----------------------------------- Malina Pet Okt 18, 2019 2:34 pm Pumpa je problem ----------------------------------- Iz prelivnog filtera pumpa vraca jako vodu,uznemiruje biljke dok ribice koliko vidim uzivaju u igri.Meni se generalno ne svidja ta jacina jer mi biljke krivi pa tako i krivo rastu.Djubrenje se brzo izfiltrira a za co2 da ne pricam.Da li postoji reostat koji mogu da povezem na pumpu? ----------------------------------- Skybuffalo Pet Okt 18, 2019 3:46 pm ----------------------------------- Napravi od pvc cevi spray bar.Sto su ti vece rupe na njemu manje voda talasa. ----------------------------------- Malina Pet Okt 18, 2019 4:05 pm ----------------------------------- Reostat? Sta je sa njim,da li bi to moglo nekako da se poveze,tako bi mogao da kontrolisem protok,filtriranje,kiseonik. ----------------------------------- Peku Pet Okt 18, 2019 5:19 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_392852692_6123noI7yHL._SX466_.jpg Kontam da ti takva igračkica treba. Inače ovo što ti je Skybyffalo preporučio je nešto što će ti napraviti daleko bolji protok vode u samom akvarijumu i bolju aeraciju. Kiseonik nema potrebe da pumpaš u akvarijum. ----------------------------------- Malina Pet Okt 18, 2019 5:52 pm ----------------------------------- Kako se zove to tacno? Na kiseonik sam mislio sa regulaciom protok pumpe.Ne pada mi na pamet da stavljam vazdusnu pumpu. Uradicu sprejbar obavezno ali mi treba i ta igrackica. ----------------------------------- Peku Pet Okt 18, 2019 6:49 pm ----------------------------------- Na pretražuvaču otkucaj pwm ac motor speed control. Potrebno ti je nešto što će da se poigra sa frekvenciom ne sa jačinom struje. Kako je regulisan ne znam ali ako previše oboriš mislim da možeš oštetiti motor. Tih malih kontrolora ima i na KP ali tamo je 3x nego cena sa aliex, amazon, ebay... Pusti sliku kako ti je rešen sam izlaz, siguran sam da se buka može utišati sa lukom od 90 i širim izlazom nego cev koja vodu nosi, tj promeniti način kako voda izlazi iz cevi. ----------------------------------- Peku Pet Okt 18, 2019 6:55 pm ----------------------------------- E da to može da radi a možda i neće raditi. Nemam predstavu kakvi se motori koriste za akvarijumske pumpe. ----------------------------------- Malina Ned Okt 20, 2019 8:01 am ----------------------------------- Imas sliku akvarijuma na temi pogestemon stellata u biljkama. ----------------------------------- Baia Ned Okt 20, 2019 11:19 am ----------------------------------- E da to može da radi a možda i neće raditi. Nemam predstavu kakvi se motori koriste za akvarijumske pumpe. Iz onoga sto sam procitao na linku jednog od distributera po svoj prilici da ovaj mali f. regulator bas radi to sto vama treba. Ni cena nije tako velika pa nije smak sveta i ako se ispostavi da motor pumpe ne moze da se kontrolise (malo verovatno). Ali kao sto su svi ovde vec predlozili Spreybar sa varijacijom velicine rupa ili brojem rupa je mnogo bolje resenje ovog problema: 1. Nema dodatne el. instalacije u blizini vode 2. Lako i brzo se izvodi 3. ne vidi se kada se montira u akvarijum tj pri povrsini vode 4. korisno pomera povrsinu vode sto doprinosi boljoj razmeni gasova 5. i najbitnije!!!! Smanjuje brzinu protoka vode na izlazu filtera a NE SMANJUJE protok vode kroz filter Iako lepo i sexy izgleda kad ti je oko akvarijuma sve na dugme ili na potenciometar ipak jako malo ljudi to dovede do savrsenstva i potrudi se da napravi jednu kontrolnu tablu i svu kablovsku instalaciju sakrije da sve to izgleda fabricki. Sobzirom da smo uglavnom takvi (nesavrseni) mozda je bolje ne komplikovati mnogo i ici na sigurna, proverena i lako promenjiva resenja. ----------------------------------- Malina Ned Okt 20, 2019 11:23 am ----------------------------------- Ma da.Nemam ni vremena za taj poduhvat.Idem na sprejbar. ----------------------------------- Skybuffalo Ned Okt 20, 2019 11:38 am ----------------------------------- Mislim da nisi ono bas najsrecnije sve povezao.I ne znam zasto bi sam sebi pucao u nogu i smanjivao protok vode kroz filter. Koja je tebi uopste pumpa u akvarijumu? Ima li neki razloga zasto nije napunjen do vrha? Drugo ja bih ti preporucio da dodas jos jednu prelivnu cev vecih dimenzija iz akvarijuma u filter ili napravi od pvc.DA imas dve.Najveci precnik koji mozes da nadjes kad kupujes. Svi ti nivoi vode treba da