Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Prvi veci akvrijum - saveti za skoro totalnog pocetnika Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
dimacar




Registrovan: 08 Maj 2020
Poruke: 0
Lokacija: Nemacka

PorukaPoslao: Sub Maj 09, 2020 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo svima na forumu,


kao skoro pa totalni pocetnik u svetu akvaristike, krecem u novu avanturu formiranja jednog srednje velikog akvarijuma.

Kako sam se uopste nasao u ovom prelepom hobiju? Sasvim slucajno - na poklon smo dobili jedan 30l nano akvarijum, stavili smo malo sljunka, malo bilja i koju ribicu i eto...


Image

Ali sada cu pokusati nesto malo ozbiljnije.
Jedan malo veci akvarijum je lezao u supi kod jednog komsije i bio spreman da se baci. Tu je camio preko 3 godine.
Uzeo sam ga i poceo restauraciju i akvarijuma i police. Za sada to izgleda ovako:

Image

Zao mi je sto ga nisam slikao pre - izgledao je dosta lose.

Jako retko pisem po forumima, ali citajuci razne teme na engleskim, nemackim i srpski sajtovima i forumima, nekako za svaku temu se dodje do vaseg foruma sa verovatno najboljim objasnjenjima.
Video sam jako puno tema gde akvaristi pocetnici krecu u formiranje akvarijuma, a iskusni clanovi foruma raznim savetima pomazu u tome, pokusacu i ja istom taktikom.
Posto kao pocetnik ulazim u malo ozbiljniji svet akvaristike, podelicu sa vama moj plan, pa ako neko bude ljubazan i odgovori na temu i pomogne mi na pocetku, bio bih jako zahvalan.

1. Akvarijum:

Juwel dimenzija 80x35x40.

2. Rasveta:

Originalne lampe sam morao da bacim jer posle 3 godine stajanja nisu vise bile upotrebljive.
Ovde u Nemackoj ima svasta da se uzme, pa sam na preporuke sa nekih drugih foruma uzeo

2x Dennerle Trocal T8 SPECIAL PLANT 590mm 18w 1350 lumen 3000 K

3. Filteri i pumpe:

Hydor prime 10 - 350 l/h

4. Grejanje

Za sada nisam nista planirao, s obzirom da je u dnevnom boravku gde ce biti smesten akvarijum, konstantnih 24 stepena, i leti i zimi.

5. Podloga:

Ovo je tema oko koje imam najvise dilema. Na raznim forumima, sajtovima pa i ovde na vasem forumu ima BAAAAAS dosta razlicitih misljena oko ove tamatike.
Iz svega sam zakljucio da je za gajenje biljaka najbolje ubaciti podlogu iz vise slojeva.

Posto bih voleo puno raziltih biljaka u akvarijumu (nesto slicno kao u trenutnom malom akvarujumu ciju sam sliku gore okacio), hteo bih i najbolju mogucu podlogu za uzgajanje biljaka da pokusam da napravim.

Soil ne bih stavljao jer sam citajuci teme, dosao do zakljucka da nije jednostavna podloga za odrzavanje a i da je potrebno malo vise iskustva kako bi se sve uradilo kako treba.
Dakle, da li uopste moze biljni akvarijum bez ove podloge?

Moj zakljucak je da je sasvim ok uraditi sledece:

Po podu (stakju) baciti malo osmocote, pa preko sljunak sitnije grabulacije 1-2mm, pa preko malo krupniji za dekoraciju 3-4 mm
Da li je ovakva raspodela po vama ok? Koliko je neophodna prihrana po dnu?
S obzirom da taj osmocote jako tesko ovde mogu da nadjem, da li bi mi mogli preporuciti neku drugu sporootapajucu prihranu?

6. Bilje:

Kao pocetnih, nisam siguran da se razumem u ovo. Znam da imaju biljke koje se lako odrzavaju i biljke koje se teze odrzavaju.
U malom akvarijumu imam neke lako odrzive, koje su stavljene u ovaj beli sljunak i rastu bez problema.

