----------------------------------- Biohazard Sre Sep 28, 2011 8:59 pm Puzići ----------------------------------- Ako sam fulio post nek neko premjesti i izvinjavam se unaprijed. Naime kada sam kupio bilje i posadio sutradan sam primjetio da imam jednog puza u akvarijumu. To je ok i neka ga nece mi naskoditi :) Al mene nesto drugo interesuje u vezi toga. Na listovima nane sam primjetio neke male smedje kuglice koje saki put kad pogledam nalaze se na drugom mjestu. I ne silaze sa Nane. ( Slika 2 ) Pitanje glasi: dali postoji mogucnost da su to mladunci od ovog puza ??? ili kako ih vec nazvati :) Izbrojao sam ih negdje oko 9-10 komada. Bilo bi mi drago da jesu :D I ako neko zna na prvoj slici na kojoj je puz na travi se nalazi nesto kao sitne zelenkaste dlacice dali su to alge ili ??? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_87815748_Puzic.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_87815749_Puzici.jpg ----------------------------------- Joks1985 Sre Sep 28, 2011 9:07 pm puzici ----------------------------------- Puzevi su to, nego sta. Uskoro ce ti preplaviti akvarijum jer se razmnozavaju kao ludi. A to ti je koncasta alga, imas dosta o algama na forumu. Procitaj i kreni u borbu protiv nje. ----------------------------------- Fiber Sre Sep 28, 2011 9:14 pm ----------------------------------- Vrlo verovatno da su to mladi puzici. Probaj da uhvatis rukom to sa nane pa proveri. :) I rekao bih da je to onaj barski puz, ako pocnu da se mnoze kontrolisi populaciju, ako budu imali dosta hrane ima previse da se namnoze i izgledace ruzno. A sto se tice algi sa prve slike, to bi trebalo da ti je zelena koncasta alga. ----------------------------------- Biohazard Sre Sep 28, 2011 9:25 pm ----------------------------------- Uh hvala na odgovorima. Potrazicu to u vezi algi. A izgleda da tu algu puz cisti jer gdje prodje iza njeg ostaju cisti listovi. ----------------------------------- Bojan Sre Sep 28, 2011 9:38 pm ----------------------------------- Bojim se da bas i nije tako, ti puzici ti nece istrebiti tu napast od alge. ----------------------------------- Biohazard Sre Sep 28, 2011 10:33 pm ----------------------------------- Veceras su procesljati forum koliko mogu da vidim mogu li naci rjesenje ako nenadjem pitacu vas. ----------------------------------- Y2K986 Sre Sep 28, 2011 11:42 pm ----------------------------------- Nemoj da brines mnogo o puzicima. Ako bacas vise hrane nego sto ribice mogu da pojedu namnozice se, u suprotnom kontrolisaces im populaciju. Za alge imas raznorazne preparate, ali vidis sta preterano trajanje osvetljenja radi akvarijumu. ----------------------------------- rainforest Čet Sep 29, 2011 12:08 am ----------------------------------- Puzevi nisu tvoj problem. Tvoj problem i to veliki je ta zelena končasta. Reaguj odmah dok ih je još malo. Prvo mehanički sa četkom za flaše pokupi koliko god možeš.Ostalo, u špric sipaj hidrogena 3% i polako pod vodom prskaj po algama. Nemoj potrošiti više od 5ml/10 litara akvarijumske vode. Možda strada i neki list, ali obnoviče se. ----------------------------------- Biohazard Čet Sep 29, 2011 12:15 am ----------------------------------- Ok super bacam se na posao. Hvala puno na brzim odgovorima. Zanima me jos koji hidrogen da koristim jel onaj za ispiranje usta ??? ----------------------------------- Vlada991 Čet Sep 29, 2011 1:30 pm ----------------------------------- U vezi te alge, da ne otvaram novu temu... Jel se ta alga javja samo na biljkama ili i po staklu? Kod mene sam primetio sitne male "dlachice na prednjem staklu... vrlo vrlo malo, ali rekoh da proverim dok ima malo... :P ----------------------------------- deak Čet Sep 29, 2011 2:05 pm ----------------------------------- Moze alga svugde da se uhvati a ne samo na biljkama. ----------------------------------- Biohazard Čet Sep 29, 2011 3:23 pm ----------------------------------- Kod mene je za sada sve cisto kao suza jedino po biljkama je ima po malo. Te dlacice su duzine po 2-3mm. Jedino mi se jutros na povrsini vode nakupilo dosta nekih baloncica kao pjena da se stvorila a neznam od cega. ----------------------------------- Vlada991 Čet Sep 29, 2011 10:35 pm ----------------------------------- Jel ovo mozda ta alga... dugo je oko 5-6 cm... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50666480_DSC01256%20%28Copy%29.JPG ----------------------------------- matija2008 Čet Sep 29, 2011 11:33 pm ----------------------------------- Jel taj hidrogen nesmeta ribicama? ----------------------------------- rainforest Čet Sep 29, 2011 11:59 pm ----------------------------------- Iskustva govore da ne smeta, ali njih je bar lako odvojiti za svaki slučaj. Hidrogen je aktivan pola sata i posle nestaje ----------------------------------- Biohazard Pet Sep 30, 2011 3:47 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_57275970_Koncasta.jpg Da li si mislio na ovu obiljezenu crvenom bojom ili plavom. Mislim da ova sto je kod mene ista je kao ova obiljezena crvenom bojom a ovo plavo mi lici na mahovinu :D Kod mene je ova tanka samo sto je moja duga najvise 3-5 mm jer pretpostavljam da nije uzela maha i da se nije toliko razvila, da sam je skontao u startu. ----------------------------------- Biohazard Pet Sep 30, 2011 3:53 am ----------------------------------- Puzevi nisu tvoj problem. Tvoj problem i to veliki je ta zelena končasta. Reaguj odmah dok ih je još malo. Prvo mehanički sa četkom za flaše pokupi koliko god možeš.Ostalo, u špric sipaj hidrogena 3% i polako pod vodom prskaj po algama. Nemoj potrošiti više od 5ml/10 litara akvarijumske vode. Možda strada i neki list, ali obnoviče se. RF. Uradio sam kako si mi i rekao samo sto sam ja jos malo potkratio biljke da bude lakse boriti se snjom a vjerujem da ce se brzo obnoviti. Malo sam i osvjetljenje regulisao. Stavio sam 4-2-4. I Novo pitanje ako nisam dosadan. Jel ovo sa hidrogenom se samo jednom poprska ili kako to ide koliko puta se to ponavlja svaki dan ili kako ??? ----------------------------------- Vlada991 Pet Sep 30, 2011 1:06 pm ----------------------------------- Ne ne, to zaokruzeno plavom bojomje mahovina. :P Ovaj najveci krug je to shto mi se chini da je alga i imam je samo tu, nigde vishe... nalazi se na najvishljoj grani u aq, najbliza tachka do osvetljenja... mozda je to uzrok, jako svetlo? :/ ----------------------------------- Biohazard Pet Sep 30, 2011 1:34 pm ----------------------------------- Pa najverovatnije da jeste, nego je odstrani fizicki jer ako jeste da se nebi prosirila bolje sprijeciti nego lijeciti :D Ili ako je na nekom listu najbolje bi bilo da otkines taj listic mislim ako je samo tu al je malo cudno da je samo jedna nit. DA NIJE MOZDA NEKA DLAČICA :D :D :D Šala mala :D ----------------------------------- Vlada991 Pet Sep 30, 2011 2:01 pm ----------------------------------- Da da, to je alga... damn it! :@ Uklonio sam sve shto je moglo rukom, nije previshe, ali je prisutna u aq... :/ ----------------------------------- nemanjask Pet Sep 30, 2011 2:55 pm ----------------------------------- Samo bez panike i sa puno strpljenja, alge su sastavni deo svakog akvarijuma, poenta je držati ih pod kontrolom i voditi računa o opštem stanju akvarijuma pošto uglavnom ne postoji samo jedan uzrok pojave alge nego čitav niz faktora, od ne adekvatnog osvetljenje, foto perioda, zamene vode, hranjenja riba, hranjive podloge i još milion stvari koje utiču na postojanje algi. Poajva algi u novo formiranim akvarijumima je sasvim normalna stvar, kada akvarijum prođe proces cikliranjja i potpuno se ustabili, kada se biljke razrastu, alge će polako nestajati ali će ih uvek biti po malo i oko toga ne treba praviti paniku! Osnovna stvar za kontrolu algi je dobra ubiljenost akvarijuma u početku brzo rastućim biljkama, redovna zamena dela vode i umerena ishrana riba! Za hemiju uvek ima