budu isti.Nisi izgleda lepo slozio filter materijal ili ti se vec zapusio cim imas toliko manje vode u prvoj komori.Najbolje da nadjes ugao i da lepo slikas kako si to poslozio. Imas jos mesta i za filter materijal, napunuti to.Ako je kes frka ne mora da bude keramika i nesto, moze i obican sundjer.Bolje ista nego nista, dobra filtracija resava i problem algi i bolje uslove za ribe a i mozes vise da stavis vise riba. I cini mi se da ti voda ne cirkulise bas najbolje, da taj desni cosak ostaja slabije filtriran. I jel ti je voda malo zuckasta ili sam ja corav :D ? :D ----------------------------------- Skybuffalo Ned Okt 20, 2019 11:47 am ----------------------------------- I izvinjavam se na duplom postu.Mozda bi mogao recimo da okrenes ovaj filter tako da ti izlazna komora bude do zida i onda stavis sprej bar po celoj duzini zadnje stranice.Prikacis ga lepo prilepcima.Da ne bud eu prvom planu ali to je vec stvar ukusa. Filter mozes da zamaskiras ako zelis crnom samoljepljivom folijom da se ne vidi filter materijal. ----------------------------------- Malina Ned Okt 20, 2019 12:15 pm ----------------------------------- Naravno da se okrece,jer drugacije ne moze,nego to ti je ono sutra cu...Jedino higijenu ne preskacem ostlao moze cekati. Ovako kako sada stoji dosta mi kupi sljam sa dna jer pumpa gur kao luda,2 prelivne cevi jedna razbusena druga nije jos usmerio kruzno da vrti i bije pravo u co2,flora pravi zurku.Ali vidim da mi treba manji pritisak. Hvala na paznji ----------------------------------- Peku Ned Okt 20, 2019 1:05 pm ----------------------------------- Brzo i lako resenje da dodaš malo kontrole akvarijumu bez ikakvog truda(sem onog za platu) su "pametni uredjaji", naravno ako postoji potreba. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_92445241_s-l300.jpg Jeste da je ta sa slike samo paljenje i gašenje ali ako svaki dan moraš da isčupaš kabal da bi zaustavio pumpu npr zbog hranjenja riba onda je jedna takva stvarčica Bogom dana. ----------------------------------- Malina Ned Okt 20, 2019 2:30 pm ----------------------------------- Korisna stvar.Pa sto ne vide cenu.Mad moze i prekidac da se ubaci ----------------------------------- Peku Ned Okt 20, 2019 6:07 pm ----------------------------------- Od 5 do 12e na Aliexpress i to sa mogućnošću programiranja vremena paljenja i gašenja. A ni smart produžni kabl nije tako skup ----------------------------------- nikouro Pon Okt 21, 2019 8:54 am ----------------------------------- Nisam uspeo da procitam koja je pumpa u pitanju ? ----------------------------------- Malina Pon Okt 21, 2019 9:19 am ----------------------------------- potopna 1200LH,sprejbar resava to,totalno sam zaboravio na njega. ----------------------------------- nikouro Pon Okt 21, 2019 3:47 pm ----------------------------------- 1200 l/h ima stelovanje protoka vode ----------------------------------- Malina Pon Okt 21, 2019 9:03 pm ----------------------------------- Ima ali je i na minimum jak pritisak,jer je akv 100L i brzo okrene vodu u obimu.Jake odsilacije su po biljkama,malci bi zavesili u filter. ----------------------------------- nikouro Uto Okt 22, 2019 9:30 am ----------------------------------- Onda je vreme da se isprsis za novu pumpu od 600L/H. Tu parkiraj jer ces uskoro skupljati ideje o nekom akvarijumu od + 250 litara tako da ce tamo dobro doci :) ----------------------------------- Malina Uto Okt 22, 2019 12:23 pm ----------------------------------- Nema sanse za vise od ovog.Tu stajem.Jedino sto mogu je da predjem u ciklide.Ali teskog srca,jer volim zelenilo,pre akvaristike sam se dosta bavio sa rasadima i florom generalno.Mada me interesuju ciklidi.. ----------------------------------- Peku Uto Okt 22, 2019 3:27 pm ----------------------------------- Pumpa od 1200 je prejaka za akvarijum od 100l. Moćićeš da razvučeš sprejbar oko bočnih stranica i zadnjeg stakla. Ako postoji mogućnost da sakriješ cev, napravi dva sprejbara jedan na površinu a jedan na dno. Taj dole će praviti lepo kretanje vode po podlozi i sprečiti neke probleme koji se javljaju na duže staze. Ne znam od čega planiraš da praviš sprejbar. Ja sam koristio ppr cevi, nisam ih lepio, malo sam oborio ivice i zakucao jednu u drugu. Nisu pod pritiskom, kad se pravo zakuca neće da cure. Naravno uvek je bolje peglom ih zalepiti. Kada pumpa nema kontrolu protoka može da se napravi, sve