----------------------------------- Djofa Ned Mar 11, 2018 1:05 am Problemi u nabavci opreme za morski akvarijum ----------------------------------- Pozdrav svima, Vec dugo godina se kanim da svoj slatkovodni, prebacim u morski akvarijum i konacno sam izdvojio i vreme i novac da to ucinim, medjutim, odmah sam naisao na probleme pri nabavci opreme (cari zivota u provinciji :) ). Konkretno, najveci problem mi je pronalazenje zivog kamena. Danima trazim po internetu i ne uspevam da pronadjem nijednu firmu, ili pojedinca, koji se time bavi. Molio bih vas za pomoc i savet gde bih mogao da nabavim? Ako, zbog reklamiranja, ne smete da odgovorite na temu, posaljite mi poruku. Sada malo o akvarijumu... Akvarijum je od 250l, dimenzija 100x50x50. Pregradjen je po duzoj strani u odnosu 40:10. U zadnjem delu se trenutno nalazi pumpa i filtracioni materijal. Od opreme sam planirao da nabavim 2 strimer pumpe, protoka od 2000l/h (da li je ovo dovoljno) i da zamenim rasvetu, trenutno imam u poklopcu 2 neonke od 120cm. Umesto sumpa sam planirao da iskoristim vec pregradjeni deo akvarijuma ... Sve sugestije i saveti su vise nego dobrodosli. Hvala unapred :D :bravo: ----------------------------------- Nikolac Ned Mar 11, 2018 1:22 am ----------------------------------- Prozok suvise mali, na tu litrazu gledaj izmedju 10 i 12.000l/h Na sta mislis pod filtracioni materijal? Planiras li skimer? Pretpostavljam da znas da ce ti trebati bar 6 neonki ili led, dakle mnogo jace od sadasnje rasvete. Koliki je taj pregradni deo? Kamen se tesko nalazi, mora mnogo da se zove i trazi, a da ces da nadjes na netu lepo ispisane cene prestani da se nadas. Kod nas se jos uvek sve svercuje tako da cene nece biti javno objavljene sigurno. ----------------------------------- Nikolac Ned Mar 11, 2018 4:01 am ----------------------------------- Trwba tu pomenuti i radnju u madjarskoj. Da ne imenujem sad i ne krsim pravila foruma ako te bude interesovalo koja je radnja lako ces saznati. Mi se dosta snabdevamo odatle. Cene opreme i hemije su iste al je izbor mnogo veci nego kod nas. Imaju uvek suvog kamena, riba, korala. Korali nisu jeftini al su mnogo povoljniji nego kod nas i imaju akcije cesto. Ja sam npr novi akvarijum poceo sa suvim kamenom i pokajao se. I nisam jedini. Bolje da cekas dva meseca zivi i da platis vise nego da prolazis kroz sve kroz sta sam ja prosao, a ko zna mozda nije ni gotovo. ----------------------------------- Djofa Ned Mar 11, 2018 8:36 am ----------------------------------- Hvala puno na brzim odgovorima. @Nikolac pregradni deo je SxVxD 100x50x10 cm. Sa strana voda ulazi u taloznike, iz njih se preliva u dva dela sa filtacionim materijalima (za trenutni slatkovodni akvarijum), sa leve i desne strane i u sredini je deo sa pumpom koja vraca vodu u akvarijum. Pokusacu da skiciram pa cu postaviti sliku. Da li moze ovaj deo da se iskoristi za morski akvarijum ili bi morao da se izvadi? Gledao sam i pumpe od 6000l/h, znaci najbolje da uzmem njih dve? Delovalo mi je malo prejako :) Poklopac sam svakako planirao da pravim novi tako da cu ostavitii mesta za vise neonki. Da li je skimer obavezan? ----------------------------------- Nikolac Ned Mar 11, 2018 1:41 pm ----------------------------------- Ako sam dobro shvatio imas filter sa zazorom. Ako je tako on i nije bas najsrecnije resenje za morski akvarijum, tako da bi mogao da leti napolje. U jedbostavnijim morskim sistemima se uglavnom ne koristi filtracioni materijal. Kamen obavlja tu funkciju tako da bi ti ta komora sluzila da sakrije grejac, a posto ide duzinom celih ledja koliko vidim onda ti je to mnogo bacenog prostora. Zilet u ruke i vadi to napolje. Ono sto je u morskom bitno je neka vrsta prelivnog sistema gde ce povrsina vode da se prelama i prolazi kroz neki oblik mehanicke filtracije. To je jako bitno sto iz estetskih sto iz prakticnih razloga. Procesljaj malo prelive i overflow sisteme bice ti dosta jasnije, ali za tako nesto ti ne treba ni blizu 100x50x10. 15x50x10 u jednom cosku je sasvim dovoljno. Dve po 6000l bi bile idealne. Struja u moru je i mnogo jaca od toga tako da ces tesko preterati. Obicno bude manje nego sto treba pa to pravi probleme. Ribe su na to navikle, i mnogima vise pogoduje bas jaka struja. Skimer nije neophodan ali je pozeljan i zbog razmene gasova i zbog toga sto brzo isplati svoju cenu u soli koju neces morati da koristis onoliko koliko ces je koristiti bez skimera. Jak skimer-manje zamene vode, vise para. Verujem da se za godinu dve isplati. Sto veca litraza to je veca i usteda na zamenama vode. Posto ce kod tebe biti 200+ l, to onda i nije bas litraza gde su vece zamene vode isplative. Do nekih 100l se mozda vise isplati menjati vodu nego kupovati skimer, a od 100 pa navise to vec postaje investicija. ----------------------------------- nzivkovic Pon Mar 12, 2018 12:43 am ----------------------------------- Sve je Nikolac lepo objasnio. Buši rupe i planiraj sump. Živog kamena trenutno nema u prodaji. Napiši u profilu odakle si.