Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Promena spektra Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 20, 2020 8:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Šta mislite o svrsishodnosti mogućnosti promene spektra led rasvete kod prosečnog biljnog akvarijuma?
Znači ne neki Hi tech, razno bilje, srednje svetlo, povremena pribrana ili dobra podloga, sa ili bez CO2,... Nešto neopterećujuće, ali ipak solidno ubiljeno, srednje zahtevno...
Ima li posebnog smisla i svrhe koristiti rasvetu kod koje se može uticati na spektar, osim u estetskom smislu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Dec 20, 2020 8:25 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Dec 20, 2020 10:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Misljenja sam da nema. Verujem da si dovoljno dugo u akvaristici da znas da rasveta ne igra preterano veliku ulogu u rastu biljaka koliko to igra co2 i balans prihrane. Seti se samo starih dobrih biljnih postavki koje su rasle pod obicnom fluo rasvetom. Estetika je drugi padez a najvise tu doprinosi nasa zelja da imamo nesto novo, kvalitetno, firmirano....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Dec 21, 2020 2:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo skupa igračka. Led ima jako uzak spektar sem čipova sa fosforinm premazom pa se ništa i ne dobija čačkanje pojedinačnih boja. Plave npr. ima u verzijama 410, 420(tehnički plave), 430, 445, 450, 455, 460, 475, 485, 490nm a to su samo lako dostupni Epistar/Epiled čipovi.
Čačkanjem možeš samo da iskuljučiš/oslabiš čip koji je tu za biljke.
Drugi veliki problem je to što led pravi oštre senke i loše se mešaju boje pa ako nije rasveta sa dobrim difuzorom i sa dosta različitih čipova dobiće se obojene senke, senke u senci i disko efekat na podlozi. U gusto sazađenom akvarijumu ili tamo gde ima dosta hardskejpa sa rupama mogu se očekivati zelene i crvene senke; što jači čipovi to izraženije bude.
T5HO će bar još ovu deceniju većini akvarista biti bolji izbor za ozbiljnije slatkovodne postavke na duže staze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Dec 22, 2020 10:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Preobimna tema. Prosle su godine i godine ispitivanja i ispitivanja. Kako DIY tako i firmirane rasvet. Ono sto sam do sada primetio jeste da obe varijante imaju VISE EFEKTA kod akvarista. Nekako se vise pecaju vlasnici akvarijuma na odredjenu LED rasvetu zbog same estetike, manjeg prostora rasvete, manjeg grejanja ... svako ima neki svoj razlog. Velika vecina nema prestavu koji je to spektar boje i jacina koja je potrebna za biljke. Estetika je preovladala. Imamo dugmice, blutituti, daljince i igramo se.
Da li bacati pare na skupu rasvetu za srednje ubiljen ili jace ubiljen akvarijum nezahtevnim biljkama - Nikako. Sad ide onaj deo, ali ja imam pare za to pa mogu sebi da priustim, a izgovor ? Eh, nadje covek pokrice u prici.
Da li moze DIY rasveta sa jeftinim cipovima da obezbedi rast biljaka i zadovolji "prohteve" akvariste ? Mislim da moze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Promena boje korala Peku Korali i ostali Organizmi 3 Sre Apr 17, 2019 6:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Promena boje korala Peku Korali i ostali Organizmi 1 Pon Jun 11, 2018 6:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rhodostomus - promena boje stomaka becke021 Ribe 2 Ned Apr 15, 2018 11:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Promena PH parametara vode Zvrle Hemija 18 Čet Sep 11, 2014 10:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka potrebna promena naslova teme Laki Obaveštenja 3 Sre Avg 06, 2014 3:34 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License