Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 ReefrooM test - siporex suvi kamen Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temu
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Ned Jan 18, 2015 6:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i zakljucak ove price sa siporex reefom:
Nakon uginuca ribe, malo sam razmislio i odlucio da ne nastavim sa testiranjem. Iako je sada nemoguce ustanoviti sta je uzrok uginuca, znamo sta nije. Osnovni parametri koji se mere u morskom akvarijumu su samo dan pred uginuce bili sasvim ok. Mozda je riba jednostavno bila predodredjena da ugine, ili je siporex nesto pustio i otrovao je. To ne mozemo da znamo, ali to nije uopste pravac u kom sam razmisljao. Razmisljao sam iskljucivo o isplativosti svega. Ovde se u temi vodila polemika oko rasvete, i tome da ces ako ,,ne platis na mostu, platiti cupriji''. Takva ista polemika se vodi i u DIY delu foruma kada je lepljenje akvarijuma u pitanju. Da li je bolje recimo platiti nekome ko se razume u lepljenje vecih litraza 50 ak evra i nakon toga mirno spavati, ili ipak ustedeti 50 evra i brinuti narednih meseci sta ce se desiti ako akvarijum procuri. Moze se vrlo lako desiti da steta nastala pucanjem akvarijuma bude i 10 puta veca od prvobitne ustede. Ovde sa siporexom imamo istu dilemu. Usteda u startu postoji, to je sigurno. Od 30 e recimo na maloj litrazi do 100, 200, 300 na velikoj. U startu zvuci odlicno. Pisacu racunicu za malu litrazu, zato sto sam na njoj testirao i sa tim cenama sam upoznat. Za svetlo nam je isto potrebno 30-50 u DIY varijanti, kao i po 10 pa na vise evra za organizme. Vec pri kupovini organizama vidimo da pocetna usteda i nije tolika usteda. Ako na to dodamo i rizik da svakog trenutka akvarijum moze da pocne da odumire, ja licno mislim da se ne isplati. Jos treba dodati i vreme koje je potrebno da akvarijum zazivi, da se korali naviknu, pocnu da rastu, porastu tako da to sve pocne da lici na nesto. Mislim da je glupo sve vreme strepeti sta ce se desiti i kako ce se sve zavrsiti. Sa druge strane, zivi kamen jeste skuplja opcija za pocetak, ali je sigurna. Opet se moze desiti po neko uginuce, ali ne moze se desiti da se akvarijum zatruje necim nepoznatim. Merenjem osnovnih parametara moze se sve utvrditi. Sto sa siporexom ocigledno nije slucaj.
Jos jednom moram da se zahvalim svima koji su pomogli ovo testiranje. Igoru i ReefrooM-u na finansiranju testa za dobrobit morske akvaristike. I osim soli, testova, korala ribe i ostalog, hvala na vremenu koje sam oduzimao za vreme testiranja. Najvrednije od svega je ipak to sto sam dosta naucio za ovo vreme i da sad u morsku akvaristiku sa pravim kamenom opet ulazim sa nekim znanjem i iskustvom. Zatim hvala Nzivkovicu, Popaju i Vladi na rasveti i koralima i uopste pomoci kad je trebalo. Hvala Petru i Lakiju na korisnim savetima, kao i svima vama koji ste ucestvovali u ovoj raspravi.
Meni je ova ideja izgledala odlicno, ali sam vremenom zakljucio da je ipak bolje platiti, koliko god malo para imali i uzivati u tom akvarijumu koliko god skroman on bio, nego ici preko svojih mogucnosti na velike litraze, a pritom stalno strepeti. Uvek bi postojala opcija da nam mnogo vece, celokupno ulaganje propadne zbog kamena. Kamen nije mala stavka na pocetku, ali je osnova. Osnova morskog akvarijuma. Zato je moj zakljucak da je bolje kupiti kvalitetan kamen i uzivati u toj sigurnosti koju on donosi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Jan 18, 2015 6:34 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Pon Jan 19, 2015 2:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U pravu si sve sto pricas oko samog kamena. Medjutim meni licno je sasvim druga stvar bila privlacna kdo zivog kamena, a to su sami organizmi.
Jako lako ti se moze desiti da sa zivim kamenom dobijes i organizme koje niko drugi na ovim prostorima nema, pa ti to daje odlicnu zanimaciju da istrazujes i produbis interesovanja.
Ja sam recimo imao tu srecu da sam do sada uspeo da pribavim skoro sve organizme koji se mogu naci, i dosta toga je prezivelo. Od raznih vrsta puzeva, crva, morskih zvezda, sundjera pa sve do meduza. Fascinantno je posmatrati to sve u svim domu.

