Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Savet za kupovinu riba "čistača" Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2014 12:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Treba mi savet, tj preporuka iskusnijih akvarista i/ili Vaše mišljenje, vezano za kupovinu riba algara i muljaša.
Akvarijum je od 40l, korner filter, spoljašnja pumpa sa dva izlaza, dugački raspršivač, termometar, grejač na 25oC, rasveta sa štedljivom od 20W, biljke, redovno menjanje 1/3 vode sa usisavanjem.
Od stanovnika:
skalar - 1
neonke - 6
kuli-kuli - 1
zebrice - 3
gupi - 2

Htela sam da kupim neku od riba dna, ali s obzirom da sam početnik, ne znam koju bih izabrala. Neki su mi preporučivali ancitrusa, a neki su strogo protiv, jer ima brkčiće, mnogo rije, pa bi mogao da mi povredi kulija. Neki da nikako ne uzimam koridorasa (bilo kog), već striktno Plekostomusa. Neki mi kažu da nije važno šta uzimam, samo da imam i muljara i algara. Neki opet da moram da imam sve u paru (muljari, algari i puževi), neki da mi je dovoljan samo po jedan i tako u nedogled.
Šta mi Vi preporučujete...?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2014 12:00 am Snimi Poruku Nazad na vrh

manastiriste
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2013
Poruke: 627
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2014 12:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

cek,cek...stani...
da ne mesamo mnogo babe i zabe Smile jedno su algari anci i pleko....a drugo su koridorosi. Moj predlog ti je da uzmes dva do tri korija i bar dva algara otocinklusa. Otocinlusi su mali, i ne rastu mnogo, dok anci onako a pleko ume da bas poraste...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2014 12:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bez brige, nema šanse da pomešamo, pa ne pravimo šejk... Very Happy
Šalu na stranu, ali morala sam da napomenem par preporuka drugih ljudi, koji su me potpuno bacili u rebus. Znam da mi trebaju i ljuljari i algari, zato sam i tražila preporuku i za jedne i za druge. I njihov broj, naravno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2014 12:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

p.s. Koje koridorase mi preporučuješ. Znam da ih ima dosta vrsta. I još nešto, da li se one računaju u brojno stanje stanovnika akvarijuma (mislim na odnos cm riba i litraže vode). pročitala sam različita mišljenja o tome.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2014 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam na malu litražu probao da zamenim korije sa kulijima ali sam odustao. Od prva tri doneta, jedan dan-danas živ i prilično veliki, jedan uginuo u transportu i jedan sutradan po ubacivanju. Druga tura od tri doneta, dva u transportu i jedan sutradan uginula. Transport po PS, zamračena kesa, ni 10 minuta trajanja. Tako da sam vratio korije i zahvalio na kulijima.
Inače ovaj u akvarijumu je baš lep, ima skoro 10 cm i stvarno retko viđena riba, tj. vidim ga jednom nedeljno Smile
Plektosomuse zaboravi, on raste preko dužine tvog akvarijuma.
Imam dva ancistrusa u manjoj litraži i 5 korija i kuliju ništa ne fali.
Šta da uzmeš za alge: corona ili nerita puževe, ancistrusa, za otocinkluse mislim da ti je slaba filtracija.
Za dno: korije, možeš obične, a možeš i crne, pigmejce ili tako neke skuplje. Pande su osetljive na krupniju granulaciju pa zavisi i od toga. Uzmi bar tri ili četiri komada.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
manastiriste
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2013
Poruke: 627
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2014 12:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ima tri vrste korija, sterbai, black venecuela i trilineatusa...Najzadovoljniji sam sa venecuelom. Oni su ti oni tamno braon, skoro pa crni. Mada mi je sterbai najlepsi. Opet napominjem, sve je stvar ukusua. Lepota je u ocima posmatraca Smile Ne opterecuj se mnogo sa bojem riba, samo dobra filtracija. Jedna riba vise, manje...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2014 12:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za taj čošak filter Smile se broji i muva koja upadne u vodu. Normalno da se broje, kake, piške, troše kiseonik, plivaju, uglavnom rade sve što i ribe rade Smile
Još jedan + za venecuelu.
Gledaj da rešiš filtraciju malo bolje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tiger barb
Akvarista



Registrovan: 18 Mar 2012
Poruke: 443
Lokacija: Novi Sad 1982 god.

