----------------------------------- Aco83 Pet Mar 16, 2018 7:54 pm Red Moor ----------------------------------- Uzeo sam ovaj panj pa me zanima da li ga treba prokuvati ili moze odmah ici u akvarijum? https://i.imgur.com/6C1Dv0G.jpg ----------------------------------- Ksendzi Pet Mar 16, 2018 8:14 pm ----------------------------------- [url=http://www.akvarijum.org/forum/priprema-cokota-ili-korena-vinove-loze-t1629.html]procitaj ovu temu Ono sto pise za cokot vinove loze vazi i za red moor ----------------------------------- Aco83 Pet Mar 16, 2018 9:21 pm ----------------------------------- Ovaj panj je kupljen u pet shopu on je suv i oguljen e sad da li oni njega tamo kuvaju nisam siguran ali za 50km (25e) :shock: bi trebao biti pripremljen za akvarijum :roll: ----------------------------------- bolan970 Pet Mar 16, 2018 9:24 pm ----------------------------------- Nemoj da se zanosiš. Možda su ga samo očistili da izgleda dobro za prodaju. Ako te mrzi da kuvaš, jer jedva čekaš da ga ubaciš u akvarijum, bar ga ošuri sa vrelom vodom iz tuša. I pripremi kamenje kojim ćeš da ga pritisneš, da ti se ne podigne na površinu. ----------------------------------- Aco83 Pet Mar 16, 2018 9:46 pm ----------------------------------- Ide on na kuvanje samo ako nadjem dovoljno veliku serpu da moze stati i samo sam kontao ako je vec toliko para onda bi trebao biti pripremljen za akvarijum :bravo: ----------------------------------- Aco83 Pet Mar 16, 2018 10:34 pm ----------------------------------- On je lagan kao pero i treba deset kila kamena da ga drzi na dnu akvarijuma sta mislite da ga potopim u plasticno bure i da tako ostane jedno 15 dana dok oteza? ----------------------------------- Ralke Pet Mar 16, 2018 11:03 pm ----------------------------------- Mislim da ni jedan sop priprema korenje. Skuvaj, pa potapaj..ili u bure ili u akvarijum pa ga otezaj. Nema tu puno filozofije. Pozdrav ----------------------------------- Aco83 Pet Mar 16, 2018 11:47 pm ----------------------------------- https://i.imgur.com/BaYFg4G.jpg Evo njega zapetog u buretu :wink: bolje nego da mi rasturi sve po akvarijumu ----------------------------------- Miroslav85 Sub Mar 17, 2018 12:52 am ----------------------------------- Da bi se bilo kakav koren napio vode ako je suv prokuvas ga pa u hladnu vodu 10 min,pa ponovis u kljucalu vodu 5-10 min pa u hladnu vodu opet 5-10 min I tako ponavljas dok se ne napije vode,za moje panjeve red moor I mangrove je bilo potrebno 10-tak kupki.I automatski si ga I prokuvao I pripremio za akvarijum.A kada sam probao tako da ga potopim u buretu posle dve ipo nedelje on je I dalje plutao :) ----------------------------------- Aco83 Sub Mar 17, 2018 11:43 am ----------------------------------- Da bi se bilo kakav koren napio vode ako je suv prokuvas ga pa u hladnu vodu 10 min,pa ponovis u kljucalu vodu 5-10 min pa u hladnu vodu opet 5-10 min I tako ponavljas dok se ne napije vode,za moje panjeve red moor I mangrove je bilo potrebno 10-tak kupki.I automatski si ga I prokuvao I pripremio za akvarijum.A kada sam probao tako da ga potopim u buretu posle dve ipo nedelje on je I dalje plutao :) Da li ga moram kuvati u slanoj vodi? ----------------------------------- Miroslav85 Sub Mar 17, 2018 1:12 pm ----------------------------------- Ja nisam u slanoj void kuvao samo obicna. ----------------------------------- Pecinac Sub Mar 17, 2018 11:02 pm ----------------------------------- Proces koji ti je Miroslav objasnio bukvalno za sve što ide u akvarijum možeš da iskoristiš. Ja i panj i kokos sam na isti način pripremio! Panj se napio vodom, prestao da pušta boju i ubio verovatno sve potencijalne štetne materije. Kokos mi je obojio tri ključale i tri hladne vode, četvrta ključala je već bila čista, a u četvrtoj hladnoj držao sam ga duže od pola sata za svaki slučaj, ali je voda bila bistra. Kamenje sam pripremao na isti način, ali pre toga proverio sa jabukovim sirćetom! So nisam nigde dodavao! ----------------------------------- Aco83 Ned Mar 18, 2018 7:05 pm ----------------------------------- Jedini problem sto panj ne moze stati u ove serpe i lonce sto ja imam :cry: danas sam gledao na buvljaku da kupim lonac za ves od 40l kosta 15e i to je puno platiti a samo bi bio iskoristen za kuvanje panja ----------------------------------- Pecinac Ned Mar 18, 2018 9:04 pm ----------------------------------- Pa ne mora ceo da stane. Bar pola. Neka jedna polovina bude u ključalu vodu 5-10 min, pa okreneš drugu isto toliko i vadi u hladnu potopi. ----------------------------------- Ksendzi Pon Mar 19, 2018 8:34 am ----------------------------------- Aco mi ti ovo za tvpje dobro kazemo. Nozes ti i tako svez panj da ubacis u akvarijum, al ce onda da