Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Saveti za buduci akvarijum sa diskusima Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Del Piero
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2013
Poruke: 26

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 2:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav dobri ljudi...
Evo me po prvi put na vasem forumu (citaj oazi), i vec sam slobodan da trazim savete koje cu kasnije "zloupotrebiti" za dobrobit akvaristike Smile
Ne znam odakle da pocnem a da bespotrebno nesmorim pa da ni ne procitate.
Ovako...planiram da renoviram akvarijum i da se uhvatim u kostac sa Diskusima.
Znam da je bilo tema sa slicnom pricom ali je moj akvarijum specifican pa Vas molim da iscitate post i da mi pomognete savetima.
Naime radi se o akvarijumu 150x80x60, matematika kaze 720l
E sad, za ovaj prvi put par direktnih pitanja a vi pucajte i u ono sto nisam pitao.
1. Koje jos ribe mogu uz njih, najvise me interesuje Gibiceps?
2. Koliko bi jato moglo da broji komada?
3. Uredjenje akvarijuma, tj dali i koliko biljaka?
4. Podloga
5. Osvetljenje (tu sam najslabiji)
6. Filtracija. Posedujem tzv. kanister fluval fx5, protoka oko 3500l/h, papiri kazu za aq do 1500l ali ipak pitam jer su to diskusi. Imam i jedan atmanov model ali nisam bas zadivoljan.
Ipak sam smorio ali nisam mogao krace...
Bacajte savete i ucestvujte u stvaranju novog melema za oci...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 2:57 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Cvrc
Akvarista



Registrovan: 10 Jul 2011
Poruke: 1013
Lokacija: Sid

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 3:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1. U tu litrazu moze svasta, najbolje da upotpunis juznoamericki biotop kad vec to zelis, ali moze gibices, sto da ne.
2. Ovo drugo nemam pojma
3. Dal ces biljke ili ne to sve zavisi od tebe, a koliko u 720 litara, pa ispraznis neku prodavnicu Smile))
4. Sve zavisi dal zelis biljke ili ces bez njih, moras ti prvashodno dobro da razmislis.
5. Ako neces biljke, opet, onda ti i ne treba neko ( pogotovo ako ces blackwater varijantu, kako li se pise/kaze )
6. Trebalo bi biti dosta, al ne uzimaj me za rec, s obzirom na duzinu ne bi bilo lose sa obe strane po 1 filter Smile
7. Valjda pomoglo ista Very Happy Mada moras ti da odlucis sta hoces zapravo, ima na porumu bas par akvarijuma sa diskusima, pa ustvrdi sta ti se svidja Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 3:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav druze Smile
Neces smoriti,krenuo si kako treba i to je za pohvalu Smile
Lepa litraza,veoma! Very Happy
1.Mozes Gibicepsa sa njima opusteno,u principu mozes bilo koju miroljubivu ribu a da naravno moze da zivi u tim uslovima.Najcesca su kombinacija neonke i oni,ali ja se nesto razmisljam o rodostomusima.Znaci mogu tetre sve,plekostomusi,ancitrusi,coridorasi svi,somovi neki,na primer platidoras,sintodonus itd.To sto sam ti naveo im je u principu sve iz njihove blizine ili bas iz biotopa.
2.U toliki akvarijum mozes da ubacis oroman broj malih diskusa i da izdvajas sebi najbolje primerke kako rastu.
Po odrasloj ribi nekih 50l,znaci nekih 14 riba.To po matematici,ali moze tu i koja vise Wink
3.Bilje mozes,samo je problem temperatura,jer u slucaju nekih problema i naznaka bolesti temperatura se kod diskusa dize i do 34-35C,sto je veliki sok za bilje.Ali ako se odlucis za biljke,ne brini se ne postoje ogranicenja o kolicini,a vrste koje su najzastupljenije su ehinodorusi,valisnerije,anubije,kripte,ali moze i gomila drugih....A sto se samog uredjenja tice imas izbora dosta,i to je do individue,mozes neko biotopsko uredjenje,a mozes i tipican biljni,sve je do tebe.
4.Opet,sve zavisi od bilja i uredjenja,u principu se stavlja sitan kvarc dole,ali kazem ti,ako ide bilje onda sitan kvarc sam ne valja itd.
5.Ista prica kao i za podlogu,sve je do bilja i biljne mase,oni vole slabije osvetljenje,diskretno,ali ako ce biti akvarijum pun bilja onda ta opcija ispada.Ako bude jace osvetljenje onda bi trebao da im obezbedis neki "hlad" uspomoc panja ili slicno...
6.Protok vode za njih je najbolje da bude 2-3 ukupne litraze na sat vremena,e sad sto se tice kanistera ima i tema o tome,meni i mnogima je bolji spoljasnji filter zbog stabilnije bioloske ravnoteze,sto je diskusima najbitnije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 3:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1.Gibiceps,Plekostomus nikako i nikada !! Mozes ancitrusa,otocinklusa za algare.
2.Tu ladno mogu biti 12 kom
3.Diskusari uglavnom pribegavaju biotopskim akvarijumima sa panjevima,grancicama,liscem sve zavisi kako si ti zamislio. Biljke ili ih nema ili ima vrlo malo a to su uglavnom nezahtevne biljke poput Echinodorusa,anubia....zbog odgovora pod br.5
4.Podloga pesak sto sitnije granulacije i tamnije boje (ako zelis obrazlozicu ti zasto tamnije boje)
5.Diskusi se najbolje osecaju na slabijem svetlu 0.3w/L-0.5w/L
6.Isto tako diskusima treba protok koji ce za sat vremena okrenuti 2-3 zapreminu akvarijuma sto kod tebe znaci oko 2000L/h

