----------------------------------- Suncokret Ned Avg 09, 2020 10:35 pm ----------------------------------- Baia, uz duzno postovanje za to sto si rekao, mislim da gresis oko algi. Spore od algi su vec i u vodi i vazduhu. Ne mozes imati sterilan sistem, eventualno ako filtriras kroz UV lampu, ali cak i tada, nije ni normalno da voda bude sterilna osim u slucaju eliminacije patogena. Alge su normalne. Gajeno u zelatinu je novotarija koja je mozda pre za akvarijume koji odisu sterilnoscu, a to su novokomponovani, pod konac sistemi, koji se cesto brzo i rasturaju nakon izlozbi, slikanja, dosade. Glavni adut im je sto nemaju patogene organizme i jaja puzeva. Ali alge ce bujati ako im se dopusti da bujaju. Tacno i da si ih uneo biljkom, to je samo pokazatelj da je kod tebe u akvarijumu dusu dalo za BBA (crnu cetkastu), cim ona uspeva i mnozi se ko luda. I obrnuto, ako si je uneo u sistem koji je nepovoljan, ona ce ili nestati ili se smanjiti do neprepoznatljivosti. Evo moj primer - SVE mi je bilo obraslo crnom cetkastom, iz (naizgled) cista mira. Borio sam se Izi Karbom, ali to su bile dobijene bitke, ne i rat. Anubije sam prao u rastvoru varikine 1:30, sve zivo sam vadio i cetkao ispod tusa, od kamenja do red mur panjeva. I iznova se vracala. To je trajalo jedno 3-4 meseca sigurno. Menjao vodu, naseljavao jos biljaka, ocistio bioloski filter, uneo i CO2 nakon nekog vremena. A onda je jednostavno krenula da se gasi, da bi na kraju opstajala iskljucivo na diznama prskalice (rainbar), koje sam takodje cistio u varikini nakon mesecnog odrzavanja filtera. Ali se uvek na istim mestima ponovo javljala. Neko vreme sam nailazio i tufne po kamencicima sa dna, bukvalno cetkice tu i tamo. A onda su nestale, bez traga. I sada ih nema ni od korova. Isti akvarijum, isto bilje, isto sve. S od sterilnog nema. U jednom trenutku sam i CO2 prestao da dodajem. To je trajalo jedno 4 meseca. Ali ona se i dalje nije pojavljivala. Jednostavno, moj akvarijum je 'prevazisao' cetkastu algu. Iako, verujem, ako nesto opet 'klikne' da joj prija, javice se ponovo.