----------------------------------- reduktor Uto Feb 08, 2022 5:29 pm Ručna izrada - 300l ----------------------------------- Dobar dan, Jedan amaterski akvarijum od 300l (D1000xŠ600xV500) Strane stakla su debljine 10mm, a dno je staklo debljine 12mm (težina praznog akvarijuma: 100+kg) Mašinski brušeno staklo, sastavljen lično (ojačanja po dnu i po dužoj strani na vrhu). Osvjetljenje: 2 LED sijalice od 5W Podloga: 10 litara humusa za cvijeće i 40kg kvarcnog pijeska (6-8mm) Unutrašnji filter zampremine oko 11,5l x 2 komore (16x16x45cm) U drugoj komori filtera je Atman pumpa sa protokom od 2m3/h Datum puštanja u rad: Januar 2022. godine Biljke (meni nepoznate), jedan panj vinove loze i 9 ribica (4 neon tetra, 2 kolor tetra, 2 gupija i 1albino ancistrus) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_205541603_image0.jpeg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_68513905_image0%282%29.jpeg ----------------------------------- Bojan95 Sre Feb 09, 2022 6:57 am ----------------------------------- Kakav skejp moze da se napravi na ovu sirinu akvarijuma :D Dimenzije su odlicne. Predlazem ti da nadjes neko malo vece drvo, koje ce malo da popuni akvarijum, i naravno trebace ti mnogo vise biljaka, jer si dosta zemlje za cvece stavio unutra. Mogao bi imati problem sa algama ako ne povecas biljnu masu. Pretrazi malo forum cisto da vidis koje bi nezahtevnije biljke mogao da ubacis.. Takodje imas jos mnogo prostora za ribice. Ako ti se svidjaju neon tetre , obavezno ih nabavi jos, jer su jatne ribice i obicno se u akvarijum ne ubacuje tako malo. Imas veliku povrsinu dna, pa razmisli i o nekom jatu koridorasa ili jos nekom anciju. Kad neko krene sa ovom litrazom, ne moze da bude lose. :D ----------------------------------- reduktor Sre Feb 09, 2022 4:50 pm ----------------------------------- Hvala za prvi komentar i savjete. Broj trenutno zasađenih biljaka je 21, ima ih više u pozadini, ali se ne vide na slici i još su u fazi stagnacije. Nisam naročito zadovoljan vizuelnim izgledom biljaka, želio sam neke raskošnijeg izgleda, ali nisam mogao da ih pronađem. Cilj mi je da akvarijum ne bude pregusto zasađen biljkama, kako bi ribice imale prostor za plivanje, ali i da brzo ne potrošim nutrijente. Sa druge strane, svjesno idem sa manjim ribicama i manjim brojem, jer želim napraviti balans između estetskog i efektivnog, sa što je moguće manje održavanja i problema. Svaki savjet vezano za promjenu estetike i uređenje je više već dobrodošao. Za vikend sam planirao kupiti još 9 novih ribica (dodati koju neon tetru i gupije, te helenu da potamani vanzemaljce u akvarijumu koje sam otkrio). Za sada nemam problem sa algama, osim bijele brade na vinovoj lozi, koju polako ukljanja ancistrus. Kuvanje u slanoj vodi nije pomoglo, brada se opet vratila, i zato sam uveo ancistrusa. Na površini vode sam imao naslage bjelančevina i pojavu pjene (veoma malo). Čini mi se da je razlog masna hrana (Sera Tetra). Jedan površinski sloj vate u filteru je riješio problem, momentalno za jedan dan. Voda je kristalno čista, miris vode je neki blago bazičan miris na vlažno stanište (jedva primjetan) kada se nadnesete nad površinom vode. Što se tiče koridorasa, ako se mogu hraniti hranom za tetre i gupike ("keep it simple" princip), vrlo rado bih ubacio jedno 3 komada, da dižu dno i tjeraju sve u filter. ----------------------------------- reduktor Sre Feb 09, 2022 7:41 pm ----------------------------------- https://www.youtube.com/watch?v=aEiDuegJ4V0 ----------------------------------- dragang Sre Feb 09, 2022 9:07 pm ----------------------------------- Jako lep akvarijum. Kao što ti je već Bojan rekao, ubaci više biljaka kako ne bi bilo problema sa algama. Ja sam na 50l imao mnogo više biljaka, čim sam ih malo razredio odmah su se pojavile alge. Supstrat otpušta mnogo nutrijenata u početku tako da bi bilo dobro da ubaciš neke brzorastuće biljke, možda na mesec-dva bar dok se ne uspostavi balans, kasnije ako ti se ne sviđa izbaciš. Traži RF akvarijumske biljke na googlu, veliki izbor biljaka sa povoljnim cenama, mnoge biljke dobiješ 15-20 pelcera u paketu. Tetre su jatne ribe, jato od 20+ neonki izgleda prelepo, drugačije se ponašaju kad su u jatu. Koridoraca na toliku površinu slobodno 5-10 komada. Ne moraš uzimati posebnu hranu za njih, braon proteinske granule su im sasvim dovoljne. "Bela brada" sa panja će nestati, to nije alga i skroz je normalno, ancistrus će je obrstiti i neće se više pojavljivati. Srećno :) ----------------------------------- reduktor Pet Feb 11, 2022 11:51 am ----------------------------------- Hvala. Bio sam oprezan sa supstratom, prvo sam nasuo vodu do vrha i drzao nekih 7 dana, zatim ispraznio akvarijum do kraja, zasadio biljke i nasuo ponovo vodu. Kasnije sam ubacio ribice i intezivno u prvih 20 dana mijenjao vodu svakih 2-3 dana po 20-30 litara (jer sam imao bjelancevine na povrsini i povrsina vode je imala dugine boje kao da sam nasuo naftu, kada pogledate sa donje strane). Gledam ovog ancistrusa, to stvorenje jede 24/7, ne smiruje se niti jednog trenutka. Pojeo je sve sto se pojesti moglo u akvarijumu. Primjetio sam da ponekada naglo izroni na povrsinu (sa panja), uzme vazduh i ispusti ga kada se vrati na panj. Da li je to normalno ponasanje? ----------------------------------- reduktor Sub Feb 12, 2022 8:02 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_234955449_filter.jpg Može li neko stručniji da prokomentariše kapacitet filtera sa slike za ovaj akvarijum od 300l, raspored filtracije, period održavanja za konkretnu zapreminu filtera i akvarijuma, itd. Dimenzije filtera su 16x16x48 cm. Primjetio sam da je miris vode u akvariumu ustvari miris filtera koji se prenosi na vodu u akvariumu. Pretpostavljam da je to ok, tj. da ne postoji filter koji je potpuno bez ikakvog mirisa. Ne radi se o smradu, već o nekom bazičnom mirisu na vlažno stanište (nije kiseo miris, niti je u pitanju smrad, ne znam kako bih bolje opisao isti). Danas sam dodao još 5 nenonki, 5 skalara, 3 korija (jedan izgleda nije ok), 3 gupija i 2 tetre. Ukupni broj ribica: 27 ----------------------------------- Baia