Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Sema za neonku Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 11:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada se kaže struja, misli se na jačinu struje. Kolika će jačina struje biti u strujnom kolu, zavisi isključivo od potrošača, tj. koliko će potrošač struje "da povuče". Zato se i ampermetar uvek postavlja serijski.

Što se tiče napona, strujno kolo na svojim krajevima ima odgovarajuću razliku potencijala(napon) dok posmatrajući svakog potrošača ponaosob, na svakom potrešaču imamo odgovarajući napon, tako da je zbir napona na svakom potrošaču jednak razlici potencijala u celom strujnom kolu, tj, na krajevima strujnog kola. Zato se voltmetar postavlja paralelno sa potrošačem u strujnom kolu.

Sad Ti meni reci, zašto misliš da ne može u strujnom kolu biti kalem veće snage, nego što je snaga potrošača?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 11:42 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 11:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zato sto fluorescentna lampa nije termogeni potrosac i kroz nju nece teci konstantna struja ako je na krajevima konstantan napon, vec ce struja rasti veoma brzo, zbog porasta provodnosti jonizovanog gasa sa porastom struje i tako u krug.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 11:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fricky`88 ::

A ovo oko startera nisam znao, i sad mi je jasno koji je to princip... Hvala na razjasnjenju Smile


Inače, sama reč starter kaže da on služi samo za startovanje. Kada se fluo cev uključi, on može da se izvadi, strujno kolo se zatvara preko gasa u fluo cevi, i fluo cev ima da šljaka ko sat. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 12:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako se premosti starter pre iskljucenja onda ce neonka da radi, a ako se ne premosti onda i neonka neradi.

Citat:
Ako nemate prigučnicu iste snage možete iskoristiti i malo jaču:

1x18W (60 cm) - P=20W
1x20W (60 cm) - P=20W
1x30W (60 cm) - P=30W
1x36W (120 cm) - P=40W
1x40W (120 cm) - P=40W
1x65W (150 cm) - P=65W


Ovo je citat koji se moze naci na dosta foruma a gde je dilema prigusnica i njena jacina u odnosu na fluo cev.
Nazalost niko nije naveo autora teksta, tako da nemogu da proverim da li je tekst pisala kvalifikovana osoba ili ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 12:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To sto pise je sasvim OK.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 12:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Zato sto fluorescentna lampa nije termogeni potrosac i kroz nju nece teci konstantna struja ako je na krajevima konstantan napon, vec ce struja rasti veoma brzo, zbog porasta provodnosti jonizovanog gasa sa porastom struje i tako u krug.


Ali kako meni onda radi bez problema natrijumova sijalica od 250W na prigušnici od 400W i sa starterom za sijalicu od 250W?
U pitanju je isti princip kao kod fluo cevi, dakle jonizovani gas u natrijumovoj sijalici.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::

Ovo je citat koji se moze naci na dosta foruma a gde je dilema prigusnica i njena jacina u odnosu na fluo cev.
Nazalost niko nije naveo autora teksta, tako da nemogu da proverim da li je tekst pisala kvalifikovana osoba ili ...


Evo kod mene na jednoj prigušnici od 8W lepo piše da može na nju da se stavi jedna neonka od 8W ili može jedna neonka od 4W.
Ako treba pošaljem i sliku. Dakle, radi se o duplo jačoj snazi prigušnice, nego što je snaga fluo cevi.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 12:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Verujem da moze da radi ... pitanje je samo dali isijava onaj spektar koji bi inace isijavala neonka da je prikljucena po preporuci proizvodjaca, sto nas vraca u prici da mogu i obicne zarulje da posluze za osvetljavanje akvarijuma i da je bespotrebna kupovina skupih i firmiranih fluo cevi ....
Ja imam dve prigusnice ( razliciti proizvodjaci, jedna je francuska i jedna nasa) i na obe stoji sledece :
Francuska : 1 x 38/40 w ili 2 x 18/20 w
Nasa : 1 x 20 w, 1 x 22 w, 2 x 14 w ....
m islim da ce i jedna i druga da upali i slabiju neonku a i jacu neonku od datih podataka ... samo je pitanje veka trajanja te neonke i kojim ce spektrom da isijava ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 12:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, i ja sam čuo da se ne može upaliti više od dve neonke serijski vezane na jednu prigušnicu, jer starter mora da ima bar 100V napona da bi upalio, a kada se vežu dva redno to je 200V i više, a uzimajući u obzir da je napon u našoj mreži često ispod deklarisanih 220V, to znači da će dve neonke redno vezane na jednu prigušnicu jedva da se provuku.
Ostaje, naravno, da se to reši na drugi način, tj. elektronskim putem. Smile

Ne treba zaboraviti da fluo cev može da radi i sa izvornim naponom od 12V jednosmerne struje, naravno uz prateću elektroniku.

