----------------------------------- popindeed Čet Avg 06, 2020 3:03 pm Savet oko sistema hranjenja mladji ikrasica ----------------------------------- Pozdrav kolegama, nedavno sam poceo za sebe da uzgajam i mrestim tetre i za sada mi uspesno ide,, trenutno na nekih 12 mresnih akvarijuma gde ima raznih tetri. Shodno da svaki dan pravim nove kulture infuzorije malo mi postaje zamorno i sve teze zbog posla da 4-5puta dnevno kapljem hranu za mladj. Moje pitanje je da li se moze napraviti nekakva hranilica sa zelenom vodom ili infuzorijom gde ce se kap po kap paliti na tajmer i hraniti mald? Takodje videh na drugim forumima da se pominje i pribor za transfuziju. Hvala svima unapred na odgovoru ----------------------------------- Peku Čet Avg 06, 2020 5:25 pm ----------------------------------- Postoje pumpe za doziranje. U morskoj su poprilično zastupljene. Probaj na netu da potražiš diy dosing pump. Zbog trenutne situacije možda je najjeftinije uzeti neke jako slabe pumpe i nakačiti ih na neki kontrolor/tajmer, arduino+relej... a protok zagušiti ventilom. ----------------------------------- popindeed Pet Avg 07, 2020 1:36 pm ----------------------------------- Hvala, pogledao sam i mislim da nije losa opcija sa pumpom. Takodje jedna od varijanti mi je i koriscenje slobodnog pada na slican nacin sa regulatorom protoka, plasticni nastavak koji se koristi za racvanje creva. Inace to koristim trenutno za prilagodjavanje riba na novu sredinu gde voda curi kap po kap. ----------------------------------- Baia Pet Avg 07, 2020 3:35 pm ----------------------------------- Bas tako, napravis sistem koji radi kao infuzija (Pod uticajem gravitacije) Pri tom napravis ili iskoristis tu stipaljku za infuziju kojom mozes da regulišeš protok i nastelujes da u roku od 10h koliko te nema ispusti tačno određenu količinu tečnosti. Imas od hobija jednu posudu za artemija. Kontam da nije teško napraviti nesto slično u domaćoj radinosti. Ne treba joj pumpa i jajasca se izvaljuju znatno sporije i ne odjednom. Solidna stvar za neku dohranu manjeg obima mladji.... Tipa par stotina. Dosta je stedljivija nego klasična metoda uzgoja artemije plus nema pumpe i nema grejanja i drndanja, samo posuda voda so jaja poklopac i mala hvataljka u koju se skuplja artemija. Ako ne budes nasao na netu poslacu ti link na pp da pogledas. Jos jedna stvarčica mi pada na pamet a ne mogu da kazem da sam probao. Ako mladj drzis u većem akvarijumu sa solidnom filtracijom i dosta biljaka onda bi teoretski mogao jednom dnevno da krenes veću količinu infuzorije koja će da ostane ziva tih 10h koliko te nema. Izbegavaj da je dolivas zajedno sa vodom nego tipa uzmes sundjer i sipas infuzorije kroz sundjer.... Voda iscuri a infuzorije ostane u sundjer.... Krenes to ribama i to će da traje.... A pri tom nisi dodao vodu koja potencijalno ima amonijaka ili nitrata....mozda bi ti to bilo lakše rešenje. Ja se dosta oslanjam na mikrocrve i artemija a koliko vidim osnov da preživi što više mladji je stari dobro zacikliran akvarijum ali da se onako sav ualgavi i po zidovima i po podlozi. U takvom aq najviše mi mladji opstane sa pauzom u hranjenju od 8h koliko sam na poslu. Pošalji slike tvoje odgaivacnica. Rado bih pogledao kako si to skockao i ukarao neku dobru foru😉 pozdrav ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Avg 08, 2020 10:03 pm ----------------------------------- Licno iskustvo sa mikrorazborama galaksi i amandama.. Pripremljen akvarijum od 20ak litara bez podloge sa dva sundjer filera napunjen do pola. Iz aktivnog usisna ikra i dovoljno kolicine vode da se dolije u mresni akvarijum i dodata kolicna jedne sake mahovine (taksifilum) i razbacana po dnu i jedna saka mahovine u jednom cosku kao mini zbun. Zatim, posle par dana kad se izlegu prva dva dana bez hranjenja, a zatim iz aktivnog gde ima gomila algi po zidovima akvarijuma ostrugana kolicina 10x10 i ubacena u akvarijum sa mladima, pre toga izmiksovana u sejkeru (mozes i sa dve case da izmesas) al bitno je da se voda zamuti da nema velikih delova. Ubaceno