Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Rasveta Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Rina




Registrovan: 09 Jul 2018
Poruke: 0
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Pon Jul 09, 2018 1:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobar dan svima. Mala pomoć potrebna. Imam aq od 20 litara, ramshorn puz, par gupika, tri zebrice, pet strukova valisnerije. Sutra mi stize Hydrocotyle leucocephalla i cladophora. Nemam rasvetu. Sta uzeti? Preporuci li su mi stedljiva sijalicu na stonu lampu ili gustom led diode. U kom smeru ici da to bude kako treba. Napomenu da je aq u delu stana gde nema puno dnevnog svetla i da mi rade dve led sijalice hladno bele pre celog dana. Valisnerija se drzi ali cini mi se da gubi boju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Jul 09, 2018 1:10 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Rina




Registrovan: 09 Jul 2018
Poruke: 0
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Pon Jul 09, 2018 4:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I jos jedno pitanje. Videla sam da se moze koristiti korenje i granje loze hrasta bagrema lipe ovde u datoteci. Ukoliko je u pitanju grana moze li da se odloži sa drveta pa iskuva nekoliko puta i potapa ono hladna vruca hladna vruca, ili je neophodno da to bude suva grana koja je sama pala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 10, 2018 8:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stavi stednu sijalucu. Granje je najbolje da kupujes u akvaristickim prodavnicama..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rina




Registrovan: 09 Jul 2018
Poruke: 0
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Uto Jul 10, 2018 8:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala. Moram vecinu stvari da narucujem. Nema grana nema malih panjeva. Ima mangrov za velike akvarijum. Nasla sam neko kamenje i grancicu pored reke sinoc pa sam oprala i iskuva la. Sad cu da ga proverim sa sircetom kako reaguje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 10, 2018 10:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

..ili tako..mada je najbolje da uzmes veci akvarijum 😉
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rina




Registrovan: 09 Jul 2018
Poruke: 0
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Uto Jul 10, 2018 10:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Je l mogu da cujem zasto? Znam da je komplikovanije sa manjim akvarijumima ima i da su nestabilni, ali imam ga vec dva meseca i sve je ok. Ako ste primetili nesto pogrešno u mom pisanju slobodni ste da kazete svakako. 😶
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
senkasenkasenka
Akvarista



Registrovan: 22 Sep 2014
Poruke: 350
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Uto Jul 10, 2018 11:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moze li slika akvarijuma ? Prosto lepsi je veci akvarijum, ribama komotnije itd..imam akv.od 350l, sad posle 2 godine , mozda mi je i zao sto nisam pravio malo veci, bar za 100l ali..prosto u tom trenutku mi je bila dovoljna litraza kao i tebi sada sa ovim..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rina




Registrovan: 09 Jul 2018
Poruke: 0
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Uto Jul 10, 2018 11:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slikam cim dodajem kuci svakako. Jako mi se svidjaju nano aq. Nisam imala uslova za vec litrazu u stanu a bogami ni 150 evra za nano cube pa pokisavam da sastavim nesto pristojno u svojoj reziji i potpomazem se iskustvom ljudi sa foruma 😟
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Uto Jul 10, 2018 12:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nano su skroz kul, imaju svoju car isto kao i akvarijumi od 250l, 300l. Ko sta voli. Najbolje da uzmes vec suvu granu, kolega horus sa foruma koristi panjeve koje je iskljucivo nasao u prirodi, dakle, ne mora samo da se kupi da bi valjalo. Bolji su panjevi jer se nece brzo raspasti, grane su mekse od panja pa se brze raspadaju. Sta god da ubacujes u akvarijum (kamenje, grane, panjeve) prvo dobro ocisti, operi, iskuvaj pa onda u akvarijum. Panj/grana, kao sto si rekla, ne sme da bude od crnogoricnog drveca i tako nekih visoko aromaticnih da kazem.
Za rasvetu, moze i led moze i stedljiva, zavisi kolika je dubina akvarijuma. Ako nije veca od 20, 25cm led moze lepo da zavrsi posao. Zavisi sta hoces, kapiram da hoces i da estetski bude lepo, sto sa stonom lampom ne moze da se postigne, osim ako je ne sakrijes tako da se ne vidi iza akvarijuma i da samo deo sa sijalicom bude iznad akvarijuma. Opet zavisi kakvo led osvetljenje? Trake, diode, gotove ili pravis, kako ces iznad akvarijuma da ih postavis?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Rina