Ned Feb 13, 2022 12:52 am ----------------------------------- Nisam skontao kako funcionise ovaj filter? Jel moze fotka filtera da vidimo kuda ulazi a kuda izlazi voda. Jel to kao kanisted filtef ili kao prelivni filter? ----------------------------------- reduktor Ned Feb 13, 2022 9:02 am ----------------------------------- Ulaz/preliv vode je sa gornje strane, protok u smjeru strelice. Voda ide u drugu komoru (iste veličine) po donjem bočnom otvoru (16x4cm), kroz plavu spužvu na dnu. U drugoj komori se nalazi pumpa. ----------------------------------- Baia Ned Feb 13, 2022 11:04 am ----------------------------------- U toj varijanti jedino sto ja ne bih uradio je ponavljanje ovog plavog sundjera i deljenje vate na dva dela. Po meni to je nepotrebno komplikovanje stvari. Drugo, aktivni ugalj koristim...hmmm....nikad....za 30 godina akvaristike par puta sam se istripovao da ga ubacim ostalo vreme je radilo bez njega. Sustina je da ce ti aktivni ugalj usisati eventualne aditive u vodi...tipa makro i mikroelemenata...ljudi ga koriste nakon lecenja da pokupi tragove leka iz vode ili ponekad kako kazu da iskristalisu vodu. Konkretno ja ga ne koristim i uvek bih radije stavio neke lave ili kuglica ili bilo kog bio medijuma umesto njega. U principu videces i sam koji smor kada imas toliko slojeva kada dodje do ciscenja...onda skontas da si mogao da prodjes sa debelim redom Lave pa preko nje debeli sloj perlon vate i odozgo sve to pritisnes plavim sundjerom da perlona vata ne isplivava...u toj varijanti perlon vata se ne prlja toliko intenzivno ukoliko plavi sundjer redovno ispiras...recimo 1x mesecno ili ako si bas zaludan 1x u 15 dana. Nekako imam utisak da se nisi bas posvetio citanju ovog foruma...takve stvari su ovde prezvakane milijardu puta, nije ni cudo sto niko nece da pise...ima tu lepih rasprava, diskusija i svadja...nasmejaces se posteno a pri tom ces skupiti ogromnu kolicinu korisnih informacija...moja preporuka! ----------------------------------- reduktor Pon Feb 14, 2022 10:59 am ----------------------------------- Hvala za savjet, ugalj je izbačen. Nadao sam se nekom i komentaru vezano za kapacitet filtera/litraža. Nije mi teško očistiti filter, lako je dostupan i nije neki veliki posao. Čitao sam sekciju "filteri", nema baš mnogo informacija o veličini i efikasnosti filtera za ovu litražu. Najviše se diskutuje o filterima manjih akvarijuma, a ono što mene posebno interesuje je distribucija vode po cijelom akvarijumu i kako najjednostavnije i najkvalitetnije postići jednaku distribuciju vode kroz sistem (izbjeći vodene džepove). http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_74764951_Filtracija.jpg Obzirom da kod mene trenutno voda se izbacuje na krajnjoj desnoj strani akvarijuma (napravljena neka vrsta aeratora na izlazu) i gura vodu prema filteru koji je na suprotnom kraju, čini mi se da u zadnjem lijevom uglu akvarijuma imam mrtve zone. Ako izlaz usmrenim prema dnu akvarijuma, pumpa nosi i biljke i ribice kao da duva tornado, diže dno, itd. Iz tog razloga je izlaz vode iz filtera striktno na površini vode i udara u desnu bočnu stranu akvarijuma. Razmišljam da uradim sistem distribucije vode kao sa slike, gdje bi se voda, u tankim mlazovima, ispuštala duž leđa akvariuma. Ideja je da uzmem neku pvc cijev, izbušim sitne rupice po dužini cijevi i pustim da mlazovi udaraju o leđa akvarijuma. Prije svega nisam siguran da li je konkretna pumpa dovoljno jaka za ovu varijantu distribucije vode (nadam se određenom pritisku vode na izlazu iz mlaznica), te da li bi se na ovaj način izbjegli vodeni džepovi. Šta mislite o ovom konceptu, da li je neko već pokušao nešto na ovaj način? ----------------------------------- mboban Pet Feb 18, 2022 11:49 am ----------------------------------- Mislim da ja potopna pumpa (Atman 2m3/h) što bi ako sam razumeo trebalo da znači 2000l/h (verovatno AT-104 ili AT-306) prejaka za taj filter, verovatno i za taj akvarijum (300l). Mislim da sa takvim protokom filter vrši uglavnom mehaničku filtraciju, što ne mora da bude loše, ali po meni trebalo bi imati i dobru hemisko/biološku filtraciju, da bi akvarijum na duže staze bio stabilan. Po mojoj proceni ti u filteru imaš maksimalno 1,5l lava kamena, što smatram da je nedovoljno, sunđere i ne računam pri takvom protoku kroz filter (samo mehanika). Na tvom mestu ja bi u filter stavio 2l Sera Siporaksa ili Matriksa, nešto sunđera i možda vate na vrhu i smanji protok na do 1000l/h možda i manje, ipak kapacitet od 11,5l gde je i posebna pregrada za pumpu, ja mislim da je malo. Daću ti moj primer jedan od akvarijuma 375l (150x50x50), filter je spoljni stakleni, trokomorni (20x50x43, 43l, realno 35l), pumpe povratne su at103 ili at305 (1200l/h) u filtru siporax mislim 5l, ima tu i lava kamena, sunđera vate zbog lakšeg čišćenja,... Što se protoka tiče mogao bi da uzmeš neku stream pumpu, što slabiju, koje se koriste uglavnom u morskoj akvaristici i ako misliš da imaš "mrtve zone" probaš sa tom pumpom da rešiš, mada mislim da će problem da ti reši i ovo sa prethodne slike... ----------------------------------- Baia Sub Feb 19, 2022 1:00 pm ----------------------------------- Evo i mog primera cisto poredjenja radi...aq je 240L...Prevashodno je bio filtrira unutrasnjim pregradnim filterom sa pumpom od 1500l/h. Kada me taj filter smorio i kada je poceo da mi pravi problemcice tehnicke prirode, na zivo sam ga razlepio i izvadio iz akvarijuma. U nedostatku boljeg filtera iskoristio sam sta sam imao...kanister EHEIM 300l/h sto je , sloticete se drasticna degradacija. U periodu od skoro godinu dana koriscenja uspeo sam da djubrenjem prilicno dobro izbalansiran akvarijum pa su u tm periodu sve biljke izuzetno napredovale....negde na pola puta sam dodao EHEIM-ov skimer jer me nervirala skrama na povrsini cime sam cirkulaciju povecao za jos 300l/h. Dodatno povecanje cirkulacije nije dalo neke velike benefite..bar ne vidljive. Pre par dana sam zamenio kanister za JBL 1501....dakle 1500l/h...za sada se takodje ne vide znacajni benefiti ali ne sumnjam da je 1800l/h sigurno bolje od 