Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Ramirezi, tvrda ili meka voda? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Poll :: Ramirez, tvrda ili meka voda?

meka voda
55%
 55%  [ 11 ]
tvrda voda (cesma)
10%
 10%  [ 2 ]
ne znam ni sam :)
35%
 35%  [ 7 ]
Ukupno Glasova : 20


Autor Poruka
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Sre Nov 17, 2010 10:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Voleo bih kada bi u ovoj temi svaki akvarista iskreno napisao svoja iskustva! Znaci, ne sada da se napise post u inat Saletu jer brise moje teme i fotke, vec zaista licna iskustva. Pritom bih zamolio za iskrenost, nije sramota ako je ramirez "zavrsio karijeru". Meni licno je uginulo jedno 4 kom. sigurno u nekom vremenskom intervalu, a onda sam se batalio njih do momenta nabavke RO uredjaja kada sam ih ponovo vratio u svoj aq... U njemu su sada vec oko godinu dana zivi i zdravi i svoj glas dajem deff. mekoj vodi!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 17, 2010 10:21 am Snimi Poruku Nazad na vrh

chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Sre Nov 17, 2010 11:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao što i sam znaš Sale, držala sam ramireze u tvrdoj vodi, nisam merila kolika je tvrdoća ali polazim od toga što ja kao i većina koristim čistu česmovaču. Mrestili su se ali se malci nikad nisu izvaljali iz ikre. Takođe, od hrane sam im davala lisnatu, tetra pro colour koja se spominjala kao odlična zbog boje(po mom mišljenju nije istina), spirulina wafers, sušena dafnija, sušene larve komaraca, smrznuti bloodwormsi...
Tako da što se tiče ishrane i uslova koje su imali(REDOVNO menjanje vode, odg.temperatura...) mislim da sam učinila sve što je do mene osim što nemam para i za RO aparat da omekšam vodu. E sad, bez obzira na sve što sam uradila posle nekog vremena ramiji nisu prelazili 4 cm u dužinu i bili su obojeni ali ni blizu kao tvoji koje sam imala prilike da vidim uživo. Tako da ću se bez razmišljanja složiti sa tobom da nikad ramirez neće dostići svoju punu veličinu i neće pokazati intenzivnu obojenost ako ne živi u mekoj vodi, približnih parametara kao i u prirodnom staništu.
Prva ženka je uginula kad smo bili na odmoru pa nije bilo nikog da menja vodu, drugoj ženki sam ja presudila svojom nepažnjom a mužijak je uginuo zato što mu je pukao mehur, najduže sam imala mužijaka, nekih 6 meseci je bio kod mene + je bio 4 -5 meseci star kad je kupljen. Ukupno nešto manje od godinu dana ali pošto nije umro prirodnom smrću, ne znam koliki bi zaista bio životni vek, ali mislim da ne bi sigurno prešao 2 godine živeći u tvrdoj vodi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sre Nov 17, 2010 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa ovako, ramireze sam kupio negde u januaru ove godine, 2 para (4 ramireza). Hranio sam ih lisnatom hranom i menjao sam vodu ali ne na nedelju dana vec na 2-3 nedelje. Zatim sam dobio na poklon jos jednu zenku kasnije koja je manja od ovih cetvoro. Dok su ostali rasli ta zenka je i dan danas zadrzala skoro istu velicinu, slazem se da im treba meka voda, kod mene su u tvrdoj (cesma) ali novac, R.O... znate pricu.
Mrestili su se nekoliko puta kod mene ali od toga sam samo jednom video ikru a male nikada... Danas su ti isti ramirezi i zivi i zdravi u ovakvoj vodi kakva je, nadam se da cu uskoro moci da im priustim meku vodu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Stefan062
Akvarista



Registrovan: 03 Avg 2010
Poruke: 973
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sre Nov 17, 2010 3:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ramirezi ne mogu da opstanu u tvrdoj vodi , ali ima slucajeva da mogu, najveci stres ramirezi dobijaju kada vrsimo promenu vode u akvarijumu, jer se tada ubacuje tvrda voda u akvarijum i to je za njih pogubno , zato glasam za meku vodu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nigros
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 1214
Lokacija: Novi Sad/Indjija