Neke od imena biljaka koje sam uspeo da nadjem sa racuna su:

Alternanthera reineckii, Alternanthera reineckii "lila", Alternanthera reineckii, Alternanthera reineckii "lila", Alternanthera reineckii "rosa", Bacopa caroliniana, Bacopa monnieri II, Bacopa myriophylloides, Blyxa japonica, Cabomba aquatica, Cabomba caroliniana, Cabomba caroliniana "silbergrün", oCabomba piauhyensis, Cardamine lyrata, Ceratopteris thalictroides, Cryptocoryne beckettii, Cryptocoryne ciliata, Cryptocoryne cordata, Ludwigia palustris grün, Ludwigia repens, Lysimachia nummularia, Myayca fluviatilis, Myriophyllum elatinoides, Myriophyllum mattogrossense, Nesaea spec., Nymphaea Lotus rot, Rotala macrandra, Rotala rotundifolia, Rotala wallichii, Sagittaria platyphylla.

Neke mahovine:

Vesicularia dubyana 'Christmas'
Riccia fluitans
Bonsai-Nadelsimse / Eleocharis sp.

Jedna od tema za koju nisam nasao pravi odgovor je - kako posaditi mahovinu? Neki kazu da se cak lepi specijalnim lepkom???
Mislim da se nece drzati na sljunku od 3-5mm?

7. Hardscape:

Plan je da se ubaci jedno drvo ili koren...i kamenje koje vec imam a koje sam nasao u obliznjij sumi

Image

8. Ribice:

Za sada je plan samo da prebacim ove koje imam u malom akvarijumu

3 molly
10 neon
5 Corydoras paleatus muljari

Ideja je i da ako sve bude ok, da se ubace neke protiv algi sa kojima inace imam bas tesku borbu. Ali o tome drugom prilikom

Eto, to bi bilo to. Pa ako neko pozeli da ucestvuje u ovom mom poduhvatu, bio bih jako zahvalan... Smile

Podrav svima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Maj 09, 2020 8:55 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sub Maj 09, 2020 11:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aj da pokušam da ti odgovorim na neka pitanja.
Rasveta mislim da je to slabo i mislim da je bolje da ideš sa T5 nego T8 kad već nećeš LED. Mislim i da je 3000 K prežuto i da neće da izgleda tako lepo kao što bi izgledalo sa 6500K osvetljenjem mada je sigurno dobro za biljke. Možda da jednu uzmeš 6400-6500K a ta druga nek ostane 3000K. Nemam pojma da li toga ima mada bi trebalo iako je T8 odavno zastarelo. Uostalom i to može da posluži za neki laganiji biljni akvarijum samo ne znam šta ti konkretno želiš. Najveći problem je to da je akvarijum visok pa ne znam koliko može T8 tu da bude efikasno pri dnu, drugi problem akvarijum je 80cm a svetlo 20+ cm kraće znači zamračeni ćoškovi. Al ajde možda se javi neko ko ima iskustva sa tim tipom osvetljenja i ispravi me ako grešim.
Filter ti je definitivno slab. Preslab. Minimum protok od 700+ litara po satu za biljni akvarijum te veličine. Ja na akvarijumu istih dimenzija imam 900L/h kanister filter. Filter od 450l/h sam morao da čistim na svakih mesec dana jer je protok nakon 3 nedelje već bio očajan.
Grejač ti ne treba to ti je idealna temperatura.
E sad podloga ja ne znam šta si čitao za soil ali nema ti lakše podloge od toga po mom mišljenju. Stavljanje hranljive podloge ispod pa onda neki substrat ili pesak odozgo je mnogo veće cimanje po meni. Pogotovo kad pokušaš da nešto menjaš.
Moja preporuka je uzmi soil Tropica Ili ADA amazonia light ali nikako ADA amazonia jer taj ispušta gomilu amonijaka u početku, jako je zahtevan za održavanje prvih nedelju, dve.
Soil je iz milion razloga bolji od svih ostalih podloga za biljne akvarijume samo ne uzimaj originalnu amazoniu i to je to.
Mahovina se lepi običnim super lepkom, i lepiš je za kamenje ili za panj ili možeš da je vežeš koncem ili strunom.
Ako hoćeš tepih bilje onda helantium tenelus ili marsilea hirsuta ne bih baš preporučio da koristiš mahovinu kao tepih iako može ali ne na način na koji si ti zamislio nego se vezuje na mrežicu od nerđajućeg čelika i postavlja na dno ili se lepi na pljosnato kamenje i onda postavlja na dno. Nikako je ne lepi po podlozi.
Većina tog bilja bi trebalo da raste ali nisam baš siguran za Blyxa Japonica a rotale macrandra I walichii će jako teško da rastu pod takvim svetlom i bez CO2, možeš da probaš ako želiš naravno ali to ti je savet. Alternatere takođe neće da postignu puni sjaj i onu lepu boju koju vidiš na slikama.
Za hardskejp to je sve na tebi samo proveri da li je taj kamen bezbedan da se stavi u akvarijum. Isto važi i za panj.
To ti je neko moje razmišljanje ali ti odlučuješ za sebe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dimacar