600l/h...samo sto ne treba imati neka vanredno velika ocekivanja. Nije protok i cirkulacija toliko znacajan faktor...ni kratkorocno ni dugorocno. Apropo tvog pitanja...eto ja sam imao identicnu pumpu u unutrasnjem pregradnom filteru i tako veliki protok sigurno nije bio los niti je stetio bilo cemu. Bakterijama u filteru prija veci protok kiseonika a taj protok koliki god da je rasiren je preko velike povrsine sundjera sto nikako ne moze da dovede do spiranja bakterija sa medijuma u filteru. Pregradni filter mi je radio skoro godinu ipo dana. izbacen je iz tehnicko estetskih razloga. Napomena vezana za biolosku filtraciju, postoji gomila tekstova koji detaljno objasnjavaju princip bioloske filtracije i svuda cete naci da se veliki deo bioloske filtracije odvija van filtera, u samom akvarijumu tako da i sve kalkulacije sa kolicinama filtermaterijala su upitne i po meni, mogu se uzeti orjentaciono. Secam se kad me je kum pozvao da uzmem njegov akvarijum jer nema vremena da se njima bavi. zatekao sam akvarijum od 200l sa 1/3 isparile vode, bez svetla i bez filtera jer se pumpa zagusila...eto racunaj koliko je morao tako da stoji kad mu je 1/3 vode isparila....nikada vece kriptokorine i nikada vece barbuse nisam video nego u tom akvarijumu....dakle moze i ovako i onako, ravnoteza moze da se napravi na mnogo nacina i sve sto cujes nije ni tacno ni netacno nego jednostavno moze i tako i cesto je vrlo uspesno.... Nemoj mnogo da se opterecujes i citaj sto vise cisto da bi odabrao za sebe tehnicko resenje koje ti najvise odgovara i koje ti se najvise svidja. ----------------------------------- Peku Sub Feb 19, 2022 4:04 pm ----------------------------------- Pozdrav. Pumpa ti je ok. Može da se čuje jer je velika a fiter manji. Za mene je sunđer super materijal za filter. Jedna kofa i 10min slobodnog vremena i filter očišćen. Lava kamen bolje zameni perlama ili sa K1 jer su lakše za održavanje i manje će se detrusa vremenom nakupiti u njih. Aktivni ugalj ti treba samo kad akvarijum počne da miriše ili ako si imao potrebe da lečiš sistem. Nemaš potrebu za slojem aktivnog uglja. Sunđer na dnu ti je zamka za detrus. Iz iskustva znam da će da se napuni finom "prašinom" koja nastaje umiranjem organizama koje žive u filteru. Mrtve tačke... Potrebno ti je više pumpi u akvarijumu da bi ih izbegao. Ako voliš da se hvališ tehnikom u akvarijumu stavi mada nije da ti je potrebno. U jednom momentu sam imao oko 15000l protoka u 160l morakom i to nije da je bilo dovoljno sa se rešim svog detrusa po dnu pa su pumpe viška letele napolje. Tebi je potrebno da imaš kretanje vode po dnu zbog bogate hranljive podloge. Sprejbar sa tom pumpom što si planirao će odraditi sasvim solidno mešanje, kretanje vode kao i razbijanje površine. Mana sprejbara je što bode oči. Postoje pumpe Jebao SCP, Maxspect Gyer, Red Sea Reef Wave... i sl. koje su manje upadljive i koje će imati sličan efekat kretanja vode. Dok sam imao slatkovodne uvek sam pravio udubljenje u pesku gde vidim da je "mrtva tačka" jer se tu sakupi detrus. Isto sam imao pumpu pri dnu jer sam držao džunglu pa je bilo potrebe za pumpom. Na kraju sam je izbacio jer bi se nakupilo mrtvog lišća na nju i zapušilo je. Nisam primetio neku razliku ni promenu u sistemu. Prevedeno: samo sam mislio da je imalo potrebe. Ovo što Baia kaže unutrašnji filter ili iza akvarijuma je lep sve dok ne prođe malo vremena i dok ti ne bude preko glave istezanje oko akvarijuma, voda na sve strane(zidovi, pod, polica, odeća...), vreme koje je potrebno da ga očistiš, složiš... Bakterije ne žive samo u filteru žive i na pesku, staklu, dekoru. Da ribe žive bez posledica na duže staze nije potrebno puno filter materijala. Za kristalno čistu vodu jeste. Drugarski savet je da slušaš ljude koje imaju veće akvarijume na duže staze. Mali sistemi su skloni fantaziranju i nepotrebnom komplikovanju jer je jednostavno to lako raditi na malom sistemu. Znači ni mene puno da slušaš :lol: ----------------------------------- reduktor Sub Feb 19, 2022 10:12 pm ----------------------------------- Danas sam proveo cijeli dan pokušavajući da (kvalitetno i bez mnogo buke akvarijuma u radu) izradim i postavim mlaznice za vodu iz mog prethodnog posta. Naravno, nije neki problem izvesti zamišljeno, ali je mnogo veća zezancije odrediti broj i prečnik otvora mlaznica kako bi sve to bilo funkcionalno i praktično, te da ne stvara buku u kući jer je akvarijum u dnevnom boravku. Maloprije sam snimio video kako radi sistem prskalica s ciljem da postavim par pitanja nadajući se praktičnim savjetima vezano za strujanje vode, uđem u forum i imam šta da vidim, gomila komentara i savjeta! Mnogo ste me obradovali vašim postovima i savjetima, od srca hvala svima! Nakon mnogo zezancija oko ugradnje mlaznica (da bi to bilo i estetski i funkcionalno), završio sam na 8 otvora prečnika 8mm. Pošto je prečnik izlaza iz pumpe oko 15mm, površinu izlaza sam podijelio na manji broj otvora za mlaznice, želeći da zadržim nominalni protok. Početne mlaznice su bile 5mm i sve je to funkcionisalo kako treba, međutim buka i žubor vode su bili nesnošljivi, a u akvarijumu je bio tornado, biljke su sa savijale do dna, ribice kao da su u planinskom potoku, mjehurići na sve strane, ništa se nije vidjelo. Na kraju je završilo sa manjim brojem mlaznica i otvorima od 8mm kao na snimku: https://www.youtube.com/watch?v=VXOPFtu6_jY a pošto i dalje imam tornado u akvarijumu ako usmjerim mlaznice drugačije od trenutnog položaja, zanima me vaše mišljenje da li je trenutni položaj mlaznica zadovoljavajući za izmjenu vode i aeraciju, obzirom da filter kupi sa površine vode, gdje su i mlaznice usmjerene? Iako je sav protok vode usmjeren prema površini, preko cijelog dna se biljke i dalje „lelujaju“, čak i one prednjeg plana. Da li je ovo dovoljan dokaz da nema više mrtvih zona (meni se čini da ih nema) i šta mislite o sadašnjoj površini vode u smislu aeracije kompletnog akvarijuma, pošto sada nema difuzora i mjehurića u vodi? Mjehuriće je veoma lako napraviti prostim zakretanjem cijevi, ali je onda mnogo bučno u dnevnom boravku, a voda nosi sve po akvarijumu. Ovaj