----------------------------------- rainforest Sub Jan 12, 2013 1:42 am ----------------------------------- Bitana vam je i ucinak uredjaja. Koliki pocenat ciste vode daje. Recimo meni su za moj uredjaj rekli da daje 20% ciste vode. Kada sam ga ja malo testirao pa ponovo pitao bilo je da daje max 15% i to u nekim idealnim uslovim temp 25°C, mrezni pritisak 4,5bar-a. Navodno da ne zavisi od kvaliteta ulazne vode ali naravno zavisi i od toga. Ako imas tvrdu vodu manji je procenat iskoriscenja nego kod meke. I od tih 15% ja imam procenat iskoriscenja od 1-2% sto kad se preracuna znaci da za 10l preciscene vode potrosim jedan kubik vode Pocenat dobivene demineralizovane vode najvise zavisi od ulaznog pritiska i od tvrdoce ulazne vode. Ja na vodovodnom pritisku od 3-4 bara i na tvrdoci od 25dH (sto su jako losi uslovi za rad RO) imam oko 15%. Tvojih 1% ukazuje na neki problem ili kvar, najverovatnije je u pitanju regulator protoka na izlazu iz RO za otpadnu vodu. Jonoizmenjivacke smole ne omeksavaju vodu, vec kako i sama rec kaze zamenjuju jone. Umesto Ca i Mg na njihovo mesto dolazi Na -koji je mnogo vise rastvorljiv u vodi i ne talozi se , sto je super za ves masine i kotlove, za akvaristiku je bolje koristiti RO. Jako meka voda, KH manje od 2, ima vrlo nestabilan pH, a nestabil pH moze biti koban za ribe u samo nekoliko sati. Sto se biljaka tiče postoji jako malo vrsta koje traze KH ispod 5.