----------------------------------- apingu Ned Maj 29, 2016 11:34 pm Prvi akvarium i "problemi" ----------------------------------- Pre neko vrijeme sam nabavio akvarium i polako poceo da ga pripremam ... nadam se da cu uspjesno sve popratiti slikama da bi moja situacija bila jasnija i mozda neki savjet nije na odmet ... Ajmo reci da sam u samom pocetku napravio gresku kod samog cikliranja akvariuma gdje je voda bila tu nekih par sati a ne toliko dugo da bi hlor ustvari ispario ... Ali vec je nekako kasno da to popravim voda je vec u njemu duze vrijeme tako da nema smisla da sada nesto radim ponovo ... Odem prvi dan da uzmem neke ribice naravno kao pocetnik pricu mi moze prodati svako ali na greskama se uci ;) Kazem ja covjeku treba mi po par od svake vrste koju uzmem i kaze on meni nije frka Uzmem 2x black molly dao mi obje zenke 2x bijele tetre ( ne znam koja je koja ) 2x skalar ( ne znam koja je koja ) Tako da me malo zeznuo tu ali nema veze... negdje sam procitao da ne valja odma da se puni akvarium stanovnicima pa sam samo 6 tih stavio ... Kasnije sam nakon 7 dana dodao jos 11 Gupija 5 muski 6 zenski njih sam htio odma da uzmem ali et ne dade se .... U akvariumu sam stavio prvi put samo par skoljkica i sitne kamencice... Naravno tu je greska jer ih nisam stavio u sol i da provru barem malo pre ih ubacim ....ovako to izgleda.. http://s33.postimg.org/gmomyaz3j/IMG_20160515_153130.jpg Tu se vec vidi par ribica koje sam ubavio i sve to izgleda kako izgleda Mislim i da sam napravio gresku sa pumpom uzeo sam pumpu koja cisti 500 litara vode u 1 sat a to je prejako za ovaj akvarium u isto vrijeme ona i zrak baca ( tu sam pokusao malo da ustedim ocito sam pogrijesio ) takodje tu ima trava koju sam uspio da nadjem i postavim kasnije se informisem da nisam stavio podlogu za nju .... pocela je ona da raste primjetno novi list je narastao ali je takodje po svim listovima nesto crno pocelo da se stvara pa sam je izbacio u strahu da mi ne zarazi akvarium sa kojim vec imam dovoljno poteskoca ... http://s33.postimg.org/t45uz2nu7/IMG_20160520_205123.jpg nakon par dana sam uzeo neki kamen par komada koje sam nasao i ucinili su mi se lijepi...tako sam odlucio da ih postavim ali sam ih prije toga 2 puta stavljao da kljucaju u vodi u koju sam dodao so da ih "pripremim" i to izgleda ovako . http://s33.postimg.org/3ypmnm59r/IMG_20160522_215839.jpg e sada problemi ... Donesem ja prvih 6 stanovnika od kojih su gore navedeni black molly i skalar i tetre... Da bi onako nakon par dana vidjeo na jednoj od molly-a bijelo nesto kao trackice po njoj ... nisam obracao paznju u pocetku pa sam otisao na ovaj isti forum i informisao se da ICH mozda u pitanju ali nisam bio siguran u to pa sam malo pustio da vidim sta ce se desiti .... Donesem ja u medjuvremenu i muzijaka kojeg sam uzeo u drugom shopu jer me ovaj u prvom zeznuo ... I ne prodje 5 dana na njemu se pojavi par bijelih tackica nakon cega sam bio siguran da se radi o ICH ... nadjem neko rjesenje kupka od soli i pokusam da lijecim cio akvarium izgleda da mi je uspijelo nasuo sam soli povecao temperaturu na 28 C i pustio jedan dan tako .... Iduci dan sam mijenjao svu vodu u akvariumu skoro pa sve sam vadio vodu pa novu stavljao ... i opet nasuo soli ... danas sam opet promijenio komplet vodu i nisam stavljao soli kontam da ne bude pretjerano jer je ostalo vjerovatno nesto u vodi koja je ostala u njemu... naravno tackice sa muzijaka black molly su se povukle a ni skalar vise ne trese glavom jer sam ga uhvatio par puta ... ribice izgledaju nromalno ne cesu se od kamenje barem ja do sada nisam uhvatio ni jednu tako da mi je drago akao sam uspio mada sam i sada na oprezu jedna od zenki black molly i dalje ima dosta bijelih nekih ne znam su tacke ili je ona takva prirodno ali je po njoj bijelo ... mada se ponasa normalno ribe su dosta zivahnije a i ona se krece ... to je jedan od problema na koje sam naisao ... Drugi problem je sto mi se po podlozi ( ovim manjim kamencicima ) pojavilo toliko prljavstine da ne mogu da vjerujem boja kamena koju sam stavio kao da se nesto natalozilo na sve te sitne kamencice i oni su sada doslovno smedji ... Pitanje je da li je kamen koji je tu sada terenutno uopste dobar za akvarium ili sam ubacio kamen koji ne odgovara i samo mi prlja akvarium ... takodje po staklu je bilo dosta prljavstine ... ocistio sam sve ali eto da pitam dal da izbacim taj kamen iz akvariuma .... bolje da nema nista nego da stetim ribama u njemu ... takodje sumnjam na neke ribice da su trudne ... jedna molly i guppy ali nisam siguran pa i to ako bi mi mogli pomoci ... idu slike od black molly i akvariuma trenutno kako izgleda . nadam se da cete moci ocijeniti jel ova molly trudna http://s33.postimg.org/bplb61b8v/IMG_20160529_232915.jpg slika akvariuma trenutno http://s33.postimg.org/edgs3skz3/IMG_20160529_232905.jpg za za gupije sam procitao i vidio neke slike tako da znam da im je crno kada su trudne u jedne ima ali cekat cu jos koji dan pre nego je premjestim u kotilicu ... hvala svima na vremenu odvojenom na citanje mog posta ...