Svaka ti cast sto si se osmelio na ovaj test, i mogu samo da pohvalim tvoju posvecenost, kao i stalozenost pri odlukama da ne srljas. Zivi kamen je svakako ipak isplativiji na kraju. Ja sam krenuo sa mrtvim, i imao velikih problema, i tek kada sam uzeo veliki komad zivog, stvari su krenule da se balansiraju polako, nakon muke od 6 meseci sa mrtvim recimo.

Sve kosta, ali eo sve i testiramo, pa da vidimo gde mozemo da "ustinemo". Za sada smo definitivno dokazali da RRS sistem fantasticno funkcionise, i da je itekako isplativ na manjim litrazama, sto je do skoro zvucalo kao nemoguca misija u morskoj akvaristici.

Jos dosta testova nas ocekuje...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
vlada33
Akvarista



Registrovan: 21 Mar 2013
Poruke: 135
Lokacija: leskovac,srbija

PorukaPoslao: Pon Jan 19, 2015 7:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

steta sto se tice testa,jos sam u dilemi da i tebi nije mozda hvalio jedan ozbiljniji komad zivog kamena u celoj prici,bakterije se jesu razvile u siporexu ali organizmi iz zivog kamena koji takodje ciste akvarijum nisu dovoljno brojni i raznovrsni,malo mi je verovatno da je siporex ispustio bilo sta u akv.smatram da bi bilo sta od toga najpre pobilo korale pa tek onda ribu...

nekako imam osecaj da postoji neko drugacije objasnjenje...svakako ce ovo usporiti,mozda cak i zaustaviti dalje pokusaje sa siporex-om iako je sve to bilo jako primamljivo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pon Jan 19, 2015 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne treba zaboraviti glavni cilj akvaristike a to je da uzivamo u njoj i da taj akvarijum zadovoljava neke estetske standarde. Akvarijum bi morao da bude ukras i od toga treba svako da krene ko se bavi amaterski ovim, tj kome je ovo hobi. E sad, zivi kamen i sam po sebi jeste ukras, zbog raznobojne koraline itd. Cak i suvi je opet kamen za razliku od siporexa koji je beton. Koralina bi pomogla, ali to bojenje siporexa bi trajalo nekoliko meseci (kod mene nije ni pocelo nakon 3,5). Prvo mora da prodje par meseci da se uopste stvore uslovi za njen rast, pa zatim jos par meseci da ona preuzme veci deo kamena kako bi on dobro izgledao. Takodje i da se prekrije koralima treba vreme, cak jos mnogo vise vremena. I to je po mom misljenju isto bitna stvar o kojoj treba razmisljati kada je siporex u pitanju. Da li smo u stanju da zarad te neke prvobitne ustede gledamo ruzan i neprirodan prizor mesecima.
Mislim Petre da to sto si rekao, za ubacivanje zivog kamena medju suvi u tvojih 400l ima dosta logike i da bi se verovatno i kod mene dosta toga stabilizovalo na taj nacin. Ja sam za siporex smislio drugaciji nacin testiranja koji bi bio mnogo brzi i bolji pokazatelj stetnosti samog materijala. Iako sam rekao da to necu raditi, razmisljam da, nakon sto oformim akvarijum sa zivim kamenom, nakon sto se stabilizuje u preliv stavim siporex, kao sto neki stavljaju keramicke prstenove. Na taj nacin bih mogao da vidim da li ce akvarijum poceti da se gasi od ispustanja necega iz siporexa, ili ce sve nastaviti da funkcionise normalno. Bio bi obrnut test koji bi iz vise razloga bio bolji pokazatelj i meni podnosljiviji. Posto smo ustanovili da siporex i da je toksican, nije toliko toksican, posto dosta organizama vec zivi u njemu, imao bih hrabrosti da ga isprobam u vec formiranom akvarijumu. Ali je to test koji ce morati da saceka par meseci, do godinu dana. Sta da radimo, takav je posao. Ne moze nista na brzinu. I ne treba.
Znam Vlado da ce retko ko pokusavati u skorije vreme sa siporexom ali mislim da je mozda i bolje tako. Ja ne bih preporucio nikome nesto sto nije provereno. I RRS su proveravali dugo pre nego sto su nekome preporucili da radi tako. I trajalo je dugo. Ovo sa siporexom ce trajati verovatno jos duze ali mozda jednog dana dokazem da siporex ipak moze da se koristi. A razlog zasto bih ipak da dam siporexu drugu sansu, nekada u buducnosti, je to sto meni korali super izgledaju. I rastu. Tako da nisam siguran sta da zakljucim. Samo pominjem taj problem isplativosti, cekanja, estetike i svega o cemu bi neko ko ipak hoce siporex trebao dobro da porazmisli.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada33
Akvarista