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2014 12:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Preporucio bih ti da popravis filtraciju da li tako sto ces ubaciti malo keramickih prsenova u korner filter ili dodati neki hang on...ili...jednostavno prati situaciju, u svakom slucaju pozeljna je sto bolja filtracija.
Sto se tih saveta iz prvog posta tice ne znam ko je mogao da preporuci plekostomusa?! Ako pogledas na netu da plekostomus raste veci nego sto je duzina tvog akvarijuma onda ne treba da budes u rebusu vec da odbacis odmah takvu glupost.
Otocinkluse ne bih preporucio pocetniku iako su mali i vredni jer se bojim da ih neces dugo imati. Umesto toga 1-2 ancistrusa su dovoljna, pa kad malo porastu lako mozes da ih zamenis za manje.
KOridorci su super a ti uzmi one koji ti se dopadnu ali opet ne bih pande savetovao, od jeftinijih paleatus ili aeneus a od skupljih vec su pomenuli par vrsta...
P.S. skalaru ce tu biti tesko kad poraste i nije to to kad je samo jedan...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2014 12:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hehe, moja kulika (iz milošta) je sjajna i nije baš tako mala. Upravo igta svoj noćni ples na mesčini. Smile Ne znam da li kuli obavlja još neku funkciju, s obzirom da je stalno na dnu, negde prikrivena, ali mi ke draga. Smile

Iskreno, sve te ribe dna, tj razne vrste čistača mi baš i nisu preterano lepe (izvinjavam se zaljubljenicima u njih), ali znam da su neophodne. Takođe, ne sviđaju mi se kada su previše velike. Nekako mi se kao takve ne uklapaju u moj aq.

U svakom slučaju, idem na pretragu svake vrste ponaosob, zapisuje i ....jedino tako mogu da nešto pohvatam, dom steknem malo više iskustva.

A što se filtracije tiče, ona je sledeća na redu. Nju ću da pojačam, iako mi je voda čista i bistra, ali me mali finas. problemi usporavaju... Smile Smile Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 28, 2014 12:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tiger barb ::

P.S. skalaru ce tu biti tesko kad poraste i nije to to kad je samo jedan...


Za njega znam da će mu vremenom biti tesno i da mu treba njegov par, ali za sada je tu..... On mi je omiljeni i zivem ga Skali-poglavica! Very Happy
Ne znam čak ni kog je pola....?
http://www.akvarijum.org/forum.....41-30.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Feb 12, 2014 1:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Konačno sam kupila Oto-a, x2. Evo malo sličica...
Image

Image

Image

Za sada toliko, mada bi verovatno trebalo da dodam još nekog cimera... Smile
Da li neko ima iskustvo sa ribicama-gušterima (liče na njih), zaboravila sam im ime....?
Ili imate neki drugi savet i/ili mišljenje...? Slušam Vas.... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sre Feb 12, 2014 8:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos tri koridoras paleatusa, ja ih imam u 40l i odlicni su. Trebalo bi min 5 kom, ali kad je mali ak, evo kod mene su 3 kom, doduse jedan je uginuo jer ga je radnica gde sam kupio povredila mrezicom, i ubrzo je uginuo, ali evo ova dva rade, i super su. preko 2 godine su kod mene. Na nekih 5cm su. Ne rastu veci i dobri su.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Feb 12, 2014 3:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uzeću ih u razmatranje, hvala. Do sada su mi najviše nahvalili Venezuelu, pa se popeo na vrh liste, a juče pričam sa jednim prodavcem, koji mi toplo preporučuje mislim korije koji liče na male guštere (nisam mogla da zapamtim ime) i nano-kozice.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tanja




Registrovan: 23 Mar 2014
Poruke: 2

PorukaPoslao: Ned Mar 23, 2014 3:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojim se da ovdje "babe i zabe" jesu razlicite, ali imaju istu funkciju. Obje grupe (Ancitrus i Coridoras) spadaju u grupu cistaca ili kako vec. Razlika je u tome sto Ancitrusi ciste staklo i pijesak od algi, a Coridoras samo pijesak. Za njihove brcice, nema potrebe za brigom, jer ih imaju samo muski Ancitrusi i moraju biti 6 cm dugi. Coridoras imaju male brcice koje mogu ostetiti samo ako je sljunak ostar, ali vrlo rijetko. Gresku neces napraviti ako imas obje vrste, samo zbog velicine akvarijuma, ne znam koliko ribica mozes da imas. Pozeljno je kupovati u paru ili grupi, jer se tako ribe osjecaju najugodnije. Puzevi su, meni licno, jako lijepi, dekorativni, a uz to i odlicni cistaci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tanja




Registrovan: 23 Mar 2014
Poruke: 2

PorukaPoslao: Ned Mar 23, 2014 3:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Plecostomus raste preko 20 cm i nemoguce ga je drzati u malom akvarijumu. Pri kupovini se uvijek treba raspitati kojoj vrsti ribe kolika velicina akvarijuma odgovara. Cistaca ima jako lijepih. Ja npr. imam, osim smedjeg Ancitrusa i Albinoancitrusa, jos i Hypancitrus (L-201), Zonancitrus (L-168), Ancitrus (L-181), Pekolitia, Coridoras Smaragd...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potreban savet MilanM Početak u akvaristici 2 Pon Mar 11, 2024 2:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zasiljeni "repovi" kod mali... nasdvoje Guppy fun club 3 Pet Dec 08, 2023 3:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skotna gupi "gubi ravnotežu" marcus Guppy fun club 0 Ned Feb 12, 2023 3:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Microsorum "Narrow" Aquamaniac Ponuda 0 Sre Avg 24, 2022 9:35 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License