@Cvrc: jel cuvas diskuse?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 3:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Krle sto gibiceps i pleko nikada?!Prvi put cujem za to.
I objasni mi zasto tamnije boje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 4:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I mene interesuje ovo za tamniju podlogu. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 4:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ime,a za pleko i gibija?
Ja imam pleka sa diskusima i ne znam zasto bi bio problem da se oni cuvaju zajedno?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 4:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svako se cese gde ga svrbi. Smile Nemam te azdaje sto ih ti drzis pa zato i ne pitam. Razz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 4:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I to sto kazes Smile
Jel ti imas problema sa ribom,jel ti nervozna ili rastrojena,manje jede i povlaci se,ako imas beli pesak?
Ja imam i beli pesak,i pleka i diskusi jedu kao volovi sto je normalno i pozeljno,rastu sasvim lepo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 4:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam sta da ti kazem. Kod mene je razbijena i ona teorija da su Diskusi jako plasljivi, da im treba mesto gde se ne prolazi mnogo. Kod mene je akvarijum na sred sobe, trostrano je otvoren pa su Diskusi izuzetno aktivni i jedu iz ruke. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 4:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A o tome i da ne pricam,kad menjam vodu i crevo je u akvarijumu oni se motaju okolo i capkaju crevo!A jedu iz ruke takodje,i kad im bacim hranu a ne dam im iz ruke oni nece da idu dole i jedu neko vreme cekaju ruku... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 5:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nenade kao sto i sam znas za njihovu psihicku stabilnost mnogo se bolje osecaju kad je tamnija podloga umiruje ih.
Plekostomus i gibiceps hoce da se lepe za diskusa i sisaju mukus,i skoro svi primeri gde se zalepio zavrsi se kobno po diskusa. Jedino anci to ne radi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 5:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa znam ja na sta ti mislis,ali eto,i TeoDos i ja imamo svetliju podlogu,ja belu i ribama nista ne fali,bukvalo nista,nisu oni tolike maze.A za ovo sa plekom i gibijem sam sad prvi put cuo,znam da hoce farlovela da se nakaci.Trenutno imam samo pleka,ali bio je i gibi i nisu pipali diskuse,sve je bilo normalno kao sto je i sad...To mozda za vreme mresta kad su sa mladima pa luce puno mukusa,ali ko jos drzi u mresnom akvarijumu bilo sta osim maticnog para...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 5:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pokvarismo decku temu,ali bilo koja tema koja se otvorila radi diskusa ima dosta korisnih saveta te ne smatram da je lose za citanje.
Iskreno sutra narucujem onaj mix arandjelovac crni kvarc,mada se dvoumim dal da uzmem ima jedan tamno-smedji kvarc. U svakom slucaju imao sam i ja obican krem kvarc i nista im nije falilo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Uto Feb 05, 2013 5:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovakvi razgovori su prva ruka dobijanja nekih informacija Smile
Jeli jesi ti imao to iskustvo sa plekom ili gibijem?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Manji akvarijum (20l) Likann17 Početak u akvaristici 0 Čet Apr 18, 2024 11:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License