položaj mlaznica je jedini koji ne pravi tornado u vodi, ne savija biljke, ne baca ribice po akvarijumu i naravno apsolutno je bešuman rad, i pumpe i vode. Sa druge strane, još uvijek je moguće proširiti postojeće mlaznice i smanjiti pritisak pumpe povećanjem zbirnog protoka mlaznica. ----------------------------------- reduktor Sub Feb 19, 2022 11:45 pm ----------------------------------- [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2SO70a_gAQs[/youtube] Snimak sa bočne strane... ----------------------------------- Baia Sub Feb 19, 2022 11:49 pm ----------------------------------- Za moj ukus to mnogo talasa a akvarijum ti je prazan...kakvi crni mrtvi uglovi ja stvarno ne znam gde si pokupio te informacije... Ja bih to pokusao da smanjim ili povecanjem broja rupa ili povecanjem precnika rupa a mozda bih i izlaz iz cevi otvorio ili na cepu napravio par otvora da i tamo malo izbacuje ne bi li smanjilo ovoliko komesanje vode...ako nista od toga ne bi uspelo prigusio bi mlaznice sundjerom...makar svaku drugu...sto ne bi smanjilo protok ali bi umanjilo komesanje...ako me razumes. ----------------------------------- reduktor Ned Feb 20, 2022 12:01 am ----------------------------------- Akvarijum trenutno izgleda prazan, jer sam posjekao biljke "na nulu" i rasadio ih okolo. Izgledaće mnogo bolje zasađen za nekih 30-ak dana, nadam se. :) Protok se lako može smanjiti pamučnom vatom na površini filtera, primjeti se odmah po visini vodenog stuba u drugoj komori. Naravno, druga opcija je povećanje otvora mlaznica. Hvala za savjete. ----------------------------------- Baia Ned Feb 20, 2022 9:42 am ----------------------------------- Nisam skontao to za vatu ali sam skontao da ti ta varijanta ubije protok...ja sam pre mislio da uradis ovako nesto sto nece smanjiti protok ili ce ga smanjiti neprimetno: https://i.imgur.com/w8isqRY.jpg https://i.imgur.com/0lY4qd5.jpg Nadam se da se vidi...to je porozan sundjer kroz koji mlaz vode iz mlaznice prodje bez veceg otpora ali se ipak zbog sundjera rasprsi i izgubi se efekat onog talasanja a kolicina vode koja prolazi ostaje ista. Ovakvih sundjera imas da kupis i po akvasopovima sigurno a naravno mozes i sam da napravis neku kucnu varijantu od sundjera koji imas...recimo od onog plavog za filter. mada je crni neutralniji i manje se primecuje. Vezes ga vezicama na par mesta uz kabl i napravis nesto da izgleda pristojno i neupadljivo. I samo dodaj biljke, sto vise to bolje:) Srecno i uzivaj! ----------------------------------- Peku Ned Feb 20, 2022 3:32 pm ----------------------------------- Nigde ne piše da sprejbar mora da ima rupe izbušene samo u jednoj ravni. Izbuši drugi red rupa da duvaju ka dnu. Samo nemoj da budu na 90o u odnosu na prve, neka budu na 30-40. Prvi sprejbar koji sam pravio isto sam kao ti, napravio manji broj većih rupa. Za drugu postavku sam uzeo i rupe izbusio sa 3mm burgijom pa sam onda povećavao svaku drugu rupu. Uzeo 4mm povecao svaku drugu, probao, povecao sve, probao, povecao svaku drugu... mislim da mi je odnos bio 4mm/6mm za pumpu od 800l/h. Dosadno ali moze lepo da se napravi. Razmak je bio nekih 5cm između rupa, mozda manje, nije baš da se sećam prošlo je vremena. Dužina 60cm tj 2 od po 30cm koristio sam T fiting da voda ide sa sredine ka krajevima sprejbara. Koju tačno pumpu koristiš. Mozda možeš na njoj da smanjis protok. ----------------------------------- reduktor Ned Feb 20, 2022 8:33 pm ----------------------------------- AT-104 je pumpa. Ima regulator protoka, ali slaba korist od njega. Izbušiću dodatne otvore, nema druge. Hvala za savjete. ----------------------------------- reduktor Ned Feb 20, 2022 11:03 pm ----------------------------------- Mala novost: Premjestio sam anubiu sa panja jer mi je rečeno da ne voli direktnu svjetlost (javljaju se crne tačke po listovima). Pošto mi je oblik panja nekako orjenitisan samo u jednu stranu (kod mene u lijevu), pokušao sam napraviti bar neki vizuelni balans sa stijenama na koje sam postavio panj. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_149580937_image0.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_137115860_image3.jpeg Naručio sam Vesicularia dubyana 'Christmas' mahovinu u želji da je nekako montiram na stijene i oko panja. ----------------------------------- reduktor Sub Mar 05, 2022 12:17 pm ----------------------------------- Da li neko zna iz kog razloga pamučna vata na površini filtera uvijek dobije ovu rozu boju (boju mesa)? Očekivao sam neku prljavo-smedjkastu boju, ali ovo... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_205809401_image0.jpeg ----------------------------------- skendro1 Sub Mar 05, 2022 1:49 pm ----------------------------------- mozda zato sto je pamucna,a pamuk se raspada...uzmi sinteticku perlon vatu i kad je cistis nemoj je iskuvavati samo isperi(u vodi iz akvarijuma,jer cesmovaca zbog hlora ubija bakterije) jer ako je iskuvavas pocece raspad perlon vate i voda ce ti dobijati belicastu boju!!! ----------------------------------- reduktor Sub Mar 05, 2022 7:31 pm ----------------------------------- Jao, ni na pamet mi nije palo da je ovo organsko jedinjenje. Hvala! ----------------------------------- reduktor Ned Mar 27, 2022 10:11 pm ----------------------------------- Trenutni presjek stanja: Prazni akvarijum sa oko 40 sadnica se polako popunjava. U međuvremenu sam počeo da dodajem 30ml KNO3, a LED svjetlo je pojačano na oko 3000 lumena boje 4000K (37W). Primjeti se lagani napredak, naročito rogolista (ako ne griješim vrstu), jer je krenuo da baca micelij okolo, pa sada od jedne stabljike imam po 3-4 koje idu zajedno. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_164841141_image0%281%29.jpeg Na sprejbaru su se bile pojavile smeđe mrlje na onim izlazima koji se nalaze direktno ispod izvora svjetlosti (LED panela), i iste sam lako uklonio papirnim ubrusom. Koliko mogu da primjetim, za sada, nemam neki veliki problem sa algama, osim ovog čuda sa slike na obje biljke iste vrste. Ne mogu da odredim boju čupavog stvora, ali izgleda kao paučina i nalazi se svuda po ivicama listova. Samo su ove dvije biljke napadnute i pretpostavljam da je u pitanju neka alga, ali ne znam koja. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_412102862_image0.jpeg ----------------------------------- reduktor Pet Apr 08, 2022 11:18 pm ----------------------------------- Da li smatrate da je previse CO2 za ovaj moj akvarijum da bih ostavio bocicu sa snimka preko noci? Imam dobru povrsinsku razmjenu kiseonika, pretpostavljam da dosta CO2 ispari, a volio bih da ne moram svako vece da rasformiram bocicu i bacam smjesu. https://youtu.be/EMudMjfPY0Y ----------------------------------- Baia Sub Apr 09, 2022 8:53 pm ----------------------------------- Ova kolicina nije ni izbliza dovoljna za dan. Tako da mozes slobodno da ostavis tokom noci. ----------------------------------- reduktor Sub Jun 25, 2022 10:28 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_55204841_image1.jpeg Kod mene jos uvijek sve nekako sporo ide. Ako pustim CO2 i nutrijente, krene sve ali krene i neka smedja alga (vjerovatno cijano) pa moram prekinuti svjetlo, nutrijente i CO2. Uglavnom drzim mrak oko akvarijuma, biljke rastu, ali veoma sporo. Za sada nemam nekih vecih problema sa sistemom, osim slabe flore zbog te smedje stvari koja se hvata po nekim biljkama. Zamracivanjem se rjesava problem, ali cim ukljucim svjetlo, eto je nazad. ----------------------------------- reduktor Sub Jun 25, 2022 11:00 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_57108537_image0.jpg Smadja napast krene sa dna i postepeno osvaja biljku ka vrhu, napadajuci nove izdanke i gusi je vremenom. ----------------------------------- reduktor Sub Jun 25, 2022 11:29 am ----------------------------------- Posto sam dobio primjedbu da mnogo cackam oko akvariuma i da je mala kolicina bio mase za filtraciju, samo da dodam jos da ne diram akvarijum nikako vec mjesecima, jednino mijenjam oko 20l vode (sa vrha) svakih 5/7 dana. Ne usisavam dno, ne diram nista. U filter je odavno vec nasuto 6kg lava kamena (1 cm precnika). ----------------------------------- Baia Ned Jun 26, 2022 9:26 am ----------------------------------- Ne vedujemo ti nista😂 okaci slike! ----------------------------------- reduktor Ned Jun 26, 2022 10:03 am ----------------------------------- Pa okacene su, zar se ne vide? ----------------------------------- Baia Sub Jul 16, 2022 8:14 am ----------------------------------- Mislio sam da okacis slike novog stanja da vidimo ima li napretka i da li zaista ne cackas nista po akvarijumu😉. ----------------------------------- reduktor Ned Jul 17, 2022 12:17 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_57174227_image0.jpeg Dodao sam par novih biljaka, ali je transport bio u periodu kada su bile ogromne vrucine, tako da su se biljke prakticno skuvale dok su dosle. Trenutno su u fazi oporavka, tj. nade da ce da prezive. ----------------------------------- reduktor Ned Jul 17, 2022 12:27 pm ----------------------------------- https://i.postimg.cc/dZZpHTny/DSC00011.jpg Malo bolja rezolucija... ----------------------------------- reduktor Pet Jul 22, 2022 7:55 am ----------------------------------- Da li su pravi SAE? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_92137170_image0.jpeg Nesto su mi letargicni i ne bih rekao da ista jedu vec par dana od kako su tu. Prvi dan su bili blijedi, kao i blijedo crna pruga na tijelu. Sada je vec pruga skroz crna i koloritna. ----------------------------------- reduktor Pet Jul 22, 2022 8:01 am ----------------------------------- E da, i nesto su mi plasljive ribe, bjeze cim pridjem akvarijumu, dok sve ostale odmah idu prema meni, ocekujuci hranu. ----------------------------------- Baia Pet Jul 22, 2022 4:14 pm ----------------------------------- Vrv im treba malo vremena da se naviknu na uslove... Obicno oni budu prvi kad se hrana baca. Inace deluju zdravo i debeljuskasto... Neces videti neke vajde od njih u pogledu ciscenja algi🙂 ----------------------------------- reduktor Pet Jul 22, 2022 7:59 pm ----------------------------------- Maloprije gledam, poceli su da plivaju okolo, opustili su se konacno. Nadati se da ce da gricnu i koju algu. Pitanjce: Znam sigurno da imam malezijske puzeve u akvarijumu, medjutim nikako ih ne vidim, odavno vec. Neki dan vidim jednog malca na sljunku nakon 3 mjeseca. Da li je to znak da im je ok u podlozi pa ne izlaze na staklo, ili ih jednostavno nema mnogo? ----------------------------------- dk Pet Jul 22, 2022 8:13 pm ----------------------------------- Verovatno ih nema mnogo. Mozes da stavis komad krastavca preko noci i ujutru da ih prebrojis :) ----------------------------------- reduktor Sub Jul 23, 2022 4:11 pm ----------------------------------- Čini mi se da je jedna kraljevska neonka puna ikre, jer ima primjetno veći stomak od ostalih. Inače, ona je i najveća od svih ostalih neonki, oduvijek. Pošto u akvaijumu nema uslova za mrijest, da li sam možda u problemu i hoće li mala da preživi? ----------------------------------- Baia Ned Jul 24, 2022 8:36 am ----------------------------------- Bacaju one kontinualno ikru, samo sto ikra bude pojedena ili propadne ako nema uslova za izleganje ili ako ima uslova onda malci koji se izlegu budu pojedeni. Tako da ne moras da se sekiras mnogo oko toga. ----------------------------------- reduktor Sre Jul 27, 2022 1:14 am ----------------------------------- Prije svega iz neznanja i neiskustva, ali sve su prilike da sam napravio gresku sto sam ubacio odrasle SAE. Vidim ja zadnjih dana se u filteru nakupljaju dijelovi biljaka, brze i vise vec uobicajeno. Obicno filter pokupi mrtve dijelove biljaka, ili neke parcice koje dignu ribe, a sada i svjezi dijelovi. Mozak i dalje ne radi… Danas bacim pogled na akvarijum, kad ne lezi vraze, malici brste mahovinu sve u 16, a alge ni da taknu?! Momentalna delozacija. ----------------------------------- reduktor Ned Avg 07, 2022 5:16 pm ----------------------------------- Ubi me BBA u akvarijumu. Donio sam je još prvi mjesec sa nanom (na listovima pri kupovini) i evo nakon 8 mjeseci, polako preuzima sve od kamena i biljaka. Možda je glupo, ali od kada sam