----------------------------------- macroman1 Pet Jan 28, 2011 7:17 pm sadjenje biljki ----------------------------------- potrebna mi je pomoc oko sadjenja biljki u akvarijumu.da li je potrebno da na dnu imam i zemlju ili moze samo sljunak??????? ----------------------------------- Mare Pet Jan 28, 2011 7:29 pm ----------------------------------- deblji sloj sljunka,dobro osvetljenje i nemas problema ;) ----------------------------------- macroman1 Pet Jan 28, 2011 8:00 pm ----------------------------------- hvala puno!!!!!pozzz ----------------------------------- Mare Pet Jan 28, 2011 8:05 pm ----------------------------------- ;) ----------------------------------- Jovan85 Pet Jan 28, 2011 8:07 pm ----------------------------------- Auu Mare, al ti je savet,mogao si bar da ga pitas koje biljke planira,da na osnovu njih pravi uslove... :( ----------------------------------- Milosbgd Pet Jan 28, 2011 8:08 pm ----------------------------------- Koje biljke planiras da zasadis ( neke od biljaka zahtvaju dobru hranljivu podlogu). U principu je pozeljna podloga ali ne i neophodna. Danas postoje tecna djubriva kao i "djubrivo" u vidu tabletice ili palete , koje podjednako dobro hrane biljku i pruzaju joj izvor neophodnih minerala ----------------------------------- Mare Pet Jan 28, 2011 8:15 pm ----------------------------------- pa cim to pita znaci da je tek na pocetku sa biljkama,a svaki pocetnik pocinje sa biljkama koje nisu bas najzahtevnije! Tako sam ja skontao pitanje! ----------------------------------- vlada71 Pet Jan 28, 2011 8:22 pm ----------------------------------- Ako nisi formirao aq i napunio sa vodom,najbolje bi bilo da stavis podlogu,jer sigurno neces staviti samo jednu vrstu biljaka.Pozz. ----------------------------------- macroman1 Pet Jan 28, 2011 8:27 pm ----------------------------------- ja sam tek pocetnik pa se bas i ne razumem u vrste biljaka.aq mi je vec formiran i imam ribe.sta da uradim da li da ga ispraznim i stavim podlogu ili imate neki drugi savet???????????pozz ----------------------------------- Milosbgd Pet Jan 28, 2011 8:34 pm ----------------------------------- Koje biljke planiras da zasadis ( neke od biljaka zahtvaju dobru hranljivu podlogu). U principu je pozeljna podloga ali ne i neophodna. Danas postoje tecna djubriva kao i "djubrivo" u vidu tabletice ili palete , koje podjednako dobro hrane biljku i pruzaju joj izvor neophodnih minerala ----------------------------------- vlada71 Pet Jan 28, 2011 8:35 pm ----------------------------------- Ma ne zasto bi to radio.Ima dosta tecnog djubriva i gore navedenih tableta,tako da ces tako prehranjivati bilje.I nemoj da te mrzi sledeci put slobodno pitaj pa forum zato sluzi. ----------------------------------- macroman1 Pet Jan 28, 2011 8:40 pm ----------------------------------- ok hvala!!!!!!! ----------------------------------- macroman1 Pet Jan 28, 2011 8:56 pm ----------------------------------- izvinite ponovo ja koje bi mi vi biljke preporucili????? ----------------------------------- krcko Pet Jan 28, 2011 9:10 pm ----------------------------------- Ne uspevam da pronađem podatke o tvom akvarijumu i opremi. Biljke se, obično sade pre naseljavanja ribama, ali to nije bitno za tvoje pitanje o preporuci biljaka ni o podlozi koju imaš, koliko su važne dimenzije akvarijuma i osvetljenje koje imaš. Pozdrav ----------------------------------- macroman1 Pet Jan 28, 2011 9:36 pm ----------------------------------- akvarium je 60l dimenzije su 34x28x32 i od osvetljenja imam stedljivu sijalicu. ----------------------------------- krcko Pet Jan 28, 2011 9:44 pm ----------------------------------- Šta piše na toj štedljivoj sijalici? Izgleda da sam dosadan, ali... Akvarijum je mali i izbor biljaka se svodi na vrste srednjeg 15-20cm visine, i prednjeg plana-niske. Pozdrav ----------------------------------- vlada71 Pet Jan 28, 2011 9:45 pm ----------------------------------- A koje je jacine ta sijalica.Nebi bilo lose da stvis jos jednu . ----------------------------------- rainforest Pet Jan 28, 2011 10:21 pm ----------------------------------- Po meni hranljiva podloga je obavezna, a sa hranivom kroz vodenu kolonu oprezno. Jer ...alge se ne mogu hraniti iz podloge a iz vodene kolone itekako. Ako akvarijum ima puno riba u odnosu na biljke (obično je to slučaj), same ribe doprinose hranjenju kroz vodenu kolonu. Imao sam prave džungle bez miligrama prihrane kroz vodu. Npr u ovom akvarijumu (izvinjavam se za brzu ruku) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_117840513_suma.jpg Ima 2 cm tresetne hranljive podloge i nikad hranjeno kroz vodenu kolonu. Bez algi, jer kad raste ovakva šuma onda algi nema... Glavna greška na početku bude da se tek zasađeni trk trk pa pelcer, enormno osvetli pa se nakokaju razne hemikalije, pa krdo riba pa se hrani obilno i normalno, alge imaju bum a biljke imaju cvrc, ----------------------------------- krcko Sub Jan 29, 2011 12:31 am ----------------------------------- Za početnike, ovo baš i ne bih prihvatio kao najbolje. Kako ovde linkovanje nije poželjno, ostaću uskraćen za prikazivanje kompletnog razvoj predivnog Holandeza od 540l u čijoj je podlozi samo kvarcni šljunak, a svaka od biljaka je prihranjivana isključivo po svojim potrebama, sa adekvatnim osvetljenjem preko 1W/l i odgovarajućim CO2 dodavanjem in-line reaktorom, bez pojava algi. Organska podloga je uvek mač sa dve oštrice, pogotovu za nekoga ko ne zna šta je u njoj. Pozdrav ----------------------------------- Blue Sub Jan 29, 2011 9:29 am ----------------------------------- Organska podloga je uvek mač sa dve oštrice, pogotovu za nekoga ko ne zna šta je u njoj. :cestitka: :cestitka: :cestitka: :cestitka: ----------------------------------- rainforest Ned Jan 30, 2011 3:48 am ----------------------------------- Za početnike, ovo baš i ne bih prihvatio kao najbolje. Kako ovde linkovanje nije poželjno, ostaću uskraćen za prikazivanje kompletnog razvoj predivnog Holandeza od 540l u čijoj je podlozi samo kvarcni šljunak, a svaka od biljaka je prihranjivana isključivo po svojim potrebama, sa adekvatnim osvetljenjem preko 1W/l i odgovarajućim CO2 dodavanjem in-line reaktorom, bez pojava algi. Organska podloga je uvek mač sa dve oštrice, pogotovu za nekoga ko ne zna šta je u njoj. Pozdrav Naravno da je i to moguće, potpuno se slažem, a najbolja je kombinacija obe prehrane i u podlozi i kroz vodenu kolonu.