Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Problem sa ribicama - uginuce ! Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Japixxl
Akvarista



Registrovan: 27 Sep 2012
Poruke: 36
Lokacija: Kursumlija

PorukaPoslao: Ned Okt 20, 2013 9:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo o cemu se radi... Akvarijum 250l,napunjen vodom do pola,ubacene korisne bakterije (iz filtera akvarijuma koji godinama radi ekstra iscedjene),zasadjene biljke,proslo je nekoliko dana i dopunjena je voda do vrha. Osvetljenje neonka 36w,filter samo dzakovi za krompir (trenutno) potopna pumpa 1200l/h,grejac 200w. Sta se desava... Posle 2 nedelje sam ubacio 9 ribica (racunam da je zbog korisnih bakterija spreman). 2 gupi,2 ksifo,2 neonke,2 korija,i jedan trihogaster. Biljke su propale dosta jer sam svetlo tek pre nedelju dana ubacio ali vec je na par biljaka izbilo novo lisce i lepo napreduje.
Problem je sto mi ribice malo malo pa uginu. Cim sam ubacio ksifo muzjaka za 2 dana je dobio ich i vec treci dan crko. Sledeci dan pronadjem jednog korija mrtvog. Posle 2 dana tj danas obe neonke crkle a vidim da je ksifo zenka pocela da dobija ich,bele tacke po sebi vec pocinju. Ostale su ok,lepo se ponasaju,jedu,plivaju.

Ne znam u cemu je problem molim vas za pomoc i savete.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Okt 20, 2013 9:13 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nasdvoje
Akvarista



Registrovan: 18 Okt 2010
Poruke: 230
Lokacija: Arandjelovac

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 9:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko je to pola vode iz drugog akvarijuma islo kroz filter? (potrebno je vreme da se u filteru formira kolonija bakterija) Kakva je voda joju si sipao u drugu polovinu, jeli odstojala? Bilo bi jako pametno da proveris vrednosti vode, ph, kh...
Sta imas u podlozi? Mi smo u jednom od svojih aq imali redovan pomor dok nismo otkrili da treset pomrsi hemizam vode, obori tvrdocu i ph...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 10:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pH i kH sigurno nisu uzrok uginuca riba. Proveravaju se amonijak i nitrat/nitriti.

@Japixxl: Mislim da si sve uradio malo brzopleto. Kako to mislis da si iscedio korisne bakterije iz filtera? Trebao si ili da sipas deo vode iz tog oformljenog akvarijuma, ili da prebacis deo filter materijala, a ne da "cedis" bakterije. I onda ubacis par riba kao pilote, da vidis kako ce se ponasati i da li ce preziveti, pa tek ako je sve u redu krenes sa postepenim ubacivanjem riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Japixxl
Akvarista



Registrovan: 27 Sep 2012
Poruke: 36
Lokacija: Kursumlija

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 10:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nasdvoje ::
Koliko je to pola vode iz drugog akvarijuma islo kroz filter? (potrebno je vreme da se u filteru formira kolonija bakterija) Kakva je voda joju si sipao u drugu polovinu, jeli odstojala? Bilo bi jako pametno da proveris vrednosti vode, ph, kh...
Sta imas u podlozi? Mi smo u jednom od svojih aq imali redovan pomor dok nismo otkrili da treset pomrsi hemizam vode, obori tvrdocu i ph...


Nije pola vode iz drugog akvarijuma sipano u ovaj,nego iz filtera tog akvarijuma su isipane korisne bakterije (iscedjena filter masa u kesu i presipano u novi akv).
Voda koja je sipana je sa cesme,nije odstojala mada kada sam sipao do vrha 2-3 dana je tako stojalo,nije ubacivan ni grejac,ni filter.

A sto se podloge tice prvo je sloj zemlje za cvece pa preko mrezica i na kraju sloj kamencica granulacije 3-5mm.

Mislis da je do podloge? Sto se tice ich-a samo je prenesena bolesna ribica iz prodavnice,to sam 100% siguran i zarazila je drugu ksifo. Ali ne znam zasto su neonke samo odjednom umrle,nisu imale bele tacke,lepo jele itd...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Japixxl
Akvarista



Registrovan: 27 Sep 2012
Poruke: 36
Lokacija: Kursumlija

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 10:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

chikavili ::
pH i kH sigurno nisu uzrok uginuca riba. Proveravaju se amonijak i nitrat/nitriti.

@Japixxl: Mislim da si sve uradio malo brzopleto. Kako to mislis da si iscedio korisne bakterije iz filtera? Trebao si ili da sipas deo vode iz tog oformljenog akvarijuma, ili da prebacis deo filter materijala, a ne da "cedis" bakterije. I onda ubacis par riba kao pilote, da vidis kako ce se ponasati i da li ce preziveti, pa tek ako je sve u redu krenes sa postepenim ubacivanjem riba.


Izvinjavam se sto pisem post za postom.

@chikavili
Znas kako,odstojale su 15-ak dana u akvarijumu i onda kad sam ubacio grejac i filter posle 2 dana sam ubacio i 2 ribice. One su i dan danas zive i zdrave. A ove nove sam tek posle nedelju dana kupio i vec pola pocrkale.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 11:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Greska za greskom. Za cikliranje vode ne treba samo voda da stoji 15-tak dana, vec da u njoj bude i ubacen filter koji ce za to vreme da radi. Inace nema nista od cikliranja.

