----------------------------------- IVANRO Sub Maj 02, 2020 10:26 am ----------------------------------- Naravno da može tepih da se napravi bez CO2 i bez prihrane ali ne sa svim biljkama i naravno biće sporije a sa nekim biljkama baš sporo. Marsilea može da raste i na kamenu, nalazio sam je u delovima akvarijuma gde jedva da ima bilo kakvog svetla. Echinodorus(helantium) tenelus može vrlo lako i brzo da napravi tepih u bilo kojim uslovima. Montecarlo sam gajio isto bez CO2 i to izuzetno uspešno ali treba srednje jako svetlo. Parvula takođe može da raste u raznoraznim uslovima ali će joj trebati određeno vreme i ona voli đubrenje. Ja sam je gajio u pesku samo sam dodao jednu dve kapsule u isti i dozirao easy carbo. Za kubu ne znam jer je nisam nikad ni koristio ali se vodi kao zahtevnija što opet ne mora ništa da znači. Nemam ni ja, ali sam resio da probam. Zadovoljan sam onim sto vidim. Sama ideja je nastala kao posledica dugog pecaroskog staza. Svaki visoki vodostaj je potapao travu na obali reke, a ona je opstajala i pod vodom. To mi je dalo ideju da pokusam da eksperimentisem sa razlicitim biljkama i da ih stavljam pod vodu. Konkretno moze da se dobije lep tepih bez CO2, prihrane i sl. Kada resim da promenim postavku u akvarijumu, obavezno cu prvo da napravim tepih, kozice ga obozavaju. Mislim da ti je problem sa tim što te biljke mogu određeni period da provedu pod vodom i rastu a onda će da krenu da propadaju jer one pod vodom provode samo jedan deo godine. Ta trava najverovatnije može da preživi period teške suše i period pod vodom. Biljke koje se koriste u akvaristici i mogu da rastu van vode rastu u uslovima visoke vlažnosti vazduha pa to nije isto kao ta trava koja može da preživi određene ekstremne vrednosti kao što su suša i poplava ali je kopnena biljka u suštini. Možda i grešim ali mi je malo verovatno da kopnena biljka može potpuno da se transformiše da živi pod vodom jako dugačak period. Zanima me šta će kod tebe da se desi. Što se tiče akvarijuma izgleda lepo i prirodno, naravno ja bih tu dodao još biljaka ali otom potom vremena imaš. Ancistrusa ne dodaj ni u ludilu, raste velik, prlja kao svinja i praviće nered. To je riba za veće akvarijume i nije baš komunalac jer više prlja nego što čisti. Baia ti je dao dobar predlog koje koridorase da nađeš. Isto nabavi kozice neke ako možeš one su ti odlični komunalci. Što se tiče tepih bilja preporučio bih ti da nađeš echinodorus tenellus mislim da bi najlepše legao na tu postavku a ujedno će i najbrže da napravi tepih i popuni prednji plan. I pazi se razmnožavanja trenutnih riba jer to može da se otme kontroli i napravi potpuni nered u tako malom akvarijumu. Iskreno da sam na tvom mestu promenio bih te ribe za neko jato sitnih razbora ili ember tetri ne zbog lepote nego zbog razmnožavanja koje se uglavnom otme kontroli kod gupika i platika i sličnih riba. U svakom slučaju dobar početak.