Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Problem sa vanjskim filterom Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
vladov
Akvarista



Registrovan: 08 Feb 2011
Poruke: 36
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Ned Apr 24, 2011 11:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zelim sve da vas pozdravim i zamolim za savjet u vezi spoljasnjeg filtera. Naime, konacno sam postavio akvarijum dimenzija 65x30x40 i zapoceo proces cikliranja. Kao sto naslov govori napravio sam i vanjski filter sa tri komore dimenzija 40x10(10x20x10 komore), u prvu komoru se putem dvije preljevne cijevi ( unutrasnji precnik cijevi je oko 12 mm ) doprema voda iz akvarijuma, zatim odatle ide u drugu komoru gdje ide filter masa od gore prema dole ( spuzva debljine 2 cm, vrece za krompir, sloj perlon vate, bio kugle i keramicki prstenovi, ponovo sloj vate i opet spuzva iste debljine ), nakon cega voda ide u trecu komoru u kojoj se nalazi potopna pumpa marke sunsun, protoka 400 h/l, na koju se nadovezuje oko 1m crijevo manjeg precnika od prve dvije cijevi ( mozda 8-10 mm ). Problem je slijedeci, sve je dobro funkcionisalo kad sam postavio ali se postepeno nivo u prve dvije komore smanjivao, nakon sat-sat i po pao bi za nekih 5-7 cm, nakon cega bi ugasio pumpu i nivo bi se odmah ujednacio sa nivom u akvarijumu, i ono sto me muci sto sam skontao da taj nivo padne do odredjene visine nakon cega prestane da pada, naravno nivo u prvoj komori bude do vrha, to jest do tacke preljevanja u drugu komoru, a u drugoj komori padne do gore opisanog nivoa. Da li neko ima ideju zasto je to tako, da li sam mozda negdje pogrijesio? Takodje, posto su cijevi providne primjetio sam da u dvije cijevi koje dopremaju vodu u filter ima malo zraka ( na vrhu luka postoji veci zracni mjehur ), da li to mozda ima neki uticaj?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Apr 24, 2011 11:24 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Apr 24, 2011 11:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Očito je da pumpa više vode izbaci, nego što do nje dođe.
Moguća su dva uzroka, koja utiču da manje vode dolazi do pumpe:
1. Prelivne cevi ne dovode dovoljno vode iz akvarijuma u filter(mali prečnik prelivnih cevi ili pak ne funkcionalnost jedne od dve cevi. Da li prelivna cev dovodi vodu lako ćešproveriti ako je malo podigneš, ona bi trebala da ima neku težinu, koja je veća nego kao što je prazna cev, usled ispunjenosti vodom)
2. Zapušenost/zagušenost filter medijuma(Kada si poslednji put prao sunđer i filter vatu? Kakav sunđer je u pitanju? Ako je u pitanju običan sunđer, treba znati da on ima manju propustnu moć jer je gušće strukture od akvarističkog sunđera, koji je veoma porozan, a zbog toga se i brže, tj. pre zaguši prljavštinom).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
vladov
Akvarista



Registrovan: 08 Feb 2011
Poruke: 36
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Ned Apr 24, 2011 11:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam sta bih rekao, preljevne cijevi nisu zapusene jer su providne i kao sto sam rekao vidi se da su ispunjene vodom osim sto u njima na vrhu luka ima mjehur od zraka ako je to uopste bitno, drugo, obicna skolska spuzva je u pitanju ali sam jednu prepolovio na dva dijeli i postavio na pocetak i kraj filter mase, a sto se tice zapusenosti mislim da ni do toga nije jer sam juce postavio akvarijum, a opet ponavljam nivo pada do odredjenog nivoa i tu stane. Jos nesto sam primjetio, a to je da kada ugasim pumpu nivo se brzo ujednaci sa nivoom akvarijuma ali kad je upalim dosta brzo se i spusti na onaj opisani nivo, a nakon cega se ustabili... Mozda nisam dobro postavio cijevi, tj. kad sam stavljao u funkciju filter cijev sam potopio u akvarijumsku vodu, nakon cega sam jedan kraj zacepio cepom, a drugi prstom, prebacio drugi dio cijevi u filter, otpustio prst, zatim izvadio cep i nakon drugog pokusaja voda je tekla u filter, ovako sam uradio i sa drugom cijevi, a nakon cega sam ukljucio pumpu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Apr 24, 2011 11:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Filter mediji ( od gore na dole ako tako prolazi voda kroz filter materijal ) :
Perlon vata, dzak od krompira, keramicki prstenovi i na kraju bio kugle.
Probaj sa ovom kombinacijom, a vremenom ces povecavati perlon vatu i dzakove ako bude bilo potrebe za tim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Apr 25, 2011 12:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izbaci školski sunđer i postavi sintetičku vatu ili akvaristički sunđer. Skolski sunđer(spužva) nije pogodan za akvaristiku, jer je gušće strukture i zato ima manju propustnu moć.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
zedochok
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2011
Poruke: 368
Lokacija: Sombor, BB

PorukaPoslao: Pon Apr 25, 2011 1:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zato ja ne volim takve filtere. (prelivne)
Ako se filter materijal zagusi ili nivo opadne previse crevo povuce vazduh i filtriranje prestaje. A pumpa ubaci svu vodu iz filtera u aq i nastavi da radi "na suvo"...