počeo se Easy Carbo, imam navalu i bradate napasti. Prije je bila samo u tragovima. Od algi imam još i poneku zelenu tačkicu na prednjem staklu i na bočnom nešto malo zelene praškaste. Čini mi se da zamjena vode pogoršava stanje. Kupio sam 3 amano kozice prije 15 dana, odmah su zbrisale pod kamen i nikada ni jedne vidio nisam od tada. Vjerovatno su ili uginule, ili pojedene. Malezijske puževe vidim s vremena na vrijeme, tek jedan ili dva. Vidim da rastu, ali ih nigdje u većem broju. Ne znam kako se drugi žale da se množe kao ludi, kod mene se i oni i ramshorni nalaze "u tragovima". Stargras i rotala nekako ne pomažu ni malo, niti vidim njihov posebno brzi rast. Ne znam šta da im radim, ali ovo ne ide na dobro. Voda se uopšte ne osjeti, nema nikakav miris, bistra, ne hranim mnogo. Imam osjećaj da mu ga ovaj akvarijum dođe kao neka kljakava mlada, 100 k...ca mu fali i nikada mu ugoditi. ----------------------------------- reduktor Ned Avg 07, 2022 5:20 pm ----------------------------------- Zaboravih dodati da je sve krenulo naopakao od kada smo otišli na ljetovanje a ja ubacio dvije tablete hrane, kao fol ne otpuštaju u vodu višak hrane, ovo ono. Dodjem, vidim niko ih dohvatio nije, skroz se ubuđale, katastrofu mi napravile. ----------------------------------- Baia Sre Avg 10, 2022 1:30 pm ----------------------------------- Standardna prica. Sad si na raskrsnici... Da li da sve rasturis i krenes iz pocetka ili da se boris sa algom. Ako krenes iz pocetka velike su sanse da te na daljem putu ceka isti zid o koji si se sada olupao pa ako ti se istorija jos jednom ponovi velika je verovatnoca da ces sve da posaljes u k...c i da batalis. A ako odlucis da se boris protiv alge onda te ceka solidan period mucenja i nalazenja razloga za pojavu alge, tehnologija uklanjanja algi i metoda prevencije od ponovne invazije. Ako planiras da se boris protiv alge probaj da menjas 50% vode nedeljno, da zasadis vise brzorastucih biljaka, uklanjas bba gde god mozes sto vise mozes. Ako ti biljke dobro rastu brzo ces prevladati bba ali ako i biljke propadaju onda imas tezak disbalans u akvarijumu i prvo ces morati da resis rast biljaka tj da izbalansiras nutrijente a onda da resavas bba. Na zalost nista ne moze od danas za sutra, za svaki tvoj potez treba bar 7 dana da se vide rezultati. Po ovome sto si napisao, pod uslovom da pre odmora nije bilo bba vidljive u akvarijumu, tipujem da ti je ta hrana oslobodila puno fosvata a nakon tog su dosli i nitrati kao posledica raspadanja sto je bez promene vode dalo bust rastu bba. Sad samo idi kontra od toga... Dakle menjaj vodu i cisti zarazene listove kada se pojave novi listovi, nemoj bas da ogulis svaku biljku do stabljike samo da ne bi gledao bba po listovima... Ostavi malo alata biljkama da vrse fotosintezu i da se sto lakse oporave. Proces traje dugo ali ces togom njega puno nauciti. Obavezno procitaj ostale teme sa ovim problemom i probaj da nadjes paralele kod sebe. Resenja donosi jedno po jedno da bi mogao da znas za kasnije. Algicidi su slaba vajda, ljudi tvrde da easyCarbo ubija bba kad se direktno nasprica. Ja za to koristim hidrogen i to 12%.(preporucuje se 3%). Ovaj od 12% sagori kozu gde god kane ali anubije i bucefalandre ga kod mene podnose odlicno. Izvadim anubiju iz vode naspricam je celu hidrogenom. Ostavim da odstoji 1 min tako i onda je bucnem nazad u vodu. Za sada nisam imao problema sa meltingom i propadanjem. Alga nakon toga pobeli i vidim da je odma kozice napadnu a cesto je i ribice cupkaju kada je tako oprljena. U svsl nestane sa lista u roku od 3-4 dana. Meke biljke ne tretiram hidrogenom, samo odsecem previse zarazen list. Ako imas podpitanja pisi, vrv sam svasta jos zaboravio.... Trenutno se i ja borim sa bba u mom akvarijumu ali je drzim pod kontrolom djubrenjem i izmenama vode. ----------------------------------- reduktor Sre Avg 10, 2022 7:13 pm ----------------------------------- Kod mene je anubia trenutno čista kao suza, stoji u uglu, bez svjetlosti, sve je ok na njoj. BBA je na sljunku uz bok akvariuma (lijevi), koji gađa svjetlo sa plafona i odatle se širi svuda okolo i po svemu. Anubia je na suprotnom (desnom) kraju, zaklonjena mikrosorumom. Imam utisak da zamjena vode ne pomaže, već odmaže, kao i easy carbo, samo joj daje krila. Ljudi, niti sam lijen, niti neodgovoran, mijenjam vodu redovno, i na kraju praktično ispada da poklanjam više pažnje akvarijumu već sopstvenoj djeci, a to mu nekako ne mogu oprostiti, niti sebi dozvoliti. O uloženoj lovi, da ne pričam. U nekoj priči sa akvaristima od kojih sam kupovao biljke, dobijem savjet da zamijenim LED na 6500K (jer je kod mene bio 4000K LED). Na 6500K BBA cvjeta kao luda!!! Stoga vraćam nazad lapme od 4000K, čim prođe period zamračenja akvarijuma. To mi je prvi test, da vidim šta če da se desi. Što se tiče teorije o pretjeranom hranjenju, za 8 mjeseci sam potrošio 1/4 Sera hrane za diskuse i 1/4 Sera mix listići na 26 riba (oba pakovanja po 250ml). Ako je to mnogo, e onda... Imam tajmer, sve je automatika, svaki dan u isto vrijeme pali-gasi, 10 sati foto perioda u 3 intervala. Koliko mogu da zaključim, kod mene biljke rastu i bez osvjetljenja, te ispada da mi rasvjeta uopšte i ne treba, osim da pokrene alge. Evo 3 dana je akvarijum bez osvjetljenja i vidim da novi izdanci rastu na biljkama. Za vodonik peroksid znam, ali svi kažu da je to samo privremeno rešenje za BBA. Nije problem, kupiću 3%, sipati 2ml/galon svaki dan, pa nek se nosi u pm. ----------------------------------- reduktor Sre Avg 10, 2022 7:21 pm ----------------------------------- Zaboravih dodati, možda je rano za prognoze ali za sada zamračenje nema uticaj na borbu sa BBA. Doduše, ne vidim joj pravu boju, možda je i počela da blijedi, ali trenutno ne primjetim neku razliku ovako bez uključenih LED lampi kada bacim pogled ispod pokrivača. ----------------------------------- Baia Sre Avg 10, 2022 9:19 pm ----------------------------------- Definitivno je fotosenzitivna i pozicionira se na mestima gde ima svetla. Listovi koji su u senci ne budu napadnuti... Tako je bar bilo kod mene mada sam citao i