Što se tiče spektra, tu si u pravu, jer sam primetio da mi jedna fluo cev, koja je vezana za elektronsku armaturu, slabije sija od onih koje su vezane klasičnim prigušnicama.

Ne bih se ni ja zezao sa time, već bih najradije uzeo ono što je deklarisano, jer ipak verujem da su neki koji se time bave to lepo proračunali zašto i kako. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 1:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam ni rekao da nece da radi, naveo sam koje su posledice, zavisno od razlike u snazi. Dakle, veca struja kroz lampu, veca emisija (jace svetlo sto bi rekli), vece zagrevanje lampe, skracen zivotni vek, moguce trenutno samospaljivanje... Svi ti uredjaji imaju neku toleranciju, koja je prilicno visoka, tako da sve sto je u okvirima zdravog razuma ne treba da nas brine. Evo reci cu ti iz licnog iskustva da kvalitetna lampa od 30W moze da radi bez problema sa prigusnicom znatno vece snage (skoro duplo) i svetli ko zmaj, greje se ko zmaj, nije crkla, ali ja nikome necu savetovati da to radi vec cu reci da se snage prilagode jer je proizvodjac tako predvideo i najmanji su rizici od nezeljenih posledica. A to se zove odgovorno ponasanje jer, nemoj da zaboravis, vecina ljudi na ovom forumu zna o struji znatno manje od tebe ili mene ili nije bitno koga i moras da vodis racuna da neko od tih ljudi moze cas posla da dodje u vrlo neprijatnu situaciju jer je povezao lampu od 18W na prigusnicu od 36W. A zasto je to uradio - jer je procitao na forumu da moze.

@nikouro
Spektar bi trebao da bude isti, mozda neka manja pomeranja i zavisi od vrste premaza unutrasnje strane staklene cevi. Ne znam sta se tacno desava pri nekim ekstremnim strujama kroz lampu, ali to nije ni bitno za ovu pricu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 1:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Je l' to znači da ako povežem fluo cev od 4W na prigušnicu od 8W, ova fluo cev od 4W će u stvari trošiti 8W snage? Pošto kažeš napon na fluo cevi je takav kakav je, nepromenjen, ali će se jačina struje povećati, pa samim tim i snaga?

Baš ću sutra da roknem jednu fluo cev od 8W na prigušnicu od 65W, pa javim kakvi su rezultati testa. Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Rille
Akvarista



Registrovan: 04 Avg 2010
Poruke: 137
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 6:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljudi vi odoste do kosmičkih dubina, a mene celo popodne muči što ne mogu da ubacim žice u ulaz prigušnice , koja je maltene identična ovoj koju je okačio DiamondDragon, samo marke electrostart, dakle ima dva ulaza sa dva šrafa odozgo ali su ti ulazi zapravo dve male rupice u koje nikako ne mogu da ubacim licnastu žicu da bi šraf hvatio? O čemu se radi, povezivao sam do sada redne stezaljke i raune neke druge gluposti, ali ovo ne kapiram, a i prvi put se bakćem sa prigušnicom... dakle, u čemu grešim ? Evo i slike prigušnice ( moja je od 18W, ali je bitan ovaj ulaz, zato je kačim)

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Stefan062
Akvarista



Registrovan: 03 Avg 2010
Poruke: 973
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 6:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

prijatelju odvrnes ta dva safa ubacis deo provodnika koliki je potreban da napravi spoj kada zavrnes saf ,ako ne moze da uhvati provodnik tj. provodnik je napravljen od licnastih zicica onda te licnasta zice prekalupi pa onda ubaci u ulaz prigusnice
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rille
Akvarista



Registrovan: 04 Avg 2010
Poruke: 137
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 6:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neće prijatelju, sve sam ja to već probao, nije mi prvi put da ubacujem žice, ali ovo još nisam video... ne može žica da se ubaci, ima dve malecne rupice gde bi možda moglo da uđe samo par licni, a mislim da tako ne sme, biće slabo ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Stefan062
Akvarista



Registrovan: 03 Avg 2010
Poruke: 973
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 6:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

aj uzmi prigusnicu i slikaj te dve rupice na ulazu da vidim kolike su rupice
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako povezati LED neonku medayu Rasveta 9 Pon Avg 21, 2017 9:09 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka potrebna sema za akvarijum Choda1987 Uradi Sam (DIY) 13 Pet Sep 05, 2014 2:06 am Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati prodajem panjeve bilje juwel neonku i... tigar Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Avg 30, 2014 9:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koju T5 neonku uzeti? stefanrudi Rasveta 3 Uto Apr 08, 2014 8:19 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koju Arcadia neonku dodati? Sijamski_Mrmot Rasveta 5 Sub Mar 29, 2014 5:49 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License