Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Rok trajanja fabricki upakovane hrane po otvaranju. Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Poll :: Koliko dugo koristite fabricki upakovanu hranu po otvaranju?

Mesec dana
6%
 6%  [ 3 ]
3 meseca
20%
 20%  [ 9 ]
6 meseci
9%
 9%  [ 4 ]
Godinu dana
9%
 9%  [ 4 ]
Dok se ne potrosi
54%
 54%  [ 24 ]
Ukupno Glasova : 44


Autor Poruka
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 31, 2012 10:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dakle, kao i samo pitanje, interesuje me vase misljenje, odnosno postupanje. Mislim iskljucivo na hranu koja je upakovana u odgovarajucim uslovima, tako da nije doslo do kontaminacije u proizvodnji. Ako obratite paznju videcete da svi proizvodjaci preporucuju upotrebu hrane odredjeno vreme posle otvaranja, zanima me koliko se o tome vodi racuna.
Cesto ovo zavisi od kupovne moci vlasnika, kao i ukupne vrednosti riba i drugih organizama, ali da pokusamo da nadjemo neki prosek.


Poslednji izmenio Blue dana Čet Maj 31, 2012 10:10 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Maj 31, 2012 10:09 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Kristina
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2012
Poruke: 231
Lokacija: Srbija Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 31, 2012 10:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nzm zbog cega ali po meni je rok 3 meseca!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Čet Maj 31, 2012 10:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Glasao sam za dok se ne potrosi. Vec duze vreme nije bilo ovako interesantno pitanje. Koristio sam hranu koja je mozda i godinu dve bila kod mene i odgajio ribe s njom. Nije bilo nikakvih problema. Dal je to slucajnost ili ne ne znam, ali znam da hrana koju sam koristio nije sigurno barem po mojoj proceni bila a da ne moze da se upotrebi. Mislim nije promenila miris, cvrstocu... usled stajanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kristina
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2012
Poruke: 231
Lokacija: Srbija Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 31, 2012 10:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja sam jednom uspela 8 meseci sa jednom da hranim ali po meni prosek oko 3 meseca ipak zavisi i od velicine pakovanja kao i riba!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Čet Maj 31, 2012 11:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dok se ne potrosi, nekad sam kupovao hranu koja nije imala nikakav datum na sebi i nisam nikad imao probleme. E sad, kao sto No 1 kaze ili je slucajnost ili nesto drugo... Rolling Eyes
Ne bih naravno koristio hranu koja je vidno u losem stanju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kristina
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2012
Poruke: 231
Lokacija: Srbija Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 31, 2012 11:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2012 12:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Glasao sam za 6 meseci, jer je to neki period koji je potreban da se pojede sva hrana od ukupne kolicine koju kupim, trebao sam da glasam za "Dok se ne potrosi" ali posto traje oko 6 meseci glasao sam za to. Nikada nisam primetio da ribe slabije jedu ili odbijaju hranu cak i posle 6 meseci od otvaranja hrane ali sam siguran da riba nema taj kvalitet i tu hranljivost kao sto je imala pri prvim danima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2012 1:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene nema šanse da potraje do isteka nekog roka, nisam uzimao neka velika pakovanja ali mislim da je naj važnije da se čuvaju na suvom mestu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan98nbgd
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 12 Dec 2011
Poruke: 388
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2012 1:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

meni je rok trajanja od kad sam je kupio(2011 u junu),do 2014
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailYahoo Messenger
veljko023
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2011
Poruke: 97
Lokacija: zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2012 1:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da tu nema sta da se pokvari posto je to i onako sve suvo. E sad za neke proizvode koje su u orioginalnim pakovanjima znamo tacan datum pakovanja. A dali neko moze sa sigurnoscu da tvrdi koliko je stara hrana koju pakuju u malim kutijama. Mislim da hrana mozda moze da izgubi na mirisu i nekim hranjivim vrednostima a nikako ako je suva da se pokvari!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
scalar 3
Akvarista