Registrovan: 09 Jul 2018
Poruke: 0
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Uto Jul 10, 2018 12:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru. Misli sam da se pravi od led doda ali mi je to kuciste otvoreno i ne uliva poverenje. Naseli smo malenu neonku 6400 k oko 300 lumena cini mi se i mislim da cemo nju da postavimo sa nakim tajmerom. Kuvala sam sinoc tri sata kamenje i granu. Problem je sto iako ne reaguju sa sircetom nesto nemam hrabrosti da ubacim. Dva kamena se malo presijavaju kao da imaju neke sljokice po sebi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rina




Registrovan: 09 Jul 2018
Poruke: 0
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Uto Jul 10, 2018 8:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako da okacim sliku kad nece da prihvati vece od 250 kb? Kompresujete?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rina




Registrovan: 09 Jul 2018
Poruke: 0
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Uto Jul 10, 2018 8:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Jul 11, 2018 1:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Još koja reč ..... ne vidim nikakvu filtraciju a potrebna je iako nije velika zapremina
(premda možeš da praviš zamene vode itd) ali je filtracija potrebna ,ako ništa drugo ,možda hang-on filter
ili nešto slično.

Kad ubaciš neki panjić razgranat na sve strane, eventualno neki reljef u aq (da nebude sve ravno ovako)
akvarijum će dobiti sasvim drugačiji izgled i može biti jednako lep kao da ima 200l a ne 20. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rina




Registrovan: 09 Jul 2018
Poruke: 0
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Sre Jul 11, 2018 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na predlogu. Imam hang on sebo filter ne vidi se. Svakako da je potreban. Radim i dalje na drvetu bice nadam se. Cuka sam da svetlo treba da radi 45 minuta pa 15 min pauza i sve tako od 11 do sedam kad se isključuje. Imam timer na svetlu. Moze tako ili treba drugačije?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Jul 11, 2018 7:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rina ::
Cuka sam da svetlo treba da radi 45 minuta pa 15 min pauza i sve tako od 11 do sedam kad se isključuje. Imam timer na svetlu. Moze tako ili treba drugačije?


Akvarijum je priroda u malom. Dakle imamo dan i noć za naše ljubimce, kao u prirodi, kao i za nas same.
Svetlost je neophodna (na forumu je to odlično opisano i preporuka je da to iščitaš u slobodnom vremenu,
ima raznih iskustava,mišljenja i tome slično a onda ti na osnovu svoje lične situacije formiraš periode dana
i noći za svoj akvarijum), iz mnogo razloga ,između ostalog zbog procesa fotosinteze koja je potrebna
za život biljaka. Ako je svetlo prejakog intenziteta i predugog vremena - javiće se i alge, ako je preslabo
zahtevnije biljke neće napredovati. Većina akvarista drži neki fotoperiod od recimo 8-10 sati,
neko pravi pauzu od 2h da bi sprečio pojavu algi .... zaista je obimna tema ......
uglavnom to "45 minuta pa 15 min pauza" je mučenje i za tebe i za stanovnike akvarijuma.

Nebih da ispadne kritika ali je neophodno da malo pročešljaš ovaj forum - sjajan je, jer ako
samo postavljaš pitanja i neko ,kome nije teško, da ti odgovor , to je kao da je hranu
sažvakao umesto tebe, tu nema uživanja. Uostalom ko voli sok od musake, pa svi je jedu
dakle sami žvaću ,niko umesto njih.. Onda puno čitanja, pa ako ima neko urgentno pitanje
uvek će neko pomoći. Puno pozdrava !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diy Led rasveta Malina Rasveta 3 Sre Nov 18, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License