----------------------------------- m.vlacina Sre Avg 12, 2020 9:05 am ----------------------------------- Ja sam nažalost imao bliskih susreta sa ovom napasti, i u prethodnoj postavci i u ovoj postavci. Kod mene je krenula da buja u oba slučaja kada se pojavio disbalans u akvarijum, izazvan mojom greškom i lošim doziranjem. U prvom slučaju sam prestao da doziram prihranu skroz, misleći da će je to dokusiriti, međutim efekat je bio takav da je bba krenula još više da se razmahuje, a bilje da propada. Tu strategiju svakako ne preporučujem. Doziranje ne bih dirao, jer uzrok pojavljivanja ove alge nije doziranje, dokle god je u granicama normalnog, odnosno da nema prevelikih koncentracija nutrijenata (mikro, makro). Efekat se pojavio kada sam smanjio nivo osvetljenja, odnosno kad je sama jačina svetlosti bila nekih 20% niža od inicijalne (imao sam tada diversino led osvetljenje). I to je postepeno dalo efekat, ali je proces dugotrajan i mučan... Menjao sam 50% vode nedeljno i to se nije menjalo. Moje iskustvo, easy carbo i hidrogen pomažu, ali je proces naporan i dugotrajan. Na biljkama i panjevima je dao 100% efekat, ali se bba uvek vraćala na kamenje (seiryu stone, krečnjački kamen) i to nisam uspeo da je eliminišem, ni u prethodnoj, ni u ovoj postavci. Na biljkama je više nemam, nema je ni na panjevima trenutno, ali je ostala u sitnim tačkicama na kamenju, i tu ne mogu da je eliminišem. Pretpostavljam pošto je akvarijum u balansu, da nema nekih problema sa mikro i makro elementima, da ona ne raste... Ali čeka trenutak, čim se pojavi neka neravnoteža da se razmaše, pošto je prisutna u akvarijumu. Već skoro 12 meseci je nema na biljkama... Što se tiče invitro biljaka, mislim da je to najbolja opcija, ko ima para i mogućnosti da nabavi zdravu i kvalitetnu biljku, bez ikakvih organizama i spora na sebi. Ja nisam to uvek mogao, ali ne znači da neću u nekoj sledećoj postavci.