----------------------------------- IVANRO Pon Avg 10, 2020 11:31 pm ----------------------------------- Baia, uz duzno postovanje za to sto si rekao, mislim da gresis oko algi. Spore od algi su vec i u vodi i vazduhu. Ne mozes imati sterilan sistem, eventualno ako filtriras kroz UV lampu, ali cak i tada, nije ni normalno da voda bude sterilna osim u slucaju eliminacije patogena. Spore od BBA teško da su u vazduhu a još teže u vodi sa česme. Gajeno u zelatinu je novotarija koja je mozda pre za akvarijume koji odisu sterilnoscu, a to su novokomponovani, pod konac sistemi, koji se cesto brzo i rasturaju nakon izlozbi, slikanja, dosade. Glavni adut im je sto nemaju patogene organizme i jaja puzeva. Invitro biljke su biljke kao i svake druge, razlika je da su to mlade biljke i da ih dobiješ mnogo više nego kad kupiš korpicu. Te biljke isto tako rastu i u "sterilnim akvarijumima" za izložbu i do 6 meseci trajanja kao i u svakom drugom akvarijumu, tvom, mom, Žikinom ili Perinom. Isto tako rastu i šire se kao i svaka druga biljka, i rastu godinama kao i svaka druga biljka ako im pružiš uslove koji su im potrebni. Prednosti su velike sa invitro biljkama ako startuješ novi akvarijum pre svega količina koja se dobija i površina koju možeš da pokriješ adaptibilnost samih biljaka koje se ne tope i ne privikavaju 2-3 nedelje kao emerzno gajene nego odmah krenu da rastu, pa i ta sterilnost bez planarija, puževa, bilo kojih algi pa tako i BBA sve je to prednost. To što je nešto novo ne znači da je sranje i pomodarstvo itd i da je za akvarijume za izložbu. Tehnologija napreduje. Ali alge ce bujati ako im se dopusti da bujaju. Tacno i da si ih uneo biljkom, to je samo pokazatelj da je kod tebe u akvarijumu dusu dalo za BBA (crnu cetkastu), cim ona uspeva i mnozi se ko luda. I obrnuto, ako si je uneo u sistem koji je nepovoljan, ona ce ili nestati ili se smanjiti do neprepoznatljivosti. Ovo je sve tačno i potpisujem, nijedna alga pa ni BBA neće da opstane sem ako joj ti ne pružiš idealne uslove da se širi. Kad je mnogo algi nešto tu ne štima. Da li varira CO2, ili je prejako svetlo ili je manjak đubriva ili višak organske materije ili manjak biljne mase, nešto pravi problem i treba pronaći uzrok. Ko moze da mi objasni sta je nestabilan co2. da li je to ako ga dodajes 3 dana pa onda dva ne ili je to dodajes ga danju a uvece ne pa je opet nestabilan. I da li je u pitanju nestabilan CO2 ili nestabilna pH vrednost koja se javlja zbog fluktuacije CO2, ako je ovo drugo pH kontroler bi to trebalo da resi ali video sam akvarijume sa pH kontrolerom koji je imaju za izvoz. Ne znam zasigurno ali ja to gledam ovako, to kad se gasi noću to se ne gleda kao nestabilan CO2 jer ni biljke pa tako ni alge ne rastu u mraku pa ne može da iskoristi to alga kao svoju prednost a ako je CO2 u zelenom kad se svetlo upali biljke će to da iskoriste. Nestabilan CO2 po meni je uradi sam varijanta šećer kvasac. Tu CO2 varira iz dana u dan i meni je provereno napravio teško sranje jer nisam redovno menjao, to jebava biljke koje naviknu na određenu količinu CO2 pa ga odjednom sve manje i manje i onda usporavaju sa rastom a BBA to koristi, moje laičko mišljenje. Nije jedini uzročnik BBA nestabilan CO2 ali joj prija itekako, čitao sam nešto da može da koristi karbonate iz vode a to biljke ne mogu tako lako, barem većina, i da je to razlog zašto nestabilan CO2 prija, biljke ne rastu kako bi trebalo a BBA nabavlja ugljen dioksid iz drugih jedinjenja i napreduje. Može da bude i problem da je u jednom delu akvarijuma previše CO2 a drugom manje i to je kad je protok loš, opet koliko je to realno moguće ne znam. Ali zato se drop checker stavlja na suprotnu stranu od difuzora. Pa onda tvrdnja, raste u delovima gde je slab protok a eto i tebi i meni raste na diznama i na mestima gde bije mlaz vode. Ta alga raste gde hoće ako ima uslova da raste, to za slab protok jedino ako su mislili na mrtve tačke gde se skupljaju govna i prljavštine ili možda nedovoljan dolazak CO2 ili đubriva u te delove akvarijuma. Ali to da raste samo gde je slab protok barem iz mog iskustva nema veze sa vezom jer je često imam samo na izlaznoj cevi iz filtera. Ne znam konkretno šta joj kod tebe prija, ali bi nestabilan CO2 isključio kao uzrok ako imaš bocu i ako je protok vode dobar. Može biti prejako svetlo znam da si imao neko nerealno jako svetlo i to vrlo lako može da bude uzrok. Previše NO3 ili nedovoljno drugih đubriva itd. Pisao si negde da ti se na bucama i anubijama razvijala kad ih staviš na jako svetlo a povlačila kad ih vratiš u hlad, može biti da ti je osvetljenje prejako. Ne tvrdim jer ne mogu da znam ali možda je to.