----------------------------------- vlajko :) Uto Jun 13, 2017 12:17 am Ramirez mozda bolestan! ----------------------------------- Kupio sam pre mesec dana dva rama, jedan od pocetka malo povuceniji, pre nekoliko dana je potamneo, izasle su mu oci i ovde na forumu vidim da je to cesta njihova bolest i uginuo je. Ovaj drugi zivahan sve vreme, u ponasanju se uopste nije promenio ali pojavilo mu se nesto belo na glavi :( Ne menja se velicina ovog belog, a ni ponasanje ribice. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_299461013_20170612_214229.jpg Akvarijum star dva meseca, na nedelju dana ga cistim i menjam skoro polovinu vode. ----------------------------------- Sone_bg Uto Jun 13, 2017 8:17 am ----------------------------------- Hexamita, bolest rupe u glavi, imao sam dva puta Ramireza i oba puta im se pojavila ta bolest, bez mekane vode Ramirezi ne mogu da izdrže dugo, iako trgovci pričaju da su naviknuti na našu tvrdu vodu, nema šanse, uvek će imati kratak životni vek, mada zavisi i kakvog je kvaliteta riba, nažalost taj Ramirez će ti poživeti još malo, teško se leči ta bolest, postoji lek, al ne znam dal vredi boriti se, čini mi se da jedino funkcioniše ako je u nekoj ranijoj fazi, ako je već podmukla, nema mu pomoći, neka me neko ispravi, ako grešim ----------------------------------- vlajko :) Uto Jun 13, 2017 11:37 am ----------------------------------- A citao sam o tome ovde na forumu i pretpostavio sam da je to. :( Steta jer su ribice stvarno zanimljive i lepe, ovaj ram je manji od svih ribica u mom akvarijumu, ali ima veliko srce i suprotstavi se svakoj od njih :) ----------------------------------- Dare021 Uto Jun 13, 2017 10:49 pm ----------------------------------- potpuno si u pravu,ramirez je jako mekana riba podlozna raznim bolestima,narocito bakteriskim Riba koja trazi odlicnu aeraciju i kvalitet vode Iako jako lepa riba zbog svoje bolesljivosti ljudi se radije odlucuju za bliskog rodjaka MULTISPINOSU koji je daleko izdrzljiviji ----------------------------------- Sone_bg Uto Jun 13, 2017 11:08 pm ----------------------------------- Ili Altispinosu, ja ih imam 3, jako izdržljiva riba, a i lepa pre svega :) ----------------------------------- vlajko :) Sre Jun 14, 2017 12:08 am ----------------------------------- evo vec je potamneo i postao malo pasivan, bas steta... Nadam se da nece da se zarazi jos neka ribica, a nemam neki mali akvarijumcic da ga izdvojim :( ----------------------------------- io Sre Jun 14, 2017 12:24 am ----------------------------------- eto upravo to je razlog zasto treba ugadjati ribama - da ne bi uginjavale u mukama. npr. ramirezima treba meka voda, africkim ciklidima tvrda, japankama hladna, diskusima topla (i meka pride) i td. a svima treba cista voda. tako da nije problem samo u menjanju ili nemenjanju vode, nego i da tvrdoca i temperatura budu odgovarajuce ne bi li ribe zivele dugo i zdravo. s druge strane, velika vecina hrane na trzistu gotovo da svim ribama odgovara, al eto ima i nekih manje prilagodljivih vrsta kojima ipak mora da se ugadja po pitanju vode. ----------------------------------- vlajko :) Sre Jun 14, 2017 12:52 am ----------------------------------- sve je tako ko sto kazes eto ja citao da ramirezi zive i u tvrdoj vodi, samo im boje ne dodju do izrazaja kao u mekoj, pa uzeo jedan par jer su mi bas simpaticni, ali ocigledno im nije odgovarao moj akvarijum...