----------------------------------- IVANRO Sub Maj 09, 2020 11:36 pm ----------------------------------- Aj da pokušam da ti odgovorim na neka pitanja. Rasveta mislim da je to slabo i mislim da je bolje da ideš sa T5 nego T8 kad već nećeš LED. Mislim i da je 3000 K prežuto i da neće da izgleda tako lepo kao što bi izgledalo sa 6500K osvetljenjem mada je sigurno dobro za biljke. Možda da jednu uzmeš 6400-6500K a ta druga nek ostane 3000K. Nemam pojma da li toga ima mada bi trebalo iako je T8 odavno zastarelo. Uostalom i to može da posluži za neki laganiji biljni akvarijum samo ne znam šta ti konkretno želiš. Najveći problem je to da je akvarijum visok pa ne znam koliko može T8 tu da bude efikasno pri dnu, drugi problem akvarijum je 80cm a svetlo 20+ cm kraće znači zamračeni ćoškovi. Al ajde možda se javi neko ko ima iskustva sa tim tipom osvetljenja i ispravi me ako grešim. Filter ti je definitivno slab. Preslab. Minimum protok od 700+ litara po satu za biljni akvarijum te veličine. Ja na akvarijumu istih dimenzija imam 900L/h kanister filter. Filter od 450l/h sam morao da čistim na svakih mesec dana jer je protok nakon 3 nedelje već bio očajan. Grejač ti ne treba to ti je idealna temperatura. E sad podloga ja ne znam šta si čitao za soil ali nema ti lakše podloge od toga po mom mišljenju. Stavljanje hranljive podloge ispod pa onda neki substrat ili pesak odozgo je mnogo veće cimanje po meni. Pogotovo kad pokušaš da nešto menjaš. Moja preporuka je uzmi soil Tropica Ili ADA amazonia light ali nikako ADA amazonia jer taj ispušta gomilu amonijaka u početku, jako je zahtevan za održavanje prvih nedelju, dve. Soil je iz milion razloga bolji od svih ostalih podloga za biljne akvarijume samo ne uzimaj originalnu amazoniu i to je to. Mahovina se lepi običnim super lepkom, i lepiš je za kamenje ili za panj ili možeš da je vežeš koncem ili strunom. Ako hoćeš tepih bilje onda helantium tenelus ili marsilea hirsuta ne bih baš preporučio da koristiš mahovinu kao tepih iako može ali ne na način na koji si ti zamislio nego se vezuje na mrežicu od nerđajućeg čelika i postavlja na dno ili se lepi na pljosnato kamenje i onda postavlja na dno. Nikako je ne lepi po podlozi. Većina tog bilja bi trebalo da raste ali nisam baš siguran za Blyxa Japonica a rotale macrandra I walichii će jako teško da rastu pod takvim svetlom i bez CO2, možeš da probaš ako želiš naravno ali to ti je savet. Alternatere takođe neće da postignu puni sjaj i onu lepu boju koju vidiš na slikama. Za hardskejp to je sve na tebi samo proveri da li je taj kamen bezbedan da se stavi u akvarijum. Isto važi i za panj. To ti je neko moje razmišljanje ali ti odlučuješ za sebe.