----------------------------------- IvanaJankovic Sub Feb 09, 2019 2:31 pm ----------------------------------- Sočivica podivlja sa visokim nitratima, može se javiti manjak kiseonika zbog lošije razmene gasova na površini vode (neminovno ako je prekrivena sočivicom). Budi oprezna u izbacivanju, jer ako su visoki nitrati, ona ih uklanja, što je dobro. Nemoj je izbaciti odjednom, skloni na primer sa pola površine. Smanji malo hranjenje ribica. Mene zanimaju anubije, da li su se oporavile, dodaješ li prihranu ili su se oporavile bez nje? Anubia se polako oporavlja. Svetli listovi polako dobijaju tamnije zeleno duž glavnih nerava, ali fora je što je sočivica za 10ak dana počela da masovno da uginjava. Mnogo ima belih sočivica koje plutaju po vodi ili padnu na dno, a Ceratophyllum što je porastao je svetao i izdužen. Višak sočivice mi je u nekom akvarijumu od 4L koji nema ni svetlo ni grejanje i ta sočivica je normalna i zelena, a ova u akvarijumu crkava. Merila sam juče kvalitet vode sa onim Sera trakicama. Povišeni su nitrati, između 25 i 50 su, ali bliže 50ici, a nitititi su nula. Promenila sam 2/3 vode i dobro očistila od svog đubreta i danas su nitrati 25. Zeznulal sam se jer nisam videla da u Makroelementima ima i nitrata. Jeste da sam dva dana zaboravila da dodam, ali ipak je ribica uginula. Sad da li je do nitrata ili sam je slučajno povredila kad mi je upala flaša od 5 L u akvarijum kad sam menjala vodu nisam sigurna. Jesam zagledala ribice i delovale su sve ok i živahne. Pošto mi je sav problem krenuo od kad smo dodali led rasvetu vratila sam štedljivu sijalicu i smanjila sočivicu na pola, baš da vidim da li će sad biti bolje. Ja mislim da je sav problem oko svetla odnosno da nije problem da li je prejako ili preslabo svetlo nego sam spektar led sijalice da nije dobar i da biljke gladuju, a da algama odgovara jer one svakako imaju drugačiji hlorofil od viših biljaka. Javljam za 10ak dana šta se dešava.