drugacija iskustva. Ali zamracivanjem je ne mozes resiti... Upropastices sve druge biljke a ona ce preteci... ----------------------------------- reduktor Pet Avg 12, 2022 7:22 pm ----------------------------------- Danas sam izvršio zamjenu vode od 50% od 250l. Takođe, svaki dan od naše zadnje prepiske po 30l. Nasuo sam H2O2 u komoru filtera gdje je pumpa. Lampe su bile ugašene, te nisam primjetio ništa posebno da se dešava, nikakve mjehuriće, itd. Kada se nakon sat vremena uključio tajmer sa led lampama vidim da je krenula fotosinteza na nekim biljkama. Još uvijek je, sada već poslije dva časa, sve u mjehurićima, a iz pojedinih biljaka izbijaju mjehurići kao da su iz O2 boce! https://www.youtube.com/watch?v=HxojGMoxtQI Na klipu se vidi i BBA, sve je preuzela, al' sve. ----------------------------------- Baia Pet Avg 12, 2022 10:39 pm ----------------------------------- Au brate...izvini ako sam negde rekao da hidrogen sipas u filter ili izostavio da naglasim da ga ne sipas....hidrogen nije algicid nego invazivno sterilisicue sredstvo....nisam neki hemicar ali reaguje sa organskom materijom. Mi ga u akvaristici koristimo tako sto ga ciljano spricem nanesemo na alge inace je opasan za biljke i zivotinje u vecoj kolicini. !!!!!Nemoj ga ljubim te vise sipati u filter!!!!!!! ----------------------------------- Baia Pet Avg 12, 2022 10:46 pm ----------------------------------- Inace intenzivna fotosinteza je normalna nakon zamena vece kolicine vode. To se desava jer sa vodom uneses sve hranjive materije koje su biljkama potrebne, na zalost ima ih malo i biljke to potrose u par sati nakon zamene vode...eventualno nakon pola dana. Iz ovoga vidim da nisi bas menjao mnogo vode do sada.... Znam da ti 50% deluje kao mnogo i verovatno te plasi da ce to da smeta ribama....sto je i istina ukoliko vodu prethodno ne pripremis i sipas je direktno sa cesme...vecina nas upravo tako radi...ne jebemo to sto cemo da stresiramo ribe... Bilo bi preporucljivo da vodu pripremis dan ili dva ranije tako sto ces da je naspes u neko bure da odstoji da bar ispari hlor i da se temperatura izjednaci sa sobnom....ribe bi ti bile zahvalne, manje stresirane i sigurno bi im produzio zivotni vek. ----------------------------------- reduktor Pet Avg 12, 2022 10:47 pm ----------------------------------- Niš ne sikiriki, nisi ništa pogrešno rekao, a i nisam sipao u filter već u komoru što odvodi vodu, jer kod mene su dvije komore. Ne fali njemu ništa, a i da zafali, razmontiram pa ponovo. Mrva mu fali da naspem varikinu i sve ispočetka. :) ----------------------------------- reduktor Pet Avg 12, 2022 10:57 pm ----------------------------------- Par puta do sada sam mijenjao 50% vode, i svaki put krenu mjehurići sa biljaka nakon tolike zamjene vode. Finta je što je meni malo smor razmotavati šlauf po kući za punjenje 130l vode, stoga mijenjam 15-20l svakih 5-7 dana, međutim tako biljke nikada ne ispuštaju kiseonik. Nije mu ovo prvi put, nemaš šta da brineš. ;) ----------------------------------- reduktor Pet Avg 12, 2022 11:04 pm ----------------------------------- Ne mijenjam 50% vode često, prije svega jer sam primjetio da smeta ribicama. Do sada sam to radio jedno 5-6x u 8 mjeseci, i dok su ribice bile skroz, znalo se desiti da neka ugine nakon velike zamjene vode (od hlora). Sera Aquatan kod mene ima samo od 100ml, a to je meni samo za jednu zamjenu vode. Ne isplati se nikako, a nema kupiti kantu od 5l, zato ide voda direkt slavina i po malo, svako malo. ----------------------------------- Baia Pet Avg 12, 2022 11:23 pm ----------------------------------- U vise navrata sam sprzio prste hidrogenom....brate nije prijatno....mogu da zamislim kako je ribi kad je oprlji hidrogen...naravno kad se razredi u vodi sigurno je manje opasan ali eto...preporucujem da to ne radis tako jer nema svrhe....on fizicki ubija alge...izblajha ih...sprzi i one odumru nakon toga. Dobar je da se koristi samo direktno na zbun crne cupave alge ili da ga naspricas na list anubije ili neke druge tvdje biljke...bucefalandre, eventualno mikrozoruma....za ostale mekse biljke i mahovine je instant smrt. Sto se zamene tice...jbg radis kako ti je najlakse. Ja razvucem crevo, spraznim za 10min i napunim za 5 direkt sa cesme....samo nastimam temp eraturu da bude ista. Najbolje bi bilo da ostavis da odlezi u nekom kanisteru, buretu , serpi...loncu sta god...dovoljno je par sati da ispari hlor. E sad ako si bas fanatik onda u to bure stavis grejac i pumpu. Ja recimo, svaki dan kad dodjem sposla uz kafu izvadim 4L vode i dodam 4L sveze hladne vode sa cesme na mojih 240l akvarijum...i uvek dobijem instant perling.Tripujem da bi rezultati sa uzgojem biljaka bili mnogo bolji da moze da se instalira kontinualna zamena vode...tipa da svaki dan kroz akvarijum prodje 10% sveze vode....al ko ce se drka sa tim...moze to da se postigne i sa djubrivima ili sto se kaze peske... ----------------------------------- reduktor Sub Avg 13, 2022 12:01 am ----------------------------------- Ne znam da li bi mi vjerovao, ali malo mi fali da namjestim plovak od vodokotlića i crijevo za punjenje i drenažu dolje negdje na dnu :) Odrvrnem leptir ventil, pustim vodu, nova sama dođe i dopuni koliko treba. ----------------------------------- reduktor Uto Avg 16, 2022 6:20 pm ----------------------------------- Nedavno sam kupio jednog skalara, i on jedini od svih ribica ima bijeli koncasti izmet. Prvih par dana je imao normalan izmet, ali je to radio skoro pa stalno, poredeci ga u odnosu na druge stanovnike. Ne znam cime i koliko je bio hranjen, ali mi je to zapalo za oko, tj. ta kolicina i ucestalost. Da li je mozda parazit u pitanju ili nesto drugo? ----------------------------------- reduktor Pet Okt 14, 2022 10:05 pm ----------------------------------- Posjekao sam kompletan stargrass zbog BBA i iz tog razloga je prazna desna strana, ali ide sve ispočetka. [img]https://ibb.co/yXpQ7Xs[/img] [img]https://ibb.co/k0mmb0q[/img] ----------------------------------- reduktor Pet Okt 14, 2022 10:06 pm ----------------------------------- https://ibb.co/k0mmb0q https://ibb.co/yXpQ7Xs ----------------------------------- reduktor Sub Dec 17, 2022 11:04 pm ----------------------------------- https://i.ibb.co/Hr7z5P7/image0.jpg Jedna slikana fiksnim telefonom. Posječena polovina biljne mase pošto se doslovno više ništa nije vidjelo od džungle koja je izrasla, a i intenzitet svjetla je bio smanjen zbog gustine. ----------------------------------- Ikebana Pon Dec 19, 2022 11:38 pm ----------------------------------- Ne znam dokle si stigao ali crna bradata alga se iz mog iskustva javlja samo u tri slucaja. 1) slabo svetlo (ili neodgovarajuce kelvinaze) 2) na mestima jakog protoka vode. (Izlaz iz filtera) 3) na spoto rastucim biljkama (nanama) zbok kombinacje neodgovarajuceg svetla i jaceg protoka koji kaci biljku. Po meni ke bolja opcija 6500k nego 4000k za sijalicu ili kombinacija oba bi bila najbolja. Ako se pojavljuju alge (ne mislim na crne bradate nego ma zelene koncaste) stavi foto period 4-2-4 za pocetk pa posle povecaj 5-2-5 ubedljivo najbolji i najbezbedniji i najbrzi nacin resavamja algi. Crnu algu ili ce sama ili je mehanicki ukloni. Za kontrolu CO2 stavi drop ceker. Najbolje da kupis tajmer za svetlo i CO2. i oba prikljucis na isti razvodnik, mada kazu da CO2 treba da se upali 2h pre svetla i da se ugasi 2h pre svetla. Ako je neki razlog od gore navdenih smanji protok ili ga prigusi ili ga okreni prod drugim uglom. Svetlo, po meni, mesavina 6500 i 4000 k, ne samo ovo od 4000k. Na 300l ti je to premalo ribica, ali to je samo moje misljanje. ----------------------------------- reduktor Uto Dec 20, 2022 7:09 pm ----------------------------------- Trenutni broj riba je 32 i po meni je to dovoljno obzirom na veličinu filtera, što je za mene vodeći parametar za broj riba (ne litraža). Ribice možda izgledaju malecke i u velikom prostranstvu akvarijuma, ali npr. ovaj crni skalar je preko 15 cm od vrha pa do kraja peraja. Rast biljaka je koliko mogu da vidim dobar, a praksa je pokazala da su količina svjetla i boja sasvim ok, pošto biljke rastu debelo i u širinu (ne tanko i u visinu). CO2 nemam i koliko mogu da primjetim, i ne treba mi. BBA ne mogu da riješim, ali je odavno "pod kontrolom". Odustao sam od borbe sa BBA jer sam je imao i kada je akvarijum bio, ali doslovno, kompletan zarastao u biljke. Voda je bez ikakvog mirisa, kristalno čista. Po savjetu, mijenjam pola količine vode na svakih 7 do 10 dana, kako stignem, i čini mi se da se sistem poprilično ustabilio, nema nekih iznenadnih skokova u kvalitetu vode i količini algi, a ja ništa više "ne čačkam" oko bilo čega, osim sto šišam stabla koja izrastu iznad površine. Hranim oskudno, a jedina mana u održavanju mi je to što rijetko usisavam dno (dio koji mi je dostupan), pošto je veći dio pod biljkama i ne mogu ništa da uradim po tom pitanju, svakako. ----------------------------------- Ikebana Sre Dec 21, 2022 12:25 am ----------------------------------- Da nema skalare mogao si da ubacis kozice da rese visak otpada sa dna. Posto ih imas nema nista od njih. Pobas sa amno kozicama one au vece isto jedu sve sto padne dole i nepojedu ribe, a doata su vece pa ih mozda skalari nece napadari. Inace one jedu i lage ali ne BBC algi. Nju navidno hoce sijac da jede ali twk akda izgladni sto je malo verovatno jer ce da oredje na granu koju jedu i ostale ribe ----------------------------------- reduktor Sre Dec 21, 2022 10:46 am ----------------------------------- E to sam zaboravio da istaknem, prije nekih 6 mjeseci sam eksperimentalno ubacio 3 amano kozice i od momenta ubacivanja u akvarijum ih dugo vremena nisam vidio. Sasvim slučajno, nakon nekih 3-4 mjeseca, jedne prilike sam vidio jednu u blizini panja, a mislio sam da su ili pojedene ili uginule. Nakon toga nisam imao priliku da spazim niti jednu. Probaću opet sa jedno 10 komada, pa da vidimo da li će se održati. ----------------------------------- Baia Pon Jan 02, 2023 6:55 pm ----------------------------------- Iz iskustava drugih a i iz mog licnog zapazanja BBA je povezana sa kolicinom fosvata u vodi. Tako reci hrani se fosvatima. Zato je jedno od resenja za borbu protiv nje cesta izmena vode kako bi se visak fosvata odstranio. Samo odstranjivanje fosvata nece instant unistiti algu, potrebno je da je fizicki sto je moguce vise odstranite. U taj deo seuklapa prica o velikoj kolicini brzorastucih biljaka. Ako imate takve biljke bba je lako kontrolisati trimovanjem i izbacivanjem zarazenih listova na cije mesto dolaze novi... Ljudima cesto predstavljaju problem spororastuce biljke a narocito ako jos i lose rastu zbog deficita nutrijenata i neimanja co2.... U toj varijati je vrlo preporucljivo odstraniti spororastuce biljke jer ce vam praviti samo muku a uvek mozes da ih vratis kada se resisi crne bradate. Inace ona se malo cesce javlja na jakom svetlu nego u hladu pa cete primetiti da su neke anubije koje su bile zavucene u neku hladovinu ostale nenapadnute.... Isto tako voli jak protok ali ne smeta joj i ako nema protoka. Sa cvrstih povrsina se najbolje uklanja hidrogenom... Naprskas i pustis da je gupike i molike oljuste kada je hidrogen izblajha i omeksa.... ----------------------------------- reduktor Uto Jan 03, 2023 2:07 pm ----------------------------------- Hvala za info. Kod mene se BBA nalazi na šljunku i na ukrasnom kamenju. Tek tu i tamo je ima i na nekim listovima. Tačno je izgleda to za "hlad", na anubiji je odavno više nema, jer je upravno na jednom takvom mjestu. Takođe, u mom slučaju bih rekao i da joj prija jak protok vode, pošto se uglavnom nalazi na tim mjestima. ----------------------------------- reduktor Uto Jan 03, 2023 2:26 pm ----------------------------------- https://i.ibb.co/L8fYWnL/image0.jpg Poređenja radi, ovo je prirast biljne mase za nekih 17 dana (ako sam dobro izbrojao) u odnosu na prošlu sliku. Ne znam da li se razlika primjeti na fotografijama, ali u stvarnosti je bujanje vegetacije evidentno. Vegetacija drži BBA pod kontrolom, ali ne smanjuje je. Jedino još preostaje akcija vezano za smanjenje količine fosfata u vodi, to mi je nekako jedina logika sa trenutnim informacijama koje imam i koje sam dobio od svih vas.