PorukaPoslao: Sre Nov 17, 2010 5:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja nisam drzao ramove ali imam Apistogramma viejita par koji se mresti svake nedelje ali nista od malih. Sto se tice velicine i obojenosti muzijak je dobar a zenka je malo zaostala, ali moguce da je to zbog stalnih mrestova. Boja muzijaka je dobra, ipak su hranjeni zivim bloodworms-ima celo leto, ali opet nije kao na slikama. Mislio sam da eksperimentisem sa ekstraktom suvog lisca ali ne vredi obarati pH ako je voda tvrda
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Nemus
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 100
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Nov 25, 2010 1:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sale,postavio si jednostavno pitanje,ali odgovor nije ni malo jednostavan.
Kao neko ko je uspešno mrestio ramireze,iznecu moje iskustvo i zapažanje.
Meni je jedan akvarista (koga zaista cenim) jednom prilikom rekao:mrestiti ramireze je ravno mrešćenju diskusa,samo se diskusi teže uparuju.
Diskuse nisam mrestio ali ramove jesam.
Oni jesu ribe mekanih voda,ali kao sto su se navikli na slatku vodu iz slane (ciklidi) tako se uspešno navikavaju i na tvrdu.
Za sada mrest u tvrdoj vodi je nemoguc!Ne računam veoma ubiljene akvarijume,jer biljke neutrališu karbonate koji i naj više stete ribicama iz mekanih voda.
Evolucija je čudo (napravi od majmuna čoveka,i obrnuto) ,prirodne promene se mogu dogoditi veoma brzo ili postepeno,od toga i zavisi brzina evoucije i prilagodjavanja novim uslovima života.
Vrlo je važno u kom uzrastu su prevodjeni na tvrdu vodu sa meke.Isto tako je važno i koliko brzo.Od toga zavisi i njihov zivotni vek u tvrdoj vodi.
Drastične razlike u veličini ribe mogu opravdati u deformitetu.Jer od 300-400 riba u jatu ne mogu sve biti jednake pogotovo ako je matica u krvnom srodstvu (u većini slučajeva jeste).
Ako do nas dodje ribica sa genetskim predispozicijama da bude mala i ruzna,nikakva hrana i zamena vode je neće načiniti velikom i lepom.Mada dolazi iz jata gde ima puno sarenih i velikih riba.
Takve stvari su individualne i malo toga se moze učiniti da se one izbegnu.Jednostavno su takve.
Da odgovorim na Saletovo pitanje.Mreste se u mekanoj vodi,sasvim uspešno žive u tvrdoj.Moj odgovor je : nemam pojma Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
soulman
Akvarista



Registrovan: 26 Maj 2010
Poruke: 278
Lokacija: Loznica

PorukaPoslao: Čet Nov 25, 2010 8:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odmah da kažem da nikad nisam držao ramireze, ali pošto su jedna od najlepših i najinteresantnijih riba u budućnosti (čitaj kad nabavim RO aparat) sigurno hoću. Ja sam od onih koji neće po svaku cenu kupiti odredjenu vrstu, jer mi se svidja, dok ne omogući najbolje moguće uslove za nju a ramirezi imaju svoje potrebe koje su, da tako kažem, specifične.

Ukratko zaključci do kojih sam došao na osnovu desetina, što domaćih što stranih, pročitanih stranica na netu o njima, a i u razgovoru sa možda i najboljim akvaristom na ovim prostorima a i šire jeste da ako hoćeš zdravog ramireza u svoj svojoj lepoti onda moraš da mu obezbediš pre svega mekanu vodu.

A što se tiče ovog što je Nemus napisao da mogu da žive i u tvrdjoj vodi (ali ne i da se razmnožavaju) sa tim se slažem, samo neki kraće a neki duže, isto kao i čovek u konc. logoru...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nemus
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 100
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Nov 25, 2010 11:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovaj jadničak baš izgleda kao da je upravo izašao iz konc.logora:

Image


I njegova devojka koja se jadna od silne muke mrestila svakih 7 dana:

Image


Samo da napomenem da je slikano ispod obične neonke.Dok sam imao gro lux neonku izgledali su mnooogo bolje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
soulman
Akvarista



Registrovan: 26 Maj 2010
Poruke: 278
Lokacija: Loznica

PorukaPoslao: Čet Nov 25, 2010 12:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prelepi ramirezi... a koja je trvrdoća vode u kojoj su oni?

Super što ovde ima ljudi koji ih mreste, kad dodju na red kod mene, malo ću te smarati sa pitanjima ako nije problem?