Registrovan: 21 Mar 2013
Poruke: 135
Lokacija: leskovac,srbija

PorukaPoslao: Pon Jan 19, 2015 11:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako korali opstaju mislim i dalje da siporex moze uspeti u kombinaciji pola-pola, mozda probam i ja nakon formiranja da dodajem siporex
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 1:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da bas to. Da to bude koncept tog eventualnog testa. Da pokusam da pokvarim vec stabilan i formiran koralni akvarijum siporexom. Posto necu uspeti da nadjem ,,budalu'' koja bi toliko rizikovala moracu da prvo sam oformim jedan akvarijum. Ako bi krenulo po zlu, ja se nadam da bi se vadjenjem siporexa i nekim jacim izmenama vode situacija popravila. Mozda i aktivnim ugljem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 1:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja licno mislim da je test uspeo tj. da siporex nije poguban za zivi svet. To sto je uginula ribica nije pokazatelj. Moze da ugine i u najboljem sistemu. Pitanje je samo da li je pametno
ici samo sa siporeksom. Ocigledno ne. Posebno ne u tako malim sistemima, gde nije velika usteda. Njemu je mesto u vecim litrazama u nekom procentu, gde bi pored ustede mogla da se poboljsa postavka (kreativno), i eventualno prikriju delovi opreme. Takodje mislim da je ovaj sistem morao da ima bolju cirkulaciju. To su neka moja zapazanja posmatrajuci moj sistem koji ima zivi kamen, bolju cirkulaciju i prelivni sistem koji mnogo znaci. Ako pricamo o
RRS-u, to je minimum opreme koji sistem treba da poseduje.Nedavno sam bio odsutan 7 dana, pa sam izvadio vatu iz preliva. Kada sam se vratio zatekao sam na staku braon skramu debljine 3mm. Inace dok koristim samo vatu koju menjam na dva tri dana, tek za tri nedelje predjem magnetom staklo. Za tri nedelje se jedva nazire po neka fleka.
Jos jednom mislim da bi siporeks u nekom odnosu mogao da prodje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 1:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda imas pravo, ali sam se ja bas zbog toga i ogradio po pitanju uginuca. Mozda je riba bila predodredjena da ugine. Mada je izgledala savrseno zdravo, jela plivala sve do poslednjeg dana. Mozda je glupo poredjenje ali kao covek srcku kad dobije pa se svi pitaju sta mu bi. Ako ribe mogu srcku da dobiju, onda je ova moja sigurno dobila i uginula. Nikakav znak bolesti nije pokazala. A nzm sta bi siporex mogao da pusti da je tako ubije odjednom. Bas zato sam i rekao da je mozda uzrok siporex. Mozda i nije. Mozda je voda skroz ok. Po merljivim parametrima jeste.
Slazem se da tu ima jos dosta faktora koji mogu da uticu. Ali npr Petar je imao istu cirkulaciju u svom low budgetu pa je sve bilo ok. 60l i atman od 1200, a ja imam 30l i atman od 650. Za preliv se slazem i to je svakako u planu da uradim. Igor kaze da mozemo da saznamo ako stavimo jos jednu ribu, ali ja ne bih to sad radio, nego mi je bolja opcija ovo sto sam pricao, da vec formiran sistem ,,trujem'' siporexom. I svakako bi bio materijal za sump ili za nekog ko ima gvozdene zivce da ceka da sve to pocne da lici na nesto. I sve to za vece litraze naravno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada33
Akvarista



