----------------------------------- Cuja Sre Jul 13, 2011 9:35 pm Sera Vipan ----------------------------------- Moze li neko da mi kaze nesto o ovoj hrani...Receno mi je nesto malo....? ----------------------------------- Serene Sky Sre Dec 16, 2015 10:31 pm ----------------------------------- E ovo i mene zanima. Da ne otvaram novu temu. Ja je koristim jer je jako teško naći dobru hranu u Va trenutno. Neonke jedva da je uzimaju razbore ponekad, uglavnom se zalete i samo je na kraju zaobiđu ili pljunu. Svetle listiće ni da pomirišu. Platike, molike, koridorasi tamane je bez problema tamane. Uvek koristim svežu hranu mesec max mesec dana od otvaranja. Da li je neko imao sličnih problema sa ovom hranom? ----------------------------------- FEK@ Čet Dec 17, 2015 3:40 pm ----------------------------------- Ja je koristim vec dvije godine...dobra je! ali su Sera San i Sera flora puno bolje i bolje je jedu. Mozda se neko nece sloziti sa mnom ali ja moje ribice hranim samo SERA hranom... Ako biste gledali cijenu Sera Vipan je jeftinija od ove dvije hrane. eto toliko ----------------------------------- Stefan062 Čet Dec 17, 2015 5:17 pm ----------------------------------- slazem se sa sky-em kraljevske neonke bukvalno izbegavaju svetle ai zato one crvene zderu, dok muljasi se dave ma sta god da im bacis :), ali takodje neonke dosta vole diskus granulu serinu nju kidaju. ----------------------------------- FEK@ Pon Dec 21, 2015 10:25 am ----------------------------------- Ja ne znam dal i postoji riba koja ne voli SERA DiskuS hranu :) ----------------------------------- reventon Pon Dec 21, 2015 11:08 am ----------------------------------- Sera Vipan je osnovna serina hrana, kao što je tetra min tetrina. Sve ostale hrane koje sera ima su zapravo samo nadogradnja na vipan, odnosno imaju dodatne sastojke. Što se tiče samog vipana u svojoj osnovnoj verziji, specifikacija proizvođača je da on ima sve sastojke koji su neophodni za rast i razvoj riba. Vitamine, minerale, omega 3 masne kiseline itd itd. Moje mišljenje je da je dobra. Moje ribe, a ima ih dosta, ga jedu bez problema. Ako ne znaš šta je dobro, pitaj koliko košta :) A sera nije jeftina... I naravno, ma koliko neka hrana bila dobra i skupa, uvek treba izbegavati hranjenje jednom istom vrstom hrane. Isto kao i kod ljudi, raznovrsna ishrana je presudna ukoliko hoćeš da ribe budu zdrave, živahne i lepo obojene. ----------------------------------- Serene Sky Pon Dec 21, 2015 2:41 pm ----------------------------------- Za hranjenje živorotki je fenomenalna. Uz dodatak povrća, pretežno grašaka i zelene salate imam dobar rast molika. Za ishranu drugih riba i nije nešto. Po meni Tetrina hrana je mnogo bolja i Tetra bolja firma u odnosu na Seru. Brend je ono što diktira cenu ne kvalitet. ----------------------------------- FEK@ Pon Dec 21, 2015 3:02 pm ----------------------------------- Sera Vipan je osnovna serina hrana, kao što je tetra min tetrina. Sve ostale hrane koje sera ima su zapravo samo nadogradnja na vipan, odnosno imaju dodatne sastojke. Što se tiče samog vipana u svojoj osnovnoj verziji, specifikacija proizvođača je da on ima sve sastojke koji su neophodni za rast i razvoj riba. Vitamine, minerale, omega 3 masne kiseline itd itd. Moje mišljenje je da je dobra. Moje ribe, a ima ih dosta, ga jedu bez problema. Ako ne znaš šta je dobro, pitaj koliko košta :) A sera nije jeftina... I naravno, ma koliko neka hrana bila dobra i skupa, uvek treba izbegavati hranjenje jednom istom vrstom hrane. Isto kao i kod ljudi, raznovrsna ishrana je presudna ukoliko hoćeš da ribe budu zdrave, živahne i lepo obojene. Ne znam kakve su cijene kod Vas, ali kod nas u CG je cijena SERA Vipan hrane ista kao neka bzvz marka...