Registrovan: 08 Maj 2020
Poruke: 0
Lokacija: Nemacka

PorukaPoslao: Ned Maj 10, 2020 10:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno na odgovoru i savetima.
Bolje odmah da se isprave greske nego da kasnije zazalim.

S obzirom da ocigledno puno stvari treba promeniti od planiranog, mislim da cu poceti sa tom jednom od 6500k sa t8 a u buducnosti svakako da predjem na LED (deluje mi da ovaj upgrade nije bas jeftin).
Pumpu svakako moram uzeti vecu, ali i to je investicija pa cu morati dobro da razmislim.
Da li bi mi mogli preporuciti neki za ovu zapreminu?

E sad podloga:

Koliko bi kolicinski trebalo na ovu zapreminu akvarijuma?
Gledao sam taj soil koji si mi preporucio. Jako je skup...pogotovu ADA.
Zvucace jako pocetnicki, ali bolje da pitam... Smile
Da li je ok iskoristiti soil, a preko staviti sljunak za dekoraciju?
Npr. ovaj iz malog akvarijuma? Ili to nije najbolja opcija?

Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dimacar




Registrovan: 08 Maj 2020
Poruke: 0
Lokacija: Nemacka

PorukaPoslao: Ned Maj 10, 2020 11:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hm...nema edit poruke.
Izvinjenje na duplom postu.
Sta mislite o relativno jeftinoj opciji adaptera t8 na LED?
Nasao sam neki Sera LED adapter...da li neko ima iskustva sa njima?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Ned Maj 10, 2020 11:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da ti je samo jedna T8 sijalica baš preslabo osvetljenje. Ne znam koliko para planiraš da izdvojiš ali mislim da možeš da nađeš jako jeftina polovna LED rešenja a možeš i da nađeš nekog ko to pravi i ne bi trebalo da izađe previše. Ako već imaš armaturu za T8 onda idi sa jednom dennerle 3000k i jednom 6500k i nabavi reflektore za njih.
Od filtera Eheim Classic 2215 kao jeftinija varijanta, JBL Cristalprofi e701/e702 kao minimum Ili kao ja što imam e902. Tetra filteri jačine od 700+ l/h takođe dolaze u obzir i mislim da su najjeftiniji. Ali kod tetre treba gledati da li je PLUS odnosno novija poboljšana varijanta ili je bez te oznake PLUS to ne vredi kupovati jer imaju dosta problema. Ako si u nemačkoj pogledaj tamo one njihove varijante kupujem prodajem sajtova ima svašta i to za prilično jeftine pare. Bolje kupi polovan jači filter nego nov slabiji. Isto i za osvetljenje LED jeste skuplje al LED traje oko 3 godine plus može i više a T8 neonke moraš da menjaš na 6 meseci za optimalne rezultate. Ako nađeš polovno korišćeno LED svetlo ili nađeš nekog da ti napravi to dođe dosta povoljno. Isto nije svako LED svetlo dobro i tu ima mnogo smeća ali od jačih proizvođača uvek ima dobrih opcija.
Soil je skup to je činjenica a tebi treba minimum 14 litara ako računamo da prosek visine podloge bude 5cm. 80*35*5=14 litara. Ako hoćeš veću visinu pomnoži 80*35 sa tim brojem i podeli sa 1000 i dobiješ broj litara.
Ne znam koliko imaš tog šljunka ako imaš tipa preko 10 litara onda možeš da kupiš hranljivu podlogu nje treba do 2 cm visine ne više od toga i onda prekriješ to šljunkom da bude visine od minimum 4 cm preko hranljive podloge. To je jeftinija varijanta.
Ako planiraš da nadograđuješ itd onda bolje sačekaj pa kupi odmah bolju opremu jer dva puta ćeš da trošiš pare, i dok su dve T8 ok jer je to jeftina investicija i odradiće posao ne ide da kupiš slab filter pa posle kupiš jači a razlika u ceni i nije tolika u samom startu onda bolje sačekaj umesto da dva puta trošiš pare. Samo strpljenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dimacar




