----------------------------------- IVANRO Ned Maj 10, 2020 11:31 am ----------------------------------- Mislim da ti je samo jedna T8 sijalica baš preslabo osvetljenje. Ne znam koliko para planiraš da izdvojiš ali mislim da možeš da nađeš jako jeftina polovna LED rešenja a možeš i da nađeš nekog ko to pravi i ne bi trebalo da izađe previše. Ako već imaš armaturu za T8 onda idi sa jednom dennerle 3000k i jednom 6500k i nabavi reflektore za njih. Od filtera Eheim Classic 2215 kao jeftinija varijanta, JBL Cristalprofi e701/e702 kao minimum Ili kao ja što imam e902. Tetra filteri jačine od 700+ l/h takođe dolaze u obzir i mislim da su najjeftiniji. Ali kod tetre treba gledati da li je PLUS odnosno novija poboljšana varijanta ili je bez te oznake PLUS to ne vredi kupovati jer imaju dosta problema. Ako si u nemačkoj pogledaj tamo one njihove varijante kupujem prodajem sajtova ima svašta i to za prilično jeftine pare. Bolje kupi polovan jači filter nego nov slabiji. Isto i za osvetljenje LED jeste skuplje al LED traje oko 3 godine plus može i više a T8 neonke moraš da menjaš na 6 meseci za optimalne rezultate. Ako nađeš polovno korišćeno LED svetlo ili nađeš nekog da ti napravi to dođe dosta povoljno. Isto nije svako LED svetlo dobro i tu ima mnogo smeća ali od jačih proizvođača uvek ima dobrih opcija. Soil je skup to je činjenica a tebi treba minimum 14 litara ako računamo da prosek visine podloge bude 5cm. 80*35*5=14 litara. Ako hoćeš veću visinu pomnoži 80*35 sa tim brojem i podeli sa 1000 i dobiješ broj litara. Ne znam koliko imaš tog šljunka ako imaš tipa preko 10 litara onda možeš da kupiš hranljivu podlogu nje treba do 2 cm visine ne više od toga i onda prekriješ to šljunkom da bude visine od minimum 4 cm preko hranljive podloge. To je jeftinija varijanta. Ako planiraš da nadograđuješ itd onda bolje sačekaj pa kupi odmah bolju opremu jer dva puta ćeš da trošiš pare, i dok su dve T8 ok jer je to jeftina investicija i odradiće posao ne ide da kupiš slab filter pa posle kupiš jači a razlika u ceni i nije tolika u samom startu onda bolje sačekaj umesto da dva puta trošiš pare. Samo strpljenje.