----------------------------------- Blue Ned Dec 20, 2020 8:25 pm Promena spektra ----------------------------------- Šta mislite o svrsishodnosti mogućnosti promene spektra led rasvete kod prosečnog biljnog akvarijuma? Znači ne neki Hi tech, razno bilje, srednje svetlo, povremena pribrana ili dobra podloga, sa ili bez CO2,... Nešto neopterećujuće, ali ipak solidno ubiljeno, srednje zahtevno... Ima li posebnog smisla i svrhe koristiti rasvetu kod koje se može uticati na spektar, osim u estetskom smislu? ----------------------------------- Baia Ned Dec 20, 2020 10:38 pm ----------------------------------- Misljenja sam da nema. Verujem da si dovoljno dugo u akvaristici da znas da rasveta ne igra preterano veliku ulogu u rastu biljaka koliko to igra co2 i balans prihrane. Seti se samo starih dobrih biljnih postavki koje su rasle pod obicnom fluo rasvetom. Estetika je drugi padez a najvise tu doprinosi nasa zelja da imamo nesto novo, kvalitetno, firmirano.... ----------------------------------- Peku Pon Dec 21, 2020 2:18 am ----------------------------------- Samo skupa igračka. Led ima jako uzak spektar sem čipova sa fosforinm premazom pa se ništa i ne dobija čačkanje pojedinačnih boja. Plave npr. ima u verzijama 410, 420(tehnički plave), 430, 445, 450, 455, 460, 475, 485, 490nm a to su samo lako dostupni Epistar/Epiled čipovi. Čačkanjem možeš samo da iskuljučiš/oslabiš čip koji je tu za biljke. Drugi veliki problem je to što led pravi oštre senke i loše se mešaju boje pa ako nije rasveta sa dobrim difuzorom i sa dosta različitih čipova dobiće se obojene senke, senke u senci i disko efekat na podlozi. U gusto sazađenom akvarijumu ili tamo gde ima dosta hardskejpa sa rupama mogu se očekivati zelene i crvene senke; što jači čipovi to izraženije bude. T5HO će bar još ovu deceniju većini akvarista biti bolji izbor za ozbiljnije slatkovodne postavke na duže staze. ----------------------------------- nikouro Uto Dec 22, 2020 10:16 am ----------------------------------- Preobimna tema. Prosle su godine i godine ispitivanja i ispitivanja. Kako DIY tako i firmirane rasvet. Ono sto sam do sada primetio jeste da obe varijante imaju VISE EFEKTA kod akvarista. Nekako se vise pecaju vlasnici akvarijuma na odredjenu LED rasvetu zbog same estetike, manjeg prostora rasvete, manjeg grejanja ... svako ima neki svoj razlog. Velika vecina nema prestavu koji je to spektar boje i jacina koja je potrebna za biljke. Estetika je preovladala. Imamo dugmice, blutituti, daljince i igramo se. Da li bacati pare na skupu rasvetu za srednje ubiljen ili jace ubiljen akvarijum nezahtevnim biljkama - Nikako. Sad ide onaj deo, ali ja imam pare za to pa mogu sebi da priustim, a izgovor ? Eh, nadje covek pokrice u prici. Da li moze DIY rasveta sa jeftinim cipovima da obezbedi rast biljaka i zadovolji "prohteve" akvariste ? Mislim da moze.