Jedino resenje je kao sto su ti vec ljudi rekli - smanjenje gustine filter materijala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
vladov
Akvarista



Registrovan: 08 Feb 2011
Poruke: 36
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2011 10:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas sam malo majstorisao sa poklopcem i ponovo postavljao cijevi u filter, a rezultat je da je sada sve dobro, tj. nivo vode u filteru je izjednacen sa akvarijumom i u toku rada vise ne opada.Koliko sam mogao skontati problem je bio u cijevima, odnosno u njima je bilo malo zraka tako da protok vode nije bio maksimalan. Imam jos dva pitanja, a to je kakvu mrezu mogu staviti na cijevi koje vodu dopremaju u filter ( kao zastita da se ribice ne usisaju ) i sa cim je najbolje zacepiti cijev koja doprema vodu u akvarijum ( planiram izbusiti 10-15 manjih rupica da bi se jacina mlaza smanjila) ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2011 1:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zedochok ::
Zato ja ne volim takve filtere. (prelivne)
Ako se filter materijal zagusi ili nivo opadne previse crevo povuce vazduh i filtriranje prestaje. A pumpa ubaci svu vodu iz filtera u aq i nastavi da radi "na suvo"...

Jedino resenje je kao sto su ti vec ljudi rekli - smanjenje gustine filter materijala.


Pa i u kanister filteru ako se filter materijal zaguši isto će prestati filtracija.
I u hang-on filteru ako se zaguši filter materijal, filtracija će prestati, samo će nefiltrirana voda da preliva, ali neće se vršiti filtracija, tj. filtracija prestaje.
Nije mi jasno dakle, šta si hteo reći?

vladov ::
Imam jos dva pitanja, a to je kakvu mrezu mogu staviti na cijevi koje vodu dopremaju u filter ( kao zastita da se ribice ne usisaju ) i sa cim je najbolje zacepiti cijev koja doprema vodu u akvarijum ( planiram izbusiti 10-15 manjih rupica da bi se jacina mlaza smanjila) ?


Može sintetička mrežica za komarce, samo se navuče preko i veže gumicom, može i najlon čarapa(one što koriste trebe). Rolling Eyes

Rupice su dobre ako nećeš da voda iz pumpe u mlazu direktno pada na dno, pa da ne podiže podlogu. A mlaz se najbolje reguliše postavljanjem odgovarajuće plastične slavine(obično se dobije uz pumpu).

Samo vodi računa da ako budeš izbušio suviše male rupe, ili ako bude bilo malo tih rupa, možeš smanjiti protok, a to se negativno može odraziti na živi svet u akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
zedochok
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2011
Poruke: 368
Lokacija: Sombor, BB

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2011 12:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Diamond u kanister filteru kad dodje do zagusenja (ne ZACEPLJENJA) bice samo smanjen protok ali filtracija ce i dalje postoji.
To je zato sto ne moze pumpa da dodje do vazduha nikako.

A u ovima koji rade na principu spojenih sudova doci ce do pada nivoa vode u poslednjoj komori i pumpa ce samo da strca vazduh...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2011 12:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U kanisteru, prelivnom, top, kao i u bilo kom filteru, ako dođe do zagušenja filter materijala, za toliko oslabi filtracija, koliko je zagušenje, ali filtracija neće prestati.

Ako se desi totalno zagušenje, filtracija prestaje, o kom god filteru da se radi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
zedochok
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2011
Poruke: 368
Lokacija: Sombor, BB

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2011 8:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisi me razumeo, u recimo top filteru sila koja tera vodu kroz materijal je jednostavno slobodni pad a u kanister filteru sila koja tera vodu je vakuum koji proizvodi pumpa.
Ne mozes da se ne slozis da je ova druga varijanta mnogo jaca i moze da istrpi mnogo vece zagusenje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2011 1:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam baš siguran da u kanister filteru pumpa pravi vakuum, već mislim da voda slobodnim padom dolazi iz akvarijuma u kanister, odakle u povratnoj cevi voda teži da se izjednači sa vodenim stubom u akvarijumu, a pumpa je tu samo da pogura tu vodu.
Zato bi valjda trebalo da je dolazna cev u kanister većeg prečnika od izlazne cevi iz kanistera, ali nisam siguran da je tako, ako neko zna neka kaže.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa ponasanjem ribica Milivoje Lampa Bolest 11 Pet Jan 27, 2023 12:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa algama Milivoje Lampa Alge 16 Uto Jan 10, 2023 11:35 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem širih razmera Daniel Filipovich933 Početak u akvaristici 11 Sub Dec 03, 2022 7:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc problem sa black moly Milivoje Lampa Ribe 1 Sre Sep 28, 2022 9:01 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License