoko Pet Dec 24, 2010 2:24 pm ----------------------------------- Moj aq ima osvetljenje od 0,55 w/l, aeraciju imam cirkulacija vode mi 4 puta veca od litraze aq, Pojacacu svetlo sigurno ali videcu za koliko jer je majstor ostavio malo mesta pa sta uspem da ubudzim....pogleda cu da li ima easy carbo u pet shop-ovima ovde u KS-u.Hvala ----------------------------------- dejasoko Pet Dec 24, 2010 4:12 pm ----------------------------------- A da .......... imam i sijamskog algara koji kao nesto jede ali to se ne primecuje na nanjenshanu a mahovinu ne pipa...... ----------------------------------- Milosbgd Pet Dec 24, 2010 4:35 pm ----------------------------------- jel imas ovog? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_47896345_aa.jpg ----------------------------------- dejasoko Pet Dec 24, 2010 5:09 pm ----------------------------------- Da bas takvog. oni to u radnji prodaju kao lisicu. MIslim da je sijamac jer on ima crnu liniju koja prelazi na repno peraje, istanjuje se pri kraju peraja, i peraja nemaju nikakav pigment tako sam citao. ----------------------------------- Milosbgd Pet Dec 24, 2010 5:16 pm ----------------------------------- Da ovo na slici jeste sijamski algar i to sto si naveo ali mi nije pozato da ga zovu lisica poo pet shopovima , bar ne kod nas. Ako mozes da priustis jos 2-3 komada bilo bi dobro. Ja u mom ak imam 8 komada :lol: ----------------------------------- dejasoko Pet Dec 24, 2010 5:50 pm ----------------------------------- Zovu je cak i SIPKICA LISICA zbog strafte. :shock: ----------------------------------- Milosbgd Pet Dec 24, 2010 6:36 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum-centar.com/ evo linka nazovi pa pitaj dal imaju ----------------------------------- kaplarm Sub Dec 25, 2010 12:02 am ----------------------------------- Neznam da li ima sijamaca u zemunu, ali znam da imaju otocinkluse koji su odlicni algari. ----------------------------------- dejasoko Ned Dec 26, 2010 2:41 pm ----------------------------------- Dodao sam jos dva sijamca.U pet shop-ovima nema easycarbo. Danas pravim DIY co2 ( jer moj ujka nece skoro :lol: ). Videcemo kako ce biti. Danas sam menjao 1/2 vode odsekao listove koji su mnogo zarazeni. ----------------------------------- Milosbgd Ned Dec 26, 2010 5:38 pm ----------------------------------- nadam se da ces primetiti razliku ----------------------------------- deki76 Sub Jan 01, 2011 11:05 pm ----------------------------------- Ovo na slici je LISICA i nije isto što i sijamski algar, imao sam i jedne i druge mada su mi sijamci uginuli i to iz neutvrđenih razloga. Sijalsmi algari imaju šire telo u odnosu na lisice. I da sijamce imate u zemunu u akvarijum centru a lisice ima u pet centru. ----------------------------------- dejasoko Ned Jan 02, 2011 9:35 am ----------------------------------- Na slici je sijamski algar. Prepoznaje se tako :Da bas takvog. oni to u radnji prodaju kao lisicu. MIslim da je sijamac jer on ima crnu liniju koja prelazi na repno peraje, istanjuje se pri kraju peraja, i peraja nemaju nikakav pigment tako sam citao. Upravu si da je lisica tanja, ali ovo je sijamaski algar evo malo bolje objasnjenje kroz slike: Sijamski algar http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_51758140_sae-mini.gif Lisica http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_61616835_fox-mini.gif Takozvani lazni algar koga njcesce mesaju sa sijamcem http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_68102820_falsae-mini.gif Inace u pet shopovima rade toliko nestrucni ljudi da su mi rekli da je barbus jedan od tetri (verovatno zbog onog TETRAzona) ----------------------------------- krcko Ned Jan 02, 2011 9:57 pm ----------------------------------- Prvi na slici nije nikakva lisica, već CSA- Crossocheilus siamensis-kod nas Sijamski algar. Drugi na slici je FlyingFox-Leteća lisica, ili Epalzeorhynchus kalopeterus. Treći na slici Garra taeniata-Cambodgiensis, False siamensis, lažni sijamac. Pozdrav ----------------------------------- kaplarm Ned Jan 02, 2011 11:02 pm ----------------------------------- Naziv ribe je iznad slike. ----------------------------------- krcko Pon Jan 03, 2011 1:01 am ----------------------------------- Jeste iznad, moj post su samo korektni nazivi ovih riba, koje bi i svaki iole zainteresovani prodavac trebalo da zna, a u Hobiakvatistici da se koriste. Da to svi primenjuju, ne bi moglo svašta da se uvaljuje kupcima. Pozdrav ----------------------------------- dejasoko Pon Jan 03, 2011 9:25 am ----------------------------------- krcko hvala na dopuni... :) ----------------------------------- kaplarm Pon Jan 03, 2011 6:48 pm ----------------------------------- Mislim da takvi prodavci osim u par radnji u srbiji ne postoje, i nije problem ako neznaju ali je problem sto nece da nauce i da prihvate savet. Nedavno sam u lokalnom pet sopu kupovao " lisice " koje su u stvari sijamski algari, nije mi bilo tesko i da odstampam ovu fotografiju da bi dokazao koje su to ribe, medjutim nijoj je gazda rekao rekao da je to leteca lisica i tacka. Mogao je da kaze i da je to zirafa, neznam da li bi i tada ostala tvrdoglava. ----------------------------------- dejasoko Pon Jan 03, 2011 11:25 pm ----------------------------------- Samo da kazem da su se alge maltene skroz izgubile na mahovini a sada su pocele da se gube i na bilju......Biljke lepo rastu, razvija se....8)