to mutno u akvarijum i tako svaka dva dana (al svaki sledeci put po 5x5 strugano), narednih dve nedelje, a posle toga dodavano po potrebi kolicinski po par zrna diskus granula u taj miks od algi. Od mresta sa galaksi razborama od 61 jajasceta izleglo se 59 prezivelo 56 (i to samo jer nisam obracao paznju dok sam menjao vodu pa mojom greskom..), a kod amanda od 138 jajasca izleglo se 124, prezivelo istom metodom 122 jer su dva zavrsila kao i galaksi al kad je dodat hang on da dize sve sa dna pa umesto odmah d sam stavio sundjer preko resetke, u testu usisani i.. gresi covek, tako da sad uvek pre ubacivanja HF u svaki akvarijum krojim sundjer. Nego poenta je da mozes da ih prehranis preko algi i mikroorganizama koji zive po istim bez preteranog maltretiranja sa kapanjem artemije itd a nju mozes da dodajes kad si dokon i imas vremena, vodu sam menjao svaki dan po dve litre tako sto iz aktivnog dolijem u taj mresni po dve litre, a dno je sifonirano tek posle dve nedelje po prvi put kasnije na po nedelju dana. Inace ukolko sumnjas probaj da pomesas alge i sipaj ih u obicnu prozirnu casu i doli cistu vodu sacekaj par minuta da se slegne i pazljivo gledaj sta ce sve da pliva u casi, cisto da se sam uveris, ako ima mahovine sve to sto pliva se kaci na nju ako nema algi po staklu a mladi brste sve sa mahovine.. bio test i to uspesan. ;) ----------------------------------- Baia Ned Avg 09, 2020 2:24 pm ----------------------------------- Iz aktivnog usisna ikra i dovoljno kolicine vode da se dolije u mresni akvarijum Bas sada mrestim Mikrorazbore, Furukate, gertrude i luminatuse. Najvise me muci skupljanje ikre iz akvarijuma, tj nema sanse da ista od ikre nadjem osim ako ne stavim neku mahovinu ili napravim od vunice vestacku biljku pa onda premestam to iz jednog u drugi akvarijum kako bi se izmrestilo. Usisavanje ikre dolazi u obzir samo u akvarijumu sa golim dnom gde se samo zbog refleksije moze uociti sitna ikra od sve 3 vrste (Furukate imaju malo krupniju ikru). Ako ti nije tesko opisi malo konkretnije sta tacno radis, slikaj mi akvarijum u kom su se mrestile da vidim podlogu i dekoraciju kako bih lakse skontao na sta mislis. ----------------------------------- popindeed Pon Avg 10, 2020 5:26 am ----------------------------------- Baia, Hvala na predlogu. Ova posudica deluje genijalno i ima smisla svakako...ako ih im kod nas u prodaji pusti mi link u pp Slazem se sa tobom sto se tice dodavanja infuzuorije, meni su mresni akvarijumi od 10l, 15 i 20l,,sad sam nesto improvizovao plasticne kutije koje sam dobio za odlaganje garderobe pa cu sa njima da probam da odvajam mladj oko 20l su,,posle izvesnog vremena prebacujem u vece.akvarijume..ali svakako cu probati to sto si predlozio. Meni je prva hrana kod tetri uvek infuzorija ili zelena voda. Takodje nadovezao bih se na odgovor Lisca ujedno,,,fitoplankoton je sjajna stvar,,kod tetri recimo sam prometio da prvih dana kad proplivaju lutaju te im ostale protoze najvise doprinose jer se pokrecu a deluje mi da ih u tekucini stabilne kulture infuzorije ima najvise :) . Kroz mahovinu koju si stavio si uneo dovoljno infuzorije da stasaju prvi dan,dva sto i ja isto uvek praktikujem. E sad ja sam npr prihranjivao bas kao sto ti kazes, zelena voda, alge iz akvarijuma koji mi napolju stoji stuzem sa stakla i mesam sa tom vodom. Super je to i uz to ide kombinovanje sa infuzorijom. Baia meni se najbolje pokazalo da mladj napreduje rapidno kada krenem sa artemijom cim mogu da je pojedu, mikrocrvi, dafnije i grindali. Sa tim nema greske. Posle toga riba se hrani sa komercijalnom hranom. Inace sam skromni pocetnik, ne mogu da kazem ni odgaivac,,hobista :) Za sada mrestim tetre, barbuse i od nedavno skalare. Jedan deo mi je na selu kod Barajeva a samo manji deo u stanu u gradu, zbog prostora pa sam onda vecito na toj relaciji prebacivanja :) Cim ugrabim vreme slikacu da utegnem jos malo sve ;) Hvala jos jednom svima na savetima! ----------------------------------- Lenji Lisac Pon Avg 10, 2020 11:37 am ----------------------------------- Dimenzije akvarijuma gde su maticni primerci bili je 50x30x30, dva muzjaka i sest zenkica, u oba primera, spoljni filter 50x30x10 natrpan samo sundjer u dve komore, najslabija atmanova pumpa i blago vracanje vode u akvarijum iz filtera po dnu da "trese" eleocharis koji je bio jedina biljka u akvarijumu sa par granja da se slabiji muzjak sakriva od dominnantnijeg u sparingu pre parenja. U filteru je bio i jedan kamen da razbija povrsinu vode i ujedno da je napuni kiseonikom. Za mrest nista nisam radio vec samo cekanje da zenke postanu spremne i sve se samo desava. Nego, akvarijum je imao jednu jedinu namenu tj bio specijalno napravljen i aranziran za mrest, zato je bio samo eleocharis gde se ne vidi dno (anubie ne racunam jer su bile na drvetu), bas iz tog razloga sto neke od zenkica slobodno puste ikru da padne koja se uhvati u listove, a neke lepe na listove od eleocharisa trljajuci se, pa se lako vidi ikra na listovima, samo je ta usisana nista ono izmedju, da je bio zajednicki akvarijum nema sanse da gledas u sljunak/soil da je pronadjes, mislim moze ali se coravi bezveze. Predlog za lakse skupljanje ikre u tvom glavnom akvarijumu, kao sto si i sam primetio sa mahovinom, ali da je stavis u posudu neku tipa od sladoleda ili one za cuvanje hrane, da nadjes neku dubine oko 5 cm, sipas klikere ili krupnije kamencice po dnu da se ne pomeraju i preko stavis saku dve mahovine da ti se mreste u posudi direktno em lakse za prebacivanje em ces znati kad da vadis ili da ubacis par saksija u istu posudu eleocharisa ili nekog slicnog bilja pa ce tu da se jure i pare, vole to zabaceno. Imam neki info da galaksije se super razmnozavaju u blatu, al to jos nisam testirao jer mi se nesto ne pravi akvarijum dubine 50/60 sa minimum baze 30x40. Predlog je jos ako koristis posude za skupljanje ikre da imas minimum tri iste s tim da prva ima rupe po dnu 2-3mm sirine da ikra moze da prodje a da se ne osteti kada se vadi cedeci se u drugu posudu koja je ispod nje, tako da kad prva zenka baci ikru izvadis posudu i pocnes prebacivanje, a ispod stavis trecu za drugu zenku i vratis odmah u akvarijum. ----------------------------------- Baia Pon Avg 10, 2020 9:58 pm ----------------------------------- Baia, Hvala na predlogu. Ova posudica deluje genijalno i ima smisla svakako...ako ih im kod nas u prodaji pusti mi link u pp Ima verovatno da se nadje i kod nas, pogledaj malo preko sponzora sajta. Ne zivim u Sr. pa nisam upucen kako stoje stvari sa opremom ali u principu uvek je sve moglo da se dogovori i nabavi. Ako bas ne budes nikako mogao a smatras da je dobra stvar ja cu ti rado kupiti i doneti kada budem dolazio sledeci put. Obavezno slikaj sve pa mi posalji, mozes i na pp ako ne zelis direktno na temu ali bilo bi lepo da i drugi vide kako se igramo:) @LenjiLisac: Sada mi je jasno na sta si mislio, ja sam dobar deo metoda vec probao. 1. Drzim ih 10 dana u ubiljenom akvarijumu pa onda prebacim u isti takav dok iz prvog vadim mladj. 2. Akvarijum bez podloge sa oblutcima i mahovinom dodam ribe pa ih posle 5 dana izvadim i prebacim u isti takav dok iz prvog vadim ikru. 3. Isto kao i drug samo sto vise ne vadim ribe nego samo menjam mahovinu ( tek sam krenuo sa ovom metodom pa u narednom periodu oceniti da li daje vise mladji uz mnje maltretiranje ribe nego prethodna) 4. Ovu metodu saam primenio na furikate, gertrude i luminatuse. Napravio sam akvarijum bez dna a na dno stavio mrezu pa onda to porinuo u veci akvarijum (dakle klasicna kotilica za zivorotke) Veci akvarijum je golog dna pa se lako uoci ikra koja padne. Jednom dnevno pipetom usisam ikru i dodam u posudu gde lagano bucka porinuta u akvarijum da bi temp bila ista. Ovo je samo test varijanta jer ima vise nedostataka i vec imam planove kako da je unapredim da bih postigao vecu produktivnost sa manje stresa za ribe. Teoretski, jako mi se dopada prica sa eleokarisom, na zalost nemam uslova da ga gajim samo za tu namenu jer vec imam poprilicno uigranu foru koja daje po 30-50 ak malaca po turi. Da mortalitet mladji nije tako visok do sada bih brojao stotine novih riba. Na zalost nespreman sam docekao mladj i usled prevelike zelje da im ugodim, svakodnevnog menjanja vode doslo je do ogromnog broja uginulih. Tek sada kada su akvarijumi sazreli pocinje da se umnozva. Rado bih otvorio posebnu temu za odgaivacnicu, na zalost ne vidim da ima nekog interesovanja pa i mene zelja lako mine.... ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Avg 11, 2020 3:44 am ----------------------------------- Al se ti igras.. :) Podrzavam i nadam se da cemo uskoro videti i par fotki mladih riba! ;) Nego, kako mi je jedan od uzgajivaca mikro riba pisao pre par godina kad sam bio u fazi da se igram sa mrestom citiram: "za mrest mikro(ovoga/onoga) nema bolje podloge od zemlje i eleocharisa gde ne mozes prstom pipnuti zemlju od gustine biljke u bazi akvarijuma 60x40 a visina vode od podloge moze da bude i 5 i 55 one ce se zavlaciti u eleocharis, cim vidis da ti je zenka bacila ikru izvadis i muzjake i tu zenku, ubacis saku mahovine i zamracis na tri dna akvarijum, dodajes zelenu vodu prvih nedelju dana, a za to vreme pripremis racice i ostalu zivu hranu po tvom izboru sta mogu da progutju, za vodu nemas da brines jer sve se cisti preko korena eleocharisa ako imas jos i povrsinsko bilje sa dugim korenom ni filter ti nije potreban." Za amande par njih mi je pisalo da ubacim zemlju pa gomilu granja preko, a na grane da uglavim mahovinu i da im napravim "pecinu" od granja jer se zavlace u te rupe i tu bacaju ikru i isto da vadim sve maticne cim izbace ikru, ali da je filter u vidu sundjera obavezan, kao i to da im nije potrebna kiselost da bi se mrestile moze do 7.5 (kod mene je bilo 7.3). Inace u oba slucaja svi tvrde da tako najvise mladji prezivi. Jedino sto ja nisam praktikovao je da ne uguram sunjer filtere makar kod primera sa eleocharisom, al sa pojedinim odgajivacima kozica sam isto dobijao neke informacije o akvarijumima bez filtera sa gomilom bilja itd pa sam sa mresta presao na njih i dalje se igram sa njima. Jos malo pa dosadilo ovo sa biljkama i bez filtera, razmisljao se dugo dugo da predjem na samo zemlju al sve mi nekako deluje kao zavrsni nivo akvaristike.. al nemam vremena ni za emerzne kamo li za pune akvarijume trenutno tako bice vremena kad tad.. :lol: I jos jedna bitna stvar, aj Pope daj te fotke i sta tacno gajis od riba. :) ----------------------------------- Baia Uto Avg 11, 2020 10:11 am ----------------------------------- Bilo je par slika u drugoj temi ali sad bi vec mogao da bacim par sličica akvarijuma sa gomilom mikrorazbora. Veceras kad dodjes sa posla😉. Što se opisa uslova tiče, za eleokaris nemam primedbu, ta mi prica pije vodu i zvuci interesantno medjutim ova druga za amande.... Ne znam... Kao da ti je to rekao neko ko nikada nije lovio ribe mrezicom po akvarijumu. Pazi, imam male oblutke na dnu, nešto mahovine preko i korner filter i ja moram da povadim svu mahovina pa se onda one sve nabiju iza kornera pa onda izvadim njega pa onda razmicem oblutke i uvek neka ostane ustekana pa je vidim posle tri dana kad skontam da nema mladji a već je trebala da bude tu.... E sad zamisli kako bi ih uhvatio u akvarijumu sa granjem i mahovinom... Jezim se kad pomislim na to. Iskreno mislim da je varijanta sa kotilicom najbolja opcija za sve vrste razbacivaca ikre pre svega zbog stresa. Mozda produktivnost nije najbolja jer se dosta ikre izgubi na mreži i travi unutar kotilica ali je definitivno najmanje stresa za ribe a meni je to poprilicno bitno jer ne želim da ih mučim a sam intenzivan mrest i držanje u ograničeno prostoru je poprilicno mucenje. Zato mi je prvi cilj pravljenje više mresnih grupa u cilju rotacije i odmaranje bez obzira što su one continous spawners. ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 11:15 am ----------------------------------- Neka ste mi se raspisali :D Drago mi je sto sam spontano pokrenuo temu. PS ukoliko administratori smatraju da treba da se premesti u temu razmnozavanje slobodno,,,nadam se da ce se ukljuciti vise ljudi :) Elem Lisac kad kazes zemlja, da li mislis na klasicnu zemlju za cvece ili treset? Nisam imao uspeha mada nisam nesto previse pokusavao samo jedanput davno da mrestim kraljevsku neonku, jedan iskusni akvarista sa uslehom koristi princip sa tresetom na dnu, cattapa i raznoraznim liscem ujedno zbog tanina i prirodnog spustanja ph a i gomilu sitnih stvorenja koji zive na liscu. Uspeo sam spontao da improvizujem kapaljku ni manje ni vise od punkutog grejaca, iskoristio sam minimalno napuklu epruvetu koja tacno na 35-40 sekundi kaplje kap po kap. Testirao sinoc sa zelenom vodom :D Sad cu da pokusam da ubacim neki video ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Avg 11, 2020 11:23 am ----------------------------------- Jel si lovio ribe po mraku sa baterijskom lampom i kanticom od krema ili obicnom plasticnom casom? ;) Inace, u sve to sto su mi ljudi pisali ja prenosim samo ono testirano, ne mogu da kazem - e super je to sa amandama bas je dobar metod - itd jer ga nisam probao, ovo drugo je odlicno ali zahteva dugu pripremu (ili dosta kesa na pocetku), ali kao sto vec rekoh preci cu na zemlju kad tad pa ce se i amande vratiti u pricu a i to ce biti testirano, al sve neki primerci koje vidjam u poslednje vreme izbledeli, zakrzljali, krivi, pogresna boja.. ko da ribu za hranu prodaju kao ukrasnu. Valjda ce biti neki uvoz dok se ja smislim da krenem. :) ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 4:29 pm ----------------------------------- [youtube]https://youtu.be/duTKF-SWbXw[/youtube] ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 4:35 pm ----------------------------------- [youtube]https://youtu.be/duTKF-SWbXw[/youtube] ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 4:36 pm ----------------------------------- Ocigledno mi ne ide sa ubacivanje youtube snimaka :D ----------------------------------- NARCOS Uto Avg 11, 2020 4:49 pm ----------------------------------- Da li je moguce da su stakla ali bas puno prljava ili mi se samo prividja? :D ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 5:35 pm ----------------------------------- https://youtu.be/xN-5XDKpy_o ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 5:40 pm ----------------------------------- Da li je moguce da su stakla ali bas puno prljava ili mi se samo prividja? :D Sa strane ovo je verv od kapljanja vode musavo,, a dole i na prednjem staklu su sluzave sivkaste alge koje sam nakon ubacivanja puzeva za par dana resio ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 5:45 pm ----------------------------------- Improvizovana epruveza za kapljanje kap po kap http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_63886427_rps20200811_160921.jpg ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 5:47 pm ----------------------------------- Pune se zivom hranom odvojeni od muzijaka http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_93950636_rps20200811_160827.jpg ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 5:48 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_228165841_rps20200811_161036.jpg ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 5:48 pm ----------------------------------- Trikolor dasa :) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_59154108_rps20200811_161217.jpg ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 5:49 pm ----------------------------------- Nesto kao divlja forma http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_177462330_rps20200811_161201.jpg ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 5:50 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_61429270_rps20200811_161253.jpg ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 5:51 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_69441786_rps20200811_161318.jpg ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 5:52 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_61429274_rps20200811_160645.jpg ----------------------------------- popindeed Uto Avg 11, 2020 7:05 pm ----------------------------------- Evo jedan deo :)