ti boji vodu, pusta blato sto znaci mutna voda, mozda potrovane ribice od bakterija koje zive na panju, budji na primer, pa ti se onda ubudjaju ribice (banalno receno). Znaci, mozes ti i bez pripreme da ubacis panj, al na svoju odgovornost ----------------------------------- denza025 Pon Mar 19, 2018 8:38 am ----------------------------------- Ja, na primer, nisam odradio pripremu kad su u pitanju panjevi. Toplo ti preporucujem da poslusas savete iznad i izbegnes drndanje koje sam ja imao :) ----------------------------------- Aco83 Pon Mar 19, 2018 9:37 pm ----------------------------------- Meni je panj jos u buretu danas sam sipao novu vodu jer je ona bila poprilicno mutna i nece on jos u akvarijum neka ga u buretu dok nadjem neki veci lonac ili serpu da ga mogu prokuvati a posto planiram za 15-20 dana uzimati novu komodu za akvarijum i neki sljunak moram kupiti da izbacim ovaj bijeli pijesak koji nije nizasta nego za groblja :D tako da sledi malo sredjivanje akvarijuma a dotad bi i panj trebao biti spreman za ubacivanje :bravo: ----------------------------------- io Uto Mar 20, 2018 4:47 am ----------------------------------- Stavi panj u neki lavor, pa ga vrelom vodom iz bojlera polivaj, pa nek cuci tako pola sata-sat. Pa onda hladnom vodom, pa vrelom, i tako u krug. Jer sta je provrela voda drugacija od potpuno vrele iz bojlera, isto je. Ili, uzmi lonac koji imas pa njega stavi na sporet da provri, pa zalij panj u lavoru , ako ti se cini da je bolje sa sporeta. U svakom slucaju, dovoljno puta ponovi i nece nista faliti panju. Jedino se ne nadnosi mnogo nad lavor s panjem da te para ne osuri, ili kapljice kad se odbijaju. Ja sam i pesak i kamenje i panjeve i sve za akv tako u vreloj vodi iz bojlera i sve je bilo u redu, nista nije smrdelo nit se hvatala sluz nit se ubudjalo, jedino sto malo smara na svakih sat-dva ponavljati radnju, al to je po 5-10 min rabota, prezivi se jedan dan :) ----------------------------------- Aco83 Uto Mar 20, 2018 6:36 am ----------------------------------- Krenuo sam tako raditi sipam vrelu vodu u bure pa nokon pola sata izvadim panj pa ga ubacim u kadu na tusiranje hladnom vodom i mogu vam reci da ima pomaka u tezini i cistoci panja :bravo: Hvala puno :wink: ----------------------------------- oldwolf Uto Mar 20, 2018 5:37 pm ----------------------------------- Aco uzmi u obzir kakav ti je bojler koji koristiš da pripremiš panj za akvarijum. Emajlirani kazan se izrađuje od čeličnog lima na čiju površinu se nanosi stakleno-keramički premaz, odnosno emajl pa voda iz njega nije baš preporučljiva za kuvanje ručkova,čaja ,kafe itd (prvenstveno zbog zdravlja),pogotovo ako je bojler starije proizvodnje. Prohromski kazani se proizvode od nerđajućeg čelika – inoxa i predstavljaju proizvode premijum kategorije kvaliteta. Zbog svojih svojstava materijala izrade, prohromski kazan ne može korozirati te ima daleko duži vek trajanja, fiziološki je neutralan i ne utiče na promenu bakteriološke i hemijske ispravnosti vode. ŠTA GOD DA RADIŠ NIGDE NE ŽURI, IMA PUNO MIŠLJENJA, RAZLIČITIH REZONOVANJA I ISKUSTAVA ALI TI SE NAJPRE DOBRO INFORMIŠI O SVAKOJ STVARI KOJU ČINIŠ ,ODMERI I PROCENI STVARI, DA SE NEBI KASNIJE KAJAO I MUČIO A DA MOŽDA I NEZNAŠ ZBOG ČEGA SVE TO. Poz. ----------------------------------- Aco83 Sub Mar 24, 2018 10:51 pm ----------------------------------- Panj je izvadjen iz bureta i krecemo sa kuvanjem u serpi :wink: https://i.imgur.com/p63ityv.jpg ----------------------------------- Aco83 Uto Apr 03, 2018 8:51 pm ----------------------------------- Panj je potonuo sad ga jos kuvam i u slanoj vodi za svaki slucaj i onda ga vracam u bure e sad posto jos pusta boju sta bi mogao tu preduzeti i kad bi mogao ici u akvarijum? Hvala ----------------------------------- Ksendzi Sre Apr 04, 2018 12:46 am ----------------------------------- Iz vruce/kljucale vode baci ga pod hladnu/istusiraj ga. Ponovi proces jedno 3, 4 puta za redom, i trebalo bi da to pomogne. Sto ga duze kuvas to bolje, ne moras da ga ostavis 10min u kljucaloj vodi, nece da zagori ako ga ne mesas :P ostavi ga slobodno da kljuca 30 min, jer ce u kljucaloj vodi brze da otpusta tanine a samim tim i boju. U hladnoj vodi skoro nista nece otpustiti, ali nagla promena u temperaturi pomaze u tim situacijama. Ocisti ga lepo, skini koru (ako je ima, ona najvise boje pusta), ocisti svaku rupicu, jer mozda ima blata koje opet prlja vodu. Kad ga detaljno izanaliziras i ocistis, prokuvas, istusiras, ponovis postupak, trebalo bi da je spreman za akvarijum. ----------------------------------- Aco83 Sre Apr 04, 2018 9:12 pm ----------------------------------- Hvala puno panj je sad potpuno spreman za akvarijum i vec sutra radimo nove postavke :bravo: