Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Rio reef Vracar Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Andjelija
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 432
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jun 13, 2017 3:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Totalno sam zapustio temu, i forum... nije stvar samo kacenja slika, vec se ugasila diskusija oko zanimljivih tema... ali da se ispraviti Smile

Evo par fotki, ponovo malo pretumban greben, a dosta korala nije tu, ovo su stvarno poslednji dani rio reefa, posto su stigli skoro svi elementi za novo more...
Slike su uradjene na intezivno plavom spektru, cisto kao igranje, inace mi je spektar daleko od toga, bez dominanto plave...

Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jun 13, 2017 3:57 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Acas
Akvarista



Registrovan: 18 Maj 2017
Poruke: 57
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Sep 19, 2017 10:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cekamo slike novog akvaraijuma Very Happy. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Sub Dec 02, 2017 4:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da je vreme za nastavak teme Rolling Eyes
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Andjelija
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 432
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 05, 2018 4:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Konacno da se vratim mojoj temi na forumu… Pratim sta se desava, ali slabo pisem Very Happy

Rio reef je rasformiran pred leto, kako bi oslobodio mesto za novi akvarijum, koji je konacno pokrenut u oktobru…
U medjuvremenu sam postavio jedan nano akvarijum, koji je funkcionisao nekih 6 meseci bez vecih problema, ugasio sam ga kada sam pokrenuo novi… Licno sam izvukao neka dragocena iskustva pa mislim da pocetnicima moze da bude korisno…

Akvarijum: Juwel vio 40, neto zapremina 30 litara
Rasveta: Juwel led fabricka uz ovaj akvarijum, toplo bela svetlost za biljni akvarijum, sa dodatih 4 plave led diode, 3w
Filtracija/cirkulacija: Unutrasnji filter Atman, sa sundjerom kao filtracionim materijalom
Zivi kamen nekih 3 kg iz aktivnog akvarijuma (rio reef), kao i pesak na dnu
Stanovnici: par klovnonva, kozica, puzevi, anemona, dva sarcofitona, xenia, neka pecurka, green star polip…

Moj zakljucak je da ovakav sistem apsolutno moze da funkcionise i bude prelepo more! Ono sto bih podvukao, a mozda se ne spominje u postovima o “low budget” akvarijumima je:

Kamen – uzeti kamen iz vec aktivnog akvarijuma, koji je iscikliran i naseljen; Cak i zivi koji se moze kupiti a da nije prosao cikliranje u akvarijumu mislim da nosi mnogo vise problema za start
Bakterije – obavezno dodavati bakterijske kulture u startu, kako bi se sprecili nezeljeni efekti
Filtracija – sundjer u unutrasnjem filteru vrsi odlican posao mehanicke filtracije, i dovoljno ga je isprati prilikom zamene vode
Zamene vode – redovna zamena vode je garant uspesnog funkcionisanja; Premda i kada sam drzao dva meseca bez zamene nije doslo do problema (ukljucujuci da ni filter nisam cistio). Ipak redovna zamena je kljuc pogotovo za litrazu od 30tak litara, 10 litara zamena predstavlja ozbiljno osvezenje (skoro pola vode, kad se odbije zapremina kamena), a treba 10 minuta da se izvede jednom u dve nedelje… Znaci nikakv napor
Organizmi – par klovnova ce super funkcionisati, i to bi bilo to… Korali – naravno treba ici samo na mekane korale, i sa njima uzivati. Dodatni savet je kupiti makar jedan veliki koral u startu, tipa sarco; On ce drasticno pomoci odrzavanju nivoa nutritijenata u vodi, i onemoguciti nastanak nezeljenih algi na primer...

Kao najveci rizik ovog sistema meni se pokazalo odzavanje temperature – pregrevanje leti… Neophodno je paziti na klimatizaciju prostorije; Dok sam letos bio odsutan, ugasili su mi klimu u stanu, i akvarijum je otisao na 35-38 stepeni... Posledica, uginuo je jedan klovn i kozica... Korali za divno cudo preziveli...
Evo i par slika…

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Pet Jan 05, 2018 5:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

prvo pitanje, koji je sad aktivan akvarijum Smile
slazem se sa tobom da i mala mora mogu lepo da izgledaju, a opet ne moraju biti pre zahtevna.
tvoje slike i objasnjenje koliko si ga "pazio" preko leta su najbolji pokazatelji da mali sistemi mogu lepo da funkcionisu

sve lepo izgleda, a sarko je exktra "ispao" na slikama.

uskoro ce biti godinu dana od moje panonske barice, pa planiram da napisem jedan duzi post, uglavnom namenjen onima koji tek planiraju da pocnu sa morskim akvarijumom.
post ce izneti moje vidjenje i iskustvo pocetka u morskoj akvaristici sa malim litrazama i "balkan-extra low budget" varijante.

u svakom slucaju sretno sa novim projektom i da sto pre "osvane koja slika"
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Andjelija
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 432
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 05, 2018 7:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pravljenje novog akvarijuma mi je uzelo mnogo vise vremena nego sto sam planirao, prosto su druge obaveze diktirale tempo, a nisam odustao od ideje da vecinu stvari koje mogu sam dizajniram i napravim… Krajnjim rezultatom veoma zadovoljan, ogroman iskorak po pitanju funkcionalnosti i mogucnosti, mnogo toga nauceno u procesu stvaranja

Novi akvarijum je na istom mestu, i skoro istih dimenzija, posto je prostor donekle limitiran. Takodje vecina opreme je iz juwela je i dalje u funkciji… Evo osnovnih podataka:

Akvarijum: 100x50x48, teoretska zapremina oko 230l vode; Akvarijum je napravljen od akrila, debljine 10 mm
Sump: sump zapremine 40 litara, takodje akrilni sa sustinski dve komore
Svetlo: Maxspect Razor 160w
Stream: Jebao RW-8
Filtracija: Skimer Genio skim 180 dct; Mehanicka filtracija – Clarisea 10 (“automatska” carapa)
Kamen: vecina kamena preneta iz juwela, uz dodatak nesto novog zivog i suvog kamena
Zivi svet: takodje sve preneto iz juwela – 4 x anthiais, zuti tang, plavi tang, coral beauty angel; Bilo je odredjenih gubitaka u tranzicionom periodu, pa tako dodat novi diamond goby, kao i jedan crni klovn kao zamena za jednog narandzastog… na zalsot maleni gobiodon okinawae, tridacna crocea i jedna kozica su uginule i za sada bez zamene…

Nakon zasoljavanja vode pocetkom oktobra, i dodavanja komplet novog peska (zivi red sea), trebalo je oko 10 dana da se voda izbistri. Tada je u akvarijum unet sav zivi kamen, svi korali i ribe… U narednom period obilno dodavane bakterije microbelift kako bi se pomogla stabilnost sistema. Nikakvih nus pojava, nikakve alge niti cikliranje nije pokrenuto. U pitanju je vise preseljenje sistema nego ponovo startovanje.
Inace mi ovo nije prvi put da ovakvo “tumbanje” pravim. Na osnovu mog iskustva, misterija oko ponovnog cikliranja koje se moze pokrenuti promenom cirkulacije ili promenom rasporeda grebena ne stoji. Ukoliko se ima ziv kamen koji je u funkciji, i eventualno pomogne doziranjem bakterijoloskih kultura, mogucnosti da se nesto drasticno dogodi u akvarijumu su veoma male…

Posto nisam podesio skimmer najbolje, a to kasno primetio, u jednom trenutku, nekih dva meseca nakon startovanja doslo je do povecanje nitrata, sto se odrazilo na koralima (usled previse zooksantele korali su potamneli, a neki sps poceli da reaguju gubljenjem mase). Vecom zamenom vode i podesavanjem opreme nitrati spusteni na nivo izmedju 10 i 25, sto mojim koralima prija, tako da se sps korali polako vracaju u normalu…

Ogromna zahvalnsot na podrsci, strpljenju i nesebicnoj pomoci u mnogim segmentima prijateljima Nzivkovic, Popaj, Mimi77, Paja Patak, Brigadir, Ilijaaa, No1, Ciskela kao i ostalim clanovima najorganizovanije grupe ljubitelja morske akvaristike u Srbiji, a koji nisu clanovi ovog foruma. Doprinos razvoju morske akvarsitike na ovim prostorima i znanja koja su prikupili, isprobali u praksi i razvili za relativno kratak rok je fantastican, a sam pristup hobiju iz korena promenio odnos koji je vladao do pre nekih dve godine u nazad na ovoj sceni…

Evo i nesto slika da docara startovanje novog akvarijuma…
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Andjelija
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 432
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 05, 2018 10:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Andjelija
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 432
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 05, 2018 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Andjelija
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 432
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 05, 2018 11:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Umalo da zaboravim da spomenem i kolegu Nikolac... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
senkasenkasenka
Akvarista



Registrovan: 22 Sep 2014
Poruke: 350
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Pon Feb 05, 2018 11:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam obracao mnogo paznje na morski deo sajta ali ovo je..wooouuw!!..najvise mi je zapalo za oko slika-skimer+sump..opaka masinerija za odrzavanje

i slike su ti kristalno ciste..

A akvarijum ti je mortal kombat recnikom-brutality..

I jedno pitanje : onako okvirno, kolikom kosta druze ovaj san na javi? Jer za slatkovodne imam neku predstavu koji je to red velicine ali za ovako nesto, nemam uopste blage veze koliko to kosta ..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Uto Feb 06, 2018 1:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pobednik cestitka pobednik cestitka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sre Feb 07, 2018 6:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad sam cuo da pripremas svoj novi projekat nista manje od tebe nisam ni ocekivao,postavio si vec neke standarde i sad ti preostaje da "nosis svoj krst"(etiketirani iskusni reefer).
Zaista odmereno,promisljeno,pre svega dobro isplanirano i odradjeno sa puno ljubavi ,iskustva i strpljenja.
Pomalo mi je zao sto ova prica nije u novoj temi,kao i dimenzija jer sam ocekivao da dupliras rio 180.
Ovo je do nekle nova-stara tema jer si prepakovao rio u nesto profi tako da mozda ipak i zasluzuje da bude nastavljena...
Voleo bih ako imas volje i vremena da mi usnimis Clarisea kako si ga resio u sumpu i da mi napises nesto vise o njemu iz tvog ugla jer sam puno citao bas o tom proizvodjacu iako ih ima dosta, a koji se namece kao jedan od najboljih.
Cena je visoka(mene interesuje model 15),e sad da li radi i kako radi voleo bih da mi kazes.
Posmatrajuci moj sump tesko da bih ga mogao upakovati a da ne moram menjati citavu koncepciju/redosled.

Sve u svemu:
ozbiljna prica ozbiljnog akvariste o ozbiljnom akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Acas
Akvarista



Registrovan: 18 Maj 2017
Poruke: 57
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Feb 08, 2018 10:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Predobro, starno sve izuzetno Smile. A sump, pedanto a i bas odabrana oprema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pet Feb 09, 2018 10:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Perverzija cestitka cestitka cestitka cestitka cestitka cestitka cestitka cestitka cestitka cestitka cestitka cestitka cestitka cestitka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Feb 10, 2018 2:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blago tebi, ti svaki dan uživaš gledajući ovu bombon'cu od akvarijuma. Izbor korala, riba .... sve savršeno. Sviđa mi se i kako je skejperski urađeno. Ako imaš vremena prikači i video da malo parimo oči. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Reef cube Miksa Morski Akvarijumi 7 Sre Dec 08, 2021 6:57 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Od sumraka do svitanja reef CristopherMoltisanti Oprema u morskoj akvaristici 2 Pon Jul 27, 2020 8:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Reef party CristopherMoltisanti Morski Akvarijumi 10 Pet Feb 28, 2020 10:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Low Budget Reef 120l peconis Morski Akvarijumi 48 Sub Feb 22, 2020 9:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nano reef - početak sage Mixerlo Morski Akvarijumi 48 Sre Jan 15, 2020 4:18 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License