Takodje je moguce da si kupio vec bolesne ribe, ali cak i da jeste to u pitanju, dosta stvari si uradio pogresno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 11:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I pored svega, neonka od 36W je preslaba za toliki akvarijum. Treba ti bar tri takve neonke, ako ne i vise.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 11:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ako su ti "stare" ribice zive mozda su one izdrzljivije, tj druga vrsta ribica od ovih novih, a veca sansa je da si kupio vec bolesne ribice ili si ih odmah ubacio u tvoj aq a nisi sacekao pa polako ubacujes vodu iz tvog aq u kesu itd.....mnogo toga moze da bude a i ne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Japixxl
Akvarista



Registrovan: 27 Sep 2012
Poruke: 36
Lokacija: Kursumlija

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 2:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@reventon,ubacicu jos neonki. Ali biljke ekstra rade za par dana dosta novih listova je pocelo da raste i super napreduju. Iznad je prozor pa danju ulazi i dnevna svetlost.


@Zhorz,kad sam ih doneo prvo sam celu kesu stavio u vodu i sacekao jedno 10-ak minuta da se prilagode pa ih onda ubacio u akvarijum.

Povecao sam temperaturu i evo sad dodjem vidim nema vise belih tacaka na toj sto je imala. :/
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 3:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ribe se prilagodjavaju na nove uslove polako, satima, a ne za 10 minuta. Osim toga, pametno je drzati ih par dana u karantinu pre nego sto se prebace u glavni akvarijum.
Bakterije su prisutne u vecini akvarijuma, ali stres i pad imuniteta zbog promene sredine ili loseg kvaliteta vode mogu da prouzrokuju bolest i uginuce.
Kod tebe je verovatno bilo svega po malo. Napravio si nekoliko gresaka i nadam se da si nesto naucio iz njih, kako ih nebi ponovio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Japixxl
Akvarista



Registrovan: 27 Sep 2012
Poruke: 36
Lokacija: Kursumlija

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 5:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno da sam naucio chikavili. Kupio sam i neki lek za tu bolest ako ne daj Boze opet se nekad ponovi. Za sad je sve ok,hvala svima na odgovorima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zeldza
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2012
Poruke: 36

PorukaPoslao: Pon Nov 11, 2013 1:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima , nzm da li na dobrom mestu pitam al ajde...
Držim uglavnom živorotke u akvarijumu od 90 litara.
imam oko 15 ksifoa,2 blek moli,2 plati,7 gupija, i 3 koridoraša..
uginula mi je jedna ženka gupija koja je uvek bila odvojena i slabo jela.
uvek je bila najmršavija i kada bi hranio ribe bila bi zaprepašćujuće nezainteresovana..vremenom sam primetio kao malo uvučen stomak od glave na dalje!!!
danas je uginulla iako je pored toga normalno plivala..
Isti slučaj sada imam i sa jednim ksifo mužijakom koji je do pre dan dva izgledao sasvim ok do sada - pliva u krug u mestu tačnije deluje kao da ne može na drugu stranu i kod njega se da primetiti ista stvar sa stomakom pa me zanima šta tu da se radi.
I ranije se dešavalo da po jedna ribica na isti način ugine al su razmaci veliki između toga.
zna li neko šta je ovo i postoji li kakvo rešenje za ovo i opasnost po druge ribe!?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nensi
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 681
Lokacija: Beograd,Mirijevo

PorukaPoslao: Pon Nov 11, 2013 1:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo mi strašno smrdi na Crevne parazite.Tu riba odbija hranu,sklanja se u ćoškove,jako je plašljiva,pliva čudno.Imala sam iskustva sa ovim.Nabaci koju sliku i daj još opisa da utvrdimo sigurno.Inače se leči Orvagilom od 250mg.Pojačaš temperaturu na minimum 28C i idu 2 tablete na 50L vode.Te 2 tablete staviš u flašu napunjenu sa 2dl mlake vode i mućkaš i onda sipaš.Radiš izmene vode oko 10% posle svakog dodavanja Orvagila.Ali nemoj ništa da radiš dok ne utvrdimo šta je problem!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
corvus
Akvarista



Registrovan: 23 Okt 2013
Poruke: 237
Lokacija: Beograd-Krnjaca

PorukaPoslao: Pet Nov 29, 2013 11:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da je sasvim moguce da si kupio zarazene ribice ,medjutim moze biti uzrok i u podlozi koja je namenjena za bastu a ne za akvarijum sve u svemu verujem da se dosade sve stabilizovalo...Mrsave ribice ja bih rekao da ako su stariji primerci da su najverovatnije umrli prirodnim putem (zenke se cestu jednostavno po poslednjem mrestu iskrive skroz ) a muzjaci ksifoa su vrlo agresivni prema slabijim od sebe pa bi mozda dominantan muzjak bio krv za njegovo stanje (recimo ako nema dovoljno mesta da se sakrije ) Moram da napomenem iz licnog iskustva da su bolesti ipak redji uzrok pomora nego sto to stvarno izgleda (vise riba umre od previse Hrane ili prenatrpanosti samog akvarijuma no od pravih Bolesti 0 mada ipak ja sam samo pocetnik tako da jbg ..sve naj .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa ponasanjem ribica Milivoje Lampa Bolest 11 Pet Jan 27, 2023 12:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa algama Milivoje Lampa Alge 16 Uto Jan 10, 2023 11:35 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem širih razmera Daniel Filipovich933 Početak u akvaristici 11 Sub Dec 03, 2022 7:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc problem sa black moly Milivoje Lampa Ribe 1 Sre Sep 28, 2022 9:01 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License