Jedino mi nije jasno kako se mresti svakih 7 dana a gore kažeš da je mrest u tvrdoj vodi za sada nemoguć?

A i ovo poredjenje sa ciklidima i njihovim privikavanjem sa slane na slatku vodu to je jakooo dugo trajalo, čini mi se da toliko vremena nemamo Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nigros
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 1214
Lokacija: Novi Sad/Indjija

PorukaPoslao: Čet Nov 25, 2010 12:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni se viejite mreste svake nedelje ali bez meke vode nema izleganja malih
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Čet Nov 25, 2010 1:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam 2 para ramireza, oba se mreste tako na nedelju dana od prilike.
Nemus je mislio na problem isto kao i kod mene i svakoga gde se ramirezi nalaze u tvrdoj vodi, oni se mreste, izbacuju ikru, ali zbog tvrde vode, ta ikra ne uspeva i nikada nema malih ramireza...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Nemus
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 100
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Nov 25, 2010 6:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ispravio me je Vlajko,polože ikru u tvrdoj vodi, ali se ništa ne izlegne iz njih.Kao što sam rekao, veoma ubiljene akvarijume ne računam.
@soulman, oni su u česmovači,to je druga generacija ramova koje sam mrestio.Kada se odlučiš za mrest ramova slobodno pitaj šta te interesuje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Nov 25, 2010 6:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Ovo je slika mog ramireza, muzjak. Imao sam dva para i drzao sam ih u obicnoj cesmovaci. Bacali su ikru cesto ali posto tad nisam bas puno imao slobodnog vremena da se sa njima pozabavim od ikre nije bilo nista.
U toj vodi su sasvim ok ziveli, nisam primetio nista lose tako da mogu da kazem da u takvoj vodi mogu normalno da zive. E sad da li im je bolje u mekoj ne mogu nista reci jer nisam probao ali mogu reci da sam skoz bio zadovoljan njihovim izgledom, uostalom gore je i slika.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Dec 17, 2010 5:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo su moji Ramirezi :

Muzjak:

Image

i zenka :

Image

Imam ih par meseci i bilo bi zaista neozbiljno sa moje strane govoriti o njihovoj brizi i razmnozavanju. Ono sto mogu da napisem jeste da su zaista specifican par, jer pored svakodnevne jurnjave po akvarijumu, maltretiraju i ostale ribe sto se malo kosi sa onim kako su miroljubivi ciklidi ( smeh ) a pala je i prva zrtva tj musjak Guppyke ( pojeden rep i izubijan do smrti Sad ).
Ono sto je primetno jeste da su obelezili mesto u akvarijumu i nijednoj ribi ne dozvoljavaju da se tu setka.
Nazalost RO nemam pa sam pribegao prokuvavanju vrele vode iz bojlera, i za sada to mi nije neki problem a do leta videcemo sta i kako cemo ( za dan pripremim 15 litara i uvek u rezervi imam jos nekih 12 litara ). Posto se prokuvana voda ohladi, procedim je i sa takvom vodom vrsim zamenu 1/3 akvarijumske vode. Temperatura vode je priblizna kao i u akvarijumu. Vodu menjam svaka 4 - 5 dana i za sada izgleda sve ok. pH vode u akvarijumu je 6.8, dok tvrdocu jos uvek neznam. Akvarijum je solidno ubiljen sa dosta mesta za skrivanje. Imaju tri mesta gde sam postavio keramicke plocice ( parcad od nekih 3 * 5 cm ) i jedan ravan kamen ali za sada nevidim nigde ikru ....Crying or Very sad
U svakom slucaju glasam za meku vodu jer je vecina dokazala da je Mikrogeophagus ramirez najlepsi i stabilan ( mislim na zdravlje i razmnozavanje ), u toj meksoj vodi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pet Dec 17, 2010 6:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E neka si nam rekao, dobrodosao na forum Laughing Smile Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bela mutna voda Maridza Početak u akvaristici 5 Uto Sep 12, 2023 12:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Voda Borca vuce ka povrsini EmEmily Bolest 3 Uto Jul 11, 2023 2:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda i ribe na povrsini Bagzi80 Početak u akvaristici 12 Sre Okt 27, 2021 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ramirezi za kozice ili biljke Salvatoree Razmena 0 Ned Apr 11, 2021 6:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda Likan Početak u akvaristici 7 Pon Feb 15, 2021 2:03 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License