(1E)...dok su istale hrane ako SERA diskus, SAn, Flora po 1,5E ,a SERA spiruline 2E. ----------------------------------- Serene Sky Pon Dec 21, 2015 3:12 pm ----------------------------------- Kesice vipana od 10-12g koštaju oko 1. S njima osvajaj tržište. Mala plastična pakovanja oko 20g su 4-5e pa naviše. ----------------------------------- nesa69 Uto Dec 22, 2015 5:08 pm ----------------------------------- I mercedes je bolji od bmw ... I Sera i Tetra su vrhunske, a takođe i kvalitetne hrane, sa rasponom kvaliteta i primene koja je još bitnija kao detalj izbora hrane, time i cenovnog ranga. Znači, ne kupiš ribu i listiće i završio si posao. Takođe će Vam trgovci spomenuti da uglavnom drže osnovne hrane jer one namenske i skuplje uglavnom ne kupuje niko. Možda zbog cene, ko će znati ... :) Koristim i koristio sam od osnovnih do kvalitetnijih. Reventon je naveo koje su osnovne i pokrivaju baš veliki broj riba. Trenutno već duže koristim samo Tetrin diskus i Serinu San hranu uz dodatnu živu hranu i spirulinu. Kuvam za po kući ne kuvam ribama :) Nema Sera Sana, upada Vipan, tetra min ... Sera vipan je 300 dinara 100 grama, Sera san je 450 dinara 100 grama npr. ako se kupuje na merenje. Tetra diskus, ne znam sad tačno, mislim 300 grama oko 900 dinara. Sad nisam baš pratio koje boje koje ribe jedu, ako nešto i ostane pobrinu se puževi. Prvo proveriš u koju klasifikaciju riba spada, herbivor ... pa hraniš odgovarajućom hranom. Takođe mislim da je jako dobra hrana. ----------------------------------- Doksas Sre Feb 03, 2016 5:23 am ----------------------------------- Zanimljiva mi je ova tema a pogotovo jer se pominju hrane koje ja koristim. Elem, do sada sam koristio i koristim i dalje Serine: san, vipan, vipachips i spirulina. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_72723413_20160203_034320.jpg Po meni i po mojim ribama( kraljevske neonke, barbusi zeleni, tigrasti, titeje, zebrice,crne tetre, ancitrusi, koriji, sijamski algari) redosled kvaliteta bi isao ovako: 1. san...sve ribe bez izuzetka polude za hranom 2. spirulina...barbusi opet lude, ostale i ne bas toliko ali doduse i ne mogu da se izbore pored barbusa 3. vipachups...obozavaju je ribe dna i titeje, ostale onako 4. vipan...jedu je sve ribe kad nemaju nista drugo ali daleko je to od neke halapljivosti kao sa Sera san-om E sad, citaju forum videh da mnogi navode Sera ili Tetra diskus granule kao vrhunsku hranu. Kupih i to danas Sera discus granule( ona kesa na slici) 1 litar tj oko 400 grama po pola sa kolegom Mrburns-om. Dao iz par puta onako pod prst, prvi put natopljene granule koje su omeksale u vodi, drugi put onako suve i ista reakcija je bila, pojele su vecinu ali je tek kasnije videh par granula ostalo na dnu i nisu ih fermale ribe uopste vise. Kod kolege Mrburnsa totalno druga prica sa granulama, uzimale ribe, pljuvale i na kraju dosta palo na dno i ostalo... Moj neki zakljucak je da nisam pametan i da se generalno ne moze pricati koja je hrana najbolja tj koju hranu ribe najvise vole, jer eto po 100ti put dokaz da je svaki aq i svaka riba prica za sebe... U principu daj ono sto vidis da im se najvise svidja a to ce kod mene ubuduce biti Sera san generalno za sve ribe, spirulina 2x nedeljno malo da im olaksa creva i vipachips svaki 2.-3. dan za ribe dna uz celodnevni post jednom nedeljno. PS doduse danas dobih govedje srce pa moram i to probati koliko sutra da napravim po nekom od recepata sa foruma :) ----------------------------------- Serene Sky Pon Feb 08, 2016 3:57 pm ----------------------------------- Doksas ne koristi goveđe srce iz prodavnica. Upotreba ovakvog mesa dovodi do bržeg al neravnomernog rasta riba, organi zaostaju u razvoju. Što se tiče granula malo ih smrvi, razbi da ih ribe brže progutaju dok ne nauče na novu hranu. Neonke otkidaju za njom. Ja sam moje naušio ovako. Uzmem malo (al bas malo 10-20 da ne zagadim akvarijum) granula stisnem i razbije sipam pipetom 5-6ml vode preko njih i odma usisam hranu i vodu u pipetu. Posle im po pola ml bacas direktno iznad njih. Cim osete hranu polude. I tako 2-3 puta na dan. ----------------------------------- Doksas Pon Feb 08, 2016 4:07 pm ----------------------------------- Dobio od Duda Jovanovica inace nemaju srce u prodaji, medjutim, nisam imao vremena da napravim hranu i bacio sam ga posto je vec danima stajalo i malo je "povuklo" pa nisam hteo da rizikujem... Odoh da rucam pa posle toga cu da probam tako sa granulama, i njima je rucak oko 15h :)