Registrovan: 21 Mar 2013
Poruke: 135
Lokacija: leskovac,srbija

PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 7:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Riba je mogla da ugine od svacega, mene takodje brine protok, losa izmena gasova i gotova riba... Takodje hrana, previše ili premalo hrane... Stotinak faktora...

Svi kazu da u morskom su korali osetljiviji, onu su citavi a riba nije uspela...

Moj predlog je da damo svi po neki dinar i da se kupi jos jedna riba ako uopste zelis da nastavis test i ako nisi vec rasformirao akv.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 8:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pisem brisem vec nekoliko puta poruke.
Slazem se da je test uspesan. Koji detalj vise cu napisati nekim drugom prilikom ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 8:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I po meni je siporex uspešno prošao test, akvarijum sam video uživo i izgleda kao pravi reef.
Nikolac, hvala na uloženom trudu i vremenu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada33
Akvarista



Registrovan: 21 Mar 2013
Poruke: 135
Lokacija: leskovac,srbija

PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 12:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Pisem brisem vec nekoliko puta poruke.
Slazem se da je test uspesan. Koji detalj vise cu napisati nekim drugom prilikom ...


Ti bi drug mogao da otvoris temu da vidimo kako ide kod tebe ako si vec poceo, koliko sam ispratio situaciju kod tebe je oprema i kamenje jednog clana koji je odustao
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 1:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo je sto ovoliko ljudi veruje u ovaj test.
Ma ljudi kazem vam da je protok okej, isti protok koji je Petar imao. Ako nema razmene gasova nema ni korala, ni zivota. Slaba razmena gasova bi uticala i na sve ostalo a ne samo na ribu. Previse hrane nije sigurno, a nije ni premalo. Hranjena je taman, svaki dan po koje zrno. Po propisu. Da je bilo previse hrane nutrijenti bi sigurno bili visi. A ne znam da je nekome od neuhranjenosti uginula riba. Nisam nista dirao, samo sam izvadio ribu kada sam je nasao i to je sve. Radice jos neko vreme pa cu posle verovatno da pocnem sve sa zivim kamenom. Siporex cu eventualno dodavati kad se stabilizuje sistem i kad korali malo porastu. Mada video je Zile, rastu i sad.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 7:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@vlada33 :
Poceo cikliranje, rasveta je tu negde pri kraju ... ostalo, bice uskoro Sad .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada33
Akvarista



Registrovan: 21 Mar 2013
Poruke: 135
Lokacija: leskovac,srbija

PorukaPoslao: Uto Jan 20, 2015 10:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Daj otvori temu da vidimo na sta lici...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temu
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kakav je ovo kamen? Juki Početak u akvaristici 1 Uto Jan 24, 2023 7:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Art pro crni kamen WoodyAllen Ponuda 0 Pet Avg 26, 2022 7:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vulkanski (lava) kamen Slepi_Putnik Tražnja 1 Sub Okt 16, 2021 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kamen goran012 Podloga 3 Sub Avg 22, 2020 2:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Kamen za morske akvarijume No 1 Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Jun 28, 2020 7:39 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License