----------------------------------- dimacar Sub Maj 09, 2020 8:55 pm Prvi veci akvrijum - saveti za skoro totalnog pocetnika ----------------------------------- Zdravo svima na forumu, kao skoro pa totalni pocetnik u svetu akvaristike, krecem u novu avanturu formiranja jednog srednje velikog akvarijuma. Kako sam se uopste nasao u ovom prelepom hobiju? Sasvim slucajno - na poklon smo dobili jedan 30l nano akvarijum, stavili smo malo sljunka, malo bilja i koju ribicu i eto... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_61117176_akvstari.jpg Ali sada cu pokusati nesto malo ozbiljnije. Jedan malo veci akvarijum je lezao u supi kod jednog komsije i bio spreman da se baci. Tu je camio preko 3 godine. Uzeo sam ga i poceo restauraciju i akvarijuma i police. Za sada to izgleda ovako: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_63561874_20200509_193807.jpg Zao mi je sto ga nisam slikao pre - izgledao je dosta lose. Jako retko pisem po forumima, ali citajuci razne teme na engleskim, nemackim i srpski sajtovima i forumima, nekako za svaku temu se dodje do vaseg foruma sa verovatno najboljim objasnjenjima. Video sam jako puno tema gde akvaristi pocetnici krecu u formiranje akvarijuma, a iskusni clanovi foruma raznim savetima pomazu u tome, pokusacu i ja istom taktikom. Posto kao pocetnik ulazim u malo ozbiljniji svet akvaristike, podelicu sa vama moj plan, pa ako neko bude ljubazan i odgovori na temu i pomogne mi na pocetku, bio bih jako zahvalan. 1. Akvarijum: Juwel dimenzija 80x35x40. 2. Rasveta: Originalne lampe sam morao da bacim jer posle 3 godine stajanja nisu vise bile upotrebljive. Ovde u Nemackoj ima svasta da se uzme, pa sam na preporuke sa nekih drugih foruma uzeo 2x Dennerle Trocal T8 SPECIAL PLANT 590mm 18w 1350 lumen 3000 K 3. Filteri i pumpe: Hydor prime 10 - 350 l/h 4. Grejanje Za sada nisam nista planirao, s obzirom da je u dnevnom boravku gde ce biti smesten akvarijum, konstantnih 24 stepena, i leti i zimi. 5. Podloga: Ovo je tema oko koje imam najvise dilema. Na raznim forumima, sajtovima pa i ovde na vasem forumu ima BAAAAAS dosta razlicitih misljena oko ove tamatike. Iz svega sam zakljucio da je za gajenje biljaka najbolje ubaciti podlogu iz vise slojeva. Posto bih voleo puno raziltih biljaka u akvarijumu (nesto slicno kao u trenutnom malom akvarujumu ciju sam sliku gore okacio), hteo bih i najbolju mogucu podlogu za uzgajanje biljaka da pokusam da napravim. Soil ne bih stavljao jer sam citajuci teme, dosao do zakljucka da nije jednostavna podloga za odrzavanje a i da je potrebno malo vise iskustva kako bi se sve uradilo kako treba. Dakle, da li uopste moze biljni akvarijum bez ove podloge? Moj zakljucak je da je sasvim ok uraditi sledece: Po podu (stakju) baciti malo osmocote, pa preko sljunak sitnije grabulacije 1-2mm, pa preko malo krupniji za dekoraciju 3-4 mm Da li je ovakva raspodela po vama ok? Koliko je neophodna prihrana po dnu? S obzirom da taj osmocote jako tesko ovde mogu da nadjem, da li bi mi mogli preporuciti neku drugu sporootapajucu prihranu? 6. Bilje: Kao pocetnih, nisam siguran da se razumem u ovo. Znam da imaju biljke koje se lako odrzavaju i biljke koje se teze odrzavaju. U malom akvarijumu imam neke lako odrzive, koje su stavljene u ovaj beli sljunak i rastu bez problema. Neke od imena biljaka koje sam uspeo da nadjem sa racuna su: Alternanthera reineckii, Alternanthera reineckii "lila", Alternanthera reineckii, Alternanthera reineckii "lila", Alternanthera reineckii "rosa", Bacopa caroliniana, Bacopa monnieri II, Bacopa myriophylloides, Blyxa japonica, Cabomba aquatica, Cabomba caroliniana, Cabomba caroliniana "silbergrün", oCabomba piauhyensis, Cardamine lyrata, Ceratopteris thalictroides, Cryptocoryne beckettii, Cryptocoryne ciliata, Cryptocoryne cordata, Ludwigia palustris grün, Ludwigia repens, Lysimachia nummularia, Myayca fluviatilis, Myriophyllum elatinoides, Myriophyllum mattogrossense, Nesaea spec., Nymphaea Lotus rot, Rotala macrandra, Rotala rotundifolia, Rotala wallichii, Sagittaria platyphylla. Neke mahovine: Vesicularia dubyana 'Christmas' Riccia fluitans Bonsai-Nadelsimse / Eleocharis sp. Jedna od tema za koju nisam nasao pravi odgovor je - kako posaditi mahovinu? Neki kazu da se cak lepi specijalnim lepkom??? Mislim da se nece drzati na sljunku od 3-5mm? 7. Hardscape: Plan je da se ubaci jedno drvo ili koren...i kamenje koje vec imam a koje sam nasao u obliznjij sumi http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_113503586_20200509_193825.jpg 8. Ribice: Za sada je plan samo da prebacim ove koje imam u malom akvarijumu 3 molly 10 neon 5 Corydoras paleatus muljari Ideja je i da ako sve bude ok, da se ubace neke protiv algi sa kojima inace imam bas tesku borbu. Ali o tome drugom prilikom Eto, to bi bilo to. Pa ako neko pozeli da ucestvuje u ovom mom poduhvatu, bio bih jako zahvalan... :) Podrav svima