----------------------------------- Stefanbgd Čet Feb 16, 2017 6:51 pm Rupe na listovima ----------------------------------- Da li neko zna zbog cega mogu da mi se javljaju ove rupe na listovima, i to iskljucivo na althernatherama? Sve druge ( zelene) biljke su ok i lepo napreduju. Imam hranjivu podlogu, dodajem mikro i makro elemente, gvozdje i co2 ( soda i limunska). http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_57202455_1.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_87486109_2.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_114404912_3.jpg ----------------------------------- Luvias Čet Feb 16, 2017 8:05 pm ----------------------------------- Ja bih rekao da im fali kalijum. ----------------------------------- io Čet Feb 16, 2017 9:02 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_61969655__119057246_nedostatakelemenata.jpg evo... ----------------------------------- Stefanbgd Čet Feb 16, 2017 9:16 pm ----------------------------------- znam tu sliku ali sam mislio da ako fali kalijuma da bi se to reflektovalo na sve biljke a ne samo na njih ----------------------------------- Serene Sky Čet Feb 16, 2017 9:48 pm ----------------------------------- Treba ih gvoždja i no3 ----------------------------------- Stefanbgd Čet Feb 16, 2017 9:51 pm ----------------------------------- I gvozdje im dodajem posebno.. Jedino da probam jos da povecam dozu mikro i makro koje dodajem.. mada sam vec povecao, umesto 15 dodajem 20ml :D ----------------------------------- Luvias Čet Feb 16, 2017 10:35 pm ----------------------------------- Nemoj da povecavas dozu mm-a, malo je mutna slika, ali cini mi se da imas problem sa algama (ispravi me ako gresim), ako imas pojacaj izmenu vode, i ne ubacuj mm. dok iste ne nestanu. ----------------------------------- Stefanbgd Čet Feb 16, 2017 10:37 pm ----------------------------------- Imam zelenu na staklu, ali nije strasno.. ostalo je sve ok.. vodu menjam oko 40% jednom, nedeljno.. ----------------------------------- Luvias Čet Feb 16, 2017 10:46 pm ----------------------------------- Daj malo detalja svetlo,podloga itd... ----------------------------------- Stefanbgd Čet Feb 16, 2017 10:48 pm ----------------------------------- Akvarijum je 150l, svetlo t8 neonke 4komada, jedna stedljiva i jedna led sijalica, oko 09 w/l, hranjiva podloga mesavina treseta oko 1cm debljine.. makro elementi 4x nedeljno 20ml, mikro i Fe 2x po 20ml, i jedan dan pauze.. svetlo 4-3-5h. ----------------------------------- Luvias Čet Feb 16, 2017 11:27 pm ----------------------------------- Meni izgleda sve korektno osim tog foto perioda (pauza max.2 sata). Mada i rasveta je ta diskutabilna, ja dok nisam stavio kvalitetniju rasvetu isto sam imao problema sa zahtevnijim biljkama. Vidi eksperimentisi, neka biljka nece i ako su joj svi uslovi ispunjeni, nemoj zbog toga da se cimas, ako nece pusti je, menjaj. ----------------------------------- Stefanbgd Čet Feb 16, 2017 11:32 pm ----------------------------------- Probacu da smanjim pauzu onda, a za rasvetu se slazem, prvo hocu da menjam haubu, ova mi nije funkcionalan a onda cu da vidim kakav situacija bude da uzem bar 2 t5 i 3 t8 neonke.. i sad su neonke za akvaristiku, ali niza klasa, ne mogu da se setim kako se zovu, ja mislim da je classic, arcadiina niza klasa.. i da napravim refelktore od reflektujuce folij naravno.. ----------------------------------- Luvias Pet Feb 17, 2017 12:04 am ----------------------------------- Ma naravno, nista ne moze preko noci, najbitnije je strpljenje, od t8 neonki imas Osram i Philips koje su po meni jako kvalitetne, naravno da je cri index preko 80. ----------------------------------- Serene Sky Pet Feb 17, 2017 3:36 am ----------------------------------- Ja bih malo batalio sva ta doziranja i promene vode jedno mesec dana. Velike promene su mnogo nezgodne u biljnom akvarijumu. Vremenom kako sistem stari ph i tvrodca opande pa promenom velike kolicine vode dovode do vecih variranja u ph. Dovolj o ti je 10tak posto od zapremine tj tek koliko ti treba da ocistiš podlogu. ----------------------------------- Stefanbgd Pet Feb 17, 2017 10:27 am ----------------------------------- A mislis da za to vreme ni ne dodajem mikro i makro elemente ili da dodajem koliko treba ----------------------------------- Stefanbgd Pet Feb 17, 2017 10:53 am ----------------------------------- A mislis da za to vreme ni ne dodajem mikro i makro elemente ili da dodajem koliko treba ili manje od 'propisane' doze? ----------------------------------- Uros Kg Sre Avg 02, 2017 8:58 pm ----------------------------------- Desava mi se da imam sitne rupice na listovima biljaka, a i dosta listova brzo pozuti i propadne, menjam vodu jednom nedeljno trecinu akvarijuma, inace akvarijum je 50 litara trouglatog oblika 50 x 50 x 70, dve neonke, t5 natural daylight 8w i t8 tropical sunlight 8w, korner filter (keramika, sundjer, vata), ne dodajem co2, jedan kolega akvarista mi je preporucio PROFITO, pa sam poceo njega da ubaciujem prema uputstvu, evo vec treca nedelja ali nema nikakvih promena i dalje ista situacija, listovi pozute za 2 dana i propadnu. Da li neko ima neku ideju, sta moze biti problem i neko resenje? ----------------------------------- Strahinja025 Čet Avg 03, 2017 12:38 pm ----------------------------------- Okaci koju sliku. Moze biti manjag gvozdja. Dodavanje profita bez co2 nznm koliko je efikasno, ----------------------------------- Serene Sky Čet Avg 03, 2017 1:57 pm ----------------------------------- Manjak svetla na 70cm dubine jedino MH ili Led sa dobrim sočivom pomaže. Biljke jedu same sebe(izvlače sta mogu iz listova) da bi preživele. Reši prvo svetlo, cirkulaciju i co2 pa tek onda dodaj prihranu. Mikro i makro elementi u prahu su ti daleko bolji od bilo kod Easy Life preparata. ----------------------------------- Uros Kg Pet Avg 04, 2017 11:03 am ----------------------------------- Hvala na odgovoru, dubina je 50 a ne 70, iskreno nisam imao problema sa biljkama dok sam imao obicne stedljive sijalice, kad sam ubacio ove neonke onda su poceli problemi.