Registrovan: 08 Maj 2020
Poruke: 0
Lokacija: Nemacka

PorukaPoslao: Uto Maj 19, 2020 7:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo svima,

da se pohvalim da je akvarijum formiran i u fazi je cikliranja.


Image

Kao sto je i savetovano, uzeo sam malo jace osvetljenje

1. Osram Biolux 965
2. Osram 845

Za sada ide pumpa od 350 l/h ali je u fazi nabavke jedna od 950 l/h
Podloga - 9l Tropica soil

E sad, naravno, pocinju i prvi problemi pa bih vas zamolio za malo pomoci:


Image


Image


Image


Image


Za sada nisam poceo sa merenjem parametara vode, ali i to je u planu.

Da li ovako na prvi pogled imate neke savete?

hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Maj 19, 2020 7:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ćao,
Lepo je ovo za početak. Krenuo si sa dosta biljaka što je uvek dobro i dobro je da ima brzorastućih biljaka koje će da pomognu da se brže uspostavi ravnoteža.
Kakve početne probleme imaš nisi napisao?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dimacar




Registrovan: 08 Maj 2020
Poruke: 0
Lokacija: Nemacka

PorukaPoslao: Uto Maj 19, 2020 7:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aha...mislio sam da se vidi na slikama.
1. 2. Slika - listovi pocinju da budu braon boje
3. Slika - grancice od mahovine su nekako pobelele i osusile se
4. Slika - crne tackice po listovima

Da li treba da se brinem oko ovoga?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Maj 19, 2020 8:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Te biljke su ti sve gajene emerzno, odnosno van vode i odbaciće sve te listove i zameniti ih sa submerznim listovima: Taj proces ima da traje neko vreme. Ne treba da te brine jer je to normalan proces transformacije biljaka na život pod vodom. A mahovinu je jako teško uništiti, rekao bih i nemoguće tako da ni za to ne treba da brineš.
Ukoliko vidiš da stemovi biljaka krenu da propadaju onda je problem, može da bude mnogo toga u pitanju pa ne bi razbijao glavu na tvom mestu nego samo zamenio drugom biljkom. Dok god su stemovi zdravi pa čak i potpuno bez lišća to je sve u redu jer će krenuti da izbacuju listove.
Te crne tačke na kripti ne mogu baš da vidim šta su, može da bude i neka prljavština od podloge mogu da budu i alge, možda pigmentacija a možda i samo polako kreće da odbacuje te listove. Možda neko zna bolje ali opet kripte odbace gotovo sve listove i izrastaju nove.
Redovno menjaj vodu, moja preporuka 50% nedeljno, sad na početku možeš i dva puta nedeljno i više ako te ne mrzi jer soil ispušta određene hranljive materije, ima i preporuka od tropike al je se ne sećam tačno. I foto period ne duže od 6 sati dok se sve ne stabilizuje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prvi akvarijum? Maridza Početak u akvaristici 3 Čet Jun 01, 2023 12:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 140l Aquascape pokusaj prvi - Baia Baia Akvarijumi 17 Ned Feb 05, 2023 12:15 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 112 litara (80x40x35) - prvi put u ak... mekses Akvarijumi 20 Sub Feb 26, 2022 12:06 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License