----------------------------------- geronimo Pet Okt 19, 2018 11:30 pm Procurio Juwel Rio 180 - sta dalje? ----------------------------------- Eto, nakon 7 godina solidne sluzbe moj Juwel je poklekao pod pritiskom vodenog stuba :roll: . Jednostavno je silikon popustio na spoju izmedju prednje i bocne strane. Srecom bili smo u stanu kada se to desilo, pa sam polako ispraznio akvarijum, ribice prebacio u jedan nano akvarijum koji mi stoji u rezervi a nesto od biljaka u jednu kantu (nadajuci se da ce poneka i preziveti do novog setupa). Sad kad je akvarijum prazan, i kad rukom pritiskam staklo sa unutrasnje strane, jasno se vidi da se na strani gde je procurila voda staklo "seta", tj nije zalepljeno. Imam dilemu sta dalje. Koliko vidim dve su opcije, popraviti postojeci akvarijum ili kupiti drugi. Trenutno sam malo blizi drugoj opciji jer zaista od Juwela nisam ocekivao da silikon popusti, cak i nakon 7 godina sluzbe. Pored toga, s obzirom kako je akvarijum uradjen (sa plasticnim ramovima), ne znam da li je i koliko izvodljivo da se akvarijum razlepi pa potom ponovo prelepi. Cak i da je to sve izvodljivo, koliko takav akvarijum nakon toga moze biti siguran? Ne zelim ni da razmisljam o mogucnosti da je 180 litara vode moglo da se razlije po stanu i napravi haos i stetu i meni i komsiji ispod. Nosim se mislju da kontaktiram neku od vec poznatih akvarijumskih radnji i sa njima dogovorim kompletnu uslugu, od pravljenja akvarijuma do postavke "skejpa". Interesuju me vasa misljenja, iskustva i preporuke. Sta biste vi uradili? ----------------------------------- reventon Sub Okt 20, 2018 12:54 am ----------------------------------- Ako ti se pravi novi (i pogotovo ako planiras da se prosirujes :D ), onda napravi novi. Jeste bedak kad akvarijum procuri, pogotovo fabricki, ali i oni imaju rok trajanja. Kojekude, kao i svaki drugi akvarijum, ljudi razlepljuju i ponovo prelepljuju i Juwel. Dobar majstor, crni silikon i udri. Zalepi ga da bude i bolji nego pre, i da ti traje bar jos 10 godina ----------------------------------- Peku Sub Okt 20, 2018 12:07 pm ----------------------------------- Ja sam više za opciju da akvarijum lepi/prelepi neko decenijski proveren ili čak sam da to odradim nego neka kompanija ma koliko poznata. Postavku ako hoceš da bude u kvalitetu, umetničko delo koje će svakom pogled privući, dogovori se sa nekim ko se u aquascape-u takmiči. ----------------------------------- sputnik8 Sub Okt 20, 2018 3:36 pm Re: Procurio Juwel Rio 180 - sta dalje? ----------------------------------- Jednostavno je silikon popustio na spoju izmedju prednje i bocne strane. Imam dilemu sta dalje. Koliko vidim dve su opcije, popraviti postojeci akvarijum ili kupiti drugi. Trenutno sam malo blizi drugoj opciji .... Interesuju me vasa misljenja, iskustva i preporuke. Sta biste vi uradili? U suštini najlakše je kupiti novi (kad se ima novca). Što se tiče mog mišljenja i iskustva, izgleda ovako: Imao sam skoro isti problem. Pre x vremena ,na akvarijumu od 240L koji sam pravio sam sam sa ortakom, posle 4-5 godina ,desilo mi se to isto. Odem kod stakloresca, naručim od 10-ke lajsnu 50mmx500mm, zalepim je silikonom (nesećam se marke) na bočno staklo i pustim da odstoji 3-4 dana.Sa spoljne strane zalepim al L lajsnu sa sintelan lepkom (po celoj visini stranice), takođe pustim da odstoji 2-3 dana. Na kraju okrenem akvarijum da mi to bude zadnja stranica, kod mene je taj akvarijum poživeo još 2 godine (do prodaje).To je bilo tada kad je sve bilo skupo, i imati aq te zapremine je bilo in. Sada bi većina kupila nov akvarijum,bez razmišljanja, jer kad imaš novac - što bi se mučio ? Možda će ti ovo iskustvo biti beznačajno ,možda ne - svakako na tebi je da odlučiš. Pozdrav ! ----------------------------------- geronimo Sub Okt 20, 2018 11:21 pm ----------------------------------- Hvala vam za savete. Prvi korak sad mi je da popravim postojeći akvarijum. Trenutno nemam prostor za veći akvarijum pa sam za sad odustao od kupovine novog. Imate li preporuku ko bi mogao kvalitetno i pouzdano da uradi popravku ovog akvarijuma? ----------------------------------- Peku Ned Okt 21, 2018 12:17 pm ----------------------------------- Jedino da skineš unutrašnje fuge i naneseš ih ponovo. To ti je malo dugotrajnije rešenje od trpanja silikona oko mesta gde curi. Najbolje je rastaviti akvarijum pa ga zalepiti ponovo. ----------------------------------- geronimo Ned Okt 21, 2018 1:42 pm ----------------------------------- Upravo to i hoću, nikakvo krpljenje. Ima li neko preporuku ko bi to uradio kvalitetno u Beogradu? ----------------------------------- geronimo Pet Okt 26, 2018 7:43 pm ----------------------------------- Evo da izvestim ovde ukratko, dobio sam preporuku, otišao kod čoveka koji je ceo akvarijum lepo prelepio. Sačekaću do narednog vikenda da se lepo osuši a onda sledi ponovno formiranje. Bitna izmena u odnosu na ranije je što sam izbacio unutrašnji Juwel filter. Kupicu kanister filter umesto njega