što je potrebno je smanjiti dotok vode u pumpu. Bilo kakvo perforirano parče plastike će poslužiti. Bolja je opcija kontrolisati protok na ulazu nego izlazu. ----------------------------------- Peku Uto Okt 22, 2019 3:35 pm ----------------------------------- Nema sanse za vise od ovog.Tu stajem. Sama činjenica da si danas, kada su društvene mreze popularne, pisao na forumu znači da je pitanje momenta kada ćeš praviti veći akvarijum. ----------------------------------- Malina Uto Okt 22, 2019 8:43 pm ----------------------------------- Cista zavisnost.Da me manete sas akvarijumi veci.Pustite me da se lecim na miru.Danas sam ceo dan pravio rasvetu i veliki deo zavrsio ali ceo dan.A pumpu cu cim zavrsim rasvetu,pikiram na nju. ----------------------------------- Malina Čet Nov 07, 2019 2:50 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_112366467_IMG-dfe83288d9936337d1dcb0308982713e-V_1573130473691.jpg Evo kako je resen problem sa prejakom pumpom.Uzeti su nastavci,spojnice,T racve,ventil,mekano crevo od sistema kap po kap za sbar.Sistem se svodi na pretakanje viska iz komore u komoru. Za 10 min perling a do tad nikako.Prejaka struja vode.Kiseonik mi je bio nizak,co2 se gubio 99%. Ovako imam mogucnost da regulisem kiseonik,protok ujedno i filtraciju.Posto mi filter iz 2 komore,sada se boles siri i tera da pregradim jos jedan deo i napravim bolju filtraciju.Hvala na savetima.Hvala Peku i ostalim hirurzima. ----------------------------------- peconis Čet Nov 07, 2019 4:01 pm ----------------------------------- Imao si da kupis cep za kraj cevi, nisi morao da ga slepljujes. A taj regulator protoka bi trebao da imas na samoj pumpu ili kao nastavak za pumpu (ukoliko je atman pumpa u pitanju). Isto tako ne vidim poentu ovog povratnog creva, mogao si samo da napravis veci sprej bar. ----------------------------------- Malina Čet Nov 07, 2019 5:57 pm ----------------------------------- Ne moze tako kako kazes jer je pumpa 1200lh jaka je.Akvarijum je ubiljen,krivi biljke,nema perlinga.Ovako neku kolicinu vode filtrira 2x,sto je dobro moras da priznas ----------------------------------- Malina Čet Nov 07, 2019 6:02 pm ----------------------------------- Pumpa nije atman,pumpa je fontanska imao sam je na lageru.ima za stelovanje ali je opet ne primetno za 100L. ----------------------------------- Peku Čet Nov 07, 2019 11:05 pm ----------------------------------- Malina osnova filtracije su baktreije koje razgrađuju NH4 i NO2. Za taj proces ovim bakterijama je potrebana voda bogata kiseonikom. Vraćanjem vode nazad samo povećavaš šansu za smanjenje NO3, što je uglavnom nepotrebno kada se rade redovne izmene vode, dok slabiš razgradnju NH4 i NO2. Biljke će voleti veće prisustvo NH4 ribe neće a NO2 neće usrećiti ništa žuvo sem bakterija koje će kolonizovati pesak, staklo i dekor jer će tu biti bolji uslovi za razvoj nego u filteru. ----------------------------------- peconis Čet Nov 07, 2019 11:31 pm ----------------------------------- U sustini ubio si bar 90% protoka ovako, cistu vodu umesto u akvarijum, ti vracas u filter. Tu nesto malo ciste vode pretekne u akvarijum, al svakako celo ova "naprava" nema poente. Ako si vec hteo da usporis protok samo si trebao da napravis veci sprej bar (mozes i celom duzinom akvarijuma) i razlozis taj jedan jak mlaz vode na vise manjih. Ili jednostavno da iskoristis ovaj regulator sto si stavio za usporavanje mlaza, i izbacis prvu T racvu. ----------------------------------- peconis Pet Nov 08, 2019 1:10 am ----------------------------------- Sad mi je Peku skrenuo paznju na mali kapacitet prelivne cevi, i da je to uzrok ovog "povratka" vode u filter. Ne znam da li to moze da se ispravi dodavanje veceg broja prelivnih cevi, ali bi svakako najbolja opcija bila napraviti malo efektniji unutrasnji filter. :D ----------------------------------- Malina Pet Nov 08, 2019 5:37 pm ----------------------------------- Svakako hvala na sugestijama,pratim ja svaki vas predlog.Ja volim da istrazujem i eksperimentisem vise.Tacno je to sto vi kazete,sve ste vi to prosli znate svaku muku.Ali akvarijum je svaki poseban i da neko nekom prenese znaje preko ovih slova je zaista tesko.Ja volim sam da osetim svoj akvarijum.poznajem hemiju jedinjena.Nemojte pogresno da razumete.Ne volim sve na gotovo.Ali da dajete smernice i precice i da imate iskustva,verujem da nekom spasavate akvarijume.