Registrovan: 23 Apr 2012
Poruke: 260
Lokacija: Priboj

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2012 2:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam glasao dok se ne potroši.Barem ja tako sam radio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CoFi
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 30 Mar 2012
Poruke: 324
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2012 2:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja mislim da svi tako radimo..... Dok se hrana ne potrosi......
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Crayfish :)
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Maj 2011
Poruke: 92
Lokacija: Beograd - Karaburma

PorukaPoslao: Pet Jun 01, 2012 7:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve zavisi od kolicine hrane, ali posto imam "mnogo" podvodnih stanovnika od kojih su nekoliko maticni primerci uglavnom ne potraje duze od mesec dana tako da nisam bio u prilici da se susretnem sa hranom koja je duze stajala od mesec, dva Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zola
Urednik
Urednik



Registrovan: 30 Maj 2009
Poruke: 255
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2012 2:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka hrana moze da se pokvari, zapravo sve sto sadrzi neke hranljive materije. Susenje jeste postupak kojim se oduzima voda neophodna mikroorganizmima (m.o.) da se razmnozavaju. Medjutim nisu samo m.o. odgovorni za kvar u hrani, tu su i brojni hemijski procesi koji se odvijaju i bez prisustva m.o. Ono sto prvo nestaje u hrani kada duze stoji izlozena vazduhu i svetlosti su vitamini, ali kasnije pocinju promene i u sastavu drugih organskih materija, a na prvom mestu proteina i masti. Ovim promenama moze doci i do stvaranja toksicnih jedinjenja. U hranu se naravno dodaju razni konzervansi kako bi se sprecile ove hemijske reakcije, ali ni oni ne deluju beskonacno dugo i bas zbog toga se propisuje rok upotrebe. Svakako bi trebalo voditi racuna o datumu proizvodnje i do kada bi trebalo da se upotrebi hrana. Nedostatak vitamina, ali i unosenje pokvarenih sastojaka hrane moze dovesti do velikog broja metabolickih poremecaja, pada imuniteta i do velikog broja bolesti. Veoma je vazno hraniti ribe, kao i sva druga ziva bica sto raznovrsnijom hranom. Pri tom se mora voditi racuna o hrandbenim potrebama svake vrste ili grupe riba, a to svakako znaci da moramo dobro prouciti svaku vrstu koju gajimo u akvarijumu, kako bi joj obezbedili kvalitetnu hranu koja joj odgovara i samim tim dobrim delom kavlitetan zivot.

Najednostavniji nacin provere kvaliteta hrane je organolepticki pregled. Znaci provera boje, mirisa, konzistencije i ako neko zas zeli, ukusa.

Trebalo bi izbegavati hranu koja se prodaje u providnim posudama. Hranu bez deklaracije ne bi trebalo uzimati nikako! Nakon otvaranja, trebalo bi je drzati dobro zatvorenu, na suvom i ne bas pretoplom mestu. Trebalo bi uzimati onu kolicinu hrane koju ribe mogu da pojedu pre isteka njenog roka. Na kraju treba poci i od cinjenice da niko od nas ne bi kupio i jos manje pojeo neku namirnicu kojoj je istekao rok trajanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sub Jun 02, 2012 10:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo objasnje, slaze se s mojom logikom razmisljanja bez obzira na napisano. Da li Zola znaci da ne treba hraniti ribe s hranom kojoj je istekao rok trajanja iz razloga navedenih ovde ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka vek trajanja DIY pozadine ljubisa03 Uradi Sam (DIY) 6 Čet Mar 24, 2022 6:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Truljenje hrane u plutajućim biljkama sputnik8 Ishrana 7 Čet Dec 10, 2020 9:24 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka startne kulture zive hrane vedad Arhiva Malih Oglasa 0 Uto Feb 20, 2018 11:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sera Vipan za druge hrane reventon Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Avg 07, 2017 11:43 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License