vremena, prvo ove osnovne stvari ispoštujte pa posle finese! ----------------------------------- Biohazard Pet Sep 30, 2011 3:34 pm ----------------------------------- Nemanja bas ti hvala na iskrenom odgovoru, pao mi je kamen sa srca. ----------------------------------- Vlada991 Pet Sep 30, 2011 5:51 pm ----------------------------------- Hvala nemanja, ja mislim da sam preterao sa hranjenjem ribica... :/ ----------------------------------- rainforest Pet Sep 30, 2011 7:50 pm ----------------------------------- RF. Uradio sam kako si mi i rekao samo sto sam ja jos malo potkratio biljke da bude lakse boriti se snjom a vjerujem da ce se brzo obnoviti. Malo sam i osvjetljenje regulisao. Stavio sam 4-2-4. I Novo pitanje ako nisam dosadan. Jel ovo sa hidrogenom se samo jednom poprska ili kako to ide koliko puta se to ponavlja svaki dan ili kako ??? Samo jednom. Strada malo i bilje, ali alge više, pa tako daš prednost bilju. ----------------------------------- Biohazard Pet Sep 30, 2011 8:12 pm ----------------------------------- Ok uradjeno danas sam uzeo Ancitruse i pasu algice sa listova nane strasno samo na njoj vise i sisu Reko mozda malo propomognu. Mada kod mene nije to toliko strasno samo sam se bio zabrinuo da nebuknu :wink: ----------------------------------- mantisp8 Pet Sep 30, 2011 11:43 pm ----------------------------------- Je l ovo mozda ista alga ili se radi o smedjoj? http://img36.imageshack.us/img36/2055/img0048nd.jpg ----------------------------------- japamija Sub Okt 01, 2011 12:03 am ----------------------------------- Je l ovo mozda ista alga ili se radi o smedjoj? http://img36.imageshack.us/img36/2055/img0048nd.jpg E ove i ja imam brdo. Ne znam sta da joj radim. ----------------------------------- Y2K986 Sub Okt 01, 2011 12:11 am ----------------------------------- Proces uklanjanja ove alge je dosta tezak. Uklanja se hidrogenom koji je spomenuo RF u nekom od prethodnih postova. Razlog javljanja je slabo osvetljenje. ----------------------------------- Biohazard Sub Okt 01, 2011 12:37 am ----------------------------------- Kod mene nije ova. Kod mene je koncasta koja kako vidim i cujem raste i po 5-6 cm a moja je samo par mm, isto stoji vec par dana izgleda da je kontrolisem kako treba :) Ovo kod vas je vjerovatno ta smedja. A lijeci se hidrogenom, Citiram Rainforest-a : Puzevi nisu tvoj problem. Tvoj problem i to veliki je ta zelena končasta. Reaguj odmah dok ih je još malo. Prvo mehanički sa četkom za flaše pokupi koliko god možeš.Ostalo, u špric sipaj hidrogena 3% i polako pod vodom prskaj po algama. Nemoj potrošiti više od 5ml/10 litara akvarijumske vode. Možda strada i neki list, ali obnoviče se. Poprska se samo jednom i to je to. Ali trazite hidrogen 3% onaj za ispiranje usta, NE ONAJ STO ZENE KORISTE ZA FARBANJE KOSE :) Iz vode isparava za pola sata, Koliko sam ja citao i po savjetima drugih prema meni nije stetan za ribice ali nebi bilo lose da se izvade ribice na tih pola sata sto je sigurno sigurno je. ;) ----------------------------------- rainforest Sub Okt 01, 2011 1:17 am ----------------------------------- E ove i ja imam brdo. Ne znam sta da joj radim. Ako je baš baš brdo onda jedino varikina. Sve rasturiš. Staklo i ostali hard opereš varikinom, uključujući i filter. Dobro ispereš sve, sa puno vode. Bilje tretiraš u rastvoru varikine 1:20,(20 delova vode), oko 3 minuta. Posle dobro ispereš biljku i ostaviš je u čistoj vodi. Neke neće preživeti, ali ako su alge prevladale, ionako nemaš drugog izbora. Ribe naravno ne tretiraš. Sve ponovo sklopiš.... Ovo važi samo u drastičnim slučajevima kad algi ima mnogo ----------------------------------- mantisp8 Sub Okt 01, 2011 7:06 pm ----------------------------------- Bojim se zbog ribica da radim sa hidrogrenom. . Nemam gde da ih odvajam. Napadnuto mi je 10ak stabljika Rotala rotundifolie pa cu njima skinuti sve zarazene listove i pojacacu svetlo pa cu videti razvoj situacije.