----------------------------------- Doksas Pet Mar 22, 2019 12:38 am Sadjenje biljaka-pitanje ----------------------------------- Pozdrav ekipa, Sutra bi trebalo da mi stigne 3 "korpice" Ludvigije repens rubin ( Rainforest kao i uvek naravno ) pa me interesuje da li mogu samo da skinem onu plasticnu korpicu i posadim ih sa sve onom vunom dole oko korena? Negde procitah da moze tako i da je bolje tako ali nisam do sada tako radio pa rekoh da priupitam vas stare akvaristicke vukove :) Hvala unapred na odgovoru, ziveli. ----------------------------------- Ralke Pet Mar 22, 2019 12:42 am ----------------------------------- Bez kamene vune ----------------------------------- Doksas Pet Mar 22, 2019 1:12 am ----------------------------------- Ok Ralke, znaci definitivno skinuti vunu, hvala. PS A taman sam se ponadao da cu sebi olaksati muku oko sadjenja posto imam i nestasne barbuse pa vrlo cesto ujutru nadjem taze posadjenu biljku na povrsini :( ----------------------------------- vlada_va Pet Mar 22, 2019 1:24 am ----------------------------------- A bre komsija sto ne trazis, Imam ja repensa koliko hoces i rubin i obicnu, smucila mi se biljka zbog silnog trimovanja... ----------------------------------- Doksas Pet Mar 22, 2019 1:29 am ----------------------------------- Izgleda da ja nista ne umem da dobijem kakve sam srece komsija :))) ----------------------------------- vlada_va Pet Mar 22, 2019 1:40 am ----------------------------------- A bzvz nisam znao dal si jos uvek aktivan akvarista, da si me pitao, mogao sam ti dati biljke, videces, repens raste ko lud ----------------------------------- Doksas Pet Mar 22, 2019 1:44 am ----------------------------------- Znam komso, imao sam ih do pre koju godinu ali su mi na kraju bile bzvz jer sam ih pustao previse u visinu pa na donjim delovima stabla nije bilo lisca uopste te ih pobacao... Sad mi se nesto opet svidjaju ali cu ih trimovati na vreme, barem iz pocetka :) ----------------------------------- Doksas Sre Apr 03, 2019 2:02 am ----------------------------------- Bez kamene vune Nesto citam na RF sajtu i naleteh na ovo a setih se da sam skoro bas to pitao ovde a u vezi sadjenja sa komplet saksijom. " Visoke biljke zadnjeg plana se mogu saditi sa komplet saksijom. Biljke će prožiliti kamenu vunu u saksiji i pustiti žile u podlogu. Biljke srednjeg i prednjeg plana se vade iz saksije i sade pincetom u podlogu. " Eto, mozda nekom budu od koristi reci Miroslava Rainforest-a. ----------------------------------- Ralke Čet Apr 04, 2019 4:47 pm ----------------------------------- "Mogu se saditi..." - moze a i ne mora. ----------------------------------- Doksas Čet Apr 04, 2019 6:00 pm ----------------------------------- moze a i ne mora. E, to je vec tacan odgovor. :) Da rezimiramo, ako je nekom manjak prostora negde na primer po coskovima pozadi, i mucenje je zasaditi pelcere biljaka zadnjeg plana, pogotovo ako ima poput mene malo smotane ruke i povecu saku za to, moze saditi komplet biljku sa kamenom vunom...a i ne mora ! ----------------------------------- Dragan996 Uto Apr 30, 2019 2:49 pm ----------------------------------- Pozdrav svima :) Zanima me par stvari. Pa ovako imam akvarijum od 120l sirina 40 visina 40 i duzina 80, imam hranjljivu podlogu koja je nisam merio ali msm da je tipa oko 1 cm mozda vise mozda manje hah, i na to imam jedno 5 cm peska, tesko mi je izmeriti jer i podloga i pesak su mi iste boje :] A u tom su mi nekada bile kornjace, pre vise od 10 dana sam ih pokloni sestricima i odlucio da ponovo pocnem sa ribicama, mada sam skroz ispao iz tog hobija.. evo vec kazem oko 10 dana pripremam sve sto procitam na internetu i u savetovanju sa mojim prodavacom namestam akvarijum. Isao sam logikom da moje nekadasnje kornjace su se jednom u par meseci hranile zivom hranoim pa sam zato ocistio skroz akvarijum i dekoraciju koju sam imao u njemu kao i filter to mi nekako delovalo pametnije nego da sam samo promenio vodu, e sad zasadio sam par biljaka koje mi je prodavac preporucio za pocetak i hocu jos par da uzmem za nekih 10ak dana, zanima me da li trebam menjati vodu iako su samo biljke za sad unutar jer evo stoji vec tako da kazem mozda 11 dana da li da promenim vodu pre ubacivanja ribica? Onda da li kad kupim ribice da li je mozda pametno da bar jednu kesu sa vodom i ribicom istresem u akvarijum zbog tih korisnih bakterija koje vuce ta voda od njih? onda treba mi neki dekorativni predlog za ovaj deo akvarijuma sa slike :) moja neka zamisao je da kupim onaj kokos i par onih loptica od algi jer zelim da uzmem Plavog raka msm da bi mu tu u mraku i takvom okruzenju bilo idealno ali ne svidja mi se taj gornji deo pre bi nesto zasadio ako postoji neka biljka koja moze da se prilepi za taj kamen? (Gornji deo) hmm msm da je to to za sad sta sam hteo da pitam :D za nekih mesec dana kada biljke malo zazive i kad sve dodje na svoje mesto slikacu Vam akvarijum :) Hvala unapred!! http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_51887619_Untitled.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_51887619_Untitled.jpg ----------------------------------- Doksas Uto Apr 30, 2019 3:25 pm ----------------------------------- Pozdrav i tebi, trebalo bi da menjas redovno vodu posto u hranljivoj podlozi ima svacega pa da bi se malo stabilizovala a i da ne bude nekih velikih skokova pojedinih elemenata iz podloge. Moj ti je savet pod uslovom da si u mogucnosti, da ne cekas tih 10 dana za jos biljaka, ubacuj ih sto pre. Takodje bi bilo dobro da prvih mesec dana drzis drezgu iliti Ceratophyllum demersum na povrsini. To je fakticki biljka korov i uglavnom je ljudi daju dzabe a vrlo je korisna u prvih recimo mesec dana jer brzo raste pa samim tim i daje manje sanse za pojavu algi. Napisi u profilu odakle si pa ce se verovatno naci neko sa foruma iz istog grada da ti je da... Za ribice bi bilo dobro da sacekas minimu 3 nedelje od formiranja akvarijuma da bi se voda koliko toliko ciklirala. Taj gornji deo...mozes neku mahovinu da vezes ili zalepis za kamen a mozes takodje i anubias nanu ali biraj neku koja manje raste posto ti je pri vrhu akvarijuma. Kad dodje vreme za ribice imaces ti i svojih korisnih bakterija ali svejedno mozes ih "tutnuti" sa sve tom vodom u kojoj stignu, jedino obrati paznju kad ih prodavac vadi iz akvarijuma, da taj akvarijum nije zapusten, prljav, nema neke kilave ribe u njemu itd. Ako sve izgleda normalno i zdravo, ribe razigrane slobodno ubacuj. Napisi nam jos ponesto o svom akvarijumu, koji filter koristis ? I slobodno postavi jednu frontalnu sliku pa ces verovatno dobiti jos vise saveta i ideja. ----------------------------------- Dragan996 Uto Apr 30, 2019 3:52 pm ----------------------------------- Vazi Hvala na pomoci :) Aha uzecu to u obzir. Iz Zemuna. pa to mu dodje 3 nedelje za jos 12 dana ,vazi hvala na savetimaa :D Eh pa sad ne znam nema nikakve oznake na sebi kupio sam ga pre 2 godine otprilike,ali ono dobro mi je sluzio za kornjace. E to bi bilo lepo :) ako nesto nije dobro postavljeno recite mi da znam kako bih popravio :) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53676976_dd.jpg ----------------------------------- Doksas Uto Apr 30, 2019 4:02 pm ----------------------------------- Uhhh, nemas nikakve vajde od tog filtera...da je aq 20 litara pa u redu ali za 120 litara ili kanister ili spoljni stakleni trokomorni bih ti preporucio od sveg srca. Sa tim malim unutrasnjim ces imati samo probleme. Imas i polovnih staklenih filtera ali treba da pazis na dimenzije, mora biti iste visine kao akvarijum, mada i da ti ga neko zalepi sa novim staklom bice jeftino, oko 1000-1500 dinara a dobices filtraciju sa kojom nema greske. ----------------------------------- Dragan996 Uto Apr 30, 2019 4:07 pm ----------------------------------- i predpostavljao sam da ce to biti problem, vazi hvala na informaciji raspitacu se o tome, puno hvala! ----------------------------------- Peku Uto Apr 30, 2019 5:23 pm ----------------------------------- Evo ideje kako možeš taj filter lagano da pretvoriš u nešto daleko bolje. http://www.akvarijum.org/forum/hamburski-sundjerasti-filter-t7832.html Može i da ti služi kao pumpa za spoljni filter. Spoljni filter mora da bude u visini akvarijuma ne mora da bude visine akvarijuma. ----------------------------------- Dragan996 Sre Maj 08, 2019 10:41 pm ----------------------------------- Hvala svima koji su mi pomogli :D za sad akvarijumj izgleda ovako, bice tu jos izmena i dodavanja ali za ovaj mesec je takav kakav jeste :D Hvala jos jednom na svim predlozima i informacijama!!! http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_81965686_IMG_20190508_221035.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_74159431_IMG-b5081d5640c9dcb8bbf49648e1adafe9-V.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_91608709_IMG_20190508_221330.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_59898002_IMG_20190508_221035.jpg ----------------------------------- popindeed Čet Maj 09, 2019 1:42 am ----------------------------------- Super je, dodao si spoljni filter samo mozda slika vara al cini mi se da si obrnuo redosled. Vodena pumpa gura cistu vodu a voda iz akvarijuma kroz prelivnu cev vraca u filter prljavu i kroz filter masu se preciscava nazad u akvarijum.. mozda samo vizuelno deluje ili ga nisi pustio u rad pri fotkanju :D posto si pocetnik nije na odmet proveriti ;) ----------------------------------- Dragan996 Čet Maj 09, 2019 12:40 pm ----------------------------------- e sad si me istripovao hahahah :D e je dobro? e i primetio sam da kod dosta slika tih spoljnih filtera ljudi stave i grejac u njih, pa me zanima da li bi i ja mogo turim grejac negde inace grejac je od 50w mislio sam da ga promenim, ali kod mene u stanu je konstantno toplo i temperatura u akvarijumu nikad ne silazi ispod 26 tu se vrti sve vreme :) inace nije zuta voda to je zbog ove braon pozadine :] http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_389349606_IMG_20190509_123313.jpg ----------------------------------- chaosad Čet Maj 09, 2019 1:44 pm ----------------------------------- Ćao kolega, možeš grejač u prvu ili poslednju komoru gde ti zgodnije da staviš,a ako si siguran da i zimi preko noći ti nepada temperatura niže onda ti ni ne treba.kakvo ti je to svetlo neka led konzola? ----------------------------------- Doksas Čet Maj 09, 2019 2:08 pm ----------------------------------- Lepse slozi te filter materijale, ovako si samo nabacao i zguzvao pa nece voda ravnomerno prolaziti. Tu keramiku mozes i da izvadis iz tog dzacica ako nemas veci, pa je poravnjaj lepo i preko tu vatu lepo iseci na potrebne duzine i slozi ravnomerno. Nesto ovako https://i.postimg.cc/wBMdvsCC/3.jpg Naravno ne moras bas ovako slagati keramiku ali ja sam to uradio da bi vise stalo :) ----------------------------------- Dragan996 Čet Maj 09, 2019 10:45 pm ----------------------------------- vau :D ja bas i nemam zivaca za to hahahhaha :D mada sam te poslusao i izvadio iz kese i malo doveo u red pa sad i lici na nesto hahah :D Grejac sam ubacio u taj spoljni filter i malo pojacao jer nesto razmisljam vazdusna pumpa verovatno malo hladi vodu kad ona ulazi u nju, podesio sam na 30 i kako mi termometar pokazuje idalje je temperatura 26. a radi nekih 3 sata otprilike manje vise. Pa da atman lgm led, pa reko kad vec pocinjem da pocnem sa sto boljom opremom :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_519144907_Untitled.jpg ----------------------------------- Doksas Čet Maj 09, 2019 10:54 pm ----------------------------------- Uhh bre, to je temperatura za diskuse i ok je za mali broj riba i biljaka. Ja kod mene drzim na 24 stepena vec odavno i nema nikakvih problema, cak je i bolja malo niza temperatura zbog raznih parazita i sl. E sad taj filter materijal :) Nije poenta da lepo izgleda nego da se voda polako i ravnomerno sliva preko filtera i samim tim korisne bakterije bolje odrade svoj posao tj filtraciju i precisavanje vode ;) I da, trebao si pre te vate staviti jedno parce sundjera kao sto imas na dnu a moze i tanji, cisto da ti se ne bi keramika prljala brzo jer ce ti se svaki put kad vadis vatu sliti i doobar deo prljavstine dole na keramiku. Ovako stavis sundjer i njega mozes samo da usisas obicnim onim kineskim sifonom od 200-300 dinara za ciscenje dna i milina :) ----------------------------------- Dragan996 Čet Maj 09, 2019 10:57 pm ----------------------------------- Dobro, vazi hvala :D