----------------------------------- zlurad11 Pet Jul 02, 2010 3:32 am Sami samcati pocetnik ----------------------------------- Pozdrav drugari, ja sam potpuno nov na polju akvaristike. Imao sam kada sam bio mali veliki akvarijum koji je odrzavao moj otac ali je to bilo pre 13-14 godina tako da zaboravimo na to. Ovako, ja sam sve osmislio, samo su mi potrebna vasa iskustva i saveti (ispravke). Citao sam mnogo na forumu i resio da vam se obratim. Imam u planu da kupim akvarijum od 70-90l sa full opremom. Pocecu od podloge. Prvo planiram da stavim zemlju za cvece koju cu da obradim po pravilima koja je ne znam ko napisao. Preko nje mrezicu za komarce. zatim preko bih stavio sljunak, pa odozgo kvarcni pesak+sitan sljunak. Naravno na to bih sve stavio i par velikih kamena... E sad, biljke i alge. Ja bih voleo da u pozadini stavim one visoke alge(biljke) sto rastu skoro do povrsine vode a po sredini bih stavio one bas niskorastuce, dok bih uz samu ivicu ostavio prazno. E sad to je moja vizija mog buduceg akvarijuma(da cujem greske, ispravke sve sto smatrate da nije u redu) Takodje, kakve filtere da stavljam(preciscavace/pumpice) ? Da li je potreban grejac ? Koliko je potrebno zemlje,sljunka,kvarca ? Koliko osvetljenje ? I koje biljke da stavim i alge ? Voleo bih da imam ovakav akvarijum !!!! svaka cast http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_213005713_Akvarijum22.gif Voleo bih da cujem savete svih, a pogotovo Pr.Skinera, posto vidim iz njegovih postova da ima mnogo iskustva. Takodje zato sto je on iz mog grada te bih mogao da dobijem i koji savet gde i sta da kupim :D :P Hajde ljudi pomazite cim pre... zuri mi se bas, hocu sutra da pocnem pripremanje i da u nedelju vec postavljam pitanja za ribice... Pa tamo iduce nedelje da castim boze zdravlje !!! :D HVALA SVIMA !!!!! ----------------------------------- nikouro Pet Jul 02, 2010 10:41 am ----------------------------------- Nadam se i ja, da ce se Pr. Skiner javiti u skorije vreme kako bi te uputio i savetovao u nekim detaljima. Dok se ne pojavi, nadam se da ce ti drugi izaci u susret i ujedno pomoci. Za pocetak, trebao bi da nam napises : Koje su to dimenzije akvarijuma ... jer 70-90 l i nije neki orjentir. Mnogo bi precizniji odgovori mogli da ti se daju kada bi bio malo konkretniji. Imas li neke odredjene ribice u planu da uzgajas ... jer od toga zavisi sve ostalo, a tu spada : filtracija vode, podloga, biljke ... Pod obaveznom opremom spada i grajac ( cija jacina zavisi od litraze akvarijuma, gde se vracamo na pocetak ). Osvetljenje zavisi od : litraze akvarijuma, od biljaka koje budes posadio i manje vise od ribica koje budes drzao. A sto se tice algi .... nadam se da neces imati previse problema oko njih je su nuzno zlo koje treba drzati pod kontrolom, u suprotnom .... haos. Za pocetak toliko, a nadam se da ce se jos clanova ukljuciti u temi kako bi te uputili na pocetku. I da, bilo bi lepo nesto malo o sebi da napises u temi [url=http://www.akvarijum.org/forum/viewforum.php?f=24] Upoznavanje ----------------------------------- Bojan Pet Jul 02, 2010 10:55 am ----------------------------------- Pomenuti clan je banovan. ----------------------------------- zlurad11 Pet Jul 02, 2010 5:24 pm ----------------------------------- Tek sam sada odvojio vremena za racunar. P znas kako ja sam pogledao u Nisu sve radnje ali nema nicega specijalnog, zapravo nema NICEGA. Medjutim sutra imam coveka u BGD koji moze da pogleda neke akvarijum tako da bi mi dobro dosao savet, gde da gleda, blizu centra i blizu usca ??? Mozda moze i do Pet Centra da ode... Pa ako znate neko mesto gde nema mnogo skupih tako oko 80L bi bilo savrseno. I da, da li moze od nekog da se poruci ?? Da li znate neku radnju iz koje bih mogao da narucim da mi stigne u Nis, placam pri podizanju i gotovo. To moze preko onog postExpress ----------------------------------- nikouro Sub Jul 03, 2010 12:57 am ----------------------------------- moje je misljenje a sobzirom da sam nedavno i sam pravio tj sklapao svoj akvarijum, da ces puno jeftinije i bolje proci ako ti neko odradi tj sastavi akvarijum a ti staklo da pripremis. u slucaju da nemozes , imas reklamu jednog sajta na nasem forumu koji se bavi izradom i prodajom sve potrebne opreme za akvaristiku ( akvarijumi